Przerwanie biegu przedawnienia 8 WAŻNYCH wskazówek

Dziś o tym, czym jest przerwanie biegu przedawnienia roszczenia i jak czynności ten bieg przerywają. Instytucja przedawnienia roszczenia pozwala dłużnikowi skutecznie uchylić się od obowiązku zaspokojenie wierzyciela.

Co prawda przedawniony dług może zostać uregulowany, jeżeli taką chęć wykaże zobowiązany. Jednak kiedy dochodzi do przedawnienia roszczenia, wierzyciel traci wszystkie prawne narzędzia, by domagać się zaspokojenia i to właśnie wierzyciel żądający zapłaty przedawnionego długu staje się stroną przegraną w ewentualnym sporze.

Mając powyższe na uwadze, przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się, w jakim czasie dochodzi do przedawnienia roszczeń, co zrobić, by przerwać bieg terminu przedawnienia roszczenia i zyskać możliwość przymusowego ściągnięcia starej należności.

Przedawnienie roszczeń – podstawowe terminy

przerwanie-biegu-przedawnienia

O przedawnieniu roszczeń traktuje art. 117 kodeksu cywilnego i następne. Zgodnie z regulacją zawartą w art. 118 kodeksu cywilnego: jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.

Tak więc wiemy już, że podstawowy termin przedawnienia roszczeń wynosi 6 lat. Dotyczy on przede wszystkim roszczeń orzeczonych przez sąd.

Natomiast roszczenia okresowe – czynsz, dzierżawa, odsetki, alimenty dla osób pełnoletnich, świadczenie renty, użytkowanie wieczyste oraz roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej ulegają przedawnieniu z upływem lat trzech od daty wymagalności.

Przedawnienie roszczenia – skutek prawny

Zgodnie z założeniem ustawy (kodeks cywilny art. 117 § 2) po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.

Natomiast, jak wskazuje art. 117 § 31 kodeksu cywilnego, po upływie terminu przedawnienia nie można domagać się zaspokojenia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi.

Obecnie sąd z urzędu, a nie jak poprzednio – przed zmianą przepisów – bada przedawnienie roszczeń w sporach pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem i tylko w wyjątkowych sytuacjach może orzec obowiązek zapłaty przedawnionego roszczenia.

Przerwanie biegu przedawnienia roszczenia

Po upływie terminu przedawnienia na podstawie powyżej wskazanych przepisów, a więc z mocy prawa następuje przekształcenie roszczenia w tzw. roszczenie naturalne, zwane również roszczeniem niezupełnym, którego nie można już przymusowo egzekwować. Jednakże wierzyciel nie musi bezczynnie czekać, aż jego roszczenie przedawni się.

W polskim systemie prawnym znajdziemy co najmniej kilka możliwości, dzięki którym uprawniony do dochodzenia roszczenia zatrzyma bieg termin przedawnienia i nie straci możliwości przymusowego dochodzenia zapłaty należności.

Jak stanowi art. 123 § 1 kodeksu cywilnego, przerwanie biegu przedawnienia następuje poprzez:

  1. przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw, lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia, lub zabezpieczenia roszczenia;
  2. przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje;
  3. przez wszczęcie mediacji (negocjacje z wierzycielem).

Sądowe zatrzymanie biegu przedawnienia roszczenia

Bieg terminu przedawnienia roszczenia zatrzymać można przez każdą czynność przed sądem. Tak więc aby uniknąć przedawnienia roszczenia zasadnym będzie:

  • złożenie pozwu do sądu
  • złożenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności na prawomocne orzeczenie.

Pozew o zapłatę może zostać złożony także w postępowaniu nakazowym lub upominawczym. Natomiast wniosek o nadanie klauzuli wykonalności da swój skutek przerwaniem biegu przedawnienia roszczenia, nawet jeśli zostanie złożony po kilku latach (maksymalny termin lat 6) od daty uprawomocnienia się orzeczenia zasądzającego należność.

