Dostałam pismo od komornika, że zajął mi rachunek bankowy i wynagrodzenie

Dostałam pismo od komornika, że zajął mi rachunek bankowy i wynagrodzenie. Na koncie w banku pojawiło się już – 1265 zł. Wypłaty dostaje ok. 2300 zł netto. Długu właśnie mam 1265 zł. Czyli komornik odciągnie mi od razu te 1265 zł, skoro już tyle zabrał mi z konta i mam debet? Czy jednak zostawi mi wolną kwotę od potrąceń na koncie? Bo już sama nie wiem co mam o tym myśleć.


Komornik zajął wynagrodzenie i rachunek bankowy

Bez względu na wysokość Twojego zadłużenia, komornik zobligowany jest do stosowania kwoty wolnej od zajęcia w przypadku czy to egzekucji z konta bankowego, czy z wynagrodzenia. Jeśli chodzi o egzekucję z wynagrodzenia, to na 2018 rok, kwota wolna od zajęcia wynosi 1530 zł, jest to kwota minimalnej krajowej netto.

Jeśli chodzi natomiast o kwotę wolną przy egzekucji z rachunku bankowego, to kwota wolna wynosi 1575 zł, jest to 75% minimalnej krajowej brutto.

A więc jeśli komornik zajął Ci rachunek bankowy, to co miesiąc na rachunku powinno zostawać Ci 1575 zł, limit tej kwoty odnawia się więc co miesiąc.

Jeśli z wypłaty otrzymujesz 2300 zł netto, to komornik może z niej zająć 725 zł, a więc do dyspozycji na rachunku bankowym powinna zostać Ci kwota 1575 zł.

Komornik zrobił debet na koncie

Piszesz, że przez zajęcie komornicze, masz debet na koncie na kwotę zadłużenia, czyli – 1265 zł, komornik nie ma prawa robić debetu na koncie dłużnika i możesz się temu sprzeciwić, składając skargę na komornika, a o tym, jak się składa skargę na komornika <— pisałam w tym poście.

Jeśli do ściągnięcia z Ciebie jest kwota 1265 zł, to komornik powinien wyegzekwować ją w ciągu dwóch miesięcy, a więc po zajęciu Twojego konta bankowego, komornik najpierw powinien ściągnąć te 725 zł, a w drugim miesiącu resztę kwoty, którą zresztą nieco powiększą też opłaty egzekucyjne.

Pamiętaj, że jeśli komornik nie postępuje zgodnie z prawem, to przysługuje Ci złożenie na komornika skargi, tak mówi:

Art. 767. Skarga na czynności komornika

§ 5. Skargę wnosi się do komornika, który dokonał zaskarżonej czynności lub zaniechał jej dokonania. Komornik w terminie trzech dni od dnia otrzymania skargi sporządza uzasadnienie zaskarżonej czynności, o ile nie zostało ono sporządzone wcześniej, albo przyczyn jej zaniechania i przekazuje je wraz ze skargą i aktami sprawy do właściwego sądu, chyba że skargę w całości uwzględnia. O uwzględnieniu skargi komornik zawiadamia skarżącego oraz zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze