Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Pismo i list od komornika – co dalej? jak postępować? jak czytać? [PORADNIK]

Dostałem pismo od komornika! Co zrobić? jak je czytać i jak je interpretować? Brzmi jak wyrocznia której mieliśmy nadzieję nigdy nie doświadczyć prawda? Dziś podejmę temat związany z komornikiem, opłatami i zadłużeniami – ale po kolei.

Aby lepiej to wszystko zobrazować, posłużę się przykładem. A więc, Pan Daniel przy porannej kawie, dostaje poranny list, jak się okazuje, jest to wiadomość od komornika. Po kilku, chwilach zaskoczenia i wczytaniu się w materiał, Pan Daniel dowiaduje się, że ma dług z roku 1992.

Chyba zgodzisz się ze mną, że większość z nas z masą spraw na głowie, może nie pamiętać już, czy przypadkiem czegoś kiedyś nie ominęliśmy przy płaceniu rachunków. Zwłaszcza, gdy mówimy o rachunkach z przed 10-15 lat.

Ale, wracając do naszego przykładu, Pan Daniel po paru chwilach zaczyna główkować, czy rzeczywiście opłacił wszystkie rachunki, a może miał proces sądowy w tej sprawie lub wezwanie z firmy windykacyjnej… Co teraz? co robić? poniżej przedstawię krótki poradnik, głównie dla tych, którzy nie mają zielonego pojęcia co robić w sytuacji otrzymania pisma od komornika.

Nie w padaj w panikę

Nie panikujmy na list od komornika! Wiem, że łatwo powiedzieć ale z drugiej strony, zawsze coś można zaradzić. Jeżeli nie pamiętamy sytuacji, w której nie opłaciliśmy jakiegoś rachunku, który jest zawarty w piśmie od komornika – powinniśmy jak najszybciej udać się do profesjonalnego radcy prawnego lub adwokata.

W przypadku, gdy nasza pamięć po otrzymaniu takowego listu została odblokowana i przypomnieliśmy sobie o niezapłaconym czynszu, rachunku telefonicznym, rachunku za prąd, gaz czy innym rodzaju należności, powinniśmy go wraz z odsetkami natychmiast spłacić.

Jeśli wysokość zadłużenia Cię przerasta, bo np. międzyczasie narosły karne odsetki, to najlepiej spróbować dogadać się z komornikiem, czy możemy spłatę zadłużenia rozłożyć na raty.

Pismo od komornika należy potraktować jak próbę nawiązania z nami kontaktu, gdzie mamy do wyboru całkiem sporo możliwości…

Tytuł wykonawczy

W takiej sytuacji, najlepiej dokładnie przeczytaj czego dotyczy nakaz. Jeśli pismo dostaliśmy od komornika, powinno być na nim jego nazwisko, siedziba i zwykle telefon. Pierwszym krokiem jaki powinniśmy wykonać, jest telefon do tegoż komornika z zapytaniem o tytuł wykonawczy.

Jest to nakaz zapłaty, czyli orzeczenie sądu na mocy którego wszczęto egzekucję. Nakazy te, sądy najczęściej wydają na posiedzeniach niejawnych bez udziału stron. Kolejno doręczają je na adres wskazany w pozwie.

Jeżeli na kopercie którą dostajemy, napisane jest, że „adresat nie podjął w terminie” to oznacza, że sąd po upływie 14 dni z automatu uprawomocnia nakaz i przekazuje go do komornika, aby ten rozpoczął egzekwowanie długu.

Z kolei, gdy na piśmie jest informacja – „wyprowadził się/ nieznany” sąd nie może uprawomocnić nakazu. Najczęściej na doręczonym piśmie, jest podana informacja – na podstawie jakiego tytułu wykonawczego wszczęto egzekucję, oraz kto jest wierzycielem. Bardzo często jest to firma skupująca długi o której nigdy nie słyszeliśmy, tzw. niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny.

Firmy te kupują za grosze różne długi w pakiecie z innymi długami.  A dokładniej kupują worek z długami np. dług wart nominalnie 2.000.000 zł jest kupowany przez  niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny za np. 100.000 zł, który potem zostaje windykowany, a następnie egzekwowany przez komornika.

I tak oto w tym worku, znajdują się wszystkie długi, nawet długi osób już dawno zmarłych, przedawnione długi i takie długi, które zawierają jakieś błędy proceduralne.

Nadanie klauzuli wykonalności

Teraz poruszę bardzo ważną kwestie, mianowicie, w ciągu 7 dni od odbioru listu od komornika można złożyć zażalenie na nadanie klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty lub wyrokowi zaocznemu. Zażalenie możemy oczywiście składać, jeżeli nigdy nie otrzymaliśmy zawiadomienia z sądu, najczęściej z powodu zmiany adresu.

W takiej sytuacji, powinniśmy napisać do sądu wniosek o doręczenie nakazu na adres prawidłowy. Kolejno składamy sprzeciw w ciągu 14 dni od dnia otrzymania nakazu wraz z pozwem, pod warunkiem oczywiście, że dług uległ przedawnieniu, zawiera błędy czy nieprawdziwe informacje, albo kiedy dług został kiedyś w przeszłości spłacony.

Jeśli dług jest prawdziwy i nie uległ przedawnieniu, to nie ma sensu składać zarzutów od nakazu zapłaty, ponieważ nie masz wtedy żadnych argumentów, aby taki nakaz uznać za nieskuteczny.

Przywracanie terminu

Jeśli nasz adres w pozwie jest prawidłowy ale i tak nie odebraliśmy pierwszego pisma z sądu, konieczny jest wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu. Warto tutaj także pamiętać, że w większości przypadkach, długi te są już przedawnione – zatem nie musimy ich spłacać, a sama sprawa jest jak najbardziej do wygrania. W tym artykule sprawdzisz–> kiedy jakie długi ulegają przedawnieniu.

Jakie i kto ponosi koszty związane z egzekucją komorniczą?

Już tłumaczę, a więc za samo wszczęcie egzekucji komorniczej, komornik nie pobiera od nas żadnych opłat. Pobiera je, dopiero w trakcje prowadzenia samej egzekucji, są to koszty maksymalnie w wysokości 15% od kwoty należności.

Jest to przeważnie kwota, nie mniejsza niż 1/10 i nie większa niż 300% wysokości miesięcznego wynagrodzenia dłużnika. Komornik może zażądać także opłat z racji poniesionych w trakcie ściągania kosztów, ale to już od zleceniodawcy. Dokładnie o kosztach egzekucji komorniczej <– pisaliśmy w tym artykule.

Opłaty te, tyczą się głównie:

 • należności biegłych,
 • należności osób powołanych, na podstawie odrębnych przepisów,
 • koszty transportu czy też przejazdu poza miejscowość, która jest siedzibą komornika,
 • koszty doręczenia środków pieniężnych poprzez pocztę, bądź też przelew bankowy,
 • koszty uzyskiwania niezbędnych informacji do prowadzenia postępowania egzekucyjnego,
 • czy też koszty doręczenia samej korespondencji, za wyjątkiem kosztów doręczenia zawiadomienia o wszczęciu egzekucji zabezpieczającego.

Bardzo ważną kwestią jest też to, że jeżeli po rozpoczęciu egzekucji komorniczej, spłacamy dług z pominięciem komornika, to mamy obowiązek poinformować  go, o tym! ponieważ komornik wtedy umarza postępowanie egzekucyjne wobec Nas!

Pismo od komornika to nie wyrok!


Reasumując wszystko co w tym materiale poruszyłam, można wywnioskować, że za długi trzeba płacić a pismo od komornika trzeba przyjąć!

