Czym jest OGNIVO? cennik – poszukiwanie majątku – banki poza OGNIVO

Czym jest system OGNIVO? Otóż jest to system informatyczny, ale nie tylko. Stanowi on również – jak wskazuje pomysłowa nazwa – ogniwo łączące różne instytucje. Dzięki niemu informacjami wymieniają się podmioty takie jak izby celne, ZUS, urzędy skarbowe, Poczta Polska czy umiłowani przez nas komornicy.

Lista podmiotów połączonych systemem OGNIVO na tym się nie kończy – wymieńmy choćby sądy i prokuratury. Do tej wyliczanki trzeba dorzucić jeszcze banki, które pełnią tu w zasadzie rolę priorytetową.

To właśnie instytucje bankowe, posiłkując się systemem OGNIVO, mogą podjąć się transferu danych, których adresatem jest komornik, a przedmiotem – dłużnicy oraz ich konta bankowe. Bez tego elementu, postępowanie egzekucyjne nie ruszyłoby z miejsca.

Kto stoi za powstaniem systemu OGNIVO?

kir-ognivo
KIR.pl – twórca systemu OGNIVO

System OGNIVO został stworzony przez KIR (Krajową Izbę Rozliczeniową), KIR wspiera od strony technologicznej cyfryzację Polskiego sektora bankowego i płatniczego. KIR od ponad 25 lat wspiera rozwój bezgotówkowych i elektronicznych procesów w gospodarce.

OGNIVO – pomoc dla komornika

elektronizacja-zajęć-wierzytelności-z-rachunku-bankowego

Właśnie ten aspekt działania OGNIVO interesuje nas najbardziej. Jakiegokolwiek jednak aspektu byśmy nie ruszyli, mówilibyśmy o elektronicznej wymianie danych. Z tej przyczyny, że ma ona taką postać, cały proces jest znacznie uproszczony i o wiele szybszy.

Gdyby nie OGNIVO, postępowanie komornicze egzekucyjne wlokłoby się w nieskończoność. Cały system OGNIVO obsługiwany jest z poziomu elektronicznej aplikacji, a obsługa ta sprowadza się do następujących kroków:

 • komornik wysyła zapytania odnośnie do jakiegoś dłużnika
 • system automatycznie odbiera je i weryfikuje

system-ognivo

Co ważne, by komornik mógł ostatecznie wysłać takie zapytanie, obowiązuje go formalny wymóg opatrzenia owego zapytania podpisem elektronicznym; gwarantuje to bezpieczeństwo.

Banki poza OGNIVO? mit?

Czy SKOK-i są w systemie OGNIVO w  2018 roku? nie, konto założone w SKOK-u – jest bezpieczne od komornika. Komornik niestety oprócz posługiwania się systemem OGNIVO ma jeszcze inne metody poszukiwania naszego rachunku bankowego.

Np. może on skorzystać z  Centralnej Informacji o Rachunkach lub po prostu wysłać pismo do naszego pracodawcy o udostępnienie nr. konta bankowego, na który pracodawca przelewa wypłatę.

A jakie jeszcze banki są poza systemem OGNIVO? obecnie nie został ani jeden taki Polski bank, kiedyś było ich sporo, ale to już przeszłość.

… jest jednak pewne wyjście z sytuacji:

Jeśli szukasz banku poza systemem OGNIVO, to warto dowiedzieć się, czym są karty przedpłacone i jak działają! koniecznie sprawdź też poniższe interesujące produkty:

Skład systemu OGNIVO

Aplikacja OGNIVO składa się z wielu modułów, a jest ich sporo, ponieważ równie dużo jest indywidualnych potrzeb banków. Zresztą, instytucje kooperujące z bankami również nie grzeszą pod tym względem umiarem. Wymieńmy zatem wszystkie moduły wchodzące w skład aplikacji.

Szereg modułów obowiązkowych

Moduł elektronizacji zgód poleceń zapłaty – zajmuje się obsługą procesów dotyczących przyjęcia bądź odrzucenia zgody na obciążenie konta z tytułu polecenia zapłaty

Moduł monitoringu sald systemów rozliczeniowych – umożliwia sprawdzanie salda bankowego w obrębie systemów rozliczeniowych KIR

Moduł reklamacji i zapytań – daje możliwość elektronicznej wymiany danych między instytucjami bankowymi a Pocztą Polską/ZUS-em

Moduł awaryjnego kopiowania plików BIF – udostępnia opcję importu oraz eksportu plików BIF do lub z bramki FTP na wypadek, gdyby podstawowe łącze transmisji danych było niedostępne. Wraz z rokiem 2009, ten moduł stał się obowiązkowy dla banków – to z tej racji, że są one bezpośrednimi uczestnikami rozliczeń.

Szereg modułów opcjonalnych

Moduł informacji wyprzedzającej o saldach przychodzących – daje możliwość otrzymania precyzyjnych informacji odnośnie konkretnych transakcji, przekierowanych do systemu rozliczeniowego na daną sesję

Moduł do obsługi przenoszenia rachunków i usług płatniczych – umożliwia bezpieczne przeniesienie rachunku klienta ze starego do nowego banku. Trzeba dodać, że moduł ten działa w zgodzie z zaleceniem ZBP (Związek Banków Polskich).

Moduł zapytania o rachunki bankowe dłużników – dzięki niemu urzędy skarbowe i komornicy sądowi mogą komunikować się z bankami

Moduł rozrachunku Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych (IRGiT) – czyni możliwym przekazanie informacji do rozrachunku pieniężnego transakcji, które dokonywane są na Towarowej Giełdzie Energii – między IRGiT a instytucjami bankowymi obsługującymi konta rozliczeniowe członków powyższej Izby.

Moduł spadkobierca – kolejny moduł działający zgodnie z rekomendacją ZBP; dzięki niemu, komunikacja między różnymi bankami jest łatwiejsza, a przez to sprawniej można ustalić bank, w którym spadkodawca dysponował rachunkami bankowymi

Moduł do obsługi sądów i prokuratur – organy sprawiedliwości są w stanie dzięki niemu zdobyć informacje chronione tajemnicą bankową. Takie dane mogą służyć jako materiał dowodowy albo otworzyć furtkę dla wykonania zabezpieczenia majątkowego

OGNIVO i zapytania

By komornik dokonał w ogóle zapytań w systemie OGNIVO, trzeba niestety zapłacić. Zabrzmiało dziwnie? A dlaczego nie “musi zapłacić”? Ponieważ dodatkowych opłat nie poniesie komornik, lecz wierzyciel.

To właśnie on, wnioskując o poszukiwanie majątku dłużnika i chcąc zatrudnić do tego komornika, zmuszony jest złożyć właściwy wniosek o wykonanie tej czynności.

Wtedy też wierzyciel wpłaca zaliczkę. Dopiero wówczas komornik może sprawdzić konto/konta dłużnika w systemie OGNIVO.

Wniosek właściwy to taki, w którym wierzyciel wylicza wszystkie banki, do których komornik ma skierować odpowiednie zapytanie. Można jednak również zaznaczyć rodzaje banków jak choćby wszelkie banki figurujące w OGNIVO czy też wszystkie banki spółdzielcze/wszystkie banki komercyjne itp.

KIR OGNIVO – cennik, koszt

W momencie, kiedy wierzyciel poszukuje majątku dłużnika [art. 797 zn.1 Kpc.], może również złożyć zapytanie do banków przez system OGNIVO, aby tego dokonać, wierzyciel musi nie tylko złożyć wniosek, ale i uiścić pewną opłatę w formie zaliczki.

Opłaty za dokonanie zapytania za pomocą systemu OGNIVO

Nadanie dokumentu elektronicznego do OGNIVO typu: „Poszukiwanie rachunku bankowego dłużnika” w sprawach innych niż wskazane w art. 2 ustęp 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. Nr 167, poz.1191) – sprawy KM.

 • zapytanie do banków komercyjnych kosztuje od 31 groszy do 1,54 zł +23% VAT
 • zapytanie do banków spółdzielczych kosztuje od 92 groszy + 23% VAT
 • przeskanowanie wszystkie rodzaju banków kosztuje 31 groszy + 23% VAT

Atuty systemu OGNIVO

Oprócz wymienionej już sprawności i szybkości procesu nie wypada nie wspomnieć również o jednej z większych zalet OGNIVO; mianowicie, wymiar finansowy.

Oczywiście, system ten nie jest do użytkowania za darmo, lecz summa summarum, pozwala zaoszczędzić środki. Nie trzeba bowiem prowadzić klasycznej korespondencji z innymi instytucjami. Koszty pozyskiwania informacji są zatem znacznie mniejsze.

Jest również ważne, że OGNIVO umożliwia bieżące monitorowanie zapytań, które wysłaliśmy.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

7 komentarzy w “Czym jest OGNIVO? cennik – poszukiwanie majątku – banki poza OGNIVO”
 1. Witam mam umorzoną egzekucje komorniczą (bezskuteczność egzekucji). Czy jeżeli założę konto w banku to wykryje mnie system ognivo? Jestem monitorowany przez ten system cały czas,nawet po umorzeniu?

  1. Janina Gołębiecka

   System sam z siebie nie monitoruje czy dłużnik mający nad sobą egzekucję komorniczą, otwiera jakieś nowe konta bankowe czy nie. To wszystko zależy od komornika. Obecnie, skoro masz umorzoną egzekucję komorniczą, to komornik prawdopodobnie nie będzie sprawdzał, czy zakładałeś jakieś nowe konto bankowe czy nie, komornik jednak na pewno odpyta system OGNIVO, gdy wierzyciel za jakiś czas ponownie zleci przeciwko Tobie egzekucję. Wtedy każde nowe konto bankowe, zostanie przez komornika zablokowane a środki na nim zgromadzone – zajęte.

 2. Dzień dobry, słyszałem jednak, że komornik ma prawo wziąć od pracodawcy kwotę jemu należną, a pozostała część jest wypłacana na konto pracownika. Zatem, czy jest sens zakładania konta po za systemem ognivo?

  1. Janina Gołębiecka

   Tak, bo na takim koncie, którego nie znajdzie komornik, możesz gromadzić sobie dowolną kwotę pieniędzy, na co nie pozwala trzymanie środków na tradycyjnym rachunku bankowym, bo komornik zawsze będzie z tego tradycyjnego rachunku bankowego pobierać wszystko ponad 1575 zł, czyli każda złotówka powyżej 1575 zł zostanie przez komornika zajęta. Na koncie założonym w Paysera, Skrill, czy ViaBuy, takiego problemu nie ma, można gromadzić tam dowolną wysokość kwoty, bez obawy, że komornik tę kwotę może zająć.

 3. Janina Gołębiecka a dlaczego daje Pani takie porady jak założenie kont których nie zajmie komornik ? Wynika z tego, że popiera Pani złodzejstwo i nieuczciwość.

  1. Nie wszystko jest czarne albo białe. Osobiście bardzo się cieszę z takich porad bo znalazłam się w sytuacji gdzie po mimo wstrzymanych sądownie egzekucji i wszelkich klauzuli, które miały wstrzymać działania komornicze niestety nie działają. To komornik musi wycofać wniosek zajęcia konta, ale nie ma takiego obowiązku. Dlatego konto mam dalej zajęte bo szanownej komornik nie chce się tego zrobić.

 4. Centralna informacja to część systemu Ognivo i jak najbardziej dotyczy też SKOK, co jest opisane na ich stronie, jest też lista podmiotów.

Comments are closed.