ILE może zabrać komornik z pensji, z konta, z emerytury, z renty??

Ile może zabrać komornik z pensji, z emerytury, z renty, z zasiłku czy z konta bankowego? Prawda jest taka, że kiedy naszym długiem zaczyna „opiekować się” komornik, przeważnie zachodzimy w głowę, czy taki rozwój sytuacji nie grozi skrajną nędzą?

Jednak polskie prawo nie jest aż tak nieludzkie (o dziwo). W jego myśl komornikowi po prostu nie wolno zabrać wszystkiego i zostawić dłużnika bez środków do życia.

Taka całkiem oczywista myśl stała się przyczynkiem do ustalenia limitów zajęć komorniczych, a te, co roku są nieco inne. Z każdym rokiem zmieniają się też warunki ekonomiczne, co w modyfikacjach prawnych także zostało uwzględnione… ale po kolei.

Limity zajęć komorniczych zmieniają się co roku!

ile-może-zabrać-komornik-zajęcie-komornicze
Ile komornik może zabrać pieniędzy?

Jak obliczyć zajęcie komornicze? Komornik ma do dyspozycji sporo opcji, z których pomocą mógłby ściągnąć zadłużenie. Co do sedna jednak decyzję podejmuje tu wierzyciel, a decyzja ta zwykle celuje w dochody zadłużonego. By natomiast dłużnik nie przymierał głodem, w życie zostały wdrożone wspomniane już limity, czyli kwoty wolne od komorniczego zajęcia.

Co ważne, niektóre świadczenia wykluczają komornika na samym starcie. Istotne jest również, że limity zajęć komorniczych zmieniają się właściwie corocznie, ponieważ wyliczane są m.in. na podstawie płacy minimalnej, która nie jest przecież ustalona raz na zawsze…

Ile komornik może zabrać z pensji?

Jeśli egzekucja komornicza obejmuje wynagrodzenie za pracę, największe znaczenie ma tutaj forma zatrudnienia. I tak na przykład dłużnik, który cieszy się umową o pracę, “cieszy się” także ewentualnością, że komornik zajmie 50% dochodu z tego tytułu.

Ile komornik może zabrać z pensji minimalnej?

Brzmi katastrofalnie, ale bez obaw – pensja minimalna jest wolna od egzekucji komorniczych. W bieżącym roku wynosi ona 2100 zł brutto (1530 zł netto), przy czym chodzi o pełen etat.

A ile może zabrać komornik, gdy pracujesz na pół etatu? Jeżeli zaś dłużnik pracuje na jakąś część etatu bądź ma więcej niż jednego pracodawcę, wówczas kwota wolna od egzekucji z każdego stosunku pracy jest wyliczana adekwatnie do wymiaru etatu zadłużonego.

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia wynagrodzenia

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia wynagrodzenia

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia wynagrodzenia

Zajęcie komornicze a umowa o dzieło/zlecenie

Schody zaczynają się w momencie, kiedy zadłużony uzyskuje zarobki z umowy dzieło lub zlecenia. Niestety, wówczas komornik uprawiony jest do zajęcia całości pensji, choć jeśli praca na podstawie umowy cywilnoprawnej pozostaje wyłącznym źródłem utrzymania, nie musi tak się stać.

W takim przypadku jest możliwość, że zaczną obowiązywać te same reguły, co przy umowie o pracę.

Oświadczenie do komornika, że umowa zlecenie to jedyne źródło dochodu dłużnika

oswiadczenie-dla-komornika-ze-umowa-zlecenie-to-jedyne-i-powtarzalne-zrodlo-dochodu-wzor-pdf-doc

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu

Dłużnik do komornika, nie odwrotnie

By jednak to nastąpiło, zadłużony ma obowiązek wykazania, iż jest zatrudniony u pracodawcy od dłuższego czasu i uzyskuje regularne dochody. Posłużą do tego umowy lub rachunki zebrane z ostatnich miesięcy – dokumenty te trzeba przedłożyć komornikowi i przy okazji powiadomić, że znikąd indziej nie czerpiemy zysków.

Takie czynności pozwolą raczej uniknąć zajęcia całego wynagrodzenia.
Raczej? Zdarza się otóż, że buńczuczny komornik wzrusza ramionami na takie argumenty, ale wtedy zadłużony ma prawo wnieść skargę na działania komornika, koszt skargi to 100 zł i wnosi ją się u samego komornika.

Nie zaszkodzi mieć świadomość, że komornik powiadamia pracodawcę osoby zadłużonej o egzekucji, a pracodawca przelewa dłużnikowi pensję uszczuploną o zajęcie. Tak to właśnie działa.

Ile może zabrać komornik z emerytury i renty?

Świadczenia te również nie są zostawione na bezlitosną pastwę komorników. Komornik – zarówno w przypadku emerytury, jak i renty – ma prawo do zajęcia 25% wysokości minimalnej każdego z tych świadczeń (75% zostaje “w kieszeni” dłużnika).

Obecnie minimalna emerytura, minimalna renta z powodu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna sięgają takiej samej kwoty: 1000 złotych. Wniosek jest prosty – w takich przypadkach komornik ma prawo ściągnąć co najwyżej 250 złotych ze świadczenia.

Częściowa niezdolność do pracy

W przypadku częściowej niezdolności do pracy, mamy do czynienia z najniższą rentą rzędu 750 złotych. Na podstawie powyższego łatwo obliczyć, że komornik może nacieszyć się wtedy zaledwie kwotą 187 zł.

Jeśli chodzi o związki emerytur i rent z zajęciem komorniczym, zaangażowany jest w to ZUS. To on dostaje informację o zajęciu i oddaje należną część komornikowi.

Ile może zabrać komornik z alimentów?

Ta kwestia jest nieco problematyczna, ponieważ z jednej strony polskie prawo jasno stanowi, że tego typu wpływy są całkowicie uodpornione na egzekucję komorniczą. Teoretycznie więc komornik nie tylko nie ma prawa ich zabrać – ba, nie wolno mu ściągnąć choćby i promila tego typu dochodów.

Z drugiej strony, prawo ma tu zastosowanie jedynie w dość wyimaginowanej sytuacji – mianowicie w takiej, gdyby komornik zamachnął się w naszej obecności na plik banknotów, a my zasłonilibyśmy je piersią i krzyknęli: “to alimenty!”

Dokładnie – w praktyce zatem do zajęcia przez komornika alimentów dochodzi całkiem często. Dzieje się tak z tego powodu, że kiedy alimenty wpływają na konto, wpływają jako zwykły przelew.

Nie figurują w systemie jako odrębny rodzaj dochodu. Takie środki to dla komornika po prostu… środki. Jest jakoby ślepy na ich źródło. Dlatego rozwiązaniem jest założenie oddzielnego konta bankowego dedykowanego dziecku. Wówczas alimenty pozostaną zupełnie bezpieczne.

Ile może zabrać komornik z zasiłku?

O jakich zasiłkach tu mowa? są to:

 • zasiłek dla bezrobotnych
 • zasiłek rodzinny
 • zasiłek macierzyński
 • zasiłek chorobowy
 • zasiłek rehabilitacyjny

No, właśnie. Czy skoro komornik może zająć zasiłek, to czy spełnia on faktycznie funkcję zasilającą? Całe szczęście, możemy potraktować to pytanie czysto prowokacyjnie.

Niby osoby pobierające zasiłek traktowane są wedle tych samych reguł, co osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, lecz aby komornik mógł przejąć zasiłek, musielibyśmy… dostać przez pomyłkę dwu krotność zasiłku.

Skoro bowiem zasiłki traktowane są tutaj tak samo, jak dochody z umowy o pracę, to dotyczy ich również wysokość płacy minimalnej, która od zajęcia jest wolna.

A zatem, jeśli obecne zasiłki sięgają od 664,90 zł do 997,40 zł brutto, daleko im nawet do minimalnej krajowej, toteż zajęcie komornicze im nie grozi.

Komornik zajął mi zasiłek!?

W tym momencie ktoś z Was – pouczony doświadczeniem – mógłby zaprotestować. “Jak to, przecież komornik już nieraz ściągnął mi zasiłek!” Faktycznie, mogło się tak stać w dość wyjątkowej sytuacji pobierania zasiłku na konto bankowe.

Wtedy sprawa wygląda identycznie jak w przypadku alimentów. Komornik widzi tylko, że na konto wpłynął przelew, wobec czego może go zająć. Aby więc takiemu scenariuszowi zapobiec, warto odbierać zasiłek w gotówce.

Wniosek o zwolnienie świadczeń spod egzekucji

Wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-swiadczenia-swiadczen-nieobjetych-egzekucja

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia świadczenia świadczeń nieobjętych egzekucją

Czy to wszystko ma sens?

Oczywiście – nie ma. Niezależnie od źródła dochodów, powinien przecież liczyć się sam fakt, jaką kwotą realnie dysponuje dłużnik i jak ta kwota rezonuje z bieżącymi kosztami życia w Polsce. Niemniej, być może macie inne zdanie? Sekcja komentarzy jest dla Was – piszcie śmiało!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

27 komentarzy w “ILE może zabrać komornik z pensji, z konta, z emerytury, z renty??”
 1. Mam dość wysoką emeryturę i niestety sporo do spłacenia komornikowi. Z emerytury zostaje mi niewiele pieniędzy. Zastanawiam się czy spłacać długi przez kolejne 7 lat (a ile mi zostało życia? kto to wie?) czy sprzedać mieszkanie na Woli w Warszawie i spłacić długi które kiedyś narobiłem. Nie będę miał wtedy gdzie mieszkać, ale przynajmniej nie będę przez tyle lat spłacał tego długu który mam. Jedynie szkoda mi tego mieszkania, jest to 70m kw. Wiem, że wnukom takie mieszkanie bardzo ułatwiło by życie, a raczej start w życie. Nie wiem co zrobić. Z komornikiem się nie wygra… to takie szuje które wywęszą każdy wpływ na konto bankowe…

  1. Dogadaj się z wnukami, nich spłacą długi, a ty przepiszesz mieszkania za możliwość używania go do końca życia.

 2. Mam dłużnika pobierającego Rentę socjalna. Aktualnie kwota PS ( po opodatkowaniu i zdrowotnym) 750 zł jest wolna od zajęcia, w związku z tym dłużnik śmieje mi się w nos. Po podwyżce kwota wolna zostanie nadal 750 zł i nareszcie dłużnik zacznie mi coś płacić. Także wyrównanie za miesiące czerwiec wrzesień jest do zajęcia? Czy mam racje?

 3. Zaciągnęłam kredyty gotówkowe w kilku bankach na leczenie syna, to było 22 lata temu, brałam też telefony komórkowe na abonament, które później sprzedawałam. Jestem na rencie inwalidzkiej i nadal komornik mi zabiera pieniądze z renty.

  Dziś syn ma 22 lata, a ja dalej mam dług, bo komornik zabiera mi z rety tylko 150 zł. Jak można sobie poradzić z tym? bo dług stoi w miejscu, a odsetki rosną. Mam 48 lat i do 100-ki długu w tym tempie nie spłacę… Edyta

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli jesteś w stanie spłacać komornikowi więcej niż obecnie masz potrącane z renty inwalidzkiej, to na pewno nikt się temu nie sprzeciwi… dobrowolna spłata zadłużenia, ponad to, co komornik obecnie zajmuje, z pewnością ucieszy nie tylko komornika, ale i Twoich wierzycieli.

   Jeśli jednak nie stać Cię na płacenie więcej niż masz obecnie potrącane z renty inwalidzkiej, to nie widzę wielu opcji, aby jakoś przyspieszyć spłatę zadłużenia, musiałabyś moja droga znaleźć jakieś dodatkowe zatrudnienie.

 4. Zbigniew Radwan

  Dlaczego wypisujecie bajki, to co piszecie nie ma się nijak do rzeczywistości. To co wyczyniają niektórzy komornicy to zwykłe ludobójstwo poprzedzone torturami. W dniu 08.07.2018r. komornik przy sądzie rejonowym w Gorzowie, zablokował mi konto w banku z emeryturą, pomimo, że z tej emerytury wcześniej została potrącona część na opłatę należności, a konto której zablokowano mi konto czyli podwójna egzekucja tej samej emerytury. Ten oprawca postanowił w niedzielę po powrocie z kościoła (Ustawa mówi, że w niedzielę nie wykonuje się egzekucji komorniczych ) wbrew prawu obrabować 70-cio letniego niepełnosprawnego starca, rabując mu z konta ogromną kwotę emerytury wynoszącą 514 złotych. Okupanci Niemieccy ponad 70 lat temu chorych i starców wysyłali do gazu, i nie wiem czy nie było to bardziej humanitarne niż dzisiejsze uśmiercanie ludzi głodem – od dwóch dni nic nie jadłem.

  1. Janina Gołębiecka

   Komornicy nie zawsze postępują właściwie, zależy na jakiego komornika trafisz Zbigniewie, koniecznie przeczytaj artykuł co znaczy sposób egzekucji najmniej UCIĄŻLIWY dla dłużnika?, gdzie m.in. piszę: Nadmierna uciążliwość egzekucji komorniczej…. każdemu dłużnikowi przysługuje skarga na zastosowanie zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego. Wzór skargi na zastosowanie zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego znajdziesz w dziale WZORY PISM.

 5. Szanowna Pani Janino Gołębiecka! Na wstępie oświadczam, że nie jestem w żaden sposób zainteresowany, by Panią obrażać lub pani ubliżać. Toteż niektóre ,,soczyste” sformułowania nie mają na celu obrazić kogokolwiek, a w szczególności Panią. Jest Pani piękną kobietą, choć szkoda, że nie blondynką, bo wtedy brednie, które pani wypisuje były by usprawiedliwione. Ja piszę, że komornicy w większości, to zbrodniarze których nie obchodzi żadne prawo poza własnym przekonaniem, że świadomie i z premedytacją okradają swoich dłużników wiedząc, że są bezkarni. I niech mi Pani nie opowiada głupot o skargach – powinna Pani wiedzieć, że przepisy mówią, że skargę składa się do rąk komornika, którego skarga dotyczy wpłacając 100 zł opłatę za rozpatrzenie skargi. Więc niech mi pani powie (pomijając inne aspekty) skąd ma wziąć dłużnik owe 100 zł jak ma zablokowane konto. Myślałem, że to jakaś poważna strona, ale się zawiodłem. A Pani wiedza na temat o którym Pani pisze jest co najmniej znikoma. Z wyrazami szacunku Zbigniew R.

  1. Janina Gołębiecka

   No Panie Zbigniewie, to, że skargę składa się do komornika, to ja doskonale wiem… nawet jestem w stanie przytoczyć artykuł z K.p.c., który dotyczy tej kwestii: Art. 767. Skarga na czynności komornika §5. Skargę wnosi się do komornika, który dokonał zaskarżonej czynności lub zaniechał jej dokonania. Komornik w terminie trzech dni od dnia otrzymania skargi sporządza uzasadnienie zaskarżonej czynności, o ile nie zostało ono sporządzone wcześniej, albo przyczyn jej zaniechania i przekazuje je wraz ze skargą i aktami sprawy do właściwego sądu, chyba że skargę w całości uwzględnia. O uwzględnieniu skargi komornik zawiadamia skarżącego oraz zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy.

   Jeśli natomiast chodzi o zablokowane konto bankowe, to nie jest prawdą, że komornik zabiera z konta bankowego całą kwotę na nim znajdującą się i że dłużnik nie ma nawet 100 zł na złożenie skargi na komornika (tak na marginesie dodam tylko, że jeśli komornik zgodzi się ze skargą dłużnika, to sprawa dalej nie wędruje do sądu i 100 zł wpłacone na koszty sądowe, wraca do dłużnika). Przy egzekucji z konta bankowego komornik musi pozostawić dłużnikowi co miesiąc 1575 zł, jest to 75% kwoty najniższego wynagrodzenia brutto. (2100 x 75% = 1575 zł.).

   Do czego dążę… wielu dłużników zamiast wziąć Kodeks postępowania cywilnego w ręce i przestudiować internujące go kwestie, woli ponarzekać jaki to komornik jest zły… to zupełnie nie w moim stylu w przeciwieństwie do Pana :-) (bez obrazy). Jeśli w K.p.c. wyraźnie jest zapisane prawo dotyczące np. zajęcia rachunku bankowego dłużnika przez komornika, a komornik nie postępuje wg litery prawa, to można dochodzić swoich praw nawet przed sądem. Kwestia tylko, czy dłużnikowi chce się biegać po sądach, czy woli zniesmaczony spocząć na sofie i nie robić z tym nic…

   1. “Przy egzekucji z konta bankowego komornik musi pozostawić dłużnikowi co miesiąc 1575 zł, jest to 75% kwoty najniższej emerytury brutto. (2100 x 75% = 1575 zł.).” Chyba miała Pani na myśli najniższą płacę brutto

   2. Komornik ? . To nie te czasy ! Komornik zawsze może potraktować te 1575,- jako depozyt bankowy i pozamiatane. Rzecz jasna pozostaje ścieżka sądowa tzw. prawna. A skargę na komornika składa się do prezesa sądu, o ile już.

