Ile komornik może zabrać z konta w tym roku?? • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Ile komornik może zabrać z konta w tym roku??

Mam problem z komornikiem. Ogólnie miałam na koncie bankowym 2.600 zł. a dziś komornik ściągnął prawie wszystko, zostawił 600 zł, czy ma do tego prawo?


Ile komornik może zabrać z konta w tym roku?

To ile komornik może zabrać z konta bankowego, zależy od rodzaju stosunku pracy i rodzaju długu. Jeśli masz długi alimentacyjne, to komornik w takim wypadku może zabrać całość i zostawić Ci puste konto bankowe!

W 2018 r. minimalna płaca wzrosła do 2100 zł, wraz z tą kwotą, rosną kwoty wolne od potrąceń.  Kwota wolna od zajęcia przez komornika to ustanowiona przez prawo, rzeczywista kwota, którą komornik musi pozostawić na koncie bankowym do dyspozycji dłużnika!

Na wysokość tej kwoty nie ma wpływu ilość egzekucji komorniczych które posiadasz, ani wysokość Twojego zadłużenia.

Rachunek bankowy a zajęcie komornicze

Jeśli Twoja pensja spływa na rachunek bankowy, to komornik czyniąc swoje obowiązki, może zablokować Tobie rachunek bankowy i zająć całą kwotę pieniędzy, pozostawiając kwotę wolną od zajęcia komorniczego!

Kwota wolna od zajęcia komorniczego, jeśli chodzi o zablokowanie rachunku bankowego, wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia i ta kwota może być wypłacona przez bank – dłużnikowi.

…wedle prawa zatem:

W 2018 roku komornik w każdym miesiącu musi pozostawić Ci do dyspozycji 1575 zł. Minimalne wynagrodzenie w 2018 roku wynosi 2100 zł brutto, dlatego kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego wynosi 1575 zł (75% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę).

Pieniądze nietykalne

Jeśli komornik zostawił Ci jedynie 600 zł na rachunku bankowym, to coś jest nie tak. W takim wypadku, radzę jak najszybciej skontaktować się z komornikiem który prowadzi Twoją egzekucję komorniczą i poprosić go o przesłanie uzasadnienia, którym się kierował zabierając pieniądze z konta bankowego.

Chyba, że tak jak wcześniej pisałam, długi jakie posiadasz, są długami za alimenty, wtedy komornik może zabrać Tobie wszystkie środki na pokrycie świadczeń alimentacyjnych.

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (33 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...


96 komentarzy

 1. Avatar

  aneta

  Czy w niedzielę też może komornik zabrać pieniądze z konta bankowego?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Nie, komornik nie ma narzędzi ani możliwości, aby zająć pieniądze z konta bankowego w niedzielę. Po pierwsze: ani komornik a ni bank nie pracują w niedzielę, więc nie ma kto takiego zajęcia w niedzielę przeprowadzić, a po drugie, transakcje bankowe nie odbywają się w niedzielę.

   • Avatar

    Przemek

    Witam, a ile komornik może zabrać z konta bankowego, jeśli mam na koncie jakieś środki wpłacone z innego konta, ale nie mam żadnych stałych dochodów, mam na myśli po prostu pieniądze zgromadzone na koncie, dziękuję za odpowiedz.

    • Janina Gołębiecka

     Janina Gołębiecka

     Przemku, jeśli masz komornika za alimenty, to komornik może zająć całą kwotę, która znajduje się na Twoim koncie bankowym, bez względu na to skąd ta kasa pochodzi, jeśli natomiast masz komornika za inne długi niż alimenty, to komornik może zająć Tobie środki na koncie bankowym, które przewyższają 1575 zł. Limit tej kwoty co miesiąc odnawia się. Także nie ma tutaj znaczenia fakt, że pieniądze zostały wpłacone z innego konta bankowego nie objętego egzekucją komorniczą…

     • Avatar

      Przemek

      a słyszałem coś takiego, tylko nie wiem czy jeszcze przepisy się nie zmieniły, ze komornik nie może zająć kwoty do ok 12 tysięcy, jeśli jest na koncie oszczędnościowym, ponieważ to są moje środki do życia…….druga rzecz, to miałem kilka miesięcy temu komornika na koncie bankowym, miałem taką zakładkę zajecie egzekucyjne i było napisane, żebym sam wpłacił mu pieniądze na konto z dopiskiem, ze to za dług (bo mój dług to pożyczki chwilówki) i po jakimś czasie zniknęło to zajecie komornicze, ponieważ nie wpłaciłem kwoty, i napisałem do banku wiadomość o co chodzi, to mi odpisali ze komornik umorzył postępowanie, (ale same pieniądze z konta mi nie zniknęły, mało miałem ale nic mi nie zniknęło?

     • Janina Gołębiecka

      Janina Gołębiecka

      To się zgadza Przemku, nic Ci z konta bankowego nie zniknęło, ponieważ aby komornik zajął Ci jakąś kwotę z konta, to musiała by to być kwota powyżej tych 1575 zł. Jeśli miałeś mniej niż 1575 zł, to komornik nie miał prawa zająć Ci ani złotówki z tego konta. Tu się wszystko zgadza. Komornik natomiast umorzył egzekucję komorniczą, ponieważ nie widział cienia szansy, że będzie w stanie wyegzekwować od Ciebie jakiekolwiek pieniądze. Wiedz jednak, że umorzenie egzekucji to nie umorzenie długu! za jakiś czas, wierzyciel prawdopodobnie znów zleci komornikowi egzekucję. Jeśli chodzi teraz o zajęcie środków na koncie oszczędnościowym, to przytoczę tylko art. 54 prawa bankowego:

      Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego, w każdym miesiącu kalendarzowym, w którym obowiązuje zajęcie, do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

      Czyli to samo jak przy środkach pieniężnych na zwykłym koncie bankowym. Komornik może zająć konto oszczędnościowe, ale musi pozostawić na nim 75% minimalnej krajowej brutto, czy wspomniane przeze mnie 1575 zł :) Zresztą odsyłam Cię po więcej szczegółów do :

      https://jakwyjsczdlugow.pl/czy-komornik-moze-zajac-konto-oszczednosciowe/

     • Avatar

      Maria

      Witam, od kiedy liczy się kwota wolna od zajęcia, chodzi mi o to, że bank otrzymał pismo od komornika 15.06 i automatycznie zablokował pieniądze na koncie,twierdząc,że kwotę wolną od zajęcia wykorzystałam już w tym miesiącu wcześniej, moim zdaniem,skoro egzekucja jest od dnia 15.06 to od 15.06 jest zajęcie i od 15.06 liczy się kwota wolna od zajęcia, a to co było wcześniej, nikogo nie powinno obchodzić.

     • Janina Gołębiecka

      Janina Gołębiecka

      Zajęcie konta bankowego przez komornika, dokonane jest z chwilą doręczenia zawiadomienia o zajęciu do Banku w którym prowadzisz rachunek bankowy, ponadto zajęcie komornicze dotyczy również kwot, które zostały wpłacone na rachunek bankowy dłużnika przed i po dokonaniu zajęcia. Nawiązując do Twojego pytania, jeśli komornik zajął konto bankowe 15 czerwca, to wydaje mi się, że kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego (1575 zł), powinna przypadać na cały miesiąc czerwiec. Czyli w lipcu powinnaś otrzymać kolejną transzę kwoty wolnej od zajęcia.

     • Avatar

      Przemek

      A jeszcze jedno pytanie do Pani, jeśli mam na przykład 1700 złotych, to komornik może zabrać całą kwotę czy zostawi 1575 na koncie a resztę zabierze?

     • Janina Gołębiecka

      Janina Gołębiecka

      Jeśli Twój dług który egzekwuje komornik nie ma charakteru alimentacyjnego, to kwota wolna przy egzekucji z rachunku bankowego wynosi 1575 zł na miesiąc, limit kwoty wolnej odnawia się co miesiąc. Czyli co miesiąc do wydania będziesz mieć zawsze kwotę 1575 zł.

   • Avatar

    Michal P

    Jest Pani w błędzie. Jeżeli bank dostał polecenie blokady śródków od komornika, to nawet w niedziele je zablokuje, a przekaże je komornikowi oczywiście w kolejny dzień roboczy!

    • Janina Gołębiecka

     Janina Gołębiecka

     Cześć Michał. Z tego co wiem banki w niedzielę nie pracują, a komornik aby zablokować konto dłużnika musi wysłać do banku pismo nakazujące tę czynność, kto z banku więc odbierze pismo od komornika w niedzielę? a jaki listonosz dostarczy do banku pismo w niedzielę? czy bank w ogóle pracuje w niedzielę? :-)

 2. Avatar

  agata

  Witam! Czy IKZE, w formie dobrowolnego, albo inwestycyjnego funduszu, są wolne od zajęć komorniczych? A pieniądze w IKE w funduszach inwestycyjnych?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Egzekucja z jednostek uczestnictwa ma miejsce coraz częściej. Egzekucja z jednostek uczestnictwa może być prowadzona w trybie zajęcia wierzytelności (i tu kłania się art.896 k.p.c.) bądź w trybie egzekucji z tytułu innych praw majątkowych (art.910 k.p.c.) Jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych są jak wspomniałam coraz częściej przedmiotem egzekucji, ale widać gołym okiem, że Kodeks postępowania cywilnego nie nadąża za zmianami XXI wieku. Być może w tej kwestii pomoże nowelizacja u.f.i.

 3. Avatar

  Karina

  Witam, proszę o poradę. Na moje konto bankowe wpłynęło wynagrodzenie za miesiąc kwiecień 3 maja w wysokości 1530 zł. Około 26 maja pracodawca Przelał wynagrodzenie za miesiąc czerwiec. Bank zablokował 1140 i przelał na konto komornika. Zostałam praktycznie bez środków do życia, czy to ma jakiś znaczenie że w tytule przelewu pracodawca napisał wynagrodzenie za miesiąc maj. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Komornik nie zna źródeł z których pochodzą wpływy na Twoje konto bankowe, przyczyna zajęcia tak dużej kwoty musiała być inna, najlepiej w takiej sprawie skontaktować się z komornikiem lub od razu złożyć wniosek o wyłączenie spod zajęcia kwoty, którą komornik zabrał, wzór takiego wniosku, znajdziesz w dziale: wzory pism i wniosków.

 4. Avatar

  arek

  czy jeśli założę 2 lub 3 konta bankowe i na każde z tych kont będzie wpływać 1500 zł, to czy komornik zajmie 2 konta bankowe a zostawi jedno?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Komornik po zablokowaniu wszystkich Twoich kont bankowych, blokuje całą kwotę na nich zgromadzoną. Następnie komornik zaspokaja Twoich wierzycieli z tych pieniędzy i kwota, która ewentualnie Tobie zostanie, zwracana jest na Twoje konto bankowe. Pamiętaj, że przy zajęciu konta bankowego przez komornika, istnieje kwota wolna od zajęcia i jest to 75% minimalnej krajowej brutto. Czyli 2.100 zł x 75% = 1575 zł. Tyle łącznie co miesiąc, komornik musi pozostawić Ci na kontach bankowych, limit ten odnawia się co miesiąc.

   • Avatar

    Marcin

    Na konto wpływa mi renta socjalna w kwocie 750 i zasiłek pielęgnacyjny czy komornik ma prawo je zająć?

    • Janina Gołębiecka

     Janina Gołębiecka

     Obowiązujące przepisy jasno mówią, że renty czy emerytury, podlegają zajęciu komorniczemu w wysokości 25% świadczenia. Komornik nie ma prawa zająć wszystkich środków. Wolna od potrąceń jest kwota 50 % najniższej renty/emerytury. Komornik gdy zajmuje rentę (świadczenie emerytalno-rentowe) zawiadamia ZUS, który wypłaca Twoją rentę, obowiązkiem ZUS-u jest obliczenie właściwej kwoty zajęcia renty. Komornik będący w posiadaniu wniosku od Wierzyciela, który zlecił zajęcie świadczeń emerytalno-rentowych komornik może zająć: rentę rodzinną, rentę socjalną oraz emeryturę. Zajęciu komorniczemu podlega też zasiłek pogrzebowy, lecz można go zająć tylko na zaspokojenie tych kosztów.

     Zasiłek pielęgnacyjny a komornik.

     Świadczenie pielęgnacyjne a także zasiłek pielęgnacyjny nie podlegają zajęciu przez komornika. Zajęciu jednak podlegają środki pieniężne, które są zgromadzone na Twoim rachunku bankowym, co z kolei powoduje, że z chwilą kiedy te świadczenia wpłyną na Twoje konto bankowe i zostaną uznane na rachunku bankowym, podlegają egzekucji jako środki pieniężne na rachunku bankowym, dlatego aby chronić pieniądze pochodzące ze świadczenia pielęgnacyjnego, należy założyć osobne konto bankowe – socjalne <-- tu sprawdzisz jak to zrobić krok po kroku. Pozdrawiam i życz powodzenia!

