Czy komornik może zająć konto oszczędnościowe? [SPRAWDŹ]

czy-komornik-może-zająć-konto-oszczędnościowe

Mam na imię Kamil, obecnie wisi nade mną komornicza egzekucja z konta oszczędnościowego i konta bankowego, wszystkie konta, jakie miałem zostały zablokowane przez komornika, tak naprawdę to liczyłem na to, że komornik nie znajdzie mojego konta oszczędnościowego i innych rachunków, bo założyłem te rachunki w SKOK-u.

Kiedyś gdzieś na forach pisano, że konto w SKOK-u jest bezpieczne od komornika i SKOK-ów nie ma w systemie Ognivo, teraz już wiem, że to nieprawda. Moje pytanie brzmi, czy komornik może zająć konto oszczędnościowe? a jeśli tak to ile mi zajmie?


Czy komornik może zająć konto oszczędnościowe?

O tym, czym jest system OGNIVO i jak działa <— pisałam szeroko w tym poradniku, jeśli natomiast chodzi o konto bezpieczne od komornika, to koniecznie polecam przeczytać oba artykuły:

czy-komornik-może-zająć-konto-oszczędnościowe

A więc zastanawiasz się, czy komornik może zająć konto oszczędnościowe i konto bankowe? Jeszcze przed rokiem 2016 cała procedura zajęcia rachunku bankowego była przeprowadzana klasyczną metodą.

Najpierw komornik wysyłał list do banku, a później przeprowadzał egzekucję komorniczą, zostawała wtedy również wydawana decyzja o zajęciu rachunku.

Aktualnie komornik ma o wiele łatwiejsze zadanie, biorąc pod uwagę cały proces zajęcia konta bankowego. Od września 2016 roku zaczęło funkcjonować tak zwane e-zajęcie.

E-zajęcie polega na tym, że komornik wysyła do banku informację o tym, iż zajął konto dłużnika przy pomocy tegoż systemu. Kiedy bank dostanie taką informację, automatycznie ustawia blokadę na koncie bankowym dłużnika.

Kiedy dokonane zostaną zmiany, zajęcie konta bankowego zostanie zautomatyzowane, proces staje się wówczas o wiele szybszy niż wysyłanie do banku pism tradycyjną pocztą. Komornik może zająć wszystkie konta bankowe dłużnika oraz konta oszczędnościowe i lokaty, jeśli jest on ich właścicielem, lub współwłaścicielem.

A czy istnieją jakiekolwiek wyjątki, dotyczące zajęcia konta oszczędnościowego przez komornika? Otóż nie! Jeśli chodzi o zajęcie przez komornika:

  • terminowej lokaty oszczędnościowej,
  • rachunku oszczędnościowego,
  • rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

To zgodnie z art. 54 prawa bankowego:

Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego, w każdym miesiącu kalendarzowym, w którym obowiązuje zajęcie, do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wszystkie kwoty, jakie znajdują się na posiadanych przez dłużnika kontach oszczędnościowych czy lokatach terminowych, nie zostają wyłączone z egzekucji, tylko wstrzymane przez bank, w którym prowadzony jest dany rachunek.

A więc konto oszczędnościowe może zostać zajęte przez komornika, przy założeniu, że na kocie oszczędnościowym pozostanie kwota wolna od zajęcia i jest to obecnie 75% minimalnej krajowej na dany rok.

Jeśli w 2018 roku, minimalna krajowa wynosi 2100 zł brutto, to komornik musi zostawić co miesiąc dłużnikowi 75% tej kwoty, czyli 1575 zł. Ta kwota odnawia się co miesiąc!

Czy komornik może przejąć konto oszczędnościowe na współwłaściciela?

Jeżeli rachunek oszczędnościowy jest wspólnym kontem, a komornik dokonuje egzekucji tylko na jednym ze współwłaścicieli, bank dzieli środki na koncie. Musi on ustalić udział dłużnika w procentach, na wspólnym koncie oszczędnościowym czy bankowym. Kwota znajdująca się na koncie jest bez znaczenia i tak rachunek jest blokowany…

Czy jeśli dłużnik jest pełnomocnikiem, to komornik może zająć konto oszczędnościowe?

Jeżeli dłużnika dotknęła egzekucja komornicza, kiedy w tym samym okresie dłużnik jest też pełnomocnikiem do czyjegoś konta bankowego lub konta oszczędnościowego, to nie musimy niczym się martwić.

Środki, jakie znajdują się na tym koncie bankowym, nie zostaną w żadnym razie zablokowane, nieważne czy jest to konto osobiste, rachunek lokaty terminowej czy może konto oszczędnościowe…

Według prawa bankowego pełnomocnik to osoba, która działa tylko w imieniu właściciela konta, więc środki, jakie znajdują się na rachunku bankowym czy oszczędnościowym, są tylko własnością właściciela konta, a więc komornik nie ma do nich żadnego prawa!

Mam nadzieję, że odpowiedziałam Ci na nurtujące pytanie: czy komornik ma prawo zająć konto oszczędnościowe i inne konta, które obecnie posiadasz. Niestety polskie prawo z każdym rokiem kłoni się ku wygodzie i szybkości działania procedur organów egzekucyjnych.

Zajmowanie konta bankowego, konta oszczędnościowego, zajmowanie świadczeń, zajmowanie zwrotu lub nadpłaty podatku i wiele innych zajęć, przebiega coraz sprawniej i coraz szybciej… z pewnością jest to efekt cyfryzacji polskiej administracji i nie należy się spodziewać, że dłużnikowi będzie coraz łatwiej uciec przed komornikiem.

Artykuły wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
6 komentarzy w “Czy komornik może zająć konto oszczędnościowe? [SPRAWDŹ]”
  1. Avatar

    Witam, jestem zatrudniony na umowę o pracę (minimalna pensja krajowa). Chcę założyć konto bankowe, aby pracodawca tam przelewał mi całe wynagrodzenie. Dodatkowo chciałbym otworzyć konto oszczędnościowe, na które chciałbym wpłacać (odkładać niewielką cześć wynagrodzenia).

    Czy będąc zatrudnionym za „najniższą krajową” komornik będzie potrącał mi jakąś cześć wynagrodzenia z wypłaty? czy suma mojego wynagrodzenia jest całkowicie wolna od potrąceń komorniczych?

    Czy z konta oszczędnościowego na które wpłacałbym miesięcznie nie więcej niż wynosi najniższa krajowa komornik może mi coś zabrać?

    Czy jeśli w przeciągu dwóch miesięcy na konto oszczędnościowe wpłacę np. w pierwszym miesiącu (rozliczeniowym) 1500 PLN, w drugim (rozliczeniowym) 1500 PLN (łącznie będzie na koncie 3000 PLN, komornik może zabrać coś z tej łącznej sumy 3000 PLN. Z góry dziękuję za odpowiedź. Grzegorz.

    1. Avatar
      Janina Gołębiecka

      Jeśli Twoje wynagrodzenie równe jest kwocie minimalnego wynagrodzenia, to komornik z takiego wynagrodzenia nie ma prawa Tobie nic zająć. Jeśli te pieniądze będą wpływać na konto oszczędnościowe które założysz, to gdy przekroczysz kwotę wolną w wysokości 1575 zł, to komornik będzie miał prawo każdą złotówkę ponad kwotę 1575 zł Tobie zająć. Więc zakładanie konta oszczędnościowego mając na karku komornika jest bez sensu…

  2. Avatar

    Dzień dobry, czy komornik może zająć lokatę z mojego konta? zajęcie dotyczy konta ROR a bank zajął lokatę jaką miałem otwartą pod innym rachunkiem. Nic z tego nie rozumiem, na lokacie miałem 17 tys zł, komornik zajął wszystko a i tak jeszcze dług jest nie do końca spłacony :///

  3. Avatar

    chce uchylić zajecie komornicze na rachunku oszczędnościowym męża, ponieważ kiedyś wpłaciłam tam środki, a są zajęte przez komornika, bardzo proszę o pomoc, jakiś wniosek? jeżeli państwo mają wniosek o zwolnienie od zajęcia konta oszczędnościowego to poproszę, ponieważ poinformowałam komornika o tym fakcie, a nic z tym nie chce zrobić – bardzo dziękuję.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *