Umorzenie abonamentu RTV – jak napisać wniosek? kiedy przedawnienie?

Mam dług za zaległy abonament RTV. Wcześniej za abonament płacił tata, potem przez pomyłkę przepisałam książeczkę na siebie, nadano mi nowy numer indywidualny na odbiornik, nie opłacałam.

Teraz Poczta Polska chce, abym zapłaciła zaległe składki za okres od 1 stycznia 2013 do marzec bieżącego roku. Co mogę zrobić w tej sprawie? nie jestem właścicielem mieszkania, mam tylko tam meldunek, obecnie właścicielem mieszkania jest mama, która jest emerytką, co można zrobić w tej sprawie? czy umorzenie abonamentu RTV jest możliwe? jak i do kogo napisać taki wniosek?


Abonament RTV przedawnienie

Zgodnie z art. 10 ustawy z 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych, w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych oraz odsetki za zwłokę w ich uiszczaniu.

Myślę, że sytuacja, którą właśnie opisałaś, zasługuje na miano sytuacji wyjątkowej, dlatego zachęcam Cię, abyś złożyła wniosek o umorzenie lub też rozłożenie na raty, zaległości powstałej z tytułu abonamentu RTV.

Wniosek o umorzenie długu za abonament RTV, można składać bezpośrednio do biura KRRiT, adres biura to:

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Departament Budżetu i Finansów
Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9
01-015 Warszawa.

Jak napisać wniosek o umorzenie długu za abonament RTV?

wniosek-o-umorzenie-rozlozenie-na-raty-abonamentu-radiowo-telewizyjnego-rtv-pdf-doc-wordWniosek o umorzenie długu za abonament RTV powinien przede wszystkim zawierać Twoje dane osobowe: Imię i Nazwisko, dokładny adres abonenta, ten nowy indywidualny numer identyfikacyjny, który Ci nadali, kwotę, jaką jesteś dłużna, oraz okres niepłaconego abonamentu.

We wniosku musisz dokładnie opisać zaistniałą sytuację oraz wszelkie towarzyszące okoliczności. Dobrze byłoby, gdybyś dołączyła jakieś  dokumenty potwierdzające.

Możesz także wskazać ciężką sytuację materialną, niskie dochody, cokolwiek co uniemożliwia Ci spłacenie długu i płacenie abonamentu RTV.

Jeśli wyślesz już wniosek o umorzenie długu RTV, to należy powiadomić również Pocztę Polską. Powiadomienie należy wysłać na adres:

Poczta Polska S.A.
Centrum Obsługi Finansowej Dział Obsługi Abonentów
ul. Bernardyńska 15
85-940 Bydgoszcz.

Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

wniosek-o-umorzenie-rozlozenie-na-raty-abonamentu-radiowo-telewizyjnego-rtv-pdf-doc-word

Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

Jeśli Twoja mam jest na emeryturze i ukończyła 75 lat, to nie ma wtedy obowiązku płacenia za abonament RTV, ponieważ:

zgodnie z Ustawą z 23 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych ( Dz. U. 2015, poz. 1324) obowiązującą od 9 października 2015 roku osoby, które ukończyły 75 lat nie są zobowiązane do składania oświadczenia o spełnianiu warunków do zwolnienia z opłat abonamentowych. Nie muszą też przedstawiać dokumentu potwierdzającego uprawnienie do tego zwolnienia (tj. dowodu osobistego).

Zwolnieni z opłat RTV będą także:

 • kombatanci,
 • rodziny, które mają niskie dochody,
 • rodzin otrzymujące 500+ na pierwsze dziecko.

Kiedy przedawnia się dług za abonament RTV?

Zaległe zobowiązanie z tytułu abonamentu RTV przedawnia się zupełnie w tym samym okresie, co należności podatkowe, a więc po upływie 5 lat.

Co jeszcze można zrobić?

Zanim wyślesz wniosek o umorzenie zaległego abonamentu RTV, to możesz wystosować pismo do instytucji, która wysłała do Ciebie wezwanie do zapłaty za abonament RTV, zapytanie o dokumenty, na podstawie których, wysunięto roszczenie o zaległy abonament.

Jeśli Poczta Polska będzie miała bałagan w swoim systemie, na podstawie którego masowo wysyłają wezwania do zapłaty zaległych abonamentów RTV, bądź będą mieć też niekompletne dane, to być może Ci się „upiecze” i nie będziesz musiała płacić żadnych pieniędzy.

Napisz takie pismo: [wzór]

dług-za-abonament-RTV

Jeśli Poczta Polska nie będzie w stanie wszystkiego należycie udokumentować, to być może Twoje zadłużenie zostanie umorzone. Trzymam za Ciebie kciuki, mam nadzieję, że zapłata za zaległy abonament RTV, nie będzie konieczna w Twojej sytuacji.

Abonament rtv – jak sprawdzić zaległość?

Żeby sprawdzić zaległość abonamentu RTV, trzeba zadzwonić na infolinię Poczty Polskiej pod numer tel.: (+48) 43 842 06 06  (opłata wg cennika operatora). Infolinia Poczty Polskiej działa tylko w dni robocze od 8:00 do 20:00.

Dzwoniąc na infolinię, można otrzymać informacje o zaległości abonamentu RTV i numer konta, na który zaległość należy wpłacić…

Co będzie potrzebne? przede wszystkim imię i nazwisko abonenta, który dokonał rejestracji odbiornika, który to z kolei odbiornik przypisany jest nie do adresu, a właśnie do imienia i nazwiska.

Przydatne wzory pism:

Odwołanie od upomnienia za abonament RTV wzór

odwołanie-od-upomnienia-za-abonament-rtv-wzor-doc-pdf

Odwołanie od upomnienia za abonament RTV wzór

Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów druk

zwolnienie-z-abonamentu-rtv-emerytow-druk-wzor-pdf-doc

Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów DRUK

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 4,40 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

53 komentarzy w “Umorzenie abonamentu RTV – jak napisać wniosek? kiedy przedawnienie?”
  1. Janina Gołębiecka

   Opłata z tytułu rejestracji odbiornika radiowego bądź telewizyjnego (czyli ogólnie abonamentu RTV) stanowi opłatę, o której mowa w art. 2 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa a to znaczy, że trzeba zastosować art. 70 § 1 tej ustawy, więc opłata przedawnienia abonamentu RTV zachodzi po upływie 5 lat, i liczy się ją od końca roku, w którym upłynął termin jej płatności. Pozdrawiam.

 1. Bartek Turek

  Właśnie poszukiwałem przykładowy wniosek o umorzenie abonamentu rtv, dziękuję Pani Janino, zawsze można na Panią liczyć :-) Wiem już teraz jak napisać wniosek o umorzenie abonamentu rtv, dostałem pismo z nakazem zapłaty z 2010 roku. Niestety oprócz samego nakazu zapłaty nie otrzymałem żadnych innych kopii dokumentów które potwierdziłyby istnienie zaległości w abonamencie RTV – będę walczył o umorzenie tego długu, warto zawsze spróbować. Jeszcze raz dziękuję za wzór wniosku!

  1. Witam dostałem upomnienie o zapłatę abonamentu RTV od 01.2013 do 09.2013. Piszą mi o jakimś numerze identyfikacyjnym którego nigdy nie miałem. A ponadto kilkanaście lat temu składałem oświadczenie i wniosek na Urzędzie pocztowym zwolnienie mnie z płacenia abonamentu ponieważ mam dziecko niepełnosprawne. Po upływie określonego czasu nie otrzymałem żadnej informacji zwrotnej dlatego uznałem sprawę za załatwioną pozytywnie do dzisiaj. Proszę o informacje co powinienem zadziałać? Janusz

 2. Gotowe podanie o umorzenie długu za abonament rtv widziałam w dziale wzory pism i wniosków tu na blogu to sobie ściągnijcie. Pozdrawiam A.K.

 3. No mi się udało umorzenie abonamentu rtv, wysłałam pismo nieco innej konstrukcji niż to które zamieściła Pani Janina, ale bardzo podobne brzmienie. Nikt nie był mi w stanie udokumentować że miałam dług. Dług wynosił aż 1449 zł więc było o co walczyć.

  1. Witam, napisała Pani od razu wniosek o umorzenie do KRRiT?? Czy najpierw pismo do Poczty Polskiej o przedstawienie uwierzytelnionych dokumentów??

  2. Ja tez wysłałam takie pismo napisane przez prawnika przez. 4 miesiące cisza żadnego odzewu aż do dziś. Dostałam z Urzędu Skarbowego pismo, że ściągnięte będzie 1.600 zł z podatku, pomóżcie, co teraz?

 4. Też dostałem pismo o zapłatę zaległego abonamentu RTV, napisałem odwołanie od płacenia abonamentu i czekam na odpowiedź, dam znać co mi odpiszą. Pozdrawiam

 5. witam, również dostałam wezwanie do zapłaty od 2013 roku, bez żadnych innych dokumentów. w 2002 roku wyprowadziłam z domu w którym pozostał mąż (w tej chwili jestem już po rozwodzie) a mieszkanie sprzedane końcem 2012 ,Tv w tym mieszkaniu było zarejestrowane na mnie, jednak chyba nie wyrejestrowany, zameldowana jestem u rodziców, którzy opłacają abonament, nie wiem jak i czy mogę się odwoływać.. proszę o pomoc i informacje

 6. Witam. Proszę o poradę w sprawie wezwania do zapłaty za abonament RTV. W 2002 roku wyprowadziłam się z mieszkania w którym TV był zarejestrowany na mnie, w mieszkaniu pozostał mąż (już były, bo dłuższego czasu jesteśmy po rozwodzie).

  Końcem 2012 roku mieszkanie zostało sprzedane, nie posiadam swojego mieszkania, po wyprowadzeniu się wynajmowałam lokum, a jestem zameldowana w domu u rodziców, którzy opłacają abonament i na ten adres przyszło wezwanie na kwotę 1000 zł od 2013 roku, samo wezwanie bez żadnych innych dokumentów

  Nie wiem jak do tego podejść, jak starać się o możliwość umorzenia długu za abonament RTV, w tej chwili jestem od 3 miesięcy na zwolnieniu lekarskim, a moja umowa o pracę opiewa na najniższa krajową, proszę o poradę i pomoc, z góry dziękuję.

  1. Janina Gołębiecka

   Skoro wyprowadziłaś się z mieszkania w 2012 roku, to rozsądek podpowiada, że nie powinnaś płacić abonamentu RTV który był naliczany od 2013 roku prawa? Musisz podważyć spełnienie roszczenia o zapłatę zaległego abonamentu RTV powołując się sprzedaż mieszkania.

 7. witam, znalazłem starą książeczkę i widzę ze ostatni abonament był opłacany w czerwcu 2008, czy jeżeli od tamtej pory nie płaciłem abonamentu, to mogę wnioskować o przedawnienie? wcześniej nie dostałem żadnych pism ani wezwań, a dziś przyszło awizo na mamę i pani na poczcie powiedziała mi, ze to odnośnie abonamentu RTV, nie odebrałem pisma bo mama jest na wczasach, proszę o odpowiedz. pozdrawiam.

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli pytasz o to, kiedy przedawniają się zaległości w abonamencie RTV? to większość prawników a w tym sama Poczta Polska jasno mówi, że zaległości wynikające z tytułu abonamentu RTV ulegają przedawnieniu w tym samym czasie, co długi podatkowe, a więc po okresie 5 lat, okres przedawnienia należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności abonamentu RTV. Wielu prawników uważa też, że 5-letni okres przedawnienia abonamentu RTV, należy liczyć od daty, w której zobowiązanie miało zostać uiszczone przez abonenta, a nie od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności za abonament. Zobowiązania za abonament RTV nie są zobowiązaniami rocznymi, więc nie ma tu podstaw, aby datę przedawnienia liczyć od końca roku kalendarzowego.

   Dodam jeszcze, że zgodnie z przepisem art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych, do opłat abonamentowych należy stosować przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym.

   Jeśli więc Twoja mama otrzymała wezwanie do zapłaty przedawnionej należności z tytułu niezapłaconego abonamentu RTV, należy na wezwanie odpowiedzieć i powołać się na zarzut przedawnienia długu, odmawiając jednocześnie spełnienia świadczenia.

 8. Witam. Otrzymałam pismo z Urzędu Skarbowego o zajęciu konta bankowego za zaległy abonament /lata 2010-2014/ z odsetkami liczonymi za każdy miesiąc do chwili obecnej. Nie mam żadnego stałego źródła dochodu, jestem na utrzymaniu męża, moje wpływy na konto – rzędu 50-100zł miesięcznie, /sprzedaż drobiazgów/. W tej sytuacji… jak spłacić rosnący dług? Proszę o rady.

  1. Janina Gołębiecka

   Możesz zwrócić się do urzędu skarbowego o rozłożenie zadłużenia na raty, a nawet całkowite lub częściowe umorzenie długu. Urząd Skarbowy bardzo indywidualnie podchodzi do takich spraw, ale spróbować nie zaszkodzi prawda?

 9. Zwolnieni z opłat RTV będą także:

  kombatanci,
  rodziny, które mają niskie dochody,
  rodzin otrzymujące 500+ na pierwsze dziecko.

  Od kiedy rodziny biorące 500+ mają być zwolnione?

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Elżbieto, szukałam informacji na temat zwolnienia od opłat abonamentowych RTV, ale niestety nie znalazłam nic na temat zwolnienia od płacenia tego abonamentu dla rodzin uzyskujących świadczenie 500+, możesz podać źródło informacji?

 10. Witam, mąż dostał wezwanie do zapłaty zadłużenia abonamentu RTV od stycznia 2013 roku. Mąż nie pamięta czy kiedykolwiek rejestrował telewizor i nie odbierał żadnego pisma, gdy weszła w życie nowa ustawa, kiedy to każdemu przypisywali nowy identyfikator.

  Napisaliśmy pismo o wydanie z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów dokumentów, na podstawie których wszczęto postępowanie, ale przez 4 miesiące nie dostaliśmy kompletnie nic aż do dziś… pismo z Urzędu Skarbowego, że dług abonamentowy zostanie ściągnięty z rozliczenia podatku. Proszę o pomoc co dalej mamy zrobić. Pozdrawiam.

 11. Jeśli chodzi o przedawnienie abonamentu rtv, to jest spór na całej linii, bo jedna grupa prawników twierdzi, że abonament radiowo – telewizyjny zalicza się do tzw. opłat okresowych, a więc zastosowanie powinien mieć tu kodeks cywilny, który jasno mówi: że jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe i roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

  W takim wypadku, przedawnienie opłat abonamentowych rtv miało by miejsce po 3 latach.

  … ale jest też druga grupa prawników

  która mówi, że w art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych przewidziano, że do opłat abonamentowych powinno stosować się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym. Co ciekawe, w tej wersji, nieopłacenie na czas abonamentu rtv wiązałoby się z naliczaniem karnych odsetek, czyli zupełnie tak samo jak przy zaległościach podatkowych w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 i Nr 85, poz. 727).

  W tej wersji, przedawnienie abonamentu rtv miało by miejsce po 5 latach od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności abonamentu rtv.

  Kto ma rację?

 12. Olka/Krosno

  Jeśli pytacie jaki jest okres przedawnienia dla abonamentu radiowo – telewizyjnego, to jestem za zdaniem drugiej grupy prawników, któzy twierdzą, że okres przedawnienia należności z tytułu abonamentu radiowo telewizyjnego ma miejsce po 5 latach.

 13. Chcę złożyć podanie o umorzenie długu za abonament rtv, ponieważ nie stać mnie na zapłatę blisko 1400 zł. Jedynym moim źródłem dochodu jest w tej chwili najniższa emerytura, leki 300 zł, czynsz 350 zł i co mi zostaje na życie? prawie nic… wezwanie do zapłaty abonamentu rtv dostałem 2 dni temu. Pogubiłem się w tym wszystkim, Tusk kazał nie płacić, a teraz dostają ludzie pisma…. jaki mam czas, aby wysłać podanie o umorzenie długu za abonament rtv?

 14. jak napisac podanie o umorzenie kary za niepłacenie abonamentu tv?kazali nie płacić, teraz każą płacić i jeszcze człowiek więcej stresu przeżywa niż jak by płacone było na starych zasadach. Ale że naród chytry, to przestało się płacić bo po co jak nie trzeba… a jednak trzeba.

 15. i ja również otrzymałem wezwanie do zapłaty abonamentu rtv. Z tego co wyczytałem, to ludzie maksymalnie dostają 1500 zł, jest to kwota wynikająca ze zsumowania wszystkich składek abonamentowy za ostatnie 5 lat + doliczenie do tej kwoty odsetek ustawowych za niepłacenie. Wezwania wzywające do zapłaty abonamentu otrzymują ludzie, którzy mieli kiedyś zarejestrowany telewizor, ale zaprzestały płacić abonamentu kiedy Tusk im tak nakazał…

  Co ważne, to to, że teraz Poczta Polska próbuje egzekwować zaległy abonament. Gdzieś wyczytałem, że abonament rtv płaci tylko 8% zobowiązanych do płacenia. Jeśli Poczta Polska wyśle takie wezwanie do zapłaty abonamentu rtv i człowiek nie zapłaci, to Poczta Polska kieruje sprawę do Urzędu Skarbowego, który posługując się tytułem wykonawczym, zajmie konto bankowe dłużnika i ściągnie z niego odpowiednią kwotę.

  Prawdziwy łup Poczta Polska ściągnie z ludzi, kiedy telewizje cyfrowe będą musiały udostępnić dane swoich klientów, którzy mają wykupione pakiety telewizji cyfrowej, a nie płacą abonamentu. Ludzie wyjdą na ulice… znowu.

 16. Wy lepiej napiszcie jak napisać odwołanie od zapłaty abonamentu rtv, bo mnie szlak trafia jak mam płacić ponad 1.000 zł zaległości. Będę wdzięczny. D.M.

  1. Parę lat temu napisałam pismo odwoławcze, że sama wychowuję nieletnie dziecko, że mam niskie dochody i nie stać mnie na spłatę. Niestety mieli to w poważaniu.

 17. przedawnienie opłaty abonamentowej wg mnie ma miejsce dopiero po 5 latach, dlatego, że opłata z tytułu rejestracji odbiornika telewizyjnego bądź radiowego stanowi opłatę, o której mówi w art. 2 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), jednocześnie oznacza to, że należy tu zastosować art. 70 § 1 tej ustawy, podsumowując: opłata za abonament rtv ulega przedawnieniu po pięciu latach, i należy przedawnienie liczyć od końca roku, w którym upłynął termin płatności abonamentu.

 18. Dostałem pismo o zapłatę zaległego abonamentu. Napisałem do nich prośbę o przesłanie uwierzytelnionych dokumentów na podstawie których wysunięto roszczenie. Nie odpowiedzieli, a dziś dostałem informację o zajęciu emerytury.

 19. Jak napisać odwołanie od upomnienia za abonament rtv jeśli odbiornik wyrejestrowałem a poczta polska nadal przysyła pismo, że mam płacić za okres w którym odbiornik był już wyrejestrowany? zupełnie tego nie rozumiem, jak mam napisać takie odwołanie?

 20. Witam, chodzi o abonament rtv – jak sprawdzić zaległość? do kogo mam się zwrócić? dostałem kiedyś upomnienie o zapłatę, ale nie miałem wtedy środków, teraz już je mam, tylko nie wiem do kogo się zwrócić?! Zaległy abonament wynosił około 560 zł, już dokładnie nie pamiętam… nie mam żadnych papierów niestety bo mi się gdzieś zapodziały…

  1. Janina Gołębiecka

   Sprawdzenie zaległości w abonamencie RTV dokonuje się poprzez wykonanie telefonu do infolinii Poczty Polskie, numer to: (+48) 43 842 06 06 (opłata wg cennika operatora). Infolinia Poczty Polskiej działa tylko w dni robocze od 8:00 do 20:00. Wystarczy, że podasz swoje imię i nazwisko, a otrzymasz wysokość zaległości abonamentowej, oraz nr. konta bankowego wpłaty.

 21. znalazłem!

  Dzięki za podanie o umorzenie długu za abonament rtv – właśnie skrupulatnie przeszukiwałem internet w poszukiwaniu takiego wzoru, pozdrawiam serdecznie!

 22. To chyba jakaś plaga, też dostałem wezwanie do zapłaty abonamentu rtv, odbiornika nie wyrejestrowałem bo tak kazał Donald Tusk, teraz prawdopodobnie przyjdzie płacić mi jakąś karę… mam tylko emeryturę, czy jest szansa na rozłożenie tego zadłużenia na jakieś raty? proszę o odpowiedź. Dziękuję.

 23. Szukałem jak napisać odwołanie od zapłaty abonamentu rtv ale porzuciłem poszukiwania i ściągnąłem od Pani wzór wniosku za co dziękuję, chyba tak bym tego dobrze nie ujął :-) odwołanie od zapłaty abonamentu rtv zostało już wysłane, zobaczymy co z tego wyniknie, jestem dobrej nadziei bo nie powinienem płacić tych zaległości, zresztą nie za bardzo mam z czego to płacić

 24. Dzień dobry, czy abonament rtv po sprzedaży mieszkania muszę płacić? co jeśli przeprowadziłem się do mniejszego mieszkania w tym samym mieście? sprzedałem mieszkanie tydzień temu i całkowicie zapomniałem o tym abonamencie, wypadło mi to z głowy, proszę o podpowiedź co mam zrobić gdy zmieniam adres? A jaka jest kara za abonament rtv gdy się go nie płaci?

  1. Janina Gołębiecka

   Abonament radiowo-telewizyjny przypisany jest nie do adresu Twojego miejsca zamieszkania, a do Twojego imienia i nazwiska, jeśli więc przeprowadziłeś się i nadal używasz odbiornika(radio czy telewizor), to masz obowiązek, aby kontynuował płacenie abonamentu.

  1. Janina Gołębiecka

   Witam, zaraz po zakupie danego wzoru pisma, można pobrać go klikając w link który znajduje się na stronie na której zakup był dokonywany.

 25. Wysłałem wczoraj swoje odwołanie od upomnienia za abonament rtv, zobaczymy co z tego wyjdzie, nie chcę zanudzać szczegółami sprawy, ale nie powinienem płacić tego abonamentu bo dawno temu wyrejestrowałem telewizor, dam znać co mi odpisali…

 26. dora683@interia.pl

  Witam, również otrzymałam pismo od poczty polskiej wezwanie do zapłaty.. w odpowiedzi zażądałam o duplikat o nadaniu numeru identyfikacyjnego, przysłali mi ten duplikat z 2008 r. W dniu 30.05.2018 otrzymałam upomnienie za okres 01.2013r – 05.2018, czy to jest przedawnienie abonamentu RTV? Napisali że w 08.2018 zostało to przekazane urzędowi skarbowemu… co mogę w tej sprawie zrobić?

