Ile komornik może zabrać z pensji minimalnej w 2022?

Witam, mam dwa pytania, pierwsze to: ile komornik może zabrać z pensji minimalnej? oraz drugie: po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie? dostałam pismo od komornika, że wobec mnie zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne. Wiedziałam, że ten dzień kiedyś nadejdzie, bo nie spłaciłam kredytu na dowolny cel w banku.

Obecnie jestem zatrudniona na umowę o pracę, zarabiam najniższą krajową i ledwo co starcza mi na powiązanie końca z końcem, niskie wynagrodzenie było właśnie powodem niespłacenia kredytu w banku, po prostu nie starczało i pieniędzy. Bardzo proszę o szybką odpowiedź, jeśli to możliwe, bardzo mnie ciekawi, czy komornik może zająć najniższą krajową, a jeśli tak to ile? pozdrawiam – Ewa.


Witaj Ewo, na pewno liczyłaś się z konsekwencjami niespłacenia kredytu, dzień, w którym wierzyciel (bank) złożył przeciwko Tobie wniosek o egzekucję komorniczą, niestety właśnie nadszedł.

Na wysokość kwoty komorniczego zajęcia najważniejszy wpływ mają TRZY rzeczy:

 • wysokość wynagrodzenia,
 • oraz rodzaj etatu,
 • i rodzaj umowy z pracodawcą.

Ile komornik może zabrać z pensji minimalnej?

ile-komornik-może-zabrać-z-pensji-minimalnej

Z reguły komornik ma prawo zająć dłużnikowi 50% jego zarobków w przypadku, gdy dług nie ma charakteru alimentacyjnego, lub 60% pensji, jeśli dług jest za niepłacone alimenty.

Jest też kwota wolna od zajęcia i wynosi ona równowartość wysokości minimalnego wynagrodzenia. Na 2018 rok jest to kwota 2100 brutto, czyli 1530 zł netto, a więc dokładnie tyle ile obecnie wynosi Twoje wynagrodzenia prawda?

Co to oznacza dla Ciebie?

…oznacza to tyle, że komornik z Twojej pensji nie będzie mógł zająć nawet złotówki! odpowiadając po długim wstępie na Twoje pytanie: ile może zabrać komornik z najniższej krajowej? odpowiedź brzmi: NIC! komornik z minimalnej krajowej nie może Ci zająć nawet złotówki.

Podstawa prawna

Art. 87 [1]. Kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za pracę

§ 1. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

1) minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;

2) 75% wynagrodzenia określonego w pkt 1- przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi;

3) 90% wynagrodzenia określonego w pkt 1 – przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 kary porządkowe.

§ 2. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty określone w § 1 ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Czym jest kwota wolna od potrąceń?

Kwota wolna od potrąceń to nałożona przez prawo kwota w wysokości minimalnej krajowej, która ma służyć dłużnikowi na spełnianie podstawowych potrzeb życiowych, dłużnik mimo swojego zadłużenia, nie może być pozostawiony bez środków do życia.

Kwota wolna zmienia się co roku i kiedy wynagrodzenie minimalnej jest podnoszone, to równo z nim podnoszona jest kwota wolna. Niestety kwota wolna od potrąceń nie obowiązuje przy egzekucji na zaspokojenie zaległych alimentów.

Pytasz jeszcze: po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie. Tutaj muszę odpowiedzieć: “to zależy”, a zależy to od obrotności komornika. Im szybciej komornik znajdzie pracodawcę, który wypłaca Ci wynagrodzenie i im szybciej komornik dopełni wszystkich formalności, tym szybciej Twoje wynagrodzenie zostanie zajęte.

Jak komornik zajmuje wynagrodzenie?

Tutaj należy przywołać art. 72 Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, zgodnie z tym przepisem, komornik zajmuje wynagrodzenie za pracę dłużnika poprzez wysłanie do pracodawcy i dłużnika informacji o zajęciu tego składnika majątkowego.

Podstawa prawna

Art. 72. Zajęcie wynagrodzenia za pracę

§ 1. Organ egzekucyjny dokonuje zajęcia wynagrodzenia za pracę przez przesłanie do pracodawcy zobowiązanego zawiadomienia o zajęciu tej części jego wynagrodzenia, która nie jest zwolniona spod egzekucji, na pokrycie egzekwowanych należności pieniężnych wraz z odsetkami z tytułu niezapłacenia należności w terminie i kosztami egzekucyjnymi. Organ egzekucyjny jednocześnie wzywa pracodawcę, aby nie wypłacał zajętej części wynagrodzenia zobowiązanemu, lecz przekazał ją organowi egzekucyjnemu aż do pełnego pokrycia egzekwowanych należności pieniężnych.

§ 2. Zajęcie wynagrodzenia za pracę jest dokonane z chwilą doręczenia pracodawcy zawiadomienia o zajęciu

Komornik jednocześnie wzywa pracodawcę, aby ten nie przekazywał całej kwoty wynagrodzenia dłużnikowi, lecz nakazuje pracodawcy przekazywanie jej systematycznie co miesiąc na konto komornika. Dłużnik też jest informowany przez komornika o zakazie rozporządzania swoim wynagrodzeniem w pełnej jego kwocie.

Podsumowanie

Ile komornik może zabrać z pensji minimalnej? komornik z takiej pensji nie może zająć nawet złotówki! Jaka kwota jest wolna od zajęć komorniczych? jest to 1634 zł netto. Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie dłużnika? to zależy od produktywności komornika, na ogół już po miesiącu od wszczęcia postępowania egzekucyjnego, można spodziewać się zajęcia wynagrodzenia za pracę.

Do zapamiętania: Minimalna pensja na dany rok, stanowi kwotę wolną od zajęcia komorniczego przy długach innych niż alimentacyjne, a w ich przypadku, wolne od zajęcia jest 60% wysokości minimalnej krajowej.

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Odpowiedź do komornika na zajęcie minimalnej krajowej

odpowiedz-do-komornika-na-zajecie-minimalnej-krajowej

Odpowiedź do komornika na zajecie minimalnej krajowej

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

16 komentarzy w “Ile komornik może zabrać z pensji minimalnej w 2022?”
 1. Witam, chodzi o zajecie komornicze z najniższej krajowej, otóż mam komornika który bezczelnie zabiera mi pieniądze z zakładu pracy i nie da się z nim dogadać. Dodam że najniższa krajowa teraz wynosi ok 1800 zł na rękę, a po wypłacie zostaje mi 1535 zł a powinno być ok 1800 zł zostawione po odciągnięciu. Jakim to prawem? Gdzie mam się udać żeby zaskarżyć komornika?

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Robert, kwota wolna od zajęcia komorniczego przy egzekucji z wynagrodzenia jest mniejsza niż ta którą wymieniłeś w komentarzu, bo jest to 1 634 zł. Tyle pracodawca powinien co miesiąc dostarczać na Twoje konto bankowe. Kwota o której piszesz, którą otrzymujesz (1535zł), to kwota wolna obowiązująca w poprzednim roku (2018), teraz na 2019 jest to 1634 zł. Skontaktuj się z pracodawcą i zacytuj poniższy przepis:

   Art. 871. § 1. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

   1) minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

 2. Jaką kwotę może mi zająć komornik, gdy wynagrodzenie wynosi 2800 brutto? nie jest to zajęcie alimentacyjne, jaką kwotę od tego wynagrodzenia zabierze mi komornik i jaka kwota po pobraniu zajęcia zostanie dla mnie. Czy komornik ma też prawo zabrać wszystko? bo słyszałam, że może zabrać całość wynagrodzenia. Mam dziecko na utrzymaniu w wieku szkolnym i obawiam się, że przepracuje miesiąc i komornik zostawi mnie bez środków do życia…

 3. Witam. Pracuje na pełen etat i zarabiam najniższa krajowa czyli 1634. Dzisiaj dowiedziałam się od księgowej, ze komornik chce zająć mi połowę wynagrodzenia czyli na życie zostanie mi 800 złotych. Czy komornik ma takie prawo? Co robić. Błagam o odpowiedź. Z góry dziękuję

  1. Janina Gołębiecka

   Jeżeli zarabiasz najniższą krajową, to komornik nie ma prawa zająć Ci nawet złotówki z takiej minimalnej pensji chyba, że Twoje długi mają charakter alimentacyjny. Czy tak właśnie jest?

 4. To nie jest dług alimentacyjny. Tylko dług bankowy. Wyczytałam w piśmie od komornika ze może zająć nie więcej niż 1/2 wynagrodzenia co robić?

  1. Janina Gołębiecka

   Pamiętaj, że to Twój pracodawca obliczy kwotę zajęcia, bo to jego obowiązek, idź do księgowej i przedstaw jej ten art:

   Art. 871. Kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za pracę

   § 1. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

   1) minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;

 5. Witam, proszę o pomoc, jestem na chorobowym 100 procent uległam wypadkowi w pracy, z pensji mam zajęcie komornicze, na konto została przelana mi kwota 1305’70 zł – pracuje na pełen etat umowę o pracę trwało to pół roku od tego miesiąca jestem na zasiłku rehabilitacyjnym przyznanym przez ZUS w 90% wynagrodzenia, aż się boję pomyśleć jakie będzie moje wynagrodzenie… proszę o pomoc.

 6. Mam najniższą krajową pensję czy komornik może mi zająć jakaś sumę z wypłaty??jak do tej pory nie miałam nic potrącenie jedynie z funduszu socjalnego itp..pensja przysługiwała mi w całości .od stycznia p mimo że mój dochód podniósł się bo są takie procedury..ja jednak dostaje mniej niż w zeszłym roku…brutto 2660zl to ile powinnam mieć netto?

 7. Witam, w tym miesiącu zarobie ok 2937 zł netto, jestem dłużna komornikowi 860 zł zatem czy może on zabrać całość za jednym razem??? Czy rozdzielić na pół? I ile zostanie mi wtedy z wypłaty? Dodam że brutto też tyle zarabiam :)

 8. Witam. A jak wygląda sytuacja gdy przebywam na l4 100% płatnym. Umowa najniższa krajowa 2250 brutto. Ile powinnam dostać co miesiąc?

 9. Witam, Pani Janino, mam do Pani pytania: ile komornik może zabrać z połowy pensji minimalnej? Dostałam pismo od komornika, że wobec mnie zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne. Wiedziałam, że ten dzień kiedyś nadejdzie, bo nie spłaciłam kredytu na dowolny cel w banku. Księgowa już przekazała moją pensję komornikowi. I jeszcze z piśmie od komornika wynika, że zażyczył sobie (w przypadku zwłoki również dalsze odsetki w wysokości 2,52 zł.) na kwoty należności z odsetkami. Czy to jest według prawa w porządku? Obecnie jestem zatrudniona na umowę o pracę, zarabiam