Wniosek egzekucyjny, a przerwanie biegu przedawnienia

Bieg terminu przedawnienia roszczenia przerywa także wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej. Wierzyciel ma prawo w każdym czasie ponawiać próby przymusowego ściągnięcia należności, angażując w to komornika.

Na przerwanie biegu przedawnienia roszczenia nie ma wpływu skuteczność egzekucji. Nawet egzekucja zakończona umorzeniem postępowania z uwagi na bezskuteczność egzekucji również przerywa bieg terminu przedawnienia roszczenia.

Przerwanie biegu przedawnienia przez uznanie długu

Uznanie długu, czyli potwierdzenie przez dłużnika istnienia zobowiązania (w dowolnej formie, także ustnie) przerywa bieg terminu przedawnienia roszczenia.

W tym miejscu wskazać należy, iż w orzecznictwie sądów powszechnych uznaje się, iż taka czynność dłużnika, jak prośba o odroczenie terminu zapłaty, rozłożenie długu na raty, umorzenia są jednoznaczne z uznaniem długu i wywołują skutek w postaci przerwania biegu przedawnienia roszczenia (tak min. Sąd Apelacyjny w Szczecinie w sprawie sygn. akt I ACa 892/16).

Na bieg terminu przedawnienia roszczenie nie ma wpływu wysłanie do dłużnika wezwania do zapłaty.

Negocjacje, a przerwanie biegu przedawnienia roszczenia

przerwanie-biegu-przedawnienia-roszczenia

Przystąpienia przez strony do mediacji uregulowanej przepisami kodeksu postępowania cywilnego, czyli podjęcie próby rozstrzygnięcia sporu we współpracy z wyznaczonym przez sąd mediatorem przerywa bieg terminu przedawnienia roszczenia.

Zawarcie ugody przed mediatorem, zatwierdzonej przez sąd jest równoznaczne z wydaniem przez sąd orzeczenia i daje wierzycielowi kolejne 6 lat do dochodzenia swych roszczeń.

Przerwanie biegu przedawnienia – skutek dla wierzyciela i dłużnika

Przerwanie biegu przedawnienia roszczenia ma ten skutek, że przedawnienie roszczenia rozpoczyna swój bieg na nowo (od początku), a wierzyciel zyskuje czas, by „zmobilizować” dłużnika do spełnienia świadczenia.

W stosunku do tego samego roszczenia może dojść do wielokrotnego przerwania biegu przedawnienia, np. na skutek ponawianych wniosków egzekucyjnych, w konsekwencji czego roszczenie może nigdy nie ulec przedawnieniu.

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

7 komentarzy w “Przerwanie biegu przedawnienia 8 WAŻNYCH wskazówek”
  1. Witam, mój problem polega na tyn, ze mam komornika i kilka pożyczek. Komornik zajął mi konto bankowe pobiera prawie połowę wypłaty spłacam rok a końca nie widzę, spłacę jednego mam już kolejnego – aktualnie spłacam 2 pożyczki, niebawem pewnie dojdzie kolejna. Pisze ponieważ za te pieniądze co teraz mi zostają, to ręce mi opadają, banki nie udzielą mi pożyczki żebym mógł to spłacić, przejrzałem cały internet i rozwiązania nie znalazłem, i z każdym dniem idąc do pracy odechciewa się życia, ehhh po prostu żadnych perspektyw… :( a wiem ze zejdzie mi się jeszcze min. 2-3 może więcej lat. Bo nie chce mi się już tej firmie pracować nie wiem co dalej :(

