Kiedy bieg przedawnienia ulega przerwaniu? • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Kiedy bieg przedawnienia ulega przerwaniu?

Witam. Znalazłem Państwa stronę w internecie i zachęcony proponowaną ofertą uzyskania krótkiej porady postanowiłem skorzystać z tej możliwości. W dniu 17.06.2007 opuściłem Polskę i zamieszkałem na terenie UK. W latach poprzedzających ten krok prowadziłem małą firmę handlową (nie była to sp zoo tylko jednoosobowa działalność gospodarcza).

Moja firma przez kilka lat miała duże problemy finansowe. Zamknąłem więc oficjalnie działalność w dniu 28.03.2007. Niestety w dniu zakończenia działalności pozostały mi spore niespłacone obciążenia finansowe. Udało mi się jedynie spłacić zobowiązania prywatne i dostawców towaru. Lekkomyślnie zamknąłem działalność nie ogłaszając upadłości.

Pozostawione obciążenia opiewają na kwoty:

– Kredyt bankowy tzw odnawialny: 40.000,- zł.
Zgłosiłem do banku fakt planowanego wyjazdu za granicę i poprosiłem o wyznaczenie stałej miesięcznej raty pozwalającej uregulować należność. Bank nie udzielił zgody i zażądał spłaty całości.

– Zadłużenie wobec Urzędu Skarbowego z nieopłaconego podatku VAT wraz z odsetkami są okresy: 12/2005, 06/2006, 09/2006, 12/2006 w wysokości łącznie 10.318,60 oraz odsetki na dzień 23.04.2007 – 622,00 zł.

W dniu 12.06.2007 Naczelnik Urzędu odrzucił wniosek o odroczenie terminu płatności i rozłożenie zaległości na raty. Urząd został powiadomiony o moim wyjeździe z Polski.

– Zadłużenie z tytułu nieopłaconych składek ZUS w dniu zakończenia działalności wynosiły łącznie: 20.353,57 plus odsetki, które miały być naliczone dopiero po spłaceniu zaległych składek. Składki za pracownika zostały uregulowane w całości.
W sierpniu 2007 ZUS odrzucił wniosek o umorzenie spłat zaległych składek.

W dniu 07.07.2007 ustanowiłem moją żonę pełnomocnikiem do kontaktów z w/w instytucjami. W sierpniu 2008 r. moja żona wraz z resztą rodziny dołączyła do mnie przyjeżdżając do UK i oficjalne kontakty zostały zerwane a korespondencja przestała być przyjmowana.

Pod moim adresem zameldowania stałego na terenie Polski zamieszkuje samotnie moja mama. Nie przyjmuje ona korespondencji adresowanej do mnie i do mojej żony.

Kilka lat temu zaczęli odwiedzać ten adres windykatorzy i komornik z Urzędu Skarbowego. Nie zostało przyjęte żadne oficjalne pismo skierowane do mnie. Urzędnicy nie otrzymali żadnych danych adresowych ani kontaktowych do nas.

Obecnie nosimy się z zamiarem powrotu na stałe do Polski. Mamy już szczerze dość emigracji. Na początku lutego tego roku zapukał pod nasz polski adres oficer Policji skierowany przez Komornika US w celu ustalenia mojego obecnego adresu korespondencyjnego.

Wynika z tego, że sprawa jest ciągle w toku lub jakiś okres możliwości egzekucji zaległych należności zbliża się do końca co uaktywniło ponownie odpowiednie organa. Policja nie otrzymała żadnych konkretnych danych pozwalających namierzyć nas na terenie UK.

Zaznaczam, że nie posiadamy z żoną oszczędności, majątku trwałego i posiadamy niewiele nietrwałego. Mamy pięcioro dzieci z których troje pozostaje wciąż pod naszą opieką. Ja nie mam stałych dochodów. Mam w UK zarejestrowaną działalność gospodarczą która za względu na chorobę przewlekłą nie przynosi regularnych, przewidywalnych przychodów.

Miejsce mojego stałego zameldowania w Polsce jest mieszkaniem służbowym po ojcu, które mogę zająć po śmierci mamy z tytułu ciągłego zameldowania lecz nie odziedziczę go jako część potencjalnego majątku.

Od roku 2005 mamy z żoną potwierdzoną notarialnie rozdzielność majątkową.

Z moich ustaleń wynika, że moje zadłużenia mogą być już przedawnione i mam prawo oficjalnie Podnieść Zarzut Przedawnienie przed odpowiednim sądem. Nie mam jednak takiej pewności.

Czy ewentualne procesy sądowe odbyte przeciw mnie w czasie ostatnich 10 lat mogły spowodować przedłużenie okresu przedawnienia aż do dnia dzisiejszego i dłużej?

