Czy w ośrodku wychowawczym są odwiedziny?

Forum prawneKategoria: RóżneCzy w ośrodku wychowawczym są odwiedziny?
Maria zapytał 2 lata temu

Dzień dobry, chcę zapytać czy w ośrodku wychowawczym są odwiedziny? ewentualnie jak często będę mogła odwiedzać swoje dziecko które trafi do MOW w przyszłym miesiącu? czy trzeba spełnić jakieś dodatkowe warunki? wniosek o umieszczenie syna w MOW złożyłam 2 miesiące temu i jeszcze nikt nie poinformował mnie o odwiedzinach. Proszę o podpowiedź.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Odwiedziny w ośrodku wychowawczym są dopuszczalne, a ich zasady określa regulamin danej placówki. Co do zasady, dziecko może odwiedzić w ośrodku każda osoba sprawująca nad nim bezpośrednią opiekę, w tym rodzic, opiekun prawny, dziadkowie czy rodzeństwo.

Większość placówek organizuje odwiedziny w dni wolne od zajęć szkolnych. Ustalenia w tej sprawie odbywają się najczęściej pomiędzy wychowawcą nieletniego a bliskimi. Inne osoby, które chciałyby odwiedzić wychowanka ośrodka, muszą uzyskać w tym celu zgodę dyrektora placówki.

Wniosek o wydanie zgody powinien złożyć sam wychowanek. Taką wizytę dopuszcza się najczęściej raz w miesiącu. Podczas odwiedzin w ośrodku obowiązują ściśle określone zasady. Odwiedzający nie mogą być pod wpływem alkoholu ani innych środków odurzających.

Obowiązuje też zakaz korzystania z telefonów komórkowych na terenie placówki. Wychowawca dyżurujący w trakcie odwiedzin ma prawo nadzorować ich przebieg, a w uzasadnionych przypadkach nawet skrócić wizytę gości. Poza tym, rzeczy przywożone i odbierane przez osoby odwiedzające podlegają ścisłej kontroli.
Podobne tematy: