Stabilność finansowa Twojej firmy – czy zadba o nią dobre biuro rachunkowe?

Zwłaszcza małe firmy zwracają szczególną uwagę na kwestie finansowe – utrzymanie stabilności finansowej jest dla nich kluczowe. Jak zadbać o firmowe finanse, jednocześnie pozyskując klientów i realizując otrzymane zlecenia?

Z pomocą przychodzi dobre biuro rachunkowe, któremu można przekazać część zadań związanych z finansowym aspektem prowadzenia działalności gospodarczej.

Dlaczego przedsiębiorcom opłaca się współpraca z biurem rachunkowym?

Zmiany w prawie podatkowym mają miejsce praktycznie co roku. Do tego dochodzi jeszcze skomplikowany system podatkowy i konieczność wykonywania obowiązków sprawozdawczych. To właśnie liczne obowiązki w połączeniu z koniecznością stałego monitorowania zmian w przepisach powoduje, że wiele firm nawiązuje współpracę z biurem rachunkowym. To się po prostu opłaca.

biuro-rachunkowe

W czym mogą pomóc pracownicy biura rachunkowego? Centrum rachunkowe Bydgoszcz ma w ofercie choćby:

  • kompleksowe prowadzenie ksiąg rachunkowych – zarówno w ujęciu uproszczonym, jak i pełnym (bez względu na branżę, w jakiej przedsiębiorca działa);
  • obsługę kadrowo-płacową – składa się na nią m.in. prowadzenie akt osobowych pracowników, sporządzanie listy płac i przygotowywanie deklaracji rozliczeniowych;
  • reprezentację przedsiębiorcy przed urzędami – np. urzędem skarbowym, ZUS-em i GUS-em (w zakresie wypełnienia obowiązku statystycznego);
  • wsparcie na etapie zakładania firmy – to usługa skierowana do osób, które chcą sprawdzić, czy mają predyspozycje do prowadzenia biznesu.

Współpraca z rzetelnym biurem rachunkowym daje przedsiębiorcy poczucie bezpieczeństwa – może on skoncentrować się na głównym obszarze działania, bo księgi rachunkowe pozostają w dobrych rękach. A to oznacza, że w razie kontroli urzędników istnieje niewielka szansa, że znajdą oni naprawdę poważne błędy. Ale to nie wszystko. Korzystanie z usług biura rachunkowego skutkuje też sporą oszczędnością czasu.

Plany rozwoju? Biuro rachunkowe pomoże ustalić możliwości

Dla wielu firm osiągnięcie stanu stabilności finansowej nie jest głównym celem – przedsiębiorcy wybiegają dalej w przyszłość i dążą do rozwoju stworzonych biznesów. To z kolei wiąże się z inwestycjami. Czy firma ma na tyle stabilną sytuację, że może pozwolić sobie na wzrost? Czy to dobry moment, aby starać się o kredyt?

Na to pytanie można uzyskać odpowiedź, współpracując z biurem rachunkowym. Powód jest prosty – pracownicy biura rachunkowego są doskonale zorientowani w sytuacji finansowej podmiotu, a dzięki korzystaniu z dedykowanego oprogramowania mogą szybko wygenerować raporty za różne okresy.

Funkcjonowanie w bardzo konkurencyjnych warunkach sprawia, że przedsiębiorcy nie mogą podejmować decyzji jedynie w oparciu o swoje przeczucie – dostęp do danych jest kluczowy. Pracownicy biura rachunkowego mogą w każdej chwili dostarczyć potrzebne zestawienia, na podstawie których będzie możliwe podjęcie optymalnej decyzji.

Ma to ogromny wpływ nie tylko na stabilność finansową firmy, ale również jej płynność – decyzje nie są podejmowane pod wpływem chwili, przeczucia czy emocji. Dane nie kłamią. Jeżeli przedsiębiorca monitoruje do tego sytuację na rynku, może zyskać tak pożądaną przewagę konkurencyjną.

Dlaczego niektóre biura rachunkowe proponują usługę windykacji?

Wiele biur rachunkowych koncentruje się na prowadzeniu ksiąg rachunkowych czy realizacji obowiązków sprawozdawczych, wyręczając w tym klienta. Ale niektóre proponują również wsparcie w zakresie prowadzenia działań windykacyjnych i kompleksową obsługę prawną.

Nie jest to przypadek. Niejedna firma przekonała się, jak groźne są zatory płatnicze lub współpraca z kontrahentem, który nie zapłacił za otrzymane towary czy zrealizowane usługi. Dzięki outsourcingowi działań windykacyjnych firma może:

  • odzyskać środki z faktury w krótkim czasie – jak wynika z doświadczeń specjalistów, im szybciej wdrożone zostaną działania windykacyjne, tym większa jest szansa, że pieniądze trafią na rachunek bankowy wierzyciela;
  • zachować poprawne relacje z kontrahentem – ma to szczególne znaczenie dla przedsiębiorców, którzy planują kontynuować współpracę;
  • uniknąć utraty stabilności finansowej – współpraca z jedną firmą, która nie płaci w ustalonych terminach, może być kłopotliwa, ale gdy takich partnerów jest więcej, sytuacja robi się poważna.

Jeżeli biuro rachunkowe posiada dział prawny, to pomoże wówczas, gdy działania windykacyjne okażą się niewystarczające. W tej sytuacji przedsiębiorca może liczyć, że w postępowaniu przed sądem (a w razie konieczności również przed komornikiem sądowym) będzie reprezentował go doświadczony pełnomocnik.

Wsparcie prawne przydaje się także wówczas, gdy firma planuje duże inwestycje. Dział prawny może sprawdzić potencjalnych kontrahentów, a także przygotować umowy, które nie będą zawierały niekorzystnych zapisów.

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze