Po jakim czasie PRZEDAWNIAJĄ się długi? pożyczka i abonament TV

Witam, proszę o pomoc, mam pytanie: po jakim czasie długi się przedawniają? Mam problem, bo w 2007 roku wzięłam komuś pożyczkę i nie spłacili jej.

A w 2009 roku wzięłam telewizję na abonament, który przez głupotę został zerwany, ponieważ nie było mnie stać na spłatę przez 2 miesiące abonamentu i chciałam zapłacić na następny miesiąc rachunki. Dzwoniłam, obiecali, że poczekają, a zerwali umowę.


Po jakim czasie przedawniają się długi?

przedawnienie-pożyczki-abonamentu-tv
Kiedy ulega przedawnieniu pożyczka i abonament TV cyfrowej?

To, po jakim czasie przedawniają się długi, zależy od tego, z jakim rodzajem długu mamy do czynienia. W Twoim przypadku są to dwa długi:

  • dług z niespłaconej pożyczki,
  • dług z tytułu świadczeń okresowych.

Przedawnienie abonamentu RTV

Jeśli chodzi o niezapłacony abonament telewizyjny RTV, to okres przedawnienia wynosi tu 3 lata.

Art. 118. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

Czyli, jeśli po drodze nie nastąpiło przerwanie biegu przedawnienia, to wychodzi na to, że Twój dług u operatora telewizyjnego – przedawnił się.

Zgodnie z art. 120 § 1 k.c. bieg przedawnienia długu, zaczyna się w dniu, w którym roszczenie stało się wymagalne. Warto też wspomnieć, że roszczenie staje się wymagalne wraz z nadejściem momentu, w którym świadczenie powinno być spełnione.

A więc wymagalność roszczenia trzeba łączyć z nadejściem ostatniego dnia pozwalającego dłużnikowi spłacić swoje świadczenie zgodnie z treścią zobowiązania, czyli: (umowy abonamentowej lub umowy pożyczkowej) por. wyrok SN z 3.02.2006 r., I CSK 17/05).

Wystarczy teraz, że przy następnej próbie wyegzekwowania należności przez telewizję cyfrową, podniesiesz zarzut przedawnienia długu <— z tego artykułu dowiesz się jak to zrobić.

Przedawnienie pożyczki

Jeśli natomiast chodzi o pożyczkę, to sam fakt, że wzięłaś pożyczkę na kogoś i ten ktoś nie spłacił jej, nie ma tutaj znaczenia. Odpowiedzialność za spłatę zaciągniętego długu ponosi osoba, której imię i nazwisko widnieje na umowie kredytowej.

Nie wiem, czy czytałaś moje wcześniejsze wpisy na blogu, ale bardzo często przestrzegam przed zaciąganiem pożyczek dla kogoś, na swoje nazwisko. Ludzkie stosunki skonstruowane są tak, że dziś Twoja najlepsza kuzynka jest Twoją najlepszą przyjaciółką, a za rok już wręcz odwrotnie.

Nie wolno myśleć w ten sposób, że zawsze ze wszystkimi będziemy żyli w idealnych relacjach. Często nawet powodem rozejścia się dróg przyjaźni, są właśnie pieniądze… w takiej sytuacji zostajemy sami z zadłużeniem, z którego pieniądze „skonsumował” ktoś inny, a nam pozostaje spłacać cały dług! to nie jest fair

Przedawnienie pożyczki od osoby fizycznej – przepisy kodeksu cywilnego, które regulują umowę pożyczki, nie zawierają tak naprawdę szczegółowych przepisów, które precyzowałyby, w jakim terminie prywatna pożyczka przedawnia się.

A to oznacza, że w tym zakresie stosowane będą terminy ogólne. Czyli, pożyczkodawca może żądać zasądzenia od pożyczkobiorcy należności w terminie do 10 lat od daty wymagalności pożyczki, a jeśli pożyczka była udzielana przedsiębiorcy, czyli w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, to w terminie 3 lat od daty wymagalności pożyczki.

Jeśli chodzi o przedawnienie pożyczki z firmy pożyczkowej lub banku, to okres przedawnienia wynosi wtedy 3 lata i liczony będzie od momentu wyznaczonego terminu spłaty zaciągniętego zobowiązania.

Czyli jeśli chodzi o przedawnienie długu pożyczki, którą zaciągnęłaś dla kogoś, to jeśli nie nastąpiło przerwanie biegu przedawnienia, to dług ten również przedawnił się i przy próbie wyegzekwowania należności przez bank czy firmę pożyczkową, należy podnieść zarzut przedawnienia długu.

Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłam Ci kwestię przedawniania się długów. Pamiętaj, że bardzo ważne jest nieprzerwanie biegu przedawnienia. Dlatego koniecznie sprawdź artykuły, które podlinkowałam w tym poradniku.

Skoro wiesz już, po jakim czasie długi przedawniają się, to mam nadzieję, że uda Ci się wyzwolić ze wszystkich długów dzięki podniesieniu zarzutu przedawnienia długu. Trzymam kciuki!

Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

wniosek-o-umorzenie-rozlozenie-na-raty-abonamentu-radiowo-telewizyjnego-rtv-pdf-doc-word

Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze