Na co postawić w inwestowaniu długoterminowym? 3 opcje

Choć inwestycje długoterminowe generują ryzyko, powszechnie uważane są za bardziej przewidywalne i mniej absorbujące niż trading krótkoterminowy. Horyzont czasowy sięga tu często minimum kilku lat. Trader zajmuje pozycje na dłuższy czas i nie liczy na szybkie zwroty, a stabilny, zrównoważony zwrot z kapitału. Lubisz podejście typu long-term? Sprawdź, w co warto zainwestować!

Nieruchomości

Wśród najpopularniejszych klas aktywów, które świetnie sprawdzają się przy inwestycjach długoterminowych, znajdziesz m.in. nieruchomości. Dotyczy to szczególnie mieszkań czy domów, które nie są użytkowane przez danego inwestora i zostały zakupione stricte w celu osiągania korzyści z ich rosnącej wartości. Często zakup nieruchomości nastawiony jest też na realne comiesięczne zwroty z tytułu wynajmu.

ats-na-co-postawic-w-inwestowaniu-dlugoterminowym

Inwestycja w nieruchomości może wiązać się z zakupem gruntu, nabycia prawa do użytkowania wieczystego gruntu czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. To także lokowanie środków w wszelkie budowle, budynki czy lokale, które stanowią odrębną własność.

Drogocenne aktywa

Inwestycja w antyki i rzemiosło artystyczne (porcelana, zegary, meble), ale także sztukę to również chętnie wybierana droga przy lokowaniu środków w długim terminie. Często horyzont czasowy takich inwestycji określało się na 5-10 lat. Niemniej wraz ze wzrostem popularności lokowania kapitału w drogocenne aktywa, horyzont inwestycyjny przesunął się nawet do kilkudziesięciu lat (horyzont emerytalny).

Zanim jednak kupisz jakikolwiek przedmiot z myślą o inwestycji, koniecznie zorientuj się w rynku sztuki. Choć można tu znaleźć perełki, które zdecydowanie są warte więcej niż proponowana przez sprzedawcę cena, to jednak transakcje wymagają dobrego rozeznania i doświadczenia. Najlepiej będzie jeśli skonsultujesz się z cenionym marszandem lub innym doradcą – nigdy nie polegaj wyłącznie na opinii sprzedawcy, nawet jeśli jest nim prestiżowy dom aukcyjny.

Obligacje

Obligacje długoterminowe to instrument dłużny w formie papieru wartościowego, emitowany przez podmiot w konkretnej serii celem pozyskania finansowania. Istotę stanowi tu potwierdzenie, że emitent staje się dłużnikiem obligatariusza i zobowiązuje się spełnić wobec niego określone świadczenia. Emisję obligacji można więc porównać do zaciągania kredytu, gdzie kredytodawcą jest obligatariusz (inwestor), a kredytobiorcą emitent obligacji.

Emitentem może być Skarb Państwa, ale też jednostka samorządu terytorialnego (np. gmina) czy konkretne przedsiębiorstwo. Po określonym czasie emitent zobowiązany jest do wykupu swoich obligacji na określonych wcześniej warunkach. Wynagrodzeniem inwestora są tu najczęściej odsetki związane z transakcją.

Inwestycje typu long-term są podejściem na lata. To dobre rozwiązanie dla inwestorów cierpliwych i chcących osiągać dość stabilne zyski. Oczywiście warto pamiętać, że inwestowanie długoterminowe, tak jak każdy inny rodzaj inwestycji i obecności na giełdzie, wiąże się z ryzykiem.

Szukasz praktycznych informacji, które pozwolą Ci lepiej poznać rynek? Dołącz do Ava Trade School. Możesz tu m.in. rozpocząć specjalny kurs, dzięki któremu pogłębisz wiedzę na temat inwestycji. Wszystkie materiały edukacyjne dostępne na platformie są darmowe!

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze