Witam.Kilka dni temu dostałem wezwanie do zapłaty przez firmę VINDEXUS S.A normalnym listem, jest napisane „przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego wzywam do zapłaty należności w łącznej wysokości 573.14zl (dotyczy mandatu za przejazd bezbiletowy). Przedmiotowa wierzytelność została zasądzona prawomocnym nakazem zapłaty wydanym przez Sąd w 2001 roku” tj.17 lat temu. Czy to nie uległo przedawnieniu? dodam ze to pismo dostałem po 17latach jako jedyne, nie jest wyjaśnione na jakiej podstawie? co robić proszę o pomoc!

Firmy windykacyjne bardzo często liczą na ludzką niewiedzę i nieświadomość. Na początek zadzwoń do VINDEXUS i poproś o kopię nakazu zapłaty z klauzulą wykonalności.

Możesz też wystosować do nich pismo, z treścią brzmiącą np. tak:

W związku z otrzymaniem wezwania do zapłaty kwoty 573,14 zł z tytułu braku biletu, oraz iż posiadacie prawomocny tytuł wykonawczy w celu zajęcia stanowiska oraz ustosunkowania się w tej sprawie, uprzejmie proszę o przesłanie kopii prawomocnego tytułu egzekucyjnego oraz całą dokumentację jaką posiadacie.

Przedawnienie długu

O tym, co to jest przedawnienie długu i kiedy jakie długi przedawniają się <— pisałam w tym artykule. Koniecznie tam zajrzyj.

Kiedy przedawnia się mandat za brak biletu?

Przedawnienie roszczenia wynikającego z mandatu za jazdę bez ważnego biletu regulują przepisy przewozowe. Powołując się na art. 77 tej ustawy, roszczenia z tego tytułu przedawniają się z upływem roku!

Termin przedawnienia trzeba wtedy liczyć od końca daty widniejącej na mandacie, w której to osoba złapana na braku ważnego biletu, powinna zapłacić mandat.

Jeśli firma windykacyjna zgłasza się do Ciebie po 17 latach, to masz prawo, a nawet obowiązek – powołać się na zarzut przedawnienia i uchylić się od zapłaty zaległego mandatu.

Czekaj na pismo z sądu

Myślę, że możesz nawet zignorować kontakt z firmą windykacyjną i czekać na pismo z Sądu, gdy takowe otrzymasz, to wtedy pisemnie podniesiesz zarzut przedawnienia długu i sprawa powinna zostać zakończona.

  List od komornika po 18 latach a przedawnienie długu - jak nie płacić?
  ZAPLO wypowiedziało mi umowę pożyczki, muszę zapłacić 10.000
  Samotne macierzyństwo i długi - 12 zasad, które ułatwią życie każdej mamie!
  Jak rozmawiać z windykatorem - fragment ebooka "Jak żyć z długami"
  Pigułka "jak wyjść z długów" - czy brałeś już swoje lekarstwo?
Udostępnień 0