Odwołanie od upomnienia za abonament RTV + WZÓR • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Odwołanie od upomnienia za abonament RTV + WZÓR

Dzień dobry, jak napisać odwołanie od zapłaty abonamentu RTV? dostałam właśnie pismo, że zalegam z abonamentem i że muszę zapłacić za 2 lata wstecz. Problem polega na tym, że przeprowadziłam się do innego mieszkania i nie mam tam telewizora, ponadto rozwiązałam umowę z NC+.

Abonament RTV przestałam płacić, bo tak jak pisałam przeprowadziłam się, oraz zaprzestałam oglądania telewizji (wypowiedziana umowa z NC+). Poczcie Polskiej nie zgłaszałam, że zmieniam swój adres. Jak mam teraz napisać odwołanie na wezwanie do zapłaty abonamentu rtv?


Odwołanie od upomnienia za abonament RTV

Zgodnie z Ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 roku, odbiorniki radiowe i telewizyjne podlegają opłatom abonamentowym za ich używanie, odbiorniki takie oczywiście trzeba uprzednio zarejestrować w placówkach operatora publicznego (Poczty Polskiej), co z pewnością uczyniłaś.

Kara za używanie niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego wynosi 30-krotność miesięcznej opłaty abonenckiej, która obowiązuje w dniu stwierdzenia, że używasz niezarejestrowany odbiornik – ta kwestia jednak Ciebie nie dotyczy… bo Ty swój odbiornik przecież zarejestrowałaś.

wysokość-opłat-rtv

To co Ciebie dotyczy to fakt, że ot tak sobie zaprzestałaś ten abonament RTV płacić. Jeśli rozwiązałaś umowę z telewizją cyfrową NC+, przeprowadziłaś się, oraz faktycznie zaprzestałaś tę telewizję oglądać, to nie zwalnia Cię to z ponoszenia opłat abonamentu RTV.

Należało wtedy odbiornik wyrejestrować wypełniając odpowiedni druk na poczcie, wyrejestrowanie odbiornika można przeprowadzić także online, koniecznie przeczytaj ten artykuł –> Jak napisać wniosek o WYREJESTROWANIE odbiornika RTV.

Wtedy uniknęłabyś wszelkich konsekwencji i żadne upomnienia za abonament RTV by do Ciebie nie przychodziły.

Abonament RTV jest przymusowym, oraz bezzwrotnym świadczeniem publicznym. Nie masz też co myśleć o przedawnieniu abonamentu RTV, bo zastosowanie ma tu art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej, który jasno mówi, że zobowiązanie z tytułu abonamentu RTV przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności.

Nie wiem co Ci mogę poradzić w takiej sytuacji, bo nie widzę wielu opcji, na które mogłabyś się powołać. Może po prostu spróbujesz napisać odwołanie od abonamentu RTV wskazując wszystkie okoliczności o których pisałaś w liście do mnie.

Do odwołania warto dołączyć wszelkie dokumenty jakie posiadasz, które potwierdzą Twoją historię, możesz więc do odwołania dołączyć:

 • kopię wypowiedzenia umowy z NC+,
 • dowody potwierdzające zmianę adresu zamieszkania.

Niestety nie jestem w stanie zagwarantować Ci umorzenia tego długu, który narzuciła na Ciebie Poczta Polska, ale naprawdę warto spróbować takie odwołanie złożyć. Wniosek musisz pobrać, wydrukować a następnie wypełnić i wysłać na adres znajdujący się we wniosku.

Wniosek o umorzenie abonamentu RTV

Podsumowanie

Wezwanie do zapłaty abonamentu RTV to nie koniec świata, bo skoro nie płaciłaś abonamentu przez 2 lata, to kwota z jaką zalegasz to około 544 zł + ewentualne odsetki jakie narosły przez ten czas. Nie jest to więc dług nie do spłacenia, mam jednak nadzieję, że Poczta Polska wysłucha Twoich argumentów. A jeśli nie, to postaraj się aby jak najszybciej to zadłużenie spłacić… życzę Ci powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...


3 komentarzy

 1. gość

  Witam. Urząd skarbowy na wniosek wierzyciela KRRiT przysłał mi decyzje z której wynika, ze wstrzymuje egzekucje mojego zadłużenia spowodowanego niepłaceniem abonamentu RTV. Informacje o tym fakcie otrzymałam 09. 09 2018 z urzędu skarbowego.

  Pobrano mi we wrześniu 20 procent mojej emerytury i w październiku również ZUS potrącił mi z emerytury 20 procent. – do kogo powinnam się zwrócić o wyjaśnienie?
  Pozdrawiam.

 2. Rysiek

  Witam, potrzebuję napisać odwołanie od upomnienia za abonament rtv, najlepiej przydałby się wzór takiego odwołania. Poczta Polska chce żebym spłacił zaległy abonament radiowo telewizyjny a ja jestem już emerytem i przecież jestem zwolniony z płacenia tego abonamentu czyż nie?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Rysiek. Zapewne Poczta Polska chce wyegzekwować od Ciebie zaległości z tytułu niepłaconego abonamentu RTV za okres w którym nie byłeś jeszcze emerytem i kiedy nie byłeś jeszcze zwolniony z płacenia tego abonamentu. Pozdrawiam.

NAPISZ KOMENTARZ