Jak napisać podanie do MOPS o pomoc finansową wzór

Forum prawneKategoria: Wzór pismaJak napisać podanie do MOPS o pomoc finansową wzór
Kaśka P. zapytał 4 lata temu

Witam, nie wiem jak napisać podanie do mops o pomoc finansową, bardzo jej potrzebuję, bo obecnie nie pracuję, mam na utrzymaniu dwoje dzieci, jest bardzo ciężko.

Rachunki to nie jedyny mój wydatek, wynajmujemy małe mieszkanie i czynsz, jaki płacimy to 900 zł miesięcznie.

Bardzo proszę o pomoc w napisaniu takiego podania.

16 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Poniższy wzór pisma wystarczy pobrać, wydrukować i wypełnić, a następnie dostarczyć do MOPS-u listownie lub osobiście.

Podanie do MOPS o pomoc finansową

Podanie-do-MOPS-o-pomoc-finansowa-wzor-doc-pdf

Podanie do MOPS o pomoc finansową wzór

Jeśli z trudem wiążesz koniec z końcem, to jak najbardziej możesz zwrócić się do MOPS-u o pomoc finansową. O formie pomocy i jej wysokości zadecyduje miejski ośrodek pomocy społecznej. W Twojej gminie na pewno jest taki ośrodek.

Wysokość pomocy finansowej z MOPS-u zależy od budżetu, jakim ośrodek dysponuje. Często przed przyznaniem pomocy, przeprowadzany jest wywiad środowskowy – choć nie zawsze.

W pierwszej kolejności trzeba złożyć wniosek w ośrodku właściwym ze względu na twoje miejsce zamieszkania, do wniosku warto dołączyć dokumenty potwierdzające Twoją ciężką sytuację finansową.

Może to być np.:

  • wypowiedzenie umowy o pracę,
  • zaświadczenie z urzędu pracy o niepobieraniu zasiłku dla bezrobotnych,
  • kopia umowy najmu mieszkania,
  • itd.

Pomoc finansowa z MOPS zostaje udzielana jeśli miesięczny dochód Twojej rodziny nie przekracza 528 zł netto na osobę lub 701 zł, gdy jesteś osobą samotną. Progi istnieją po to, by odsiać osoby niebędące w aż tak złej sytuacji finansowej.

Zasiłek z opieki społecznej może być:

  • stały,
  • okresowy
  • lub celowy.

Jeśli wywiad środowiskowy zostanie przeprowadzony, to w terminie do 30 dni od zakończenia wywiadu, MOPS powinien wydać pisemną decyzję w sprawie realizacji bądź odmowy realizacji Twojego wniosku.

Jeśli decyzja MOPS-u będzie negatywna, to od decyzji przysługuje Ci możliwość odwołania się – zgodnie z zawartym w niej pouczeniem.

Trzymam kciuki za pozytywnie rozpatrzony wniosek!

Warto przeczytać:

Kaśka P. odpowiedział 4 lata temu

Dziękuję!

Iza odpowiedział 4 lata temu

Witam, szukam właśnie takiego wzoru pisma, chcę napisać do MOPS o pomoc finansową oraz wsparcie w zakupie żywności, mam dwójkę dzieci i jestem z nimi sama i nawet nie mogę iść do pracy. Pomagają mi rodzice, ale sami nie mają lekko. Czy w uzasadnieniu mam napisać wszystko? tzn jaką mamy sytuację materialną? czy to ma być krótkie uzasadnienie? idzie zima, przydałoby się wsparcie z MOPSU w zakupie opału, czy o to też mogę składać prośbę?

Kwaska odpowiedział 4 lata temu

Witam! mąż stracił pracę ze względu na koronawirusa, idzie zima, nie kupiliśmy węgla i nie mamy za co go kupić. Mąż szuka pracy, ale nie będzie lekko by wszyscy przezywają kryzys gospodarczy, co mamy zrobić? czy warto starać się o pomoc z MOPSU? no i lepiej zanieść pisemną prośbę osobiście do Ośrodka Pomocy Społecznej czy mogę wysłać listem?

