Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Przedawnienie długu za mandat [przejazd bez biletu] co zrobić?

Witam. Kilka dni temu dostałem wezwanie do zapłaty przez firmę VINDEXUS S.A normalnym listem, jest napisane „przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego wzywam do zapłaty należności w łącznej wysokości 573.14zl (dotyczy mandatu za przejazd bezbiletowy). Przedmiotowa wierzytelność została zasądzona prawomocnym nakazem zapłaty wydanym przez Sąd w 2001 roku” tj.17 lat temu.

Czy to nie uległo przedawnieniu? dodam ze to pismo dostałem po 17latach jako jedyne, nie jest wyjaśnione na jakiej podstawie? co robić proszę o pomoc!

Firmy windykacyjne bardzo często liczą na ludzką niewiedzę i nieświadomość. Na początek zadzwoń do VINDEXUS i poproś o kopię nakazu zapłaty z klauzulą wykonalności.

Możesz też wystosować do nich pismo, z treścią brzmiącą np. tak:

W związku z otrzymaniem wezwania do zapłaty kwoty 573,14 zł z tytułu braku biletu, oraz iż posiadacie prawomocny tytuł wykonawczy w celu zajęcia stanowiska oraz ustosunkowania się w tej sprawie, uprzejmie proszę o przesłanie kopii prawomocnego tytułu egzekucyjnego oraz całą dokumentację jaką posiadacie.

Przedawnienie długu

O tym, co to jest przedawnienie długu i kiedy jakie długi przedawniają się <— pisałam w tym artykule. Koniecznie tam zajrzyj.

Kiedy przedawnia się mandat za brak biletu?

Przedawnienie roszczenia wynikającego z mandatu za jazdę bez ważnego biletu regulują przepisy przewozowe. Powołując się na art. 77 tej ustawy, roszczenia z tego tytułu przedawniają się z upływem roku!

Termin przedawnienia trzeba wtedy liczyć od końca daty widniejącej na mandacie, w której to osoba złapana na braku ważnego biletu, powinna zapłacić mandat.

Jeśli firma windykacyjna zgłasza się do Ciebie po 17 latach, to masz prawo, a nawet obowiązek – powołać się na zarzut przedawnienia i uchylić się od zapłaty zaległego mandatu.

Czekaj na pismo z sądu

Myślę, że możesz nawet zignorować kontakt z firmą windykacyjną i czekać na pismo z Sądu, gdy takowe otrzymasz, to wtedy pisemnie podniesiesz zarzut przedawnienia długu i sprawa powinna zostać zakończona.

Aktualizacja: zamieszczam wzór wniosku o przedawnienie mandatu za jazdę bez biletu:

Koniecznie przeczytaj też:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 4,84 out of 5)
Loading...


62 komentarzy

 1. Maria

  Mi wczoraj tj 08.03.2018 komornik zabrał z konta 1185zł za mandat z 2001 . choć złożyłam skargę na orzeczenie referendarza które otrzymałam razem z pismem od komornika 23.02.2018, czekam na odpowiedz z sądu itd. uważam, że to rozbój w biały dzień.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Nie wiem, ale mam wrażenie, że mimo zacieśniających się przepisów na temat przedawnienia długów, czy uprawnień komornika, firmy windykacyjne i sami komornicy łamią na lewo i prawo przepisy, bardzo często wykorzystując wtedy niewiedzę i nieświadomość dłużników. Pani Mario, trzymam za Panią kciuki! Przecież ten mandat już dawno przedawnił się! Proszę dać znać jak się sprawa potoczyła. Pozdrawiam!

 2. Art

  Witam,
  A jak sprawa wygląda z wpisami do BIG? Mam wyrok sądu z klauzulą prawomocności z oddaleniem powództwa ze względu na podniesienie przeze mnie zarzutu przedawnienia. Firma windykacyjna nie chce mnie usunąć z BIG tłumacząc się że „dług nie zniknął tylko stał się długiem naturalnym”. Sam BIG też odmówiło usunięcia wpisu, jedyne co zrobili to zmienili status na „zobowiązanie jest uznawane przez dłużnika za przedawnione”. Dodam że sama kwota widniejąca w BIG nie zgadza się z tą podaną mi przez telefon przez firmę windykacyjną. Czy widniejąca w rejestrze z takim wpisem przedawnionym mam szanse na kredyt? Jak bank na to patrzy?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli chodzi o niewłaściwą sumę zadłużenia którą widać w BIG-u, to nie jest to wina samego BIG-u a wina firmy windykacyjnej, bo to Oni umieszczają w rejestrze sumę zadłużenia, więc to do firmy windykacyjnej powinieneś zwrócić się naprawienie błędu. Co do kwestii widoczności długu w rejestrze, mimo, że dług przedawnił się, to pamiętaj, że wskutek przedawnienia długu, zobowiązanie nie wygasa, a jedynie przekształca się. Dlatego, nawet jeśli Ty jako dłużnik, podniesiesz zarzut przedawnienia długu, i powództwo wierzyciela zostanie oddalone, to i tak nie powoduje to przymusu usunięcia danych w BIG-u przez wierzyciela. Ustawa o udostępnianiu informacji i danych gospodarczych nie daje narzędzi prawnych do usunięcia z rejestru dłużnika, którego zobowiązanie uległo przedawnieniu, ponieważ zobowiązanie to wciąż istnieje, tylko jako wyłącznie naturalne.

 3. Janinka

  Dostałam kiedyś mandaty z MZK poszłam do pracy, wiec fiskus weźmie mi zwrot z podatku?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli masz komornika, to mandat za brak biletu w MZK może zostać wyegzekwowany przez zajęcie zwrotu lub nadpłaty podatku w Urzędzie Skarbowym. Często jednak zdarza się, że mandat za jazdę na gapę przedawnia się, ponieważ okres przedawnienia tego długu, to tylko jeden rok! Jeśli natomiast sąd wydał prawomocny wyrok sądowy, to wtedy dług za mandat traci swoją osobliwość i staję się długiem komorniczym, dług u komornika przedawnia się dopiero po 10 latach. W praktyce wygląda to tak, że rzadko kiedy wierzyciel (MZK w Twoim przypadku) zdąży przed przedawnieniem mandatu, nasłać komornika.

   • VšĮ

    Czyli jesli dobrze zrozumialem to jeśli wyrok sądowy zostanie wykonany po upływie roku lub sprawa zostanie przekazana do komornika po uplywie roku od otrzymaniu mandatu – to wtedy mandat też traci swoją osobliwość i staje się długiem komorniczym, czy nie?

 4. Piotr

  Witam. Mam taki problem, miałem 600 zł z groszami u komornika i ten komornik zabrał mi z konta całą tą sumę, a wcześniej po trochu spłacałem ten dług i spłaciłem jakieś 470 zł, a dalej dostawałem listy od komornika że, niby nic nie jest spłacane. A dług miałem za mandat z PKP.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Piotrze. A powiedz mi proszę, na jakie dane wpłacałeś raty za mandat z PKP? na konto komornika czy konto wierzyciela? (PKO?). Komornik zajął Ci całą kwotę, ponieważ nie odnotował Twoich wpłat. Komornik ma prawny obowiązek księgować każdą kwotę, którą dłużnik wpłaca na poczet swojego długu. Oczywiście można tą sytuację łatwo naprawić, wydrukuj sobie wszystkie potwierdzenia przelewów jakie robiłeś na spłatę mandatu z PKP. Następnie pofatyguj się do kancelarii komorniczej osobiście lub wyślij skany tych wpłat na adres e-mailowy komornika i napisz o co dokładnie chodzi, posługuj się sygnaturą akt i swoimi danymi osobowymi, aby ułatwić komornikowi namierzenie Ciebie w systemie.

 5. Marek

  Witam, Kilka lat temu dostałem mandat z MPK, o którym zupełnie zapomniałem. Teraz komornik zabrał z konta 831zł (mandat 290zł). Komornik wysyłał informację na nie aktualny adres (mieszkanie zostało sprzedane). Czy najpierw napisać pismo do sądu o przedawnienie się mandatu? Czy o nie właściwym poinformowaniu o toczącej się sprawie? Czy jest szansa na zwrot chociaż części kwoty pobranej przez komornika?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Mandat z MPK urósł prawdopodobnie do tak dużej kwoty, przez karne odsetki oraz doliczone poprzednie koszty windykacyjne i komornicze. Teraz musisz się postarać o przywrócenie terminu na złożenie sprzeciwu w formie podniesienia zarzutu przedawnienia długu za ten mandat. Oba te wnioski składasz razem do sądu przed którym toczy się postępowanie, czyli do sądu rejonowego. Albowiem, zgodnie z art. 169 Kpc jeżeli adresat twierdzi, że listu z sądu lub od komornika (wyrok, nakaz zapłaty, postanowienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego, zajęcie ruchomości itp.) nie otrzymał i może to udowodnić, to droga otwarta, można walczyć o przywrócenie terminu. Aby udowodnić inny adres niż ten na który powędrowały pisma od komornika i z sądu, trzeba przedłożyć jako dowód np. korespondencję na Twoje dane spod innego adresu, np. rachunki za prąd, pisma administracyjne, itp. Tutaj na pewno zawiódł wierzyciel, który podał Twój nieaktualny adres zamieszkania komornikowi i sprawa się dalej potoczyła sama. Wierzyciel dopuścił się w takim razie zaniechania czyli wskazania nieprawidłowego adresu dłużnika, czyli doręczenie nastąpiło z naruszeniem przepisów K.p.c.

 6. Robert

  Złożyłem pit 37 19 marca 2018 roku jeszcze nie mam zwrotu, mam dwa zaległe mandaty po 100 zł z 2017 i 500 zł mandatu z 2018 roku, a zwrotu mam otrzymać 1650 zł, czy w takim razie komornik skarbowy zabierze mi wszystko?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Dług za mandaty wynosi w takim razie 700 zł, Urząd Skarbowy może więc ze zwrotu podatku, zająć Ci kwotę tylko 700 zł. A więc do zwrotu będziesz mieć wtedy 950 zł. Pamiętaj, że US na zwrot podatku ma 3 miesiące od daty złożenia oświadczenia podatkowego przez podatnika. Jeśli jesteś bardzo niecierpliwy, to w tym poradniku dowiesz się –> jak sprawdzić czy komornik zajął mój zwrot podatku. Pozdrawiam!

 7. Miki

  Witam, mam pytanie, mam sądowy nakazy zapłaty wraz z odsetkami do momentu zapłaty. Czy to oznacza, że odsetki zostaną naliczone za np. 6 lat kiedy zadłużenie powstało? Czy jest sposób, żeby zapłacić samo zadłużenie, nie płacąc odsetek za tak długi okres?
  Pozdrawiam

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Monika, odsetki będą naliczane przez wierzyciela do moment aż spłacisz swoje zadłużenie wobec niego. Jeśli dług nie jest płacony aż 6 lat, to zapewne odsetki znacząco powiększyły ogólną całkowitą kwotę zadłużenia. Czy jest sposób żeby nie płacić odsetek? to zależy. Możesz oczywiście spróbował złożyć wniosek do wierzyciela o umorzenie odsetek, jednak to, czy wierzyciel umorzy Ci odsetki czy nie, zależeć będzie od niego i tego co napiszesz w uzasadnieniu wniosku, aby go do tego przekonać. Znam osobiście wiele przypadków, gdzie odsetki od długu były umarzane w zamian za spłatę całego zadłużenia od razu. To dość częsta praktyka. W dziale wzory pism i wniosków, znajduje się gotowy wniosek o umorzenie odsetek – pobierz go, wydrukuj i wypełnij, a następnie prześlij wierzycielowi, lub dostarcz wniosek osobiście do wierzyciela. Życzę powodzenia i mam nadzieję, że uda Ci się umorzyć karne odsetki od długu.

 8. Patryk

  Witam, komornik zabrał mi z konta tydzień temu 630 zł za mandat komunikacyjny z 2007 roku, czy to nie powinno się przedawnić? Gdzie i do kogo można się zwrócić o pomoc w wyjaśnieniu sprawy?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Dług za mandat komunikacyjny owszem, powinien przedawnić się dawno temu. Kwestia tylko, czy międzyczasie nie doszło do przerwania biegu przedawnienia. Czy otrzymałeś jakieś pismo z sądu czy od komornika o wszczęciu przeciwko Tobie egzekucji komorniczej? bo skoro komornik wszedł Ci na konto bankowe, to toczy się właśnie wobec Ciebie egzekucja komornicza. Czy dostałeś Patryku jakieś pismo? a jeśli nie, to czy zmieniłeś od tamtej pory swój adres?

 9. Dawid

  Witam. Dostałem pismo z KZK GOP z ostrzeżeniem o wpisie do Krajowego Rejestru Długów. Sprawa dotyczy rzekomych 3 przejazdów bez biletu z lat 2010, 2012 i 2013. Po pierwsze nie pamiętam, aby taka sytuacja miała w ogóle miejsce, po drugie uważam, że po tak długim czasie nie można straszyć nikogo takimi pismami, gdyż sprawa dawno się przedawniła. Czy powinienem się do tego jakoś ustosunkować, czy to tylko jakaś pułapka i jeśli odpowiem na pismo oznaczać to będzie że przyjmuję zobowiązanie. Jak skutecznie bronić się przed takimi praktykami?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Dostałeś ostrzeżenie o wpisie od KZK GOP, ponieważ tak mówi prawo, wierzyciel zanim umieści dłużnika w rejestrze dłużników, musi powiadomić go uprzednio o tym fakcie.

   Niestety zobowiązanie, które uległo przedawnieniu, wciąż może zostać wpisane do KRD czy innego rejestru długów. Zobowiązanie w systemie KRD po prostu zmieni swój status, ale całkowicie nie zniknie. Przedawnienie długu skutkuje tym, że dłużnik w sądzie, będzie mógł powołać się na przedawnienie tego długu, a więc wierzyciel wtedy traci szansę na przymusowe ściągnięcie długu! Sam dług jednak pozostaje i ma status określany jako: zobowiązanie naturalne lub zobowiązanie niezupełne.

   Przedawniony dług a wpis do KRD Krajowy rejestr długów nie ma prawa przyjąć informacji niezgodnych z zapisaną ustawą, a sama ustawa nie mówi, kiedy dług wpisany do KRD ulegnie przedawnieniu, więc jasno z tego wychodzi, przedawniony dług również może być wpisany do rejestru KRD. W momencie kiedy procedura wpisu do KRD przebiegła prawidłowo, to wierzyciel nie ma przymusu, aby ten przedawniony dług z KRD usunąć.

   Dopiero, gdy dojdzie do sytuacji w której dług zostanie spłacony, wierzyciel ma obowiązek usunąć taki wpis z KRD. Podsumowując: mając przedawniony dług za mandat, wciąż możesz wisieć w rejestrze KRD lub innym rejestrze dłużników, jako dłużnik, który nie wywiązał się ze spłaty zobowiązania. Aby zniknąć z rejestru dłużników, musisz cały dług spłacić, nawet kiedy on wygasł. Wtedy wierzyciel, czyli KZK GOP ma 14 dni na usunięcie Ciebie z listy dłużników.

 10. Lilia

  Miałam mandat za brak biletu za przejazd w autobusie za 2015 rok, suma mandatu to 138 zl, komornik wysłał mi list, że suma do zapłaty na dziś, to 396 zł, zapłaciłam później na 18 dni, czy wystawi mi komornik za to karę, jestem obcokrajowcem, mandat wypisany na przepustkę ( nie miałam paszportu).

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Możesz zapłacić jedynie odsetki od tych 18 dni, kiedy dług nie był przez Ciebie spłacany. Czekaj cierpliwie na jakąś wiadomość od komornika.

 11. justyna

  Dzień dobry, czytałam że weszła w życie nowelizacja Ustawy Kodeks Cywilny i długi które maja więcej niż 6 lat będą uznane jako przedawnione z urzędu. W takim razie czy mandat z 2011 roku , który nałożył na mnie Krakowski MPK będzie z urzędu przedawniony i nie będę musiała nic robić ?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Justynko, niestety żaden dług nie przedawnia się automatycznie, choćby minęło ze 100 lat. Niemniej jednak to prawda, że miała miejsce nowelizacja ustawy i długi stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądowym, przedawniają się teraz nie po 10 latach, a po 6.

   Jeśli otrzymałaś mandat za brak biletu w MPK, to jeśli nie doszło do przerwania biegu przedawnienia, ten mandat MPK przedawnił się. Kilka dni temu pisałam właśnie o tym, kiedy dokładnie przedawnia się mandat MPK <-- koniecznie więc zajrzyj do tego poradnika. O tym jak podnieść zarzut przedawnienia, także dowiesz się z tego materiału. Pozdrawiam!

 12. Ewelina

  Cztery lata temu, dostałam mandat za jazdę bez biletu. Od kilku lat byłam bez pracy więc zwyczajnie nie stać mnie było na kupno biletu. Po kilku pismach ZTM anulowało karę. Po 4 latach otrzymałam nakaz komorniczy. Napisałam zażalenie, bo tylko takie mi przysługiwało. Wysłałam do sądu, z kopią do ZTM i komornika. Odpowiedz otrzymałem tylko od komornika, że on nie jest od sprawdzania poprawności wyroku i po tygodniu zabrał mi pieniądze z konta i zwrot z podatku. Co mam dalej robić. Mandat został anulowany 4 lata temu.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   To prawda, komornik nie ma obowiązku sprawdzać, czy nakaz zapłaty wydany przez sąd jest prawidłowy, ten obowiązek ciąży na dłużniku. Zanim komornik przystępuje do działań komorniczych, musi mieć w ręku nakaz zapłaty, który wydaje sąd, zanim sąd wyda nakaz zapłaty, informuje o tym dłużnika i daje mu kilka dni na ewentualne złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty, czy dostałaś z sądu takie pismo? jeśli tak, to czy wniosłaś sprzeciw podpierając się dokumentem, który potwierdza umorzenie przez ZTM mandatu za brak biletu?

   • Ewelina

    Dostałam tylko pismo od komornika. Z sądu nie otrzymałam zadnego zawiadomienia. Była to rozprawa niejawna czyli chyba sąd kapturowy. Bilet został anulowany przez ZTM 4 lata temu!!!!. Znalazłam cała korespondencję z ZTM. Co teraz robić. Do sądu już pisałam w zeszłym tygodniu, ale efektem jest tylko zabranie pieniędzy z konta i US. Odpowiedz od komornika tak jak pisałam, otrzymałam od razu.

    • Janina Gołębiecka

     Janina Gołębiecka

     Nie, do sądu w tym momencie to już nie ma co pisać. Wg mnie, powinnaś zwrócić się do samego Zarządu Transportu Miejskiego i przedstawiając im całą korespondencję sprzed kilku lat, prosić o umorzenie egzekucji komorniczej wobec Cibie, pod groźbą wystąpienia na drogę sądową. Wierzyciel nie może domagać się umorzonego wcześniej przez niego długu, bo to podchodzi już pod wyłudzenie. Jeśli natomiast chodzi o komornika, to pamiętaj, że komornik działa tylko i wyłącznie na zlecenie wierzyciela i tylko w zakresie jaki wierzyciel określił we wniosku o wszczęcie egzekucji. Pofatyguj się do ZTM i poproś ich o umorzenie przeciwko Tobie egzekucji, ponieważ Twój dług wobec ZTM został przez nich samych umorzonych, czego dowodem jest korespondencja którą posiadasz. Daj znać jak się potoczyły losy tego umorzonego mandatu za brak biletu.

 13. Ewelina

  Oczywiście pójdę z pismem do ZTM. Pieniądze komornik już zabrał, więc on jest zadowolony. Co mi da ponowne zamknięcie sprawy zamkniętej już 4 lata temu. Gdyby nie fakt, że nie mam w zwyczaju wyrzucać żadnych dokumentów, jak mogłabym bronić się w dniu dzisiejszym? Nie mam przecież obowiązku trzymać papierów które już są przedawnione. To jest wyłudzenie w czystej postaci. Jestem stara i schorowana. Nie zapłaciłam w tym miesiącu za mieszkanie, bo komornik był szybki jak błyskawica. Grozila mi eksmisja z powodu problemów finansowych. Brak tej jednej wpłaty może mi narobić znowu ogromnych kłopotów.
  A ZTM nawet po 10 latach może przecież wystąpić o zapłatę czegoś co dawno w dokumentach zostało zniszczone. To jest zwykle naciąganie , a może się uda…… Straciłam przez to wiele nerwów. Przecież zanim oddadzą mi pieniądze miną ze dwa miesiące. Czy na takie działanie, moim zdaniem wyłudzanie, nie ma żadnej broni? Co z BIK, co z KRD, i co z Rodo. Moje dane fruwają gdzie chcą. W instytucjach bankowych jestem na czarnej liście. Tylko i wyłącznie dlatego, że ktoś w ZTM ma bałagan. Będę informować jak sprawa się potoczyła. Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam serdecznie.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Ewo, koniecznie daj znać jak poszło, trzymamy za Ciebie kciuki!

 14. Anna

  Witam, dostałam pismo od firmy SAF Windykacja o nieuregulowanym zobowiązaniu z tytułu przejazdu bez ważnego biletu środkami komunikacji miejskiej. Było to dość dawno temu, jakieś 2 lata. Piszą ze mam przelać dana kwotę na konto. A jeżeli zrobię to do 09.08-2018 będzie to kwota 48,60 zl. A niby normalnie było tam 183,4 w tym 97,20 to odsetki. Co robić?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   No w takim wypadku, to bez zastanowienia przelałabym tę kwotę 48,60 na konto na które chcą. Nie ma sensu za niecałe 50 zł walczyć z firmą windykacyjną. Przejazd bez ważnego biletu środkami komunikacji miejskiej, to złamanie prawa i zapłata tych 50 zł jest sprawiedliwym wymierzeniem kary :-).

 15. Mariusz

  Witam, komornik zajął mi środki na koncie bankowym za mandat za przejazd bezbiletowy w 2001 roku. Pisma jeśli były wysyłane w tej sprawie nigdy nie otrzymałem. Korespondencja była wysyłana na nie właściwy adres od minimum 13 lat pod którym nie mieszkam. Co mogę zrobić w tej sprawie za 210 zł zabrano mi około 2.000 zł

 16. tomasz

  witam. otrzymałem wczoraj tj. 27.08 2018. o wszczęciu egzekucji. sprawa dotyczy przejazdu bez ważnego biletu PKP pozew wniesiony 20 luty 2007 nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym 06 04 2007. następnie dnia 29 11 2017 na posiedzeniu niejawnym z [moim udziałem,nawet nie wiedziałem że taka rozprawa ma miejsce] nadał tytuł klauzuli wykonalności. 19 12 2017 sąd uprawnia do egzekucji na rzecz wierzyciela. dodam że nigdy nie podróżowałem pociągiem na tej trasie. Ktoś podał moje dane z błędnym adresem. Dlatego zbagatelizowałem wcześniejsze pisma w tej sprawie. Co zrobić w tej sytuacji?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Musisz sprawę wyjaśnić ze swoim wierzycielem, którym jest w tym wypadku PKP, musisz udowodnić im, że to nie jesteś Ty i skierowana wobec Ciebie egzekucja komornicza jest bezpodstawna. Ogromny błąd jaki popełniłeś to właśnie zbagatelizowanie całej sprawy. Dostałeś przecież z sądu pismo, iż pojawił się podmiot, który ma zamiar wobec Ciebie wszcząć egzekucję komorniczą? wtedy powinieneś złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty, w którym to wyjaśniłbyś, że jesteś niewinny.

 17. beata

  Witam, osoba pełnoletnia ma u komornika sprawę za jazdę bez biletu MZK, mandaty wystawione w 2017r. Obecnie nie pracuje, leczy się w ośrodku zamkniętym. Co można zrobić, aby przez ten czas nie naliczano jej odsetek od mandatu za brak biletu i kosztów egzekucji? Po jakim czasie przedawnia się taki mandat?

 18. Andrzej

  Witam.
  Z tymi mandatami to nie jest tak do końca że przedawnienie liczy się od dnia wystawienia mandatu. Mi ostatnio tez komornik zabrał 1000 zł za mandat z PKP z 2001 roku i też byłem pewny, iż mandat się przedawnił. Jednak okazało się że w 2002 roku PKP złożyła pozew o zapłatę przeze mnie mandatu i sąd wyrokiem nakazał mi spłatę tego mandatu. Od tego momentu PKP miała 10 lat na ściągniecie długu ode mnie , w przeciwnym razie po 10 latach nastąpiłoby przedawnienie. W 2010 r PKP odsprzedała mój dług firmie VINDEXUS, która to w 2011 miesiąc przed upłynięciem 10 lat złożyła wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności co spowodowało przedłużenie okresu przedawnienia o kolejne 10 LAT. No i w tym roku komornik zabrał.

 19. Małgorzata

  Dzień dobry, syn dostał od wierzyciela Capitis wezwanie do zapłaty za jazdę bez biletu w czerwcu 2015 r. na sumę 281 zł. Czy do chwili obecnej nie przedawniło się roszczenie? Firma ta kupiła długi od Komunikacji Miejskiej (nabyła). Co w tej sytuacji można zrobić, napisać pismo do tej firmy o przedawnieniu zadłużenia czy dać sobie spokój?

 20. Patrycja

  witam, mam długi za bilety komunikacji miejskiej, ale nie wiem u kogo i chciała bym się dowiedzieć, żeby zawrzeć jakąś ugodę i jak mam to zrobić ? gdzie szukać?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli chodzi o długi powstałe z tytułu niezapłaconych kar za brak biletu, to właścicielem tych długów (wierzycielem) jest nikt inny jak firma transportowa w danym mieście. Jeśli dostałaś karę za przejazd bez biletu w pociągu, to należy zwrócić się do PKP, jeśli dostałaś karę za brak biletu w tramwaju lub autobusie w danym mieście, to musisz zwrócić się do MPK, czyli do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w tym mieście, w którym karę za brak biletu otrzymałaś. Pozdrowienia.

 21. Magdalena

  Mąż dostał wezwanie do spłaty zadłużenia MPK w Poznaniu i zawiadomienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego, kwota zadłużenia wynosi 788,10zl+odsetki (0,02gr dziennie), pismo zostało sporządzone 28.08.20018 r.

 22. Leszek

  Witam, dostałem mandat za brak biletu, wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że ten mandat za brak biletu jest z 2011 roku? przecież mandaty też ulegają przedawnieniu prawda? jak podnieść zarzut przedawnienia w takim przypadku? mandat pochodzi z MPK. Pozdrawiam!

 23. Anna

  Mam do zapłacenia karę za jazdę bez biletu, problem polega na tym, że nie mogli znaleźć mojego miejsca zamieszkania i narosły bardzo duże odsetki od mandatu, które chce żeby zostały anulowane. Potrzebuję pomocy w napisaniu wniosku.

 24. Monika

  Witam, mam 42 niezapłacone mandaty z roku 2008 i 2010, w roku 2015 komornik zajął mi kwotę na koncie bankowym na 2800 zł, oraz w tym roku na kwotę 4700 zł, nie dostałam żadnego pisma, ponieważ nie mieszkam pod adresem zameldowania od dłuższego czasu. Po skontaktowaniu się z ZTM uzyskałam wykaz nie zapłaconych mandatów i spraw które toczą się w sądzie na kwotę 10600 zł. Proszę o pomoc!

  • ROBERT

   42 mandaty? Trzeba było jeździć kupując bilet. Oni nie odpuszczą takiej kwoty, no chyba że przez całe życie nie bedziesz mieć dochodów i nie będziesz mieć żadnego majatku na siebie.

   • Janina Gołębiecka

    Janina Gołębiecka

    Też się zdziwiłam, 42 mandaty to całkiem naprawdę sporo :)

 25. Marian

  Vindexus S,A. zlecił egzekucję komornikowi, za mandat za przejazd bez biletu – nie wiem kiedy to miało być, ale wcześniej niż w 2001 roku. W otrzymanym ZAWIADOMIENIU O WSZCZĘCIU EGZEKUCJI widnieje data 09.03.2001 zaopatrzony w klauzule wykonalności z dnia 14.05.2008 r. następna klauzula, jest z dnia 04.06.2018 roku. Proszę o pomoc. Dziękuję.

 26. Michał

  Mam podobną sytuację jak Marian, ktoś pomoże?

 27. Ona

  Witam,
  We wrześniu 2018 r. z nieznanych mi przyczyn pracownicy spółki Vindexus przypisali mój nr Pesel do sądowego nakazu zapłaty z 2001 r., pomimo tego, iż w danych spisanych przez kontrolera PKP wyraźnie widnieje inny adres, inni rodzice, inna uczelnia wydania legitymacji niż ta, którą ja się w tamtym roku posługiwałam, brak Peselu. Zgadzają się tylko imię, nazwisko i data urodzenia. Komornik ściągnął z mojego konta należność za tamtą osobę na rzecz Vindexusa bez powiadamiania mnie. Zadzwoniłam na nr tel. podany w informacji bankowej o egzekucji komorniczej. Komornik twierdzi, że wysłał stosowne dokumenty na adres widniejący w nakazie przekazanym przez Vindexus, czyli nie na mój adres, ale zdołał ustalić mojego pracodawcę i do niego wysłać żądanie zajęcia mojej wypłaty. Do mnie dopiero dokumenty wyśle, a jest już po egzekucji komorniczej na podstawie klauzuli wykonalności w tej samej sprawie z czerwca 2018 r. Czy jak firma windykacyjna ma siedzibę w Wawie, to już osoby z tzw. prowincji z innej części kraju może bezkarnie traktować jak dojne krowy?

 28. Monika

  Witam serdecznie, w 2000 r. dostałam mandat za jazdę bez biletu, w 2001 r. otrzymałam nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym – nie zapłaciłam, bo nie mieszkałam pod wskazanym adresem i nikt mi nic nie przekazał.

  Dług zakupiła firma windykacyjna – nie wiem kiedy. W 2018 r. w lipcu sąd na podstawie nakazu zapłaty z 2001 r. wydał postanowienie zapłaty. W październiku 2018 r. komornik na jego podstawie ściągnął pieniądze z konta bankowego.

  Cala korespondencja w tej sprawie była kierowana na adres, gdzie nie byłam zameldowania, nie odbierałam jej i nie wiedziałam że jest. Pytanie : czy dług jest przedawniony?

  Co powinnam zrobić by odzyskać pieniądze przejęte przez komornika? Czy samo wniesienie do sądu, że dług jest przedawniony wystarczy? Ile dni mam na odwołanie? Bardzo proszę o odpowiedz, sprawa pilna, gdyż zostawili mnie bez środków do życia. Dziękuję.

 29. Weronika

  Czy da się gdzieś w internecie sprawdzić ile wynosi na chwilę obecną nasz dług i jaki jest jego status? Dostałam mandat ok. 2014r. za jazdę tramwajem z biletem, który był 1-2 minuty po czasie… Odmówiłam zapłaty z kilku względów, ale i tak jestem na straconej pozycji.

  Za jakieś dwa lata poszłam w miejsce gdzie opłaca się kary i spytałam się o ten nieszczęsny bilet. Bardzo opryskliwa pani uniosła się, że to ja powinnam wiedzieć a nie ona. Z wielkim fochem spojrzała w komputer (wiadomo, ciężka praca…) i stwierdziła „TAK. JEST ZALEGŁY MANDAT.”. I tylko tyle się dowiedziałam – tyle co nic. Nie wiem nawet jaka kwota na ten moment i czy zostawić to w spokoju. Po cichu liczę na to, że sprawa nie zostanie nigdy ruszona.

  Dostałam kiedyś list, że wzywają do zapłaty, bo w przeciwnym razie sprawa zostanie skierowana na drogę sądową. Wyrzuciłam go, ale nie wiem nawet czy rozprawa się odbyła, bo ponoć później nie muszą nawet o tym informować. Nie wiem jakie są odsetki. A co jeśli na jakiejś rozprawie sądowej o tym zadecydowali? Co jeśli za kilka albo kilkanaście lat okaże się, że odsetki tak urosły, że się nie wypłacę? Totalnie się na tym nie znam a boję się do jakiej kwoty urósł dług. Czy wiadomo jakie to są mniej więcej odsetki w skali miesiąca/roku?

 30. Agnieszkaa

  Dzień dobry, chodzi o mandat za jazdę pociągiem bez biletu, chciałbym się zapytać w jaki sposób dowiedzieć się czy mandat został przedawniony? Sprawa jest z przed prawie 20 lat… Mąż w tej chwili nie pamięta czy dostał jakieś pismo, czy nakaz zapłaty w tej sprawie. Napisał pismo do sądu o uchylenie od zapłaty ale wniosek został oddalony… Dziękuję.

 31. agnieszka

  jak dowiedzieć się czy mandat za jazdę bez biletu został przedawniony?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Agnieszka, przede wszystkim musisz sprawdzić, czy międzyczasie nie doszło do przerwania biegu przedawnienia. O tym co przerywa bieg przedawnienia <-- dowiesz się z tego artykułu, zajrzyj tam proszę i daj znać.

 32. Marek

  Mam przedawnioną opłatę za bilet (700 dni), a mimo to firma windykacyjna Statima dzwoniła do mnie z prośbą o zapłatę. Co zrobić,aby przestali dzwonić? Bo jak rozumiem, roszczenie się przedawniło?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Marku, dług mimo, że nawet przedawnił się, to nie oznacza to, że znika on automatycznie. Jeśli masz pewność że kara za brak biletu przedawniła się, to i tak musisz podnieść zarzut przedawnienia tego długu. W tym celu należy wysłać do firmy windykacyjnej Satima oświadczenie, że dług przedawnił się i że nie masz zamiaru zgodnie z prawem go płacić. Wzór pisma znajdziesz w dziale WZORY PISM i wzór nazywa się: Pismo do firmy windykacyjnej o przedawnienie długu.

   • Marek

    Dziękuję za odpowiedź. Czy istnieje szansa, ze nie przedawniło się oraz czy można wymusić na MPK lub statimie usunięcie wpisu z KRD?

    • Janina Gołębiecka

     Janina Gołębiecka

     Jeśli chodzi o przedawnienie lub nie, to kluczowe znaczenie ma tutaj sam bieg przedawnienia roszczenia oraz ewentualne przerwanie biegu przedawnienia <-- zajrzyj proszę do tego artykułu. Jeśli chodzi o KRD, to wierzyciel nie ma obowiązku usuwać negatywnego wpisu z rejestru, jeśli dług nie został spłacony.

     • Marek

      Udało się kupić w innej przeglądarce. Tylko czy nie powinienem powołać się na art 77 pp a nie 118 kc jak jest we wzorze?

     • Janina Gołębiecka

      Janina Gołębiecka

      Możesz śmiało edytować wzór pisma i zmienić Art. 118. Terminy przedawnienia roszczeń na Art. 77. prawo przewozowe.

      1. Z zastrzeżeniem ust. 2 oraz art. 78 roszczenia między przewoźnikami, roszczenia dochodzone na podstawie ustawy lub przepisów wydanych w jej wykonaniu przedawniają się z upływem roku.

 33. Mikołaj

  Dzień dobry Pani Janino. Dostałem wezwanie przedegzekucyjne za mandat wystawiony w 2008 roku, sprawa do sądu trafiła też w tym roku i od tamtej pory nie dostałem od ZTM-u żadnego pisma, choć oni twierdzą że jedno wysłali właśnie w 2008 roku. Zażądałem przedstawienia dowodu doręczenia ale uzyskałem odpowiedź, że w tamtym czasie wysyłali listem zwykłym i potwierdzenia doręczenia nie mają. Czy na tej podstawie mogę ubiegać się o umorzenie odsetek bądź o przedawnienie mandatu?

 34. Agata

  Witam. Dostałam od komornika pismo o zajęciu pensji i konta bankowego. Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym został wydany w 2001roku, a klauzula wykonalności nadana w 2018r. i wysłana na nieaktualny adres, kwota główna do zapłaty to 103 zł, a po dodaniu wszystkich opłat mam oddać ponad 1000zł. Dodam, że przez te 17 lat nigdy nie dostałam żadnej informacji o jakimkolwiek długu, proszę o pomoc.

 35. Marek

  Witam Szanowna Pani Janino.

  Mam do Pani ogromną prośbę.

  W 2003 roku jechałem pociągiem i z braku miejsc w II klasie przeszedłem na wolne miejsce do I klasy. Podczas kontroli „renomy” dostałem karę. Nie opłaciłem tej kary. W 2004 roku dostałem jedno pismo listem poleconym, które odebrał mój brat bo ja byłem na misji wojennej w tym czasie. W przeciągu tych 15 lat otrzymałem 3 pisma z różnych firm windykacyjnych. Nie były wysłane one listem poleconym. 2 tygodnie temu przyszedł komornik z informacją zapłaty 500 PLN. Nie było mnie w tym czasie. Czy mogę uniknąć tego zadłużenia?

  Bardzo Panią proszę o pomoc w podmiotowej sprawie.

  Pozdrawiam serdecznie.

NAPISZ KOMENTARZ