Proszę o poradę czego mogę spodziewać się i jakie kroki powinienem podjąć przy ewentualnym kontakcie bezpośrednim z Komornikiem US lub Policją.

Czy Komornik mógł w okresie minionych 10 lat zawieszać lub wstrzymywać okres biegu przedawnienia ze względu na brak możliwości egzekucji blokując tym samym możliwość podniesienia zarzutu przedawnienia na czas bliżej nieokreślony?
Jak to sprawdzić lub wyliczyć? Z poważaniem.


Kiedy rozpoczyna się bieg przedawnienia?

Przedawnienie rozpoczyna bieg od dnia, w którym roszczenie staje się wymagalne, czyli w dniu, w którym osoba dłużna znajduje się w obowiązku spełnić świadczenie.

Kiedy bieg przedawnienia ulega przerwaniu?

Bieg przedawnienia przerywany jest, gdy wierzyciel podejmie jakąkolwiek czynność przed sądem czy innym organem, który ma uprawnienia do egzekwowania roszczeń, w celu odzyskania swoich pieniędzy, a więc może to być:

  • ustalenie
  • zaspokojenie
  • dochodzenie
  • zabezpieczenie

…roszczenia/roszczeń, które wierzycielowi winny jest dłużnik.

Czynności przerywające przedawnienie:

Przerwanie biegu przedawnienia będzie miało miejsce, gdy wierzyciel np:

  • zawezwie dłużnika do próby ugodowej,
  • wniesie pozew w sądzie polubownym o spełnienie świadczeń,
  • wniesie pozew w sądzie powszechnym o spełnienie świadczeń,
  • zleci wszczęcie egzekucji komorniczej lub windykacyjnej,
  • złoży wniosek o nadanie klauzuli wykonalności,
  • zleci wszczęcie mediacji z dłużnikiem,
  • zgłosi wierzytelność w postępowaniu upadłościowym,
  • podniesienie w toku procesu zarzutu potrącenia,
  • gdy dłużnik uznana dług (wliczając uznanie niewłaściwe).

A więc podsumowując, czynności przerywające przedawnienie, dzielimy na dwie grupy, czynności które inicjuje wierzyciel (pierwsze 8 punktów), oraz czynności inicjowane przez dłużnika (ostatni punkt [uznanie długu]).

Źródło: Ustawa z dnia 23.04.1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.)

Warto wiedzieć, że nie przerywa przedawnienia wysłanie dłużnikowi wezwania do zapłaty.

Wracając jeszcze do Twojego pytania:

Czy ewentualne procesy sądowe odbyte przeciw mnie w czasie ostatnich 10 lat mogły spowodować przedłużenie okresu przedawnienia aż do dnia dzisiejszego i dłużej?

Odpowiedź brzmi: TAK. Czynności wierzyciela takie jak procesy sądowe – przerywają bieg przedawnienia.

Podsumowanie

Jeśli myślisz o podniesieniu przedawnienia długów, sprawdź najpierw, czy Twoi wierzyciele nie podejmowali powyższych czynności wobec Ciebie (pierwsze 8 punktów). Czyli dopiero po analizie każdego z długów, będziesz wiedział jak wygląda sprawa i czy możesz liczyć na przedawnienie któregoś ze swoich długów.

Dopiero wtedy będzie można zaplanować dalsze czynności. Sprawa staje się o tyle skomplikowana, że nie ma Ciebie na miejscu…

Twoje łączne zadłużenie wynosi około 70 tys zł. Myślę, że jest to dług do spłacenia Waldku. Tym bardziej, że zarabiasz w innej walucie :-). Jeśli czytałeś kiedykolwiek inne moje artykuły na blogu, to z pewnością wiesz, że jestem zwolenniczką płacenia za swoje długi. Dlatego namawiam Cię do spłacenia długów i bezstresowego, radosnego powrotu do Polski.

Życie w ciągłym stresie, wizyty windykatorów i komorników, oraz prowadzenie potyczek z wierzycielami to nie jest z pewnością to, na co liczy po powrocie do Polski – Twoja rodzina.

Bardzo zachęcam Cię do przeczytania poradnika Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków do wolności, ebook napisała była dłużniczka z długami w granicach pół miliona złotych. Czekają na Ciebie 92 strony bardzo ciekawej wiedzy!

Przedawnienie długu – wzór pisma

Koniecznie przeczytaj też poniższe artykuły:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,77 out of 5)
Loading...