Jpk odpowiedział 4 lata temu

jak napisać podanie do mopsu? nigdy wcześniej nie prosiłam ich o jakąkolwiek pomoc, czy jestem tam zarejestrowana? czy trzeba najpier “przypisać się” do Ośrodka Pomocy Społecznej? czy wystarczy mieszkać w gminie i iść do w ciemno? będą mieć moje dane? bo chyba nie dają pieniędzy na ładne oczy? chcę starać się o zasiłek celowy na zakup węgla, pracuję dorywczo i średnio w miesiącu zarabiam 500-600 zł. czy dostanę pomoc z mopsu?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Wzór podania do mopsu o pomoc składamy w ośrodku pomocy społecznej położonym w naszej gminie.

Podanie do MOPS o pomoc finansową

Podanie-do-MOPS-o-pomoc-finansowa-wzor-doc-pdf

Podanie do MOPS o pomoc finansową wzór

Aśka W. odpowiedział 3 lata temu

Czy mogę zwrócić się o pomoc finansową do MOPS? przez koronawirusa mam ciężką sytuację finansową, szukam wszędzie pomocy, nigdy nie zwracałam się do MOPS o pomoc i nie wiem, na co mogę liczyć i czy w ogóle mogę na cokolwiek liczyć, mam dwoje dzieci, jestem sama, straciłam pracę i jestem w czarnej d… wynajmuję mieszkanie i ledwo wiążemy z dziećmi koniec z końcem – proszę o pomoc!

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

każda osoba będąca w trudnej sytuacji materialno-bytowej może zwrócić się o wsparcie socjalne. Jeśli jesteś matką, na pewno możesz starać się o wypłatę zasiłku rodzinnego. Możesz również złożyć wniosek o przyznanie zasiłku celowego.

Musisz jednak wiedzieć, że aby wsparcie zostało udzielone, należy dochować szeregu formalności. Nie możesz więc tracić czasu. Myślę, że już na dniach powinnaś udać się do właściwego Ośrodka Pomocy Społecznej (właściwego ze względu na miejsce zamieszkania) i tak wnioskować o pomoc. Pracownicy urzędu powinni dokładnie wyjaśnić Ci, na jaką pomoc możesz liczyć.

Pamiętaj jednak, że pomoc socjalna uzależniona jest od dochodu. Świadczenie wychowawcze 500 plus nie wlicza się do dochodu. Jednak każde inne pieniążki na dzieci już tak. Dlatego pracownicy urzędu zażądają od Ciebie przedłożenia m.in. wyroku alimentacyjnego. Warto mieć przy sobie również inne dokumenty tj. umowa o pracę, umowa najmu mieszkania, rachunki licznikowe.

Być może pracownik urzędu będzie chciał przeprowadzić wywiad w Twoim miejscu zamieszkania. Jeśli tak, to nie musisz się niczego obawiać – jest to część postępowania, przez które warto przejść, aby uzyskać wsparcie finansowe. Prawdopodobnie nie będzie to duża kwota, jednak pomoże przetrwać trudne momenty.

Na koniec dodam, że jeśli teraz już wystąpisz o pomoc, być może będziesz mogła skorzystać z dodatkowego wsparcia na święta w postaci bonów na zakupy, paczek z żywnością, czy zasiłku pieniężnego.

Aśka W. odpowiedział 3 lata temu

Dziękuję Pani za odpowiedź! Pobrałam wzór podania do mopsu o pomoc, mam nadzieję, że poratują mnie…

Barbara odpowiedział 3 lata temu

My radziliśmy sobie. dopóki koronawirus nie pokrzyżował nam planów, oboje straciliśmy pracy (branża turystyczna). Idzie zima, opał się kończy a my nie mamy za co go kupić, bo mamy dwójkę dzieci, które trzeba wyżywić i ubrać. Też chcę zwrócić się do mopsu o pomoc – nie mamy wyjścia. Mam koleżankę (w innym mieście) i na szczęście jej pomogli finansowo i nie tylko, czy w moim mieście też dostanę pomoc?

Pyciak odpowiedział 3 lata temu

Chciałbym poprosić mops o jedzenie może jakaś pomoc finansową. Mieszkam sam i nie mam znikąd pomocy, straciłem pracę, mam zasądzone alimenty w wysokości 450 zł rata kredytu to jakieś 1400 zł do tego energia 560 i nawet na jedzenie nie mam.