 5. Avatar

  arek

  trochę nie jasno zapytałem się, czy jeśli założę 5 czy 10 kont bankowych, gdzie będą wpływy po 1500 zł na każde z nich, to czy komornik może zając kilka kont a pozostawi na nim 1500 czyli kwotę wolną od zajęcia? czy np reszta banków przeleje resztę kasy a tylko jeden bank zostawi 1500 zł.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Arku, nigdy nie przerabiałam tak skomplikowanego scenariusza, ale wydaje mi się, że dla ułatwienia sobie i bankom zbędnego księgowania, komornik zajmie wszystkie konta bankowe, oprócz tego na którym jest kwota 1575 zł, kwota wolna od zajęcia z konta bankowego. Ale głowy za to nie daję.

 6. Avatar

  Dariusz

  posiadam dług bankowy w kwocie 10.000 zł, mam dwa zajęte rachunki bankowe, na obydwu 1.400 zł, czy na każdym z tych dwóch rachunków komornik nie zajmie ani złotówki?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Darku, jeśli Twoja całkowita suma pieniędzy zgromadzonych na koncie/kontach bankowych nie przekracza 1575 zł, to komornik nie może z tego zabrać ani złotówki, chyba, że długi które masz, mają charakter alimentacyjny (wtedy komornik może zabrać całą kwotę zgromadzoną na kontach bankowych). Kwota wolna od zajęcia z konta bankowego, nie ma charakteru jednorazowego przywileju, a ma charakter jakby limitu odnawialnego, stosowanego w każdym miesiącu kalendarzowym trwania zajęcia rachunku przez komornika.

 7. Avatar

  Aldona

  Dobry wieczór, mój problem polega na tym, że posiadam na koncie bankowym zajęcie komornicze, zarabiam minimalną pensję, czasem trafią się nadgodziny. Bank blokował mi wszystko powyżej 1500 lecz każdego 1 dnia nowego miesiąca mi je przelewał nazad zamiast komornikowi a 10 dnia miesiąca otrzymuję wypłatę, teraz tylko mogę wypłacić 950 zł i mój pracodawca sam już przelewa komornikowi wszystko co jest powyżej płacy minimalnej i mam znów zablokowane 500 zł do 1 a nie jestem w stanie przeżyć za taką kwotę, bo jest to mój jedyny dochód, czy mogę iść do banku aby, mi w całości wypłacili 1500 zł, bo i tak muszą mi to oddać a ta sytuacja będzie się powtarzać co miesiąc, że kwotę minimalną bank mi wypłaca na raty co mam zrobić ? Jutro idę do banku.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Nie wiem czy dobrze zrozumiałam, ale skoro zarabiasz minimalną krajową, te 1530 zł, to bez względu na to, czy komornik wszczął wobec Ciebie egzekucję z konta bankowego, czy egzekucję z wynagrodzenia, to nie może on zająć Tobie nic, ponieważ w obu przypadkach, nie przekraczasz kwoty wolnej od zajęcia. Nie wiem dlaczego Twój bank tak kombinuje, że przelewa Ci jakieś pieniądze w tył?

 8. Avatar

  Ola

  Witam, czy jeżeli miałam na koncie nieco ponad 1.900 zł, to komornik miał prawo zabrać całą sumę z konta bankowego?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli dług, który egzekwuje komornik powstał z tytułu niepłaconych alimentów, to tak. Komornik może zająć wszystkie pieniądze z konta bankowego. Jeśli natomiast, długi które egzekwuje komornik mają charakter inny niż zaległe alimenty, to komornik musi do dyspozycji zostawić 75% minimalnej krajowej brutto, czy na 2018 rok, jest to 1575 zł. Jeśli komornik zajął całą kwotę na Twoim koncie bankowym, to musisz złożyć wniosek o zwolnienie z zajęcia środków pieniężnych w wysokości 75% minimalnej krajowej. Wzór wniosku znajdziesz w dziale WZORY PISM i WNIOSKÓW. Pozdrawiam!

 9. Avatar

  Michal

  Posiadam rentę rodzinną 1.450 zł, z niej komornik zajmuje 900 zł tytułem zaległych alimentów.
  Resztę dostawałem od listonosza. Kiedy resztę przelano mi na założone konto bankowe, komornik również je zajął.
  NIC NIE ZOSTAŁO MI NA PRZEŻYCIE!!!!! CZYNSZ ŚWIATŁO GAZ. POINFORMOWAŁEM O TYM
  KOMORNIKA I SĄD, POCZTA ELEKTRONICZNA – ŻADNEJ REAKCJI CZY ODPOWIEDZI!, CO ROBIĆ?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli chodzi o zajęcie renty rodzinnej, to komornik zawiadamia najpierw ZUS i to ZUS kalkuluje i wypłaca komornikowi zajęcie komornicze. Komornik wchodząc na emeryturę lub rentę dłużnika, nie ma prawa, aby zająć całą kwotę tego świadczenia. Generalnie istnieją dwa progi graniczne przy zajmowaniu przez komornika renty czy emerytury, jest to maksymalna suma, jaką może zabrać komornik ze świadczenia, oraz minimalna suma pieniędzy jaka musi zostać dłużnikowi do dyspozycji tzw. „pieniądze na życie”.

   W zależności od tego, jaki jest rodzaj dokonywanego potrącenia komorniczego, emerytowi lub renciście już po dokonaniu zajęcia świadczenia powinno zostać w przypadku należności alimentacyjnych – 50% najniższej emerytury lub renty. Kwotę wolną od potrącenia i egzekucji ustala się dla Twojej renty wraz ze wszystkimi dodatkami jakie otrzymujesz, oraz z innymi świadczeniami wypłacanymi razem ze świadczeniem podstawowym, czyli z rentą rodzinną. A więc, 50% minimalnej renty lub emerytury musi Tobie pozostać na życie i jest to dolna granica zajęcia komorniczego, jeśli chodzi o górną granicę ile maksymalnie może zająć komornik, to jeśli chodzi o alimenty, jest to 60% wartości otrzymywanej renty. Czyli komornik z renty rodzinnej przy długu za alimenty zajmie Ci co najmniej 50% renty rodzinnej, lecz nie więcej niż 65% jej wartości.

   Skoro do dyspozycji co miesiąc miałeś 550 zł, a po przelaniu reszty, którą zawsze otrzymywałeś od listonosza, komornik także zajął, bo wcześniej pewnie komornik zablokował Ci konto bankowe, to musisz złożyć pozew przeciwegzekucyjny, aby te zajęte bezprawnie środki z renty rodzinnej odzyskać. Być może źle wypełniłeś pismo do komornika i z automatu zostało ono odrzucone? W dziale wzory pism i wniosków, znajduje się prawidłowy wzór pozwu przeciwegzekucyjnego, który należy wydrukować, wypełnić i wysłać do sądu przy którym działa komornik, który zajął Ci całość renty rodzinnej.

