Jak napisać list do sponsora o wsparcie finansowe? aby uzyskać finansową pomoc, należy wystosować do potencjalnego sponsora list, w którym przedstawimy naszą prośbę, przedstawiając również korzyści jakie sponsor otrzyma w związku udzieleniem nam finansowego wsparcia.
SPIS TREŚCI:
Wprowadzenie
Obecnie sponsoring znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach życia społecznego i polega na finansowym, usługowym lub rzeczowym wsparciu innego podmiotu. Aby ubiegać się o taką formę wsparcia, należy sporządzić list sponsorski, który zawiera w sobie odpowiednio uargumentowaną prośbę o pomoc.
Jak napisać taki list? aby ułatwić Ci uzyskanie wsparcia sponsora, przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór listu do sponsora o wsparcie finansowe, jest to schludne, czytelne i prawidłowo sporządzone pismo, w którym poruszamy kwestie zwiększające Twoje szanse na uzyskanie finansowego lub rzeczowego wsparcia. Wzór pisma pobierzesz poniżej:
List do sponsora o wsparcie finansowe – wzór
List do sponsora o wsparcie finansowe – wzór
Czym jest sponsoring i jakich dziedzin dotyczy?
Sponsoring to umowa partnerska, w której sponsor przekazuje sponsorowanemu podmiotowi środki niezbędne do realizacji jego celów. Sponsorowany oferuje w zamian wykorzystanie swojego potencjału komercyjnego w celu promocji wizerunku przedsiębiorstwa lub jego produktów.
Firma, która bierze udział w jakiejś inicjatywie, uzyskuje efekt skojarzenia z tym, co dana inicjatywa/osoba sobą reprezentuje – pozytywny obraz sponsorowanego przenosi się tym samym na samego sponsora, dlatego właśnie sponsorowanie różnych podmiotów jest tak bardzo rozpopularyzowane wśród firm dbających o wizerunek.
Sponsoring może dotyczyć takich dziedzin życia, jak:
- sport,
- kultura i sztuka,
- ochrona zdrowia,
- sfera społeczna,
- oświata,
- nauka,
- ekologia.
Do kogo zaadresować list do sponsora o wsparcie finansowe?
Pismo o wsparcie finansowe można zaadresować do rodziny i przyjaciół, współpracowników, organizacji non-profit czy korporacji. Co ważne, zanim napiszesz prośbę o sponsoring i wyślesz ją do danego podmiotu, jeśli to możliwe, zbadaj historię potencjalnego dawcy, szukając w niej podobnych darowizn i śladów sponsoringu.
Wiedzę tą można wykorzystać później, dziękując w treści pisma za przekazane już wsparcie, poniżej pobierzesz wzór podziękowania dla sponsora, które przygotowaliśmy:
Podziękowanie dla sponsora – wzór
Podziękowanie dla sponsora – wzór
W procesie poszukiwania sponsora istotne jest także sprawdzenie jego sytuacji ekonomicznej. Jeśli potencjalny dawca ma problemy finansowe, prawdopodobnie nie odpowie pozytywnie na list o wsparcie.
Co ważne: pismo do sponsora o wsparcie finansowe warto zaadresować bezpośrednio do osoby, która w danej firmie czy organizacji odpowiada za darowizny i sponsorowanie. Taki list może zostać odpowiednio spersonalizowany.
Co więcej, trafi bezpośrednio do właściwej decyzyjnej osoby. Sporządzając takie pismo, należy pamiętać o zwracaniu się do adresata “Szanowny Panie/Pani lub Szanowni Państwo” i odpowiednim grzecznościowym wstępie:
Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą…
Jak napisać do firmy o sponsoring?
Prośba o wsparcie finansowe powinna zawierać trzy bardzo ważne elementy:
- szczegółowy opis tego, co osoba sponsorowana chce uzyskać od sponsora w ramach wsparcia,
- opis sposobu, w jaki pieniądze lub materiały zostaną wykorzystane,
- opis korzyści, jakie uzyska w zamian za wsparcie sponsor.
Niezwykle istotną częścią listu sponsorskiego – często decydującą o tym, czy przedsiębiorstwo w ogóle rozważy udzielenie wsparcia podmiotowi – jest wyszczególnienie sposobu wykorzystania darowanych pieniędzy lub produktów. Jest to ten element pisma, w którym nadawca powinien opisać swoją działalność w sposób, który wywoła u czytelnika silną reakcję (zwróci uwagę).
Opis ten musi być więc szczery i osobisty. Nie powinien mieć jednak wydźwięku żebrzącego ani agresywnego. Pomocne może okazać się poruszenie konkretnych historii, w zastępstwie podawania informacji ogólnych.
W tej części należy więc:
- krótko i jasno opisać siebie/swoją organizację,
- określić, jakie korzyści przynosi działalność,
- podać przykłady swoich działań i osiągnięć,
- w przypadku nowych projektów wyjaśnić co mają na celu, komu i jak pomogą oraz dlaczego mają szansę na sukces.
Ogólników lepiej unikać również we fragmencie dotyczącym oczekiwanej pomocy. Jeśli prośba dotyczy pieniędzy, warto podać konkretną sumę. Jeżeli zaś dotyczy produktów, najlepiej wymienić je z nazwy oraz podać ich ilość. W tej części listu należy:
- określić precyzyjnie, jakie narzędzia są potrzebne do realizacji projektu,
- wyjaśnić, na co zostaną wydane pieniądze lub jak zostaną wykorzystane produkty.
Pisząc list o sponsoring, trzeba mieć również na uwadze, iż całe pismo powinno być stosunkowo zwięzłe i konkretne. Jeśli dany sponsor otrzymuje wiele takich pisemnych próśb, może bowiem zwyczajnie nie mieć czasu zapoznać się dokładnie z treścią każdego z nich.
Czym argumentować pismo do sponsora?
Sporządzając pismo do sponsora o wsparcie finansowe, warto pamiętać jaką rolę pełni dla przedsiębiorstwa sponsoring. Firmy decydują się udzielić takiej formy wsparcia podmiotom, które pozwolą im zbudować pozytywny obraz firmy. Zadaniem sponsoringu jest utrzymanie renomy sponsora oraz zwiększenie jego popularności.
Dzięki skojarzeniu nazwy i logo przedsiębiorstwa z osobą sponsorowaną firma ma nadzieję na stworzenie atmosfery sprzyjającej zakupowi jej usług lub wyrobów. Do tych wszystkich funkcji sponsoringu warto odwołać się, pisząc wspomniany już list do sponsora o wsparcie finansowe.
Wśród korzyści, jakie uzyska przedsiębiorstwo, można wymienić:
- odpisy podatkowe,
- specjalne wzmianki na temat firmy (w tekstach, filmach, itd.),
- udział przedstawicieli firmy we wszystkich wydarzeniach (bilety na koncert itd.),
- logo firmy w widocznym miejscu (np. na scenie, na koszulkach),
- informacje o sponsorze na stronie internetowej, w mediach społecznościowych,
- podziękowania wygłoszone w trakcie wydarzenia,
- pierwszeństwo do wykonywania zdjęć w trakcie wydarzenia oraz do ich publikacji,
- certyfikat lub dyplom z podziękowaniami.
Podobne tematy: List intencyjny do dofinansowania WZÓR
Oceń mój artykuł:
Dzień dobry, pobraliśmy wzór listu z prośbą o sponsoring, mamy nadzieję, że lokalna duża firma wesprze nasze przedsięwzięcie i zgodzi się na zaproponowane przez nas warunki współpracy. Tym bardziej, że wcześniej uczestniczyli i nadal uczestniczą w sponsoringu dwóch innych firm. Pełni nadziei czekamy na odpowiedź firmy. Dziękuję za wzór prośby sponsorskiej! pozdrawiam serdecznie. Janina Kulesza
Cieszę się, że mogliśmy pomóc!
Pobrałem Państwa list do sponsorów, Czy wstęp pisma: Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą mogę zastąpić innym określeniem? czy takie rozpoczęcie listu po prostu sprawdza się najlepiej? chciałem napisać wstęp zaczynając bardziej od słów: Szanowni Państwo, zwracam się do Państwa firmy w sprawie………. itd. Wiem, że to tylko wstęp, ale jak to się mówi, pierwsze wrażenie ponoć jest najważniejsze… czy mogę więc zmienić coś w piśmie do sponsora czy zostawić jak jest bo taka forma się po prostu u was sprawdza?
Radziłbym zostawić tak, jak jest, bo z tego co wiem, wzór listu sprawdza się właśnie w takiej formie, a nie innej.