Zajęcie komornicze z rachunku bankowego i pensji – SKARGA na komornika

Czuję, że zostałam oszukana, ponieważ z tego, co mówi prawo i z tego, co wyczytałam, nie tylko u pani, czyli osoby, która dobrze zna prawa komornika i to ile może zająć.

Przechodzę do swojej sytuacji: pracuję na strefie mam na papierze umowę o pracę, umowa została zawarta na 3 miesiące na okres próbny, teraz aktualnie mój stan chorobowy nie pozwala mi pracować i jestem na zwolnieniu.

Moja wypłata, jaką dostałam z pierwszym przelewem od firmy, wynosi 1050 zł z tego, że bez premii i wydaję mi się, że osobno za zwolnienie dopiero wpłynie może jeszcze tylko około 500 zł, więcej za pracę nie dostanę w tym miesiącu.

Sprawa wygląda tak: zajął mi konto bankowe zastępca komornika, zabrali mi 581,88 zł, a zostawili na życie 478,82 zł z przelewu wypłaty 1050 zł, czyli zostawili mi 400 zł na mieszkanie i jedzenie.

Nie wiem co mam robić, bo nie wyżyje z tego, a i jeszcze choruję, dochodzą leki – cały czas… czy oni mieli prawo mi tak zrobić, jeżeli 1530 zł jest wolne od zajęć komorniczych, a ja miałam o wiele mniej? czekam na pani odpowiedź i serdecznie dziękuję za informacje.


Zajęcie komornicze z rachunku bankowego i pensji

Nie do końca rozumiem, czy komornik zajął Ci środki z konta bankowego, czy zajął je z Twojej pensji najpierw? bo to jest różnica – choć niewielka…

Jeśli chodzi o zajęcie konta bankowego przez komornika, to:

W 2018 roku komornik powinien pozostawić Ci do dyspozycji 1575 zł. Minimalne wynagrodzenie w 2018 roku wynosi 2100 zł brutto, dlatego kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego wynosi 1575 zł (75% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę).

Jeśli chodzi o zajęcie pensji przez komornika, to:

W 2018 roku wolna od zajęcia komorniczego jest minimalna krajowa netto, czyli 1530 zł. Tyle z pensji powinien pozostawić Ci komornik.

Granice potrąceń komorniczych zawierają jeszcze jeden ważny podpunkt, że w przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych – komornik ma prawo zająć do wysokości 3/5 wynagrodzenia, lub jeśli chodzi o zajęcie środków z konta bankowego, to komornik może zająć nawet całą zgromadzoną kwotę.

Czy długi, jakie posiadasz, są z tytułu niespłaconych alimentów? jeśli są to inne długi niż alimentacyjne, to komornik co miesiąc powinien zostawić Ci z pensji 1530 zł, a jeśli chodzi o pieniądze zgromadzone na koncie bankowym, to tam zawsze powinnaś mieć do dyspozycji co najmniej 1570 zł. (75% kwoty brutto minimalnego wynagrodzenia) i ta kwota odnawia się co miesiąc.

Jeśli nie zgadzasz się z zajęciem, jakie dokonał komornik, to przysługuje Ci złożenie skargi na czynności komornika <— tutaj dowiesz się gdzie i jak złożyć skargę na komornika.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

11 komentarzy w “Zajęcie komornicze z rachunku bankowego i pensji – SKARGA na komornika”
 1. Dlaczego skargę na czynności komornika należy według prawa składać u samego komornika? Przecież to jest niedorzeczne! Jeśli komornik złamie lub nagnie prawo egzekwując należności ode mnie to on moją skargę owszem przyjmie ale kto mnie zapewni o tym, że komornik tej skargi do kosza nie wyrzuci gdy opuszczę jego kancelarię? Kiedyś skargę składało sie w sądzie na komornika i komornicy czuli nad sobą jakąś obawę, teraz to komornik decyduje o tym, czy skarga na niego zostanie uwzględniona hehe.

 2. Wydaje mi się, że komornik nie powinien Ci tyle zajmować z pensji i według mnie powinnaś jak najprędzej złożyć na niego skargę. Niech oddaje kasę. Ja też miałam kiedyś problem z komornikiem i po licznych pismach do sądu komorni w końcu oddał pieniądze które zajął ponad kwotę wolną od potrącenia. Nie wiem czy uda się Tobie odzyskać pieniądze które zajął komornik ale cokolwiek będzie, nigdy się nie poddawaj i walcz o swoje prawa. Bo komornik cwaniak, siedzi sobie w swoim biurze za 100 tys zł i śmieje się z prostych jak my – ludzi. I liczy swoją prowizję od ściągniętych należności :////

 3. Komornik zajął mi konto bankowe, zabrał polowe pensji, ale oprócz tego firma w której pracuje, przelewa z mojego wynagrodzenia komornikowi po 1600zl. czy ma prawo z konta jeszcze raz pobierać wynagrodzenie moje?

  1. Janina Gołębiecka

   W takiej sytuacji mamy tutaj do czynienia z nadmierną egzekucją komorniczą. Jedyne co musisz zrobić to złożyć wniosek o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego, ponieważ tak jak piszesz, sytuacja w której komornik zajmuje wynagrodzenie, a następnie jeszcze konta bankowe na które spływa kwota wolna od zajęcia jest niesprawiedliwe, bo Twoje pieniądze dwukrotnie podlegają jakby zajęciu komorniczemu. Wzór wniosku znajduje się w dziale wzory pism i wniosków w sekcji nr. 6.

 4. Witam, mam tego dosyć, komornik zajął konto bankowe i wynagrodzenie, to jest totalnie bez sensu bo moje pieniądze są dwukrotnie pomniejszane! a z czego ja mam żyć? dlaczego prawo nie zabrania komornikowi takich grabieszczych praktyk? Moje wynagrodzenie wynosi 2400 na rękę, komornik zabierasporą część, na konto trafia jedynie 1530 zł, później jeszcze mam pilnować kwoty na koncie i wszystko wybierać, bo jak zgromadzi się ponad 1575 zł, to każdą złotówkę zajmie komornik.

 5. Właśnie szukałem info czy komornik moze zajac wynagrodzenie i konto bankowe jednocześnie, odpowiedź już znam, dzięki Pani! Zamierzam złożyć wniosek o odblokowanie rachunku bankowego…

 6. Gdy komornik zajmuje wynagrodzenie i konto bankowe to co w końcu złożyć? wniosek o odblokowanie konta bankowego czy skargę na czynności komornika? bo się pogubiłam, jedni piszą tak, drudzy inaczej…

  1. Janina Gołębiecka

   Najpierw należy złożyć wniosek o wyłączenie konta bankowego spod zajęcia, a jeśli to nie pomoże, trzeba złożyć skargę na komornika. Można też od razu złożyć skargę, tu liczy się szybkie działanie, które doprowadzi do zwolnienia konta bankowego spod zajęcia.

 7. Proszę o poradę, gdy komornik wysłał pismo do banku o zajecie konta, przez pomyłkę przelałam pieniądze na swoje konto, po pewnym czasie dostałam przelew z ZUS-u, ale okazało się, że środki zostały zablokowane… po wyjaśnieniach w banku byłam u komornika, ten odblokował mi środki i wysłał pismo dla banku, po przesłaniu pisma dostałam odpowiedź, że komornik źle napisał pismo, dzisiaj byłam u komornika aby poprawił pismo, ale dostałam odmowę, powiedział ze pismo jest dobrze napisane i nie będzie nic zmieniał, przedstawiłam sytuacje w banku i czekam na odpowiedz. Co mam zrobić w razie odmowy z banku? proszę o poradę.

 8. Czy jeżeli pracodawca potrąca dla komornika 50% wynagrodzenia i kwota 1900 zł która wpływa na moje konto jest moim jedynym dochodem, to czy komornik może wziąć z tego jeszcze 400 zł?

  1. Janina Gołębiecka

   Cześć Gosia, komornik nie może dwukrotnie pomniejszać tych samych pieniędzy, czyli raz potrącić z pensji, a później gdy pieniądze wchodzą na konto bankowe, znów je potrącić, jest to nadmierna egzekucja. Musisz złożyć wniosek o zwolnienie konta bankowego spod zajęcia, ze względu na prowadzoną egzekucję z wynagrodzenia. Wzór pisma znajdziesz w dziale WZORY PISM. Sekcja: Wzory pism dla dłużnika.

Comments are closed.