6 komentarzy

  1. Avatar

    Piotr

    Witam, mój problem polega na tyn, ze mam komornika i kilka pożyczek. Komornik zajął mi konto bankowe pobiera prawie połowę wypłaty spłacam rok a końca nie widzę, spłacę jednego mam już kolejnego – aktualnie spłacam 2 pożyczki, niebawem pewnie dojdzie kolejna. Pisze ponieważ za te pieniądze co teraz mi zostają, to ręce mi opadają, banki nie udzielą mi pożyczki żebym mógł to spłacić, przejrzałem cały internet i rozwiązania nie znalazłem, i z każdym dniem idąc do pracy odechciewa się życia, ehhh po prostu żadnych perspektyw… :( a wiem ze zejdzie mi się jeszcze min. 2-3 może więcej lat. Bo nie chce mi się już tej firmie pracować nie wiem co dalej :(

    • Janina Gołębiecka

      Janina Gołębiecka

      Drogi Piotrze, nie jest chyba tajemnicą, że długi trzeba oddawać prawda? swoją drogą rozumiem Cię doskonale, bo sama przechodziłam przez tą mękę i dokładnie wiem co czujesz. Musisz jednak skupić się na pozytywnych aspektach tego co się teraz wokół Ciebie dzieje. Przecież dobrze wiesz, że ten obecny stan rzeczy nie będzie trwał w nieskończoność?! przecież z każdą spłaconą ratą, jesteś coraz bliżej wyjścia z długów, każdy miesiąc to miesiąc mniej do dnia kiedy uwolnisz się całkowicie od zadłużenia jakie posiadasz. Błędem ogromnym jest, że wciąż mimo kłopotów finansowych, szukasz kolejnej pożyczki. Nie tędy droga mój drogi. Długi które masz musisz spłacać z pieniędzy które zarobisz, zamiast skupiać swój czas na szukaniu pożyczki dla osób z zajęciem komorniczym, skup się na powiększaniu dochodów, poprzez nalezienie pracy dodatkowej, robienie nadgodzin czy cokolwiek innego co zwiększy Twoje przychody! W ten sposób staraj się przyspieszyć wychodzenie z długów, a nie szukając okazji do kolejnego zadłużenia się!

  2. Avatar

    ryta

    przerwanie biegu przedawnienia często następuje z winy dłużnika, tak było w moim przypadku. Fakt posiadania długu za brak biletu męczył mnie latami… postanowiłam pewnego pięknego dnia nawiązac kontakt z PKP i dogadać sie co do spłaty tego długu. Podpisałam ugodę na spłacanie 300 zł/msc. Dopiero teraz zagłębiając się bardziej w temat długów widzę, że przerwanie biegu przedawnienia nastąpiło z mojej winy poprzez podpisanie ugody z wierzycielem, na dobrą sprawę dług przedawnił się a ja głupia zamiast podnieść zarzut przedawnienia roszczenia zgłosiłam się sama do PKP że chcę ten mandat za brak biletu spłacić. Do zapłaty był madat + odsetki czyli razem 1400 zł. Gdyby wcześniej trafiła na ten artykuł, to bym wiedziała, że przez podpisanie ugody następuje automatycznie przerwanie biegu przedawnienia roszczenia, teraz muszę ten mój dług spłacać. Mądry Polak po szkodzie co nie? pozdrawiam!

  3. Avatar

    Maria67

    Zgadza się, poprzez podpisanie ugody dochodzi do przerwania biegu przedawnienia, zresztą nie tylko ugoda przerywa bieg przedawnienia. Przynajmniej wyciągniesz wnioski z tej lekcji, że długi trzeba spłacać, gdybyś spłaciła ten mandat za brak biletu od razu, to pewnie do zapłaty miałabyś ze 100 zł? teraz musisz zapłacić czternaście razy tyle :]

  4. Avatar

    Kasia

    WITAM

    Proszę o informację czy wysłanie pisma pod niewłaściwy adres również przerywa bieg przedawnienia ?

  5. Avatar

    Magdalena

    Witam. Mieszkam w Anglii, wczoraj dostałam SMS po polsku więc oddzwoniłam i okazało się ze to windykator Polski… powiedział, że mam dług w banku i w 2019 roku będzie przedawnienie….

    Poprosiłam i podałam maila żeby przesłał całą dokumentację, póki co cisza. Moje pytanie brzmi… czy rozmowa z windykatorem przerywa przedawnienie i zaczyna nowy bieg?

    Ja z tego zaskoczenia nawet nie wiem czy ten Pan to windykator, podał 4 ostatnie cyfry mojego peselu a ja w tym odruchu zapytana o datę urodzenia powiedziałam kiedy się urodziłam.

NAPISZ KOMENTARZ