Faktem jest, że niektóre długi po prostu tracą ,,datę ważności” ale nie ma co się oszukiwać, gdy już mamy coś niezapłaconego, niespłaconego, to prędzej czy później, ktoś upomni się o spłatę zadłużenia…

Dlatego przede wszystkim należy swoich rachunków po prostu pilnować i nie ma tu nic do rzeczy tłumaczenie, że nic o długu nie wiedzieliśmy…

Jeśli nie zapłacimy, dług może urosnąć do takiej kwoty, że wierzyciel we wniosku o wszczęcie egzekucji komornicze, będzie wnioskował o egzekucję z nieruchomości… wtedy dopiero zaczynają się prawdziwe problemy bo któż by chciał znaleźć się z rodziną na bruku?

Zawsze w pierwszej kolejności sprawdzajmy, czy podajemy poprawny adres zamieszkania wszystkim instytucjom, z którymi się rozliczamy, nawet, gdy jesteśmy za granicą! Ponieważ może się zdarzyć sytuacja, że pracując za granicą, pismo o niezapłaconych rachunkach przyjdzie do naszego mieszkania w Polsce, pod którym Nas nie ma…

Nie mając bliskich, czy lokatorów w naszym mieszkaniu, list czy pismo od komornika będzie nie odebrane, lecz uznane przez sądu pod dwukrotnej próbie doręczenia – za doręczone! przez co potem się dziwimy, że o niczym nie wiedzieliśmy.

Dlatego pamiętajmy, że to my za wszystko odpowiadamy i takich spraw jak podawanie aktualnego adresu zamieszkania – należy samemu uważnie pilnować… Alternatywą jest też sprawdzenie czy mamy długi w BIK, KRD i ERIF, jest to bardzo szybka metoda sprawdzenia, czy posiadamy jakieś długi, dająca niemal 100% pewności!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...


17 komentarzy

 1. marek

  w jaki sposób pozbyć się maszyn pozostawionych przez wynajmującego, a zajętych przez komornika, które od pół roku znajdują się w moim lokalu?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Kontakt z komornikiem z informacją, że jeśli maszyny nie zostaną przez niego zabrane, powędrują na złom. Termin odbioru maszyn 7 dni. Trzeba twardo postępować z komornikiem, bo zrobi sobie z Twojego lokalu darmową przechowalnię.

 2. ola

  witam, dowiedziałam się dziś, że komornik zajął mi konto bankowe na podstawie nakazu, którego nie otrzymałam. Co powinnam zrobić? Może Pani mi pomóc?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Zajęcie konta bankowego przez komornika zazwyczaj następuję najpierw, a dopiero później komornik informuje dłużnika o tym fakcie. Taka kolejność a nie inna, ponieważ zachodzi obawa, że dłużnik w celu ochrony swoich pieniędzy przed zajęciem komorniczym, wyciągnie je z konta i np. ukryje? Wkrótce zatem powinnaś otrzymać pismo od komornika, w którym wyszczególnione będą wszystkie informacje o zajęciu. Oczywiście możesz już teraz skontaktować się z komornikiem, wystarczy udać się do banku i poprosić o dane komornika na którego bank przelał zajętą kwotę. Pozdrawiam!

   • ola

    Dziękuje za odpowiedź. Jaką mam szansę obrony? Muszę podważyć nakaz, ale widzę że wygrała firma windykacyjna nękając mnie w pracy i wysyłając pisma na aktualny adres (ponieważ podałam im w kontakcie). mimo to nakaz został wysłany nawet nie wiem na jaki adres. Chyba już nie ma szans na obronę. Sąd nie przywraca terminu do złożenia sprzeciwu.

    • Janina Gołębiecka

     Janina Gołębiecka

     Jeśli faktycznie masz długi i ciąży na Tobie komornik, to jego zadaniem jest wyegzekwowanie należności dla wierzyciela. Jak do tej pory, zajęcie konta bankowego przez komornika jest jak najbardziej w porządku. Nakaz być może został wysłany, być może, że jeszcze nie. Nakaz prawdopodobnie wysłany zostanie na Twój aktualny adres. Jeśli chodzi o nękanie przez firmę windykacyjną <-- to koniecznie przeczytaj ten wpis, masz prawo złożyć skargę na windykację i zgłosić sprawę na Policję lub do prokuratury, jeśli wg Ciebie firma windykacyjna przekroczyła swoje uprawniania, a Ty poczułaś się zagrożona przez jej działanie. Gorąco pozdrawiam i głowa do góry :-).

 3. ola

  witam, nie ciąży na mnie dług, chodziło o to – że nie otrzymałam żadnego dokumentu z sądu, nie musi Pani pisać odp. – każdy przypadek jest inny.

 4. Kasia

  witam… czy łaskawy Pan komornik powinien odpowiedzieć na wysłane do niego pismo listem poleconym. Jeśli tak to w jakim terminie ?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Ile dni na odpowiedz ma komornik? niestety ustawa o komornikach nie precyzuje tutaj żadnego sztywnego terminu w którym komornik jest zobligowany odpowiedzieć. Jeśli komornik nie odpowiada na pisma, to przysługuje Ci skarga dłużnika na bezczynność komornika (nawet mi się zrymowało). Generalnie to jest bardzo nie w porządku, ponieważ każdy musi przestrzegać terminów odpowiedzi jeśli to komornik wyśle do Nas jakieś pismo! bez względu czy jesteśmy dłużnikiem, wierzycielem, czy nawet pracodawcą, każdego obowiązują zapisane w prawie terminy odpowiedzi na korespondencję komorniczą. A dlaczego to nie działa w drugą stronę? Widać nawet na forach, że ludzie wciąż pytają:

    ile czasu ma komornik na odpowiedz na list
    ile czasu ma komornik na odpowiedź na wniosek
    ile czasu ma komornik na rozpatrzenie wniosku
    ile czasu ma komornik na umorzenie egzekucji

   … itd , mogłabym wymieniać w nieskończoność formułowane przez ludzi zapytania. Niestety odpowiedź jest jedna, komornik nie ma sztywno ustalonego terminu na jakąkolwiek i komukolwiek odpowiedź. Jeśli przykładowo czekasz na odpowiedź komornika miesiąc czy dwa, to przysługuje Ci prawo złożenia skargi na komornika za opieszałość, może to go zmotywuje do sprawniejszego kontaktu. Pozdrawiam Cię!

 5. Alfred

  Dodam do dyskusji swoje dwa grosze, jeśli chodzi o terminy obowiązujące komornika względem wierzyciela, to można przywołać art. 45a z Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, która mówi, że: Komornik podejmuje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku wierzyciela, czynności niezbędne do skutecznego przeprowadzenia egzekucji lub zabezpieczenia roszczenia, w tym wykonania europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym.

  Czyli jak wierzyciel złoży wniosek o wszczęcie egzekucji na dłużniku, to komornik ma 7 dni na wszczęcie lub zabezpieczanie roszczenia.

 6. Kaja

  Witam serdecznie. Komornik zajął mi pensję. Nakaz zapłaty, powiadomienia z sądu oraz klauzula wykonalności była wysłana na adres rodziców, który podałam jako korespondencyjny w firmie która jest wierzycielem. Natomiast mój adres zamieszkania zameldowania jak również siedziby firmy, jest inny niż przychodziły wznawia. Napisałam zażalenie na wydanie klauzuli wykonalności. Czy jednak powinnam napisać jakieś pismo do komornika, aby zawiesił egzekucję?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Skoro pismo z sądu i od komornika przyszło na adres inny niż ten pod którym mieszkasz, to musisz złożyć wniosek o przywrócenie terminu na złożenie sprzeciwu Wzór wniosku o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu <– pobierzesz tutaj. Następnie składasz powództwo przeciwegzekucyje z zabezpieczeniem powództwa, aby komornik nie egzekwował z Twoich składników majątku żadnych kwot. Teraz, zanim zabierzesz się za wysyłanie ww pism, zadaj sobie pytanie, jakimi argumentami podeprzesz się, aby nie dopuścić do egzekucji komorniczej?

 7. Anna

  Komornik przysłał mi pisma, dwa z nich są odpisami pism do Urzędu Skarbowego i ZUS i Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, nakaz zapłaty z Sądu z roku 2002 z klauzulą z 2004 roku, oraz drugą z 2017 roku z uprawnieniem do egzekucji komorniczej.

  O zwrot długu wystąpiła firma Best a wierzycielem była firma Żagiel. Pisma przyszły na adres pod którym nie mieszkam od ponad 20 lat i otrzymałam je przez przypadek, znajoma jest listonoszką…

  Mój dochód to 101 zł zasiłku stałego ( jestem niepełnosprawna w stopniu znacznym) i 153 zasiłek pielęgnacyjny, mieszkam w mieszkaniu użyczonym synowi przez znajomych, którzy wyjechali do Niemiec.

  Syn podjął się opieki nade mną i otrzymuje 520 zł oraz zasiłek pielęgnacyjny, bo też jest niepełnosprawny teraz w stopniu umiarkowanym, więc może być opiekunem.

  Nie wiem co mam robić. Jeśli zajmą mi konto bankowe, zostaniemy bez pieniędzy bo dochody syna wystarczają na opłaty i zostaje ok 150 zł. Sprzęt w domu czyli telewizor i komputer jest syna ale na telewizor nie mam dokumentu. Co mogę zrobić? Proszę, napiszcie mi szybko, pisma odebrałam 19.07.

 8. Jacek

  Witam. Chciałem zasięgnąć informacji w sprawie długu. Nie dawno dostałem list od komornika co mnie zdziwiło. Nie przebywam na terenie Polski od kilku lat, a listu nikt nie odebrał. Dzwoniłem do domu żeby mama odebrała na poczcie ale powiedzieli jej że muszę osobiście. Jak się dowiedzieć w jakiej sprawie ten list?

 9. Klaudia

  Witam, mąż dostał list od komornika, list został nie odebrany przez lokatorów w mieszkaniu, poczta przez telefon nie chce udzielić informacji jaki to komornik. Czy jest jakaś możliwość, żeby dowiedzieć się który to komornik i zacząć działać? jak sprawdzić u jakiego komornika jest problem? bardzo proszę o jakąś odpowiedz z góry dziękuję.

 10. Bogdan

  W dniu 3.10.2018 otrzymałem pismo od komornika o wszczęciu postępowania egzekucyjnego, nie posiadam wyroku tej sprawy ani żadnych pism procesowych tylko to pismo komornicze informujące mnie o długu z Kredyt Incasso S.A. Data tytułu wykonawczego jest na 23.10.2009 rok, a data klauzuli wykonawczej na rok 15.10.2015 rok. Nie wiem o co chodzi to znaczy z pisma o kredyt ale czy ten dług nie jest już przedawniony? co mogę zrobić jak mam działać i od czego zacząć?

 11. Agnieszka

  Komornik zajął mi część dochodów. Teraz otrzymałam pismo od komornika, iż zajmie mi całe wynagrodzenie. Odsetki i koszty operacyjne są kolosalne. Pierwsza korespondencja przychodziła przez lata na adres gdzie nie mieszkam od lat.

  Zaczęłam pracę od czerwca. Próbuję stanąć jakoś na nogi… Nie da się w takiej sytuacji. Za mieszkanie – wynajęte płacę 1000zł ms plus opłaty, to ok 200 zł. Mam dzieci uczące się. Nie jestem w chwili obecnej zdolna do zaakceptowania tak drastycznych nieludzkich sposobów ściągania długu z mojej pensji. To jest ok. 1900 zł ms. Potrzebny mi czas żeby móc sukcesywnie spłacać te długi sprzed lat…

NAPISZ KOMENTARZ