    1. Janina Gołębiecka

     Nie wiem @lutek skąd czerpiesz informacje, ale skargę na komornika składa się u komornika.

     Źródło: Art. 767. Skarga na czynności komornika:

     § 5. Skargę wnosi się do komornika, który dokonał zaskarżonej czynności lub zaniechał jej dokonania. Komornik w terminie trzech dni od dnia otrzymania skargi sporządza uzasadnienie zaskarżonej czynności, o ile nie zostało ono sporządzone wcześniej, albo przyczyn jej zaniechania i przekazuje je wraz ze skargą i aktami sprawy do właściwego sądu, chyba że skargę w całości uwzględnia. O uwzględnieniu skargi komornik zawiadamia skarżącego oraz zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy.

     Kolejna sprawa to taka, że komornik nie może zająć kwoty wolnej od zajęcia przy egzekucji z rachunku bankowego, kwota 1575 zł jest dla komornika nietykalna!

 6. Witam. W związku z długami w różnych firmach (głównie chwilówki), pojawił się na moim koncie bankowym komornik i informacja o zajęciu przez niego konta. Czytałem o kwotach wolnych od potrąceń, ile komornik może zabrać, a czego nie i po ostatnim potrąceniu zostałem zaskoczony.

  Przedstawię może najpierw moje dochody. Otóż otrzymuję wynagrodzenie z pracy (umowa o pracę, pełen etat) w kwocie minimalnej krajowej ~1500zł oraz rentę rodzinną w kwocie ~860zł (renta podzielona jest na dwie osoby).

  Z moich informacji wynika, że komornik z wypłaty może zająć wszystko ponad minimalną krajową (a więc w moim przypadku nic), a z renty rodzinnej 25% świadczeń.

  Wypłatę otrzymuję 10-tego a rentę 24-tego. Otrzymałem informację o zajęciu konta przez komornika i w pierwszej kolejności był czas wypłaty. Wszedł przelew, wszystko było ok (bodajże po kilku dniach zniknęło mi z konta ~80zł + 8zł prowizji) – pomyślałem w porządku.

  Następnie był czas wypłaty renty rodzinnej. Przelew wszedł na konto jednak zaraz po nim pieniądze w całości powędrowały na konto komornika, a ja zostałem bez złotówki na koncie (nie było już tam pieniędzy po wypłacie – sama renta).

  Czy te kwoty wolne od potrąceń “sumują się” i to oznacza, że jeśli komornik nie może zabrać nic z wypłaty, to może zabrać pozostałe dochody, a więc całą rentę rodzinną?

  Czy mimo tego komornik nie mógł jednak zająć całej renty? Boję się, że teraz 10-tego zamiast otrzymać pieniądze z wypłaty znowu wszystkie znikną, a ja zostanę bez jakichkolwiek środków na przeżycie.

  1. Janina Gołębiecka

   Komornik wg mnie i mojej interpretacji przepisów nie powinien łączyć tych dwóch źródeł dochodów, ponieważ renta rodzinna jak i wynagrodzenie, wywodzą się z dwóch zupełnie różnych kodeksów. Pensja jest wynagrodzeniem a renta rodzinna świadczeniem. Dlatego każde z tych wpływów powinno być traktowane przez komornika z osobna.

 7. Pobieram obecnie najniższa rentę z ZUS-u. Obecnie komornik potrąca z niej
  ok. 105 PLN miesięcznie. Jeżeli podejmę pracę, to w jakiej wysokości będą potracenia z pensji i czy potrąceniu też będzie podlegała renta? Nie wiem czy są to procentowe wysokości i czy minimum, które powinno mi zostać to się sumują renta i pensja?

  Czy można to wyliczyć z jakiegoś algorytmu, a może inwencje komorników są nieograniczone? Oczywiście mam orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności.

  1. Janina Gołębiecka

   Pensja i wynagrodzenie, to dwa różne źródła dochodu, pensja jest wynagrodzeniem dlatego zakres zajęcia komorniczego reguluje Prawo pracy, natomiast renta jest świadczeniem i wysokość zajęcia reguluje tu ustawa o rentach i emeryturach. Komornik nie powinien w takim razie łączyć i sumować tych dwóch źródeł pieniędzy. Komornik powinien podejść do wysokości potrącenia jednostkowo, a więc najpierw obliczyć zajęcie z renty a później zajęcie od wysokości wynagrodzenia. Kwota wolna przy egzekucji z wynagrodzenia, to 1530 zł. Jeśli zarabiać będziesz ponad 3.000 zł, to zajęcie z wynagrodzenia będzie maksymalnie w granicach 50% wynagrodzenia.

 8. mieszkam za granicą, czy komornik może zająć mi rentę przesyłaną przez ZUS na konto zagraniczne?

  1. Janina Gołębiecka

   Tak, komornik ma prawo taką rentę zająć, mimo nawet to, że mieszkasz poza granicami Polski, to dla komornika nie jest żadną przeszkodą, ponieważ komornik zwraca się do ZUS-u z prośbą o przekazanie mu części Twojej renty, wtedy ZUS realizuje obliczenie wysokości zajęcia i część renty wędruje do komornika, a pozostałą część otrzymujesz Ty.

 9. Witam, mam częściową rentę w wysokości 760 zł netto miesięcznie. Czy komornik mi z takiej kwoty zabierze na długi, zaznaczam że mam niepełnosprawność w st. znacznym, renta to mój jedyny dochód. Nie mogę i nie dam rady pracować. Dziękuję i pozdrawiam

 10. Witam, komornik zabrał mężowi z pensji minimalnej 270 zł… Jak to się ma do przepisów, że minimalnej krajowej komornik nie ma prawa ruszyć? i co najlepsze bank przelał te pieniądze na konto komornika.. Mąż powinien pisać skargę? albo pisać o jakieś wyjaśnienie sytuacji? Dziękuję za odpowiedz.

  1. Janina Gołębiecka

   Pensja minimalna podlega ochronie przed zajęciem, jasno o tym mówi Art. 871. Kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za pracę: § 1. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości: 1) minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy. Oczywiście mowa tutaj o długach niealimentacyjnych. Co musicie teraz uczynić, to skontaktować się z komornikiem i zapytać dlaczego zajął środki objęte ochroną przed potrąceniem. Jeśli komornik będzie się upierać przy swoim, to złóżcie skargę na czynności komornika, skargę składa się u komornika który dopuścił się zaniechania lub danej czynności, wzór skargi znajdziecie w kategorii WZORY PISM. Powodzenia!

 11. Mam emeryturę komornik zabiera mi przez ZUS 25% emerytury reszta wpływa na konto bankowe. Czy może również zabierać mi z konta bankowego. Pozdrawiam

  1. Janina Gołębiecka

   Cześć Grzegorz, komornik nie może dwukrotnie potrącać tej samej kwoty, czyli potrącić część emerytury w ZUS-ie, a później jeszcze zająć Twoje konto bankowe na które ta emerytura wpływa.

 12. Mam renty 1925 zł a komornik zajął mi 1672 zł co mogą z tym zrobić ? Mam również inne pisma od innych komorników o zajęciu emerytury i nie wiem jak to wpłynie na moją rentę w przyszłości. Nie wiem jak będą wyglądać kolejne moje zajęcia jak sobie z tym będę mógł poradzić zwłaszcza, że rentę mam na okres czasu do lutego br.

 13. Zajęcie z renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Komornik pobiera mi z renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy kwotę 217,60 zł co miesiąc na poczet długu niealimentacyjnego. I tak np. w kwietniu otrzymałam w związku z tym 700,74 zł. Tymczasem jak mi wiadomo, komornik winien mi pozostawić 825 zł. To trwa już dłuższy czas. Proszę powiedzieć czy się nie mylę i co w takiej sytuacji zrobić?

Comments are closed.