 10. Avatar

  Jan Kowalski

  Mam taką sytuację, że mam zajęte pieniądze na rachunku bankowym i nie mogę wypłacić pieniędzy, czy raz w miesiącu mogę wypłacić pieniądze z konta na jakiej to zasadzie gra?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli chodzi o egzekucję z rachunku bankowego, to dłużnik co miesiąc powinien mieć do dyspozycji 1575 zł (75% minimalnej krajowej brutto). Kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego odnawia się co miesiąc. Jeśli więc co miesiąc otrzymujesz na konto bankowe 2.000 zł, to komornik będzie z tego mógł zająć jedynie 425 zł.

 11. Avatar

  Beata

  witam, mi komornik zostawił jako saldo na koncie bankowym 900 zł, już pobrał kwotę na dług i nie rozumiem tego…

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Podałaś bardzo mało szczegółów, więc nie potrafię dokładnie Ci odpowiedzieć. Nie wiem dlaczego komornik zostawił Ci na koncie bankowym jedynie 900 zł, skoro co miesiąc komornik musi stosować przy egzekucji z rachunku bankowego, kwotę wolną w wysokości 1575 zł, jest to 75% minimalnej krajowej brutto…

 12. Avatar

  Elżbieta

  Dzień dobry. W 2003 lub 2004r żyrowałam pożyczkę. W roku 2010 komornik zabrał mi pieniądze z konta chyba 2 razy i do dziś była cisza. W tym miesiącu komornik zablokował mi na koncie 400 zł i do spłaty mam 4.400 zł. Czy mam się zgłosić do komornika? Czy to zadłużenie mogło się przedawnić? Bardzo proszę o pomoc. O komorniku wiem z banku, nie otrzymałam żadnego wezwania do zapłaty.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Dług stwierdzony wyrokiem sądu, przedawnia się po 6 latach, a nie jak dotąd, po latach 10-ciu. Jeśli komornik ściąga przedawniony dług, to musisz sprzeciwić się tej egzekucji przed komornikiem, podnosząc przedawnienie roszczenia. A więc do komornik, który ściąga przedawniony dług, należy złożyć pismo, w którym sprzeciwiasz się egzekucji przedawnionego długu, oraz złożyć należy wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego i obciążenie kosztami wierzyciela.

 13. Avatar

  Jarosław

  Witam, mam pytanie odnośnie zajęcia egzekucyjnego na koncie. Chodzi mi o to, czy komornik może zrobić takie zajęcie bez poinformowania mnie o tym? Nie otrzymałem żadnego pisma, ani żadnej innej informacji.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Z Art. 889. § 1. 2 Jasno wynika, że komornik ma obowiązek powiadomienia dłużnika, że zajmuje jego konto bankowe.

   Art. 889. § 1. W celu dokonania egzekucji z wierzytelności z rachunku bankowego, w tym rachunku bankowego obejmującego wkład oszczędnościowy komornik ogólnej właściwości dłużnika:

   2) zawiadamia dłużnika o zajęciu jego wierzytelności z rachunku bankowego, w tym rachunku bankowego obejmującego wkład oszczędnościowy, doręczając mu odpis tytułu wykonawczego i odpis zawiadomienia, skierowanego do banku, o zakazie wypłat z rachunku bankowego, w tym rachunku bankowego obejmującego wkład oszczędnościowy.

   Najczęściej proces zajęcia konta bankowego dłużnika wygląda w ten sposób, że komornik najpierw zajmuje rachunek/rachunki bankowe dłużnika, a dopiero później informuje dłużnika o tym fakcie, dlaczego w tej kolejności zapytasz? ponieważ gdyby komornik najpierw informował dłużnika o tym, że lada dzień komornik zajmie jego konto bankowe, to ogromna większość dłużników opróżniałaby swoje konta, w obawie przed tym, że wszystkie pieniądze zajmie komornik.

   Odpis zajęcia rachunku bankowego otrzymasz z opóźnieniem, tak aby komornik mógł najpierw ściągnąć swoje z zajętego konta bankowego. Często też bywa, że nie ma Nas w domu, wtedy dwukrotne AWIZO oznacza, że przesyłka została doręczona. Może też być, że i Poczta zgubi list… wiele jest przypadków.

   Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat zajęcia jakie zostało dokonane na Twoim koncie bankowym, to zawsze możesz pofatygować się do banku i poprosić o dane komornika na którego konto, bank przelał wierzytelności znajdujące się na Twoim koncie bankowym. Możesz też poprosić o sygnaturę akt.

   Mając dane komornika, możesz do niego zatelefonować i dopytać o szczegóły sprawy. Pozdrawiam.

 14. Avatar

  Stanisław

  Witam. Komornik a konto bankowe. Pierwsze pytanie? Czy komornik może zająć konto bankowe bez Twojej zgody? Po drugie ile może zabrać komornik jeżeli pensja wynosi 5 tysięcy a długi to 45 tys ?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Tak, komornik ma prawo zająć konto bankowe dłużnika bez zgody dłużnika. Komornik wysyła do banku elektroniczne zajęcie wszystkich rachunków bankowych dłużnika, po czym bank, wykonując polecenia komornika, blokuje wszystkie rachunki bankowe dłużnika i następnie bank przelewa środki znajdujące się na tych kontach bankowych wprost do komornika. To ile komornik może zająć z konta bankowego dłużnika, zależy od tego, jaki rodzaj długu komornik egzekwuje. Jeśli Twoje długi mają charakter alimentacyjny, to komornik może zająć całą kwotę znajdującą się na Twoich rachunkach bankowych, komornik może nawet zająć konto oszczędnościowe dłużnika. Jeśli natomiast Twoje długi mają charakter inny niż alimentacyjny, to komornik zobowiązany jest do pozostawienia dłużnikowi kwoty wolnej przy zajęciu z rachunku bankowego, a kwota ta to 75% minimalnej krajowej, a więc 1575 zł < -- tyle co miesiąc komornik musi zostawić na koncie bankowym dłużnika. Jeśli chodzi o egzekucję z pensji <-- to odsyłam Cię do tego wpisu.

 15. Avatar

  Smack

  Ja mam bardzo interesujące pytanie, mam dwa konta bankowe, jedno które używam do życia codziennego na które wpływa wynagrodzenie, a drugie to konto tylko do oszczędności z którego nie wykonuję żadnych transakcji.

  Powiedzmy, że mam na koncie tym do oszczędzania 20.000zł a zajęcie komornicze na 18.000zł, co w takim wypadku?
  Czy komornik zabierze mi od razu 8000zł i pozostawi kwotę wolną od zajęć?

  Na pierwszym koncie także mam oszczędności, komornik oczywiście zajął dwa konta w różnych bankach w każdym po 18.000zł, ale czy on te 18.000zł zabierze od razu? Czy tylko nadwyżkę od kwoty wolnej? Czy jest jakaś kwota z której mogę korzystać nie licząc wynagrodzenia?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Smack, komornik zajął po 18.000 zł na każdym z kont, ponieważ nie wie on dokładnie, jakie kwoty znajdują się na Twoim koncie, kiedy dojdzie do przekazania obu tych kwot przez bank na konto komornika, komornik zwróci nadwyżkę, ponieważ na jego konto wpłynie łącznie 36.000 zł (2×18.000 zł). Co do kwoty wolnej od zajęcia z konta, to komornik musi dłużnikowi pozostawić jedynie 1575 zł, limit tej kwoty odnawia się co miesiąc. Komornik ściągnie w takim razie z Ciebie całą kwotę na jaką opiewa Twój dług, a reszta pieniędzy zostanie zwrócona na któreś z Twoich kont bankowych.

   • Avatar

    Marian

    Dopytam, bo widzę że unikasz odpowiedzi.
    Czy jeżeli mam rachunki w trzech różnych bankach to czy na każdym z nich komornik musi mi zostawić 1575 zł.?

    • Janina Gołębiecka

     Janina Gołębiecka

     Witaj Marian, komornik nie działa w ten sposób, limit zajęcia na koncie bankowym lub kontach bankowych wynosi ogólnie 1575 zł. Jeśli masz kilka kont bankowych, kwota wolna od zajęcia komorniczego to wciąż 1575 zł.

 16. Avatar

  Eliza

  Witam. Mam zajęcie ok 4 tyś. Ostatnio miałam na koncie 2100, komornik ściągnął i zostało 1560. Pieniądze zostały przeze mnie wybrane. Czy jeśli teraz dostanę przelew na 500 czy 100 zł to czy ponownie komornik mi je zabierze?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Eliza, tak, jeśli komornik zostawił Ci na koncie kwotę wolną od zajęcia z rachunku bankowego, która wynosi na 2018 rok 1575 zł, a teraz dostaniesz choćby nawet 10 zł z innego źródła w tym samym miesiącu rozliczeniowym, to bank przeleje tą nadwyżkę na konto komornika.

 17. Avatar

  aldona

  Witam. W czwartek dowiedziałam się o zajęciu konta, na którym miałam kwotę 2300, komornik pobrał i pozostało niecałe 1600 zł. w tym samym dniu również wybrałam 1600 zł. Pod koniec miesiąca dostanę wypłatę w kwocie 1530 zł. Czy komornik mi ją zabierze czy pozostawi?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego obowiązuje jeden miesiąc kalendarzowy, możliwe jest, że jeśli w danym miesiącu komornik pozostawił Ci już kwotę wolną od zajęcia i w tym samym miesiącu wpłynie Ci wypłata, to może być tak, że komornik tą wypłatę Tobie zajmie. Jeśli tak się stanie, to będziesz musiała udać się do komornik i wyjaśnić, że wypłatę wynagrodzenia masz pod koniec miesiąca a nie jak większość ludzi na początku miesiąca. Warto zabrać ze sobą wydruki z konta bankowego gdzie widać, że przelew od pracodawcy pojawia się zawsze pod koniec miesiąca. Pozdrawiam!

 18. Avatar

  Natalia

  witam… mam pytanie: otrzymuje na konto 500+ i rodzinne 667 zł, komornik zajął mi 221 zł 4 dni temu …dziś weszło mi na konto 9 zł i znów zabrane 221 zł raptem 3 dni od poprzedniego zajęcia… dodam że nie mam pojęcia dlaczego i skąd ten komornik, w tytule jest tylko jakiś nr podany… czy teraz za każdym wpływem komornik będzie mi odbierał 221 zł skoro w jednym tyg zabrał mi 2 x po 221 zł?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Art.833 §6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych oraz świadczenia z pomocy społecznej. A więc komornik nie ma prawa zajmować Tobie świadczeń 500 plus oraz świadczenia rodzinnego. Jeśli komornik postanowił je zająć, to dlatego, że komornik nie ma dostępu do Twojego konta bankowego i nie wie skąd pochodzą wpływające na Twoje konto bankowe środki. Musisz skontaktować się z komornikiem i zażądać zwolnienia tych środków pochodzących ze świadczeń spod zajęcia komorniczego. Jeśli komornik nie będzie chciał zwolnić środków, to będziesz musiała złożyć odpowiednie pismo, pismo nosi nazwę wniosek dłużnika o zwolnienie spod zajęcia wierzytelności pochodzących ze świadczeń. Wzór tego dokumentu znajdziesz w dziale WZORY PISM w sekcji nr. 2 „Wzory pism dla dłużnika”. Warto abyś zajrzała jeszcze do artykułu: Czy komornik może zająć świadczenie rodzinne?

 19. Avatar

  Bożena

  Komornik zablokował mi konto bankowe, nie otrzymałam od komornika żadnego pisma, nie wiem czego sprawa dotyczy. Z banku dowiedziałam się nazwiska komornika. Nie mogę się z nim skontaktować, osoba pod danym numerem jest niedostępna. Na e-mail nie otrzymałam odpowiedzi. Nie wiem czego sprawa dotyczy i za co komornik bierze sobie pieniądze.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Spróbuj podjechać do kancelarii komorniczej gdzie urzęduje ten komornik, często właśnie adres e-mail oraz telefon kontaktowy są nieaktualne. Zdobądź adres kancelarii komorniczej i pojaw się tam osobiście by wypytać o szczegóły zajęcia albo samego komornika albo sekretarki.

 20. Avatar

  Agata

  Witam. Mojej mamie komornik zajął konto. Ale może wypłacić te 1570 zł. a teraz zajął konto taty bo mama jest upoważniona i bank nie chce wypłacić tego 1570zł. co można zrobić w tej sytuacji ?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Egzekucja z rachunku bankowego, to jedna z najczęstszych form egzekwowania zadłużenia na dłużniku. Komornik na koncie Twojej mamy ustanowił zgodną z prawem kwotę wolną od zajęcia, komornik zajął również konto Twojego taty, ale tam już nie obowiązuje druga kwota wolna od zajęcia, limit kwoty wolnej bez względu na ilość zajętych kont bankowych ma się tylko jeden. Tutaj wszystko odbywa się zgodnie z prawem i komornik nie robi nic złego. Kwestią mnie ciekawiącą natomiast jest zajęcie konta bankowego męża dłużniczki (Twojego ojca). Generalnie za długi odpowiadamy swoim majątkiem wspólnym i fakt, że jesteśmy upoważnieni do innego konta bankowego nie oznacza, że komornik również i to konto bankowe może zająć… możesz mi Agatko napisać czego dotyczy dług Twojej mamy?

 21. Avatar

  Iza

  Witam. Mam pytanie: mam dług, który moim zdaniem jest przedawniony. W sądzie rejonowym w Chorzowie tytuł wykonawczy 2002 r. Dług 900 zł. Wcześniej nigdy nie miałam żadnych pism a ostatnio przyszedł list od komornika z zawiadomieniem o egzekucji z ruchomości. Co mam robić?

 22. Avatar

  Daria

  Skoro za alimenty komornik może zająć wszystko z konta, to czemu mimo cotygodniowych wpływów po kilkaset złotych na konto dłużnika, ja nie dostaje alimentów w terminie, albo wypłacane są w ratach? W kancelarii komornika nikt nie potrafi mi tego wyjaśnić.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Musisz mieć świadomość, że procedura zajmowania wierzytelności z rachunku bankowego nie jest taka prosta i wymaga sporządzenia przez komornika stosownej dokumentacji.

 23. Avatar

  Monika

  Witam, sprawdzając dziś rano stan konta były dostępne na nim środki, a wieczorem już nie… na infolinii banku dowiedziałam się, że jest blokada ale z jakiego tytułu mogę dowiedzieć się w oddziale banku, jeśli to jest komornik, to czy po wpłacie wynagrodzenia zostanie mi kwota wolna od zajęć? jeśli w tym miesiącu miałam już jedną wpłatę na konto?

 24. Avatar

  ryszard

  Witam. Mam pytanie a mianowicie: na konto wpływa mi wynagrodzenie wolne od zajęć komorniczych tj 2100 brutto 1575 netto. Czy jeżeli w roku kalendarzowym w ciągu 7 miesięcy przekroczy kwotę 11500 zł dalsze wynagrodzenie bank będzie blokował i przelewał na konto komornika czy też ta kwota jest większa i czy jest taki przepis

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Komornik będzie pobierał wciąż tyle samo, nie ma żadnej kwoty która zmienia wysokość zajęcia.

 25. Avatar

  Dawid

  Witam. Ten limit 1570 zł dotyczy wpływów, czy salda w miesiącu?

  Mam taką sytuację, że z miesiąca września zostały mi na koncie pieniądze, jakieś 500 zł, które poszły na rachunki 1 października. 10 października otrzymałem wynagrodzenie w wysokości 1480zł, a bank potrącił mi na poczet komornika ponad 400zł.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Kwota 1575 zł dotyczy salda w danym miesiącu, dlatego zawsze warto wypłacać to co zostało z poprzedniego miesiąca!

 26. Avatar

  adam

  Otrzymałem dziś wezwanie do zapłaty należności od komornika. Dług jest z 2010 roku, a tytuł wykonawczy z klauzulą wykonalności z 05.04.2012. Komornik z tego co widzę to zajął mi konto bankowe . Czy ten dług nie jest już przedawniony? Jeśli tak to co mogę zrobić?

 27. Avatar

  Angelika

  Mam komornika na koncie. Wypłatę miałam 1418 zł z czego bank przelał komornikowi 200 zł. Teraz dostałam 680 zł zasiłków na dzieci z czego bank przelał komornikowi 280 zł! Tego samego dnia na moje konto wpłynęły pieniądze z wypłaty męża 900 zł. W tytule przelewu było napisane że jest to wynagrodzenie za dany miesiąc i imię i nazwisko męża. Całe 900 zł zostało przelane komornikowi. Co ja mam robić? Z czego żyć? Mamy dwoje dzieci. Rozmawiałam z Komorniki i mówiłam że na moje konto wpływa pensja męża. Komornik oznajmił że tylko kwota ponad 1570 zł będzie pobrana a te 1570 zł zostanie. A tam było tylko 900 zł. Proszę o radę.

 28. Avatar

  Mariusz

  witam dwa dni temu wplacilem na zwykle konto bankowe z ktorego robie zakupy itd bez stalych dochodow 800 zł ,po czym od razu komornik mi to zablokowal i dzis widze ze zebral 700 zł czy to jest normalne ? komornik przejal dlug z firmy ultimo i nie mam nic wspolnego z alimentami. dodam ze nie mam stalych dochodow itd myslalem ze te pieniadze tylko zablokowal a dzis patrze ze juz ich nie mam i poszly do komornika, dodam ze jescze papierow odnosnie tego nawet nie dostalem :)

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Mariusz, jeśli Twój dług nie ma charakteru alimentacyjnego, gdzie komornik może zająć dłużnikowi całość środków zgromadzonych na koncie bankowym, to w innym przypadku komornik zobowiązany jest pozostawić Ci na rachunku bankowym kwotę wolna od zajęcia, która na 2018 rok wynosi 1575 zł. Generalnie to bank przesyła kwotę zajęcia komornikowi, dlatego skontaktuj się proszę ze swoim bankiem i zapytaj ich, dlaczego nie stosują kwoty wolnej od zajęcia która wynosi 1575 zł przy egzekucji z rachunku bankowego. Daj znać co Ci bank odpowie :)

 29. Avatar

  Joanna

  Witam, została mi zablokowana renta na koncie w banku która nie jest zajęta przez komornika.ZUS wypłacił mi wyrównanie za kilka miesięcy,a sama renta jest wolna od egzekucji,na razie.Bank nie chce mi wypłacić żadnych środków mimo zaświadczenia z ZUS ,że renta nie jest zajęta przez komornika.Co mam zrobić? Komornik nie ma prawa do tenty której nie zajął a ja zostałam bez środków do życia. Jeden zwala na drugiego. Kwoty wolnej mi nie wypłacili bo wpłynęły środki z alimentów i mops – absurd.

 30. Avatar

  Radek

  Witam. Otrzymałem dziś pismo od komornika o zajęciu rachunku bankowego. Komornik sadowy. Dług na rzecz banku. Wszedłem na stronę konta bankowego i bank pobrał wszystkie środki i przekazał je komornikowi, saldo mojego konta jest na minusie. Czy bank i komornik maja prawo zabrać wszystkie środki z mojego konta? teraz zostałem bez środków do życia, nawet na chleb nie mam…

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Radku, czy Twoje długi mają charakter alimentacyjny?

 31. Avatar

  Kasia

  Dzień dobry.
  Mam zajęcie komornicze w wysokości około 3000zł.
  Nie jest to zadłużenie alimentacyjne.
  W ciągu miesiąca wpływają mi na konto różne kwoty. Pensja z tytułu umowy o pracę w wysokości 2500zł + raz w tygodniu mniejsze kwoty (500-1500zł) z tytułu umowy o dzieło.
  Dnia 08.11.2018 wpłynęło mi na konto 500zł z umowy o dzieło i dziś rano 2500zł z tytułu mowy o pracę.
  Po zalogowaniu na konto okazało się że zostało mi niespełna 1000zł.
  Czy jest to prawidłowe? Czy komornik mógł zabrać aż tyle?
  Proszę o odpowiedź.
  Kasia

 32. Avatar

  Paweł

  Witam. Posiadam zajęcie komornicze. W tym miesiącu komornik zabrał mi połowę wypłaty tj. 2200 zł i reszta wpłynęła na moje konto. Kwota jaką mogę wybrać to 1575zl. Czyli kolejne 700zl trafi z konta bankowego do komornika. Czy to jest zgodne z prawem? Komornik przecież może zabrać połowę jeśli nie jest to dług z tytułu alimentów. Proszę o jak najszybszą odpowiedź.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Paweł, komornik nie ma prawa dwukrotnie obciążać tych samych pieniędzy, bo w tej chwili komornik potrąca część Twojego wynagrodzenia, a później jeszcze to co Ci zostanie potrącane jest w ramach egzekucji z rachunku bankowego. Musisz złożyć do komornika wniosek o wyłączenie spod zajęcia rachunku bankowego na który wpływa potrącone już wynagrodzenie, aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszam Cię do przeczytania tego artykułu: Czy komornik może zająć wynagrodzenie i konto bankowe jednocześnie?. dodam jeszcze tylko, że komornik zajmuje wynagrodzenie i konto bankowe jednocześnie bardzo często, niestety większość z dłużników nie wie, że ich pieniądze potrącane są dwukrotnie…

 33. Avatar

  Małgorzata

  witam

  Mąż ma zajęcie komornicze na wynagrodzeniu w wysokości 50 %. Na koncie zostaje mu kwota wolna od zajęć komorniczych. W naszym przypadku ma miejsce zbieg dwóch spraw u dwóch komorników. Zakład pracy przelewa 50% wynagrodzenia. Kwota ta w tym miesiącu została wypłacona w dniu 6 listopada. W dniu 28 listopada wpłynęła kwota w wysokości 150 zł i kwota ta została zblokowana przez 2 komornika. Jednakże kwotę tę blokuje bank. Czy drugi komornik może blokować pozostałe środki na koncie bankowym?

 34. Avatar

  ewela

  Mam pytanie: czy jak mam egzekucje około 500 zł i mają pobrać z podatku, czy może komornik zabrać pieniądze z konta? i to 1500 zł? nie wiem o co chodzi…

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Cześć Ewela, jeśli tak jak piszesz: egzekucja komornicza skierowana jest do Twojego zwrotu podatku z US, to przecież nic nie stoi komornikowi, aby zająć Ci również rachunek bankowy (jeśli tak we wniosku zażyczył sobie Twój wierzyciel). Jeśli na koncie bankowym dłużnika są jakieś środki, to komornik zamiast czekać na zwrot podatku z US zajmie wierzytelność na rachunku bankowym. I tak pewnie stało się w Twoim przypadku. Dlaczego komornik zajął 1500 zł a nie 500 zł? ponieważ możliwe jest, że ten dodatkowy 1.000 zł to opłaty i koszty egzekucyjne. Komornik za każdą czynność jaką wykona w celu ściągnięcia od dłużnika należności, pobiera stosunkową opłatę. Dlatego Twój dług został powiększony o dodatkowy 1.000 zł. Po zakończeniu egzekucji komornik wyśle Ci pismo w którym powinnaś wiedzieć rozbicie kosztów na czynniki pierwsze.

 35. Avatar

  Anna

  Witam. Mam zajęcie komornicze na koncie bankowym od 26.11. Nie dostałam w tej sprawie żadnego pisma. Początkowo kwota wolna od zajęcia wynosiła około 1500 zł (ta kwota, która jest ustalona zgodnie z prawem). Niestety, gdy dzisiaj (10.12) na moje konto wpłynęło wynagrodzenie (około 1100 zł) to zostało pobrane 255 zł i kwota wolna od zajęcia spadła poniżej 1000 zł. Czy jest to zgodne z prawem? Gdzie mogę uzyskać pomoc? Zostałam praktycznie bez środków do życia, jeśli zrobię wszystkie moje miesięczne zobowiązania, proszę o pomoc. Pozdrawiam i z góry dziękuję.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Nie dostałaś informacji od komornika o zajęciu konta bankowego, ale z pewnością niebawem je otrzymasz – w końcu to obowiązek komornika, aby wysyłać dłużnikom stosowną informację o zajęciu rachunku bankowego. Pamiętaj, że kwota wolna od zajęcia w egzekucji z rachunku bankowego wynosi 1575 zł. Jeśli więc z poprzedniego miesiąca zostały na Twoim koncie bankowym jakieś środki, to powiększają one kwotę jaką komornik może Ci zająć. Obowiązkiem komornika (pośrednio banku) jest utrzymanie na koncie dłużnika w każdym miesiącu kwoty 1575 zł. Jeśli ten warunek nie został dotrzymany, to trzeba skontaktować się z komornikiem i poprosić o wyjaśnienia i zwrot bezprawnie zajętej kwoty pochodzącej z kwoty wolnej od zajęcia.

 36. Avatar

  Sylwia

  Witam, na początek chce się dowiedzieć czy porada jest bezpłatna? moja sytuacja wygląda następująco: komornik zajął moje wynagrodzenie z konta, kwota zadłużenia to ok 650 zł. Dostałam wypłatę 1630 zł, zarabiam najniższą krajową, a komornik dziś pobrał ponad 500 zł czy miał prawo?

  Dzwoniłam do kancelarii komorniczej i rozmawiałam z asystentem komornika i zobligowałam się dobrowolnie wpłacać ratę co miesiąc do każdego 15 każdego miesiąca 150 zł, gdzie asystent komornika się zgodził, w zamian komornik miał zrezygnować z blokady mojego rachunku bankowego.

  Wszystko było nagrywane, miałam tą kwotę wysłać dziś na rachunek komornika, nim to jednak zrobiłam, komornik zabrał wysoka sumę z mojego konta bankowego.

  Czy miał prawo? czy miał się dostosować do prawa które chroni przed pobraniem najniższej krajowej? którą miał pozostawić a zabrać tylko która jest powyżej najniższej krajowej?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Sylwia, bo trzeba negocjować warunki spłaty zadłużenia z wierzycielem a nie z komornikiem, powtarzam to jak mantrę setki razy. To wierzyciel tu rządzi, a komornik tylko wykonuje działania jakie wierzyciel mu narzuci. A więc: zwracasz się do wierzyciela, że chcesz co miesiąc wpłacać powiedzmy 150 zł, wierzyciel godzi się i podpisujecie ugodę, następnie wierzyciel ma obowiązek, aby wycofać komornika, a więc na wniosek wierzyciela następuje umorzenie egzekucji komorniczej, bo na chwilę obecną Ciebie czyli dłużnika i wierzyciela wiąże umowa ugody dłużnik – wierzyciel. Komornik niby się zgodził na 150 zł miesięcznie, ale nic mu nie zrobisz jak zajmie Ci więcej w danym miesiącu.

 37. Avatar

  Wiktor

  Witam. Moja sytuacja wygląda następująco: Mam na koncie zajęcie komornicze, komornik zostawia na moim koncie tylko kwotę wolną. Żaden z długów nie ma charakteru alimentacyjnego. Po zajęciu komorniczym na koncie pojawiło się zajęcie egzekucyjne z innego źródła i bank zablokował mój rachunek. W momencie zablokowania na koncie pojawił się „minus” na kwotę jakiej dotyczyło zajęcie. Po pojawieniu się na koncie wynagrodzenia został pokryty minus. Pracownik banku poinformował mnie, że mogę wypłacić całe dostępne saldo, czyli 1560 zł. Czy po wypłaceniu w tym miesiącu kwoty wolnej od zajęcia każdy kolejny wpływ na konto będzie zajmowany? Dziękuję za odpowiedź.

 38. Avatar

  Sandra

  Witam. Mam zajęcie komornicze na koncie bankowym mimo, że mam ustawiony i uzgodniony z komornikiem system spłaty długu w ratach. Wzięłam pożyczkę w innym banku, który przelał pieniądze na moje konto i część tej kwoty została zablokowana przez komornika. Moje pytanie brzmi: czy mogę prosić komornika o zwolnienie tej zablokowanej kwoty? jeśli regularnie spłacam dług w systemie ratalnym? Bardzo proszę o odpowiedź.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Sandra. Wciąż na około powtarzam, że ugoda z komornikiem to żadna ugoda, mającą skutki prawne ugodę trzeba zawierać z wierzycielem, bo to on jest tutaj osobą decyzyjną. Niestety, ale mimo tego, że uzgodniłaś z komornikiem ratalną spłatę zadłużenia, komornik wciąż związany jest z wierzycielem wnioskie o wszczęcie egzekucji, który wierzyciel u komornika złożył. Nic się na da zrobić.

 39. Avatar

  Edyta

  Witam. Jestem na macierzyńskim dostaję 1650 zł i co miesiąc, komornik zabiera mi wszystko, nie pozostawiając ani grosza, czy to jest zgodne z prawem?

 40. Avatar

  Justyna

  Witam, chodzi o konto bankowe zajęte przez komornika. Dostałam 31 grudnia przelew na konto bankowe za grudzień wypłatę 1350 zł. Całość zabrał mi Komornik, nie mam ani grosza na życie. Czy komornik mógł tak postąpić? Co mam zrobić? Przez cały rok wpływała moja pensja na konto i było ok. A teraz komornik wszystko mi zabrał. Nie wiem co mam robić. Proszę pomóżcie mi. Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

 41. Avatar

  Kamil

  …jeżeli z wynagrodzenia pobierane jest zajecie komornicze, czy komornik może zająć tez konto bankowe na które wpływa wynagrodzenie

 42. Avatar

  Andrzej

  Założyłem konto bankowe, aby robić przelewy za rożne rachunki. Jakiś czas było normalnie (jakiś miesiąc) aż tu nagle patrzę, a z kwoty 166 zł poszło na poczet długu w ZUS-ie 92 zł, wszedł na to konto komornik… rozumie, ale jakim to kluczem taka jest proporcja w kwotach zabranych a zostawionej?

 43. Avatar

  Michał

  Witam, mam problem z zajęciem komorniczym, mianowicie komornik zajął mi konto bankowe, do spłaty mam jakieś 3500 zł nie są to alimenty, na koncie miałem 700 zł komornik zabrał wszystko, później wpłynęło mi jeszcze 400 zł i też wszystko zabrał tak że zostałem bez środków do życia czy komornik może tak zrobić? Proszę o rade bo już nie wiem gdzie i do kogo mam się zwrócić, z góry dziękuję.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   W takim razie komornik nie działa zgodnie z literą prawa. Czy kontaktowałeś się z komornikiem w tej sprawie? albo z bankiem? pytając dlaczego nie stosują się do przepisów prawa odnośnie kwoty wolnej od zajęcia komorniczego z konta bankowego? W takich sytuacjach najlepiej złożyć skargę na czynności komornika, ale zanim to zrobisz, radzę aby najpierw skontaktować się z komornikiem, być może dzięki rozmowie z nim uda Ci się ściągnąć nienależnie zajęte kwoty z powrotem na konto bankowe. Komornik ma prawo zająć wszystko co znajduje się na koncie bankowym dłużnika ale tylko w sytuacji, gdy komornik egzekwuje długi alimentacyjne.

 44. Avatar

  Łukasz

  Witam, od listopada mam komornika w tym raz została pobrana suma z konta bankowego, było potwierdzenie, teraz pieniądze z konta znikają na zadłużenie, a nie mam żadnej informacji, jak mogę zacząć kontrolować gdzie te pieniądze idą? na czyje konto? czy to komornik zabiera? chciałbym wiedzieć i mieć święty spokój, dziękuję…

 45. Avatar

  Karolina

  Witam. Mam zajecie na koncie i kwotę wolną ok. 1600 zł. W tym miesiącu dostanę 2 przelewy z zasiłku chorobowego, po ustaniu zatrudnienia z ZUS-u za styczeń i luty. W sumie ok 3500. Czy kwota wolna od zajęcia liczy się do całej wypłaty, czy oddzielnie do dwóch przelewów. I czy komornik może zwolnic mi w jednym miesiącu zajecie z konta?

 46. Avatar

  damian

  witam, zarabiam najniższą krajową którą dostaje na konto, w tym miesiącu dostałem 1580 z czego komornik zabrał mi 359 zł nie wiem czemu… nie jest to zajęcie alimentacyjne, a komornik zabrał mi pieniądze z konta jak miałem na koncie 1200 nie zostawiając tzw. kwoty wolnej od zajęć komorniczych, czy miał do tego prawo?

 47. Avatar

  Sylwiaa

  Witam, a mi komornik zabrał z konta całą sumę, gdzie na koncie było 542 zł. i nie zostawił ani grosza, nie rozumiem tego, wiem, że mam dług i niech zabiera ale nie wszystko jakim prawem??? Czy tak może?

NAPISZ KOMENTARZ