Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Czy komornik może zająć konto oszczędnościowe? [SPRAWDŹ]

Mam na imię Kamil, obecnie wisi nade mną komornicza egzekucja z konta oszczędnościowego i konta bankowego, wszystkie konta jakie miałem zostały zablokowane przez komornika, tak naprawdę to liczyłem na to, że komornik nie znajdzie mojego konta oszczędnościowego i innych rachunków, bo założyłem te rachunki w SKOK-u.

Kiedyś gdzieś na forach pisano, że konto w SKOK-u jest bezpieczne od komornika i SKOK-ów nie ma w systemie ognivo, teraz już wiem, że to nieprawda. Moje pytanie brzmi, czy komornik może zająć konto oszczędnościowe? a jeśli tak to ile mi zajmie?


O tym, czym jest system OGNIVO i jak działa <– pisałam szeroko w tym poradniku, jeśli natomiast chodzi o konto bezpieczne od komornika, to koniecznie polecam przeczytać oba artykuły:

czy-komornik-może-zająć-konto-oszczędnościowe

A więc, zastanawiasz się czy komornik może zająć konto oszczędnościowe i konto bankowe? Jeszcze przed rokiem 2016 cała procedura zajęcia rachunku bankowego była przeprowadzana klasyczną metodą.

Najpierw komornik wysyłał list do banku, a później przeprowadzał egzekucję komorniczą, zostawała wtedy również wydawana decyzja o zajęciu rachunku.

Aktualnie komornik ma o wiele łatwiejsze zadanie, biorąc pod uwagę cały proces zajęcia konta bankowego. Od września 2016 roku zaczęło funkcjonować tak zwane e-zajęcie.

E-zajęcie polega na tym, że komornik wysyła do banku informację o tym, iż zajął konto dłużnika przy pomocy tegoż systemu. Kiedy bank dostanie taką informację, automatycznie ustawia blokadę na koncie bankowym dłużnika.

Kiedy dokonane zostaną zmiany, zajęcie konta bankowego zostanie zautomatyzowane, proces staje się wówczas o wiele szybszy niż wysyłanie do banku pism tradycyjną pocztą. Komornik może zająć wszystkie konta bankowe dłużnika, oraz konta oszczędnościowe i lokaty, jeśli jest on ich właścicielem, lub współwłaścicielem.

A czy istnieją jakiekolwiek wyjątki, dotyczące zajęcia konta oszczędnościowego przez komornika? Otóż nie! Jeśli chodzi o zajęcie przez komornika:

  • terminowej lokaty oszczędnościowej,
  • rachunku oszczędnościowego,
  • rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

To zgodnie z art. 54 prawa bankowego:

Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego, w każdym miesiącu kalendarzowym, w którym obowiązuje zajęcie, do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wszystkie kwoty, jakie znajdują się na posiadanych przez dłużnika kontach oszczędnościowych czy lokatach terminowych, nie zostają wyłączone z egzekucji, tylko wstrzymane przez bank w którym prowadzony jest dany rachunek.

A więc, konto oszczędnościowe może zostać zajęte przez komornika, przy założeniu, że na kocie oszczędnościowym pozostanie kwota wolna od zajęcia i jest to obecnie 75% minimalnej krajowej na dany rok.

Jeśli w 2018 roku, minimalna krajowa wynosi 2100 zł brutto, to komornik musi zostawić co miesiąc dłużnikowi 75% tej kwoty, czyli 1575 zł. Ta kwota odnawia się co miesiąc!

Czy komornik może przejąć konto oszczędnościowe na współwłaściciela?

Jeżeli rachunek oszczędnościowy jest wspólnym kontem, a komornik dokonuje egzekucji tylko na jednym ze współwłaścicieli, bank dzieli środki na koncie. Musi on ustalić udział dłużnika w procentach, na wspólnym koncie oszczędnościowym czy bankowym. Kwota znajdująca się na koncie jest bez znaczenia i tak rachunek jest blokowany…

Czy jeśli dłużnik jest pełnomocnikiem, to komornik może zająć konto oszczędnościowe?

Jeżeli dłużnika dotknęła egzekucja komornicza, kiedy w tym samym okresie dłużnik jest też pełnomocnikiem do czyjegoś konta bankowego lub konta oszczędnościowego, to nie musimy niczym się martwić.

Środki, jakie znajdują się na tym koncie bankowym, nie zostaną w żadnym razie zablokowane, nieważne czy jest to konto osobiste, rachunek lokaty terminowej czy może konto oszczędnościowe…

Według prawa bankowego, pełnomocnik to osoba, która działa tylko w imieniu właściciela konta, więc środki, jakie znajdują się na rachunku bankowym czy oszczędnościowym, są tylko własnością właściciela konta, a więc komornik nie ma do nich żadnego prawa!

Mam nadzieję, że odpowiedziałam Ci na nurtujące pytanie: czy komornik ma prawo zająć konto oszczędnościowe i inne konta, które obecnie posiadasz. Niestety polskie prawo z każdym rokiem kłoni się ku wygodzie i szybkości działania procedur organów egzekucyjnych.

Zajmowanie konta bankowego, konta oszczędnościowego, zajmowanie świadczeń, zajmowanie zwrotu lub nadpłaty podatku i wiele innych zajęć, przebiega coraz sprawniej i coraz szybciej… z pewnością jest to efekt cyfryzacji polskiej administracji i nie należy się spodziewać, że dłużnikowi będzie coraz łatwiej uciec przed komornikiem.

Artykuły wybrane specjalnie dla Ciebie:

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!
1 Udostępnień

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...


1 Comment

  1. Kamila

    Komornik zają mi konto oszczędnościowe i zabrał mi rodzinne kosiniakowe i 500 +

NAPISZ KOMENTARZ

Przeczytaj poprzedni wpis:
upadłość-firmy
Upadłość firmy – o czym musisz wiedzieć? [PORADNIK] 2018

Dziś opowiem o tym czym jest upadłość firmy i co trzeba wiedzieć na jej temat! W styczniu 2018 roku zaczęło funkcjonowanie aż 36 409 firm. Obecnie w naszym kraju działa około 2 miliony 300 tysięcy firm różnego typu. Jest to bardzo...

Zamknij