ILE może zabrać komornik z pensji, z konta, z emerytury, z renty?? • JakwyjśćZdługów.pl

Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

ILE może zabrać komornik z pensji, z konta, z emerytury, z renty??

Ile może zabrać komornik z pensji, z emerytury, z renty, z zasiłku czy z konta bankowego? Prawda jest taka, że kiedy naszym długiem zaczyna „opiekować się” komornik, przeważnie zachodzimy w głowę, czy taki rozwój sytuacji nie grozi skrajną nędzą? Jednak polskie prawo nie jest aż tak nieludzkie (o dziwo). W jego myśl, komornikowi po prostu nie wolno zabrać wszystkiego i zostawić człowieka bez środków do życia.

Taka całkiem oczywista myśl stała się przyczynkiem do ustalenia limitów zajęć komorniczych, a te od 2016 roku są nieco inne. Z każdym rokiem zmieniają się też warunki ekonomiczne, co w modyfikacjach prawnych także zostało uwzględnione… ale po kolei.

Limity zajęć komorniczych zmieniają się co roku!

ile-może-zabrać-komornik-zajęcie-komornicze

Ile komornik może zabrać pieniędzy?

Jak obliczyć zajęcie komornicze? Komornik ma do dyspozycji sporo opcji, z pomocą których mógłby ściągnąć zadłużenie. Co do sedna jednak, decyzję podejmuje tu wierzyciel, a decyzja ta zwykle celuje w dochody zadłużonego. By natomiast dłużnik nie przymierał głodem, w życie zostały wdrożone wspomniane już limity, czyli kwoty wolne od komorniczego zajęcia.

Co ważne, niektóre świadczenia wykluczają komornika na samym starcie. Istotne jest również, że limity zajęć komorniczych zmieniają się właściwie corocznie, ponieważ wyliczane są m.in. na podstawie płacy minimalnej, która nie jest przecież ustalona raz na zawsze…

Ile komornik może zabrać z pensji?

Jeśli egzekucja komornicza obejmuje wynagrodzenie za pracę, największe znaczenie ma tutaj forma zatrudnienia. I tak na przykład dłużnik, który cieszy się umową o pracę, „cieszy się” także ewentualnością, że komornik zajmie 50% dochodu z tego tytułu.

Ile komornik może zabrać z pensji minimalnej?

Brzmi katastrofalnie, ale bez obaw – pensja minimalna jest wolna od egzekucji komorniczych. W bieżącym roku wynosi ona 2100 zł brutto (1530 zł netto), przy czym chodzi o pełen etat.

A ile może zabrać komornik gdy pracujesz na pół etatu? Jeżeli zaś dłużnik pracuje na jakąś część etatu bądź ma więcej niż jednego pracodawcę, wówczas kwota wolna od egzekucji z każdego stosunku pracy jest wyliczana adekwatnie do wymiaru etatu zadłużonego.

Zajęcie komornicze a umowa o dzieło/zlecenie

Schody zaczynają się w momencie, kiedy zadłużony uzyskuje zarobki z umowy dzieło lub zlecenia. Niestety, wówczas komornik uprawiony jest do zajęcia całości pensji, choć jeśli praca w oparciu o umowę cywilnoprawną pozostaje wyłącznym źródłem utrzymania, nie musi tak się stać.

W takim przypadku jest możliwość, że zaczną obowiązywać te same reguły, co przy umowie o pracę.

Dłużnik do komornika, nie odwrotnie

By jednak to nastąpiło, zadłużony ma obowiązek wykazania, iż jest zatrudniony u pracodawcy od dłuższego czasu i uzyskuje regularne dochody. Posłużą do tego umowy i/lub rachunki zebrane z ostatnich miesięcy – dokumenty te trzeba przedłożyć komornikowi i przy okazji powiadomić, że znikąd indziej nie czerpiemy zysków.

Takie czynności pozwolą raczej uniknąć zajęcia całego wynagrodzenia.
Raczej? Zdarza się otóż, że buńczuczny komornik wzrusza ramionami na takie argumenty, ale wtedy zadłużony ma prawo wnieść skargę na działania komornika, koszt skargi to 100 zł. i wnosi ją się u samego komornika.

Nie zaszkodzi mieć świadomość, że komornik powiadamia pracodawcę osoby zadłużonej o egzekucji, a pracodawca przelewa dłużnikowi pensję uszczuploną o zajęcie. Tak to właśnie działa.

Ile może zabrać komornik z emerytury i renty?

Świadczenia te również nie są zostawione na bezlitosną pastwę komorników. Komornik – zarówno w przypadku emerytury, jak i renty – ma prawo do zajęcia 25% wysokości minimalnej każdego z tych świadczeń (75% zostaje „w kieszeni” dłużnika).

Obecnie minimalna emerytura, minimalna renta z powodu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna sięgają takiej samej kwoty: 1000 złotych. Wniosek jest prosty – w takich przypadkach komornik ma prawo ściągnąć co najwyżej 250 złotych ze świadczenia.

Częściowa niezdolność do pracy

W przypadku częściowej niezdolności do pracy, mamy do czynienia z najniższą rentą rzędu 750 złotych. Na podstawie powyższego łatwo obliczyć, że komornik może nacieszyć się wtedy zaledwie kwotą 187 zł.

Jeśli chodzi o związki emerytur i rent z zajęciem komorniczym, zaangażowany jest w to ZUS. To on dostaje informację o zajęciu i oddaje należną część komornikowi.

Ile może zabrać komornik z alimentów?

Ta kwestia jest nieco problematyczna, ponieważ z jednej strony polskie prawo jasno stanowi, że tego typu wpływy są całkowicie uodpornione na egzekucję komorniczą. Teoretycznie więc, komornik nie tylko nie ma prawa ich zabrać – ba, nie wolno mu ściągnąć choćby i promila tego typu dochodów.

Z drugiej strony, prawo ma tu zastosowanie jedynie w dość wyimaginowanej sytuacji – mianowicie w takiej, gdyby komornik zamachnął się w naszej obecności na plik banknotów, a my zasłonilibyśmy je piersią i krzyknęli: „to alimenty!”

Dokładnie – w praktyce zatem do zajęcia przez komornika alimentów dochodzi całkiem często. Dzieje się tak z tego powodu, że kiedy alimenty wpływają na konto, wpływają jako zwykły przelew.

Nie figurują w systemie jako odrębny rodzaj dochodu. Takie środki to dla komornika po prostu… środki. Jest jakoby ślepy na ich źródło. Dlatego rozwiązaniem jest założenie oddzielnego konta bankowego dedykowanego dziecku. Wówczas alimenty pozostaną zupełnie bezpieczne.

Ile może zabrać komornik z zasiłku?

O jakich zasiłkach tu mowa? są to:

 • zasiłek dla bezrobotnych
 • zasiłek rodzinny
 • zasiłek macierzyński
 • zasiłek chorobowy
 • zasiłek rehabilitacyjny

No, właśnie. Czy skoro komornik może zająć zasiłek, to czy spełnia on faktycznie funkcję zasilającą? Całe szczęście, możemy potraktować to pytanie czysto prowokacyjnie.

Niby osoby pobierające zasiłek traktowane są wedle tych samych reguł, co osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, lecz aby komornik mógł przejąć zasiłek, musielibyśmy… dostać przez pomyłkę dwukrotność zasiłku.

Skoro bowiem zasiłki traktowane są tutaj tak samo, jak dochody z umowy o pracę, to dotyczy ich również wysokość płacy minimalnej, która od zajęcia jest wolna.

A zatem, jeśli obecne zasiłki sięgają od 664,90 zł do 997,40 zł brutto, daleko im nawet do minimalnej krajowej, toteż zajęcie komornicze im nie grozi.

Komornik zajął mi zasiłek!?

W tym momencie ktoś z Was – pouczony doświadczeniem – mógłby zaprotestować. „Jak to, przecież komornik już nieraz ściągnął mi zasiłek!” Faktycznie, mogło się tak stać w dość wyjątkowej sytuacji pobierania zasiłku na konto bankowe.

Wtedy sprawa wygląda identycznie, jak w przypadku alimentów. Komornik widzi tylko, że na konto wpłynął przelew, wobec czego może go zająć. Aby więc takiemu scenariuszowi zapobiec, warto odbierać zasiłek w gotówce.

Z powyższego poradnika powinieneś/powinnaś wiedzieć:

 • Ile może zabrać komornik z pensji
 • Ile może zabrać komornik z renty
 • Ile może zabrać komornik z emerytury
 • Ile może zabrać komornik z alimentów
 • Ile może zabrać komornik z zasiłku
 • Ile może zabrać komornik z konta bankowego

Czy to wszystko ma sens?

Oczywiście – nie ma. Niezależnie od źródła dochodów, powinien przecież liczyć się sam fakt, jaką kwotą realnie dysponuje dłużnik i jak ta kwota rezonuje z bieżącymi kosztami życia w Polsce. Niemniej, być może macie inne zdanie? Sekcja komentarzy jest dla Was – piszcie śmiało!

3 Udostępnień

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...

PORADNIK:JAK NIE PŁACIĆ DŁUGÓW?

Zobacz co robić, żeby uniknąć płacenia długów! tylko LEGALNE SPOSOBY!

1 Comment

 1. onnn

  Mam dość wysoką emeryturę i niestety sporo do spłacenia komornikowi. Z emerytury zostaje mi niewiele pieniędzy. Zastanawiam się czy spłacać długi przez kolejne 7 lat (a ile mi zostało życia? kto to wie?) czy sprzedać mieszkanie na Woli w Warszawie i spłacić długi które kiedyś narobiłem. Nie będę miał wtedy gdzie mieszkać, ale przynajmniej nie będę przez tyle lat spłacał tego długu który mam. Jedynie szkoda mi tego mieszkania, jest to 70m kw. Wiem, że wnukom takie mieszkanie bardzo ułatwiło by życie, a raczej start w życie. Nie wiem co zrobić. Z komornikiem się nie wygra… to takie szuje które wywęszą każdy wpływ na konto bankowe…

NAPISZ KOMENTARZ