Ledwo daje radę, co gdzieś zarobię to płacę, żeby nie popaść w długi, i nie raz miałem dni bez jedzenia, mam paru znajomych to dadzą jakiś chleb, makaron, ale jedzenie też trzeba ugotować butla gazu to następne 55 zł, nie mam, wszędzie w mediach mówią, że umarzają spłaty kredytu hipotecznego, ale nie wiem komu – bank tylko podnosi spłatę i do kogo mam zapukać co by choć troszkę zjeść.

Barbara odpowiedział 3 lata temu

Dostaliśmy pomoc finansową z MOPSU, dziękujemy za wzór formularza! pozdrawiam!

Agnieszka odpowiedział 3 lata temu

Barbara a była wizyta środowiskowa w miejscu zamieszkania? Jeśli tak . Jak to przebiegło?)

ziomeczek odpowiedział 3 lata temu

witam chciałabym napisać podanie do MOPS o przyznanie mi zasiłku na opłacenie rachunków, bo bieżące środki nie są w stanie ich pokryć, co dokładnie napisać? i czy jak mam umowę wynajmu mieszkania mogę się starać o dodatek mieszkaniowy? proszę o pomoc czy jest możliwość na przyznanie dodatku mieszkaniowego? czy są jakieś szanse? jeśli tak to proszę o podpowiedź co dokładnie napisać w podaniu do MOPS.

K35 odpowiedział 3 lata temu

Jak napisać pismo do MOPS o wsparcie finansowe? jestem głuchoniemy, mam 2 grupę, nie posiadam renty. Mieszkam z ojcem który ma rentę 1000 zł, oraz siostrą która pracuje i sama wychowuje dziecko. Czy występując o wsparcie, dochód siostry będzie brany pod uwagę? gdyż nie chciałbym być na jej utrzymaniu.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

z informacji jakie podajesz wynika, że możesz ubiegać się o wypłatę tzw. zasiłku stałego w kwocie do 645 zł miesięcznie. Dodatkowo przysługiwać Ci będzie zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 215 zł miesięcznie oraz wsparcie socjalne w innej formie np. w postaci paczek żywnościowych.

Aby otrzymać zasiłek i inną pomoc należy udać się do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Ośrodka Pomocy Społecznej (Miejskiego lub Gminnego) i tam złożyć wniosek o udzielenie wsparcia finansowego w postaci wypłaty zasiłku stałego. Wzór wniosku pobierzesz poniżej:

Podanie-do-MOPS-o-pomoc-finansowa-wzor-doc-pdf

Podanie do MOPS o pomoc finansową wzór

Do wniosku należy dołączyć decyzję o niepełnosprawności.

Jesteś osobą głuchoniemą dlatego warto udzielić np. siostrze, pisemnego pełnomocnictwa w sprawie wypłaty świadczeń socjalnych.

W tym miejscu dodam, że obecnie komisje lekarskie orzekają o stopniach niepełnosprawności. Ty wspominasz o grupie inwalidzkiej, zatem masz starą decyzję. Musisz sprawdzić, czy nie utraciła ona ważności. Jeśli okaże się, że decyzja jest po terminie należy złożyć wniosek do Komisji ds. orzekania o niepełnosprawności i dopiero po uzyskaniu kolejnej decyzji udać się do urzędu po zasiłek.

Na koniec odnośnie dochodów siostry. Aby nie zostały one uwzględnione przez organ i nie wpłynęły na odmowę wypłaty zasiłku, należy wskazać, że prowadzicie oddzielne gospodarstwa domowe.

W rozmowie z pracownikiem OPS – także podczas wywiadu, który będzie mieć miejsce w Twoim miejscu zamieszkania, musisz utrzymywać, że siostra utrzymuje się z dzieckiem, natomiast Ty z ojcem prowadzicie oddzielne gospodarstwo domowe. Udzielenie właśnie takich wyjaśnień jest ważne, ponieważ przy zasiłku stałym obowiązuje kryterium dochodowe:

  • 701 zł – dla osoby samotnie gospodarującej
  • 528 zł – dla osoby w rodzinie.

Gdyby jednak renta ojca przekroczyła 1 056 zł na rękę, wówczas należy wskazać, że również z nim nie prowadzisz wspólnego gospodarstwa domowego, lecz jesteś osobą samotnie gospodarującą, a do tej pory żyłeś ze wsparcia/pomocy rodziny jednak nikt z nich nie chce Cię utrzymywać.