    1. Janina Gołębiecka

      Drogi Piotrze, nie jest chyba tajemnicą, że długi trzeba oddawać prawda? swoją drogą rozumiem Cię doskonale, bo sama przechodziłam przez tą mękę i dokładnie wiem co czujesz. Musisz jednak skupić się na pozytywnych aspektach tego co się teraz wokół Ciebie dzieje. Przecież dobrze wiesz, że ten obecny stan rzeczy nie będzie trwał w nieskończoność?! przecież z każdą spłaconą ratą, jesteś coraz bliżej wyjścia z długów, każdy miesiąc to miesiąc mniej do dnia kiedy uwolnisz się całkowicie od zadłużenia jakie posiadasz. Błędem ogromnym jest, że wciąż mimo kłopotów finansowych, szukasz kolejnej pożyczki. Nie tędy droga mój drogi. Długi które masz musisz spłacać z pieniędzy które zarobisz, zamiast skupiać swój czas na szukaniu pożyczki dla osób z zajęciem komorniczym, skup się na powiększaniu dochodów, poprzez nalezienie pracy dodatkowej, robienie nadgodzin czy cokolwiek innego co zwiększy Twoje przychody! W ten sposób staraj się przyspieszyć wychodzenie z długów, a nie szukając okazji do kolejnego zadłużenia się!

  2. przerwanie biegu przedawnienia często następuje z winy dłużnika, tak było w moim przypadku. Fakt posiadania długu za brak biletu męczył mnie latami… postanowiłam pewnego pięknego dnia nawiązac kontakt z PKP i dogadać sie co do spłaty tego długu. Podpisałam ugodę na spłacanie 300 zł/msc. Dopiero teraz zagłębiając się bardziej w temat długów widzę, że przerwanie biegu przedawnienia nastąpiło z mojej winy poprzez podpisanie ugody z wierzycielem, na dobrą sprawę dług przedawnił się a ja głupia zamiast podnieść zarzut przedawnienia roszczenia zgłosiłam się sama do PKP że chcę ten mandat za brak biletu spłacić. Do zapłaty był madat + odsetki czyli razem 1400 zł. Gdyby wcześniej trafiła na ten artykuł, to bym wiedziała, że przez podpisanie ugody następuje automatycznie przerwanie biegu przedawnienia roszczenia, teraz muszę ten mój dług spłacać. Mądry Polak po szkodzie co nie? pozdrawiam!

  3. Zgadza się, poprzez podpisanie ugody dochodzi do przerwania biegu przedawnienia, zresztą nie tylko ugoda przerywa bieg przedawnienia. Przynajmniej wyciągniesz wnioski z tej lekcji, że długi trzeba spłacać, gdybyś spłaciła ten mandat za brak biletu od razu, to pewnie do zapłaty miałabyś ze 100 zł? teraz musisz zapłacić czternaście razy tyle :]

  4. WITAM

    Proszę o informację czy wysłanie pisma pod niewłaściwy adres również przerywa bieg przedawnienia ?

  5. Witam. Mieszkam w Anglii, wczoraj dostałam SMS po polsku więc oddzwoniłam i okazało się ze to windykator Polski… powiedział, że mam dług w banku i w 2019 roku będzie przedawnienie….

    Poprosiłam i podałam maila żeby przesłał całą dokumentację, póki co cisza. Moje pytanie brzmi… czy rozmowa z windykatorem przerywa przedawnienie i zaczyna nowy bieg?

    Ja z tego zaskoczenia nawet nie wiem czy ten Pan to windykator, podał 4 ostatnie cyfry mojego peselu a ja w tym odruchu zapytana o datę urodzenia powiedziałam kiedy się urodziłam.

  6. Witam, chodzi o przerwanie biegu przedawnienia. Mam wyrok sądowy z 2009 r. Z tytułu zadłużenia za wynajem lokalu handlowego z ZGN. W 2013 r. Komornik umorzył sprawę, bo nie miał, z czego ściągnąć długu. Teraz wszedł mi na konto kolejny komornik z tego tytułu. Czy to już nie jest przedawniony dług? Zobowiązałam się, że spłacę dług w ratach od przyszłego miesiąca. Czy powinnam zacząć płacić?

Comments are closed.