Witam, dziś odebrałem awizo i poszedłem na pocztę, awizo jest na mamę, która jest teraz na wczasach, pani na poczcie nie może mi wydać pisma bez upoważnienia od mamy, ale powiedziała, że to pismo dotyczy abonamentu RTV i chciałem zapytać, bo teraz tyle słyszałem o tych wezwaniach za zaległe abonamenty RTV… znalazłem książeczkę starą i ostatnia wpłata była w 2008 r. wiec 10 lat temu.
Mama nie dostawała żadnych pism do tamtej pory, czy w razie wezwania do zapłaty zaległości za abonament RTV mogę się powołać na przedawnienie długu? boję się, że będzie trzeba dużo płacić, a nie za bardzo mamy z mamą środki na spłatę długu, pozdrawiam.
Co zrobić w sytuacji, gdy Poczta Polska wysłała wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu radiowo-telewizyjnego RTV? Przede wszystkim należy działać szybko, gdyż w przypadku zaległego abonamentu RTV organy działają zadziwiająco szybko.
SPIS TREŚCI:
Kogo dotyczy obowiązek płacenia abonamentu RTV?
Poczta Polska coraz częściej wysyła wezwania do zapłaty zaległego abonamentu radiowo-telewizyjnego RTV. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które przestały płacić abonament, a nie wyrejestrowały swoich odbiorników.
Ustawodawca przyjmuje bowiem, że każdy, kto odbiornik posiada i to w stanie, który pozwala na natychmiastowy odbiorów, używa go. Dlatego też, jeśli telewizor nie jest w ogóle włączony, ale został zarejestrowany, abonament RTV należy regularnie opłacać.
Dotyczy to również tych osób, które mają i opłacają telewizję kablową. W takiej sytuacji dodatkowo powinny one płacić abonament radiowo-telewizyjny RTV.
Kara za używanie odbiornika, który nie jest zarejestrowany, wynosi trzydziestokrotność miesięcznego abonamentu, a więc 579 zł w przypadku telewizora i 177 zł dla radia. Jeśli osoba, która posiada radio, czy telewizor nie opłaca abonamentu RTV, musi się liczyć z koniecznością zapłaty zaległości do 5 lat wstecz.
Abonament RTV – przedawnienie
Przede wszystkim należy sprawdzić, czy zaległy abonament radiowo-telewizyjny nie jest przedawniony. W piśmie powinna znaleźć się informacja, za jaki okres wysłane zostało zobowiązanie do zapłaty. W tym przypadku trzeba pamiętać, że abonament RTV przedawnieniu ulega po 5 latach.
Art. 7 ust. 3 z 2005 roku o opłatach abonamentowych mówi, że w przypadku opłat abonamentowych stosuje się „przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym”. Jeśli ma miejsce, opóźnienie w zapłacie abonamentu RTV naliczane są dodatkowe odsetki w wysokości takiej samej, jak w przypadku zaległości podatkowych.
Jest to opisane w ustawie: Ordynacja podatkowa z roku 1997. Zgodnie z art. 80 par. 1 tej ustawy zobowiązanie podatkowe ulega przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności danego zobowiązania.
Tym samym okres przedawnienia dla abonamentu radiowo-telewizyjnego to 5 lat. Należy jednak pamiętać, że termin przedawnienia zobowiązania, może zostać przerwany lub zawieszony w przypadku wystąpienia określonych okoliczności.
W sytuacji, gdy Poczta Polska dostarczyła wezwanie do zapłaty przedawnionego abonamentu RTV, trzeba w odpowiedzi na wezwanie powołać się na zarzut przedawnienia. W ten sposób odmawia się spełnienia świadczenia.
Takie pismo musi zawierać datę i miejsce sporządzenia dokumentu, oznaczenie strony, która powołuje się na zarzut przedawnienia danego roszczenia, oznaczenie strony, która wzywa do zapłaty, uzasadnienie stanowiska oraz tytuł: “Oświadczenie o powołaniu się na zarzut przedawnienia abonamentu RTV“.
Brak potwierdzenia wyrejestrowania odbiornika
Co ciekawe, sprawa jest dość skomplikowana w przypadku nieużytkowania danego odbiornika. Zgodnie z przepisami dotyczącymi rejestracji i wyrejestrowania odbiorników RTV, które obowiązują od 1 stycznia 2014 roku, na posiadaczu ciąży obowiązek zgłoszenia ewentualnego zgubienia wniosku o wyrejestrowanie. Jeśli posiadacz tego nie zrobi, może mieć spore kłopoty.
Jeśli dokonane zostało zgłoszenie wyrejestrowania odbiornika, a mimo to wysyłane są wezwania do zapłaty, należy zgłosić w placówce pocztowej reklamację. Poczta Polska ma cały czas obowiązek przechowywania tego rodzaju dokumentów.
W ten sposób, ciężar dowodu rozkłada się po obu stronach po równo. Ponadto można próbować przy pomocy świadków czy innych dowodów udowodnić to, że z telewizora czy radia się nie korzysta.
Co, jeśli nie doszło do przedawnienia abonamentu RTV?
Jeśli zaległy abonament radiowo-telewizyjny nie uległ jednak przedawnieniu, należy reagować szybko. W przeciwnym wypadku może zostać wszczęta egzekucja komornicza, co wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami.
Można więc zapłacić całą zaległość, spróbować rozłożyć ją na raty lub wnieść wniosek o jej umorzenie. W dwóch ostatnich przypadkach należy zwrócić się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Jak napisać wniosek o umorzenie zaległości z tytułu abonamentu RTV?
Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV
Powyższy wzór pisma o umorzenie długu RTV należy jedynie pobrać, wydrukować i wypełnić.
Tylko KRRiT jest uprawniona do tego, aby rozkładać dług na raty lub go umorzyć. Warto jednak pamiętać, że dług nie jest umarzany automatycznie każdemu, kto odpowiedni wniosek wniesie. Trzeba to uargumentować kwestiami społecznymi czy przypadkami losowymi, takimi jak ciężka, choroba, niezdolność do pracy czy bardzo niskie dochody.
Oprócz tego należy wiedzieć o tym, że jeśli część zaległości za abonament RTV została ściągnięta na skutek postępowania egzekucyjnego, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przychyliła się do wniosku, ściągnięte pieniądze nie podlegają zwrotowi.
Dlatego też zaległym abonamentem RTV zawsze trzeba zająć się jak najszybciej. W praktyce okazuje się, że KRRiT wnioski rozpatruje przynajmniej przez kilka tygodni. W tym czasie urząd skarbowy może już zdążyć, ściągnąć należność z tytułu niezapłaconego abonamentu radiowo-telewizyjnego. Warto też sprawdzić, czy dług nie uległ przedawnieniu zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Przydatne wzory pism:
Wniosek o umorzenie lub rozłożenie długu za abonament RTV na raty:
Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV
Odwołanie od upomnienia za abonament RTV wzór
Odwołanie od upomnienia za abonament RTV wzór
Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów druk
Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów DRUK
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Mam dług za zaległy abonament RTV – co robić? kiedy przedawnienie?
- Po jakim czasie długi się PRZEDAWNIAJĄ? pożyczka i abonament TV
- Jak odzyskać pieniądze niesłusznie zabrane za abonament RTV?
- Pismo z Urzędu Skarbowego o zajęciu konta za abonament RTV
- Dostałam upomnienie za niepłacenie abonamentu RTV + [WZÓR]
Witam, mam problem, mianowicie mąż opłacał abonament telewizyjny na poczcie Polskiej systematycznie, teraz ja dostałam pismo, że w naszym gospodarstwie został nadany 2 numer abonencki i zostałam obciążona karą do zapłaty, przy czym sprawa została skierowana do urzędu skarbowego i komornik zajął mi konto bankowe.
Wcześnie nie dostałam żadnych pism o nadaniu i rejestracji odbiornika. Pismo które dostaliśmy dotyczyło tego, że mąż i ja mamy nadane numery abonamentowe jedno mieszkanie a wymagają żeby 2 osoby płaciły abonament. Jak z tego wybrnąć żeby nie płacić kary ?
Nie opłacałam abonamentu rtv, wcześniej umowa była na tatę, potem omyłkowo wzięłam abonament na siebie, nadano mi indywidualny numer, nie jestem właścicielem mieszkania, był mój tata, który nie żyje, teraz właścicielem jest mama, która jest emerytką, co mogę zrobić w takiej sytuacji? jeśli dług jest na mnie, wystawiono już tytuł do urzędu skarbowego, czy mogę pisać o umorzenie lub rozłożenie długu za rtv na raty?
umorzenie czy rozłożenie długu za RTV jest oczywiście możliwe. Jeśli masz jakieś dokumenty potwierdzające to co napisałaś, to oczywiście możesz złożyć wniosek o umorzenie lub rozłożenie tego długu na raty. Wzór wniosku znajdziesz w dziale WZORY PISM.
Od 2005roku korzystamy z Polsatu Cyfrowego i nie płaciliśmy abonamentu RTV, gdyż myślałam że płacąc za Polsat cyfrowy mnie to nie dotyczy, a teraz dostała pismo z US o tym, że zajęli mi konto bankowe i rentę rodzinną, co mam z tym zrobić?
Korzystanie z Cyfrowego Polsatu nie zwalnia od płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego rtv.
Dostałem wezwanie do zapłaty za abonament RTV od 01/2013 do 09/2018. Czy można to uznać za przedawnienie?
Witam, ja tez odebrałem wezwanie za abonament RTV od 01/13/2013 – do 09/2018 czy można uznać to za przedawnienie długu abonamentu RTV?
Jak się odwołać o umorzenie lub rozłożenie na raty abonamentu RTV? gdzie napisać? Ed
Hej, jak napisać wniosek o umorzenie zaległości z tytułu abonamentu rtv skoro nie pamiętam numeru abonenta? przeprowadzałem się i gdzieś ten numer mi zaginął :/
@Defi – wzór wniosku dołączyłam do powyższego artykułu, wzór trzeba pobrać, wydrukować i wypełnić – to wszystko :-)
Witam dostałam upomnienie za nie opłacany abonament od 01.2013 do 10.2018 czy jest szansa ze moze byc to przedawnione ? Prosze o odpowiedź
Moja mama otrzymała zawiadomienie o zajęciu wierzytelności z tytułu abonamentu radiowo telewizyjnego za 2013-2018 rok. Zobowiązanie wraz z odsetkami wynosi około 2 tysiąc złotych. Pracuję na podstawie umowy o pracę na pół etatu. Jest możliwość uniknięcia tej opłaty? Nie mamy wiedzy o jaki odbiornik chodzi, nie mamy żadnego numeru odbiornika. Proszę o pomoc.
Nie neguję otrzymanego wezwania do zapłaty, ale odnoszę wrażenie że wysyłka przez PP pism jest w tej chwili masowa, bo upływa okres 5lat licząc od 2014r. Stąd pytanie- czy w ciągu tak długiego okresu jak 5lat właśnie, abonent nie powinien otrzymać upomnienia dot. informacji że zalega z opłatami?
Dostałam zawiadomienie o zajęciu innej wierzytelności pieniężnej, z Urzędu Skarbowego,z tytułu abonamentu radiowo telewizyjnego za okres 05/2008-11/2013.Zobowiązanie wynosi wraz z odsetkami 2089,12..Jest możliwość uniknięcia tej opłaty? Obecnie nie mamżadnych dochodów,nie pracuję.Proszę o pomoc ,co mogę w tej sytuacji zrobić.