 27. otrzymałam z urzędu skarbowego zawiadomienie do zapłaty rtv w kwocie 1850 zł, byłam na poczcie i w urzędzie skarbowym nikt nie wie co robić mam zapłacić i tyle, wcześniej napisałam pismo do KRRiT do tej pory nie otrzymałam odpowiedzi, co mam robić pomóżcie…

 28. Moja mama dostała wezwanie do zapłaty na kwotę ok. 1500 zł w 2015 r za okres 2010-2015 r. Od 2010 r. powinna być zwolniona ale tego formalnie nie zgłosiła. Zgłoszenie o zwolnieniu napisała dopiero po otrzymaniu tego wezwania. W tym samym czasie napisała odwołanie do KRRiT i po ok. pół roku dostała decyzję, że umarzają płatności za rok 2009 oraz umarzają w całości postępowanie administracyjne. Minęły dwa lata i w roku 2017 otrzymała ponownie wezwanie do zapłaty ale już za okres 2012-2015 r. na kwotę ok. 900 zł. Napisaliśmy pismo do KRRiT w sprawie wstrzymania windykacji i z prośbą o wyjaśnienia dlaczego ponownie wysyłają wezwanie do zapłaty. Po paru miesiącach dostała dwa pisma. Jedno to wezwanie do uzupełnienia jej podania z roku 2015 o dokumenty potwierdzające jej aktualną sytuacje materialną oraz decyzję, że otrzymuje emeryturę. Drugie pismo było skierowane do Poczty Polskiej (z kopią do mojej mamy ), że sprawą windykacji zajmują się oni a nie KRRiT. Po ok. miesiącu mama otrzymała pismo z Poczty, że nie ma podstaw do umorzenia zaległości. W tym piśmie odnieśli się również do decyzji KRRiT z 2015 r. twierdząc, że decyzja umarza jedynie postępowanie administracje a nie zaległości. Cała ta sytuacja jest jeszcze bardziej zagmatwana, bo jak zadzwoniłem na infolinie KRRiT to powiedzieli mi jeszcze do innego niż napisała w piśmie Poczta ale nie będę tego przytaczał, bo za dużo opisywania. Co mogę dale w tej sprawie zrobić ?

 29. Witam, bardzo proszę o pomoc. Dziś dostałam takie oto pismo. Czy jest możliwość by odwołać się od tego? Dodam, że nie wiem skąd wzięli moje dane, jak na obecnym mieszkaniu mieszkam od 2015 r. Pewnie mają na to swoje sposoby. Czy okoliczność iż od 2016 r. mieszka z nami babcia 90-letnia i jest tutaj zameldowana jest choć trochę dla nas łagodząca?

  Pod jaki adres wysyłać odwołanie? Z góry dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam. Tutaj podaję skróconą treść pisma:
  Upomnienie Nr UP ..z dni…
  Numer identyfikacyjny abonenta..
  Na podstawie art.15 S 1 ustawy z dnia…wzywa się do zapłaty następujących należności:

  Opłata abonamentowa RTV za miesiąc 01/2013 do 10/2018 kwota należności 1485,20 plus odsetki 11,60 zł. Termin zapłaty do 7 dni.. Pozdrawiam Marlena R.

 30. Szanowni Państwo, jaki termin ma Poczta na odpowiedź na moje pismo z prośbą o dokumenty i co robić, jeśli je po prostu zignoruje i wdroży postępowanie egzekucyjne bez okazania mi dokumentów? Jaki mają termin na odpowiedź? Wprowadziłam się do mieszkania wiele lat temu, żadnego odbiornika nie rejestrowałam, teraz dostałam upomnienie za ostatnie dwa lata (i tak dobrze, że nie więcej zapewne), ale żadnej decyzji o nadaniu numeru wcześniej nie dostałam.

 31. witam, w październiku 2018 dostałam wezwanie z urzędu skarbowego wiadomość o zajęciu konta przez komornika urzędu skarbowego. napisałam odwołanie, do PP i do skarbówki o wstrzymanie do wyjaśnienia, powodem było to, iż nie zostałam poinformowana o nadaniu mi numeru identyfikacyjnego. Poczta polska wysłała mi pismo, iż taki numer został mi nadany a ona wcale nie była zobowiązana do jego dostarczenia mi… a tak w ogóle moja “przygoda z abonamentem ” zaczęła się w 1999roku. mój tato postanowił mi podarować w prezencie telewizor, a ze był uczciwym człowiekiem, postanowił zarejestrować mój odbiornik i opłacać go za mnie. nie obarczając mnie dodatkowymi kosztami. Tato zarejestrował odbiornik na moje imię, płacił regularnie abonament aż do 2008 roku, kiedy to zmarł, ja szczerze to długo nie interesowałam się tym abonamentem. Poza tym w 2007 weszła jakaś ustawa, która niby miała umorzyć opłacanie abonamentu rtv. tak mówiono w mediach… i tak to oto po wielu latach bo 2018 roku dostaje informacje o zajęciu konta bankowego przez komornika skarbowego, w kwocie ponad 1800 zł długu do spłacenia. Czy moja sytuacja może być uznana za wyjątkową? czy jest jakaś szansa na umorzenie abonamentowego długu…?

  1. Mam podobna sytuacje, mieszkanie zostało sprzedane 27,12,2007 r rtv wyrejestrowany, a jak żądałam dokumentów, to przysłali mi nadanie nr. ident, z 31,07,2008 r., nic do mnie nie dotarło, a teraz od razu komornik przez us, co mam robić?

 32. Aleksandra

  Mam zaległości w abonamencie RTV. Otrzymałam z Poczty polskiej upomnienie w sprawie zaległości w opłatach abonament.rtv za okres 1/2014-01/2019.Od III/2014 nie mieszkam pod adresem na które przyszło upomnienie. Mieszka tam moja matka , która ma obecnie 92 lata.Mieszka tam od 1980r. Nie płaciłam więc abonamentu bo mama jest zwolniona z opłat.Nie dopełniłam jednak formalności na poczcie związanych ze zwolnieniem z opłat. Napisałam do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o umorzenie lub rozłożenie na raty, ale otrzymałam pismo, że muszę przedstawić dokumenty, że mama ma trudną sytuację finansową lub inne dowody. Nie mogę takich dowodów przedstawić bo pracuję, nie korzystam z pomocy opieki, jedynie wyciąg z konta, że ponoszę duże koszty wynajmu mieszkania. Obecnie wyrejestrowałam już na Poczcie odbiornik żeby nie naliczali dalszych opłat. Będę wdzięczna za każdą podpowiedź jak wybrnąć z tej sytuacji.

 33. Witam, otrzymałam z US rozliczenie za niezapłacony abonament RTV na kwotę ponad 1660 PLN, od roku 2014, Nadmienię, że już dostałam karę i ją uiściłam, było to około 6 lat temu. Chciałam spytać, czy w związku z tym iż nie mam konta i US nie ma z czego ściągnąć mi tej kwoty, a posiadam nieruchomość, komornik z US może w jakiś sposób dociekać płatności? Bardzo dziękuję, pozdrawiam Brygida.

 34. Dzień dobry. Kara za abonament RTV, czy można się odwołać od wezwania do zapłaty 1500 zł? tam, gdzie był zarejestrowany odbiornik, nie mieszkamy już 4 lata będzie w listopadzie, tylko odbiornik zameldowany jest pod starym adresem, bo ten dom dostał w spadku, a zapomniał, że kiedyś rejestrował tam telewizor. Czy musimy zapłacić do 7 dni, jak tam pisze?

 35. Dostałam pismo z urzędu skarbowego o zajęciu wierzytelności z rachunku bankowego i wkładu oszczędnościowego i tytuł wykonawczy, co mogę z tym zrobić? kiedy odblokują mi konto? jak mam załatwić, żeby nie płacić dalej abonamentu i żeby nie narastały dalsze odsetki? chciałabym też powiedzieć, że nie podpisywałam z pocztą polską żadnej umowy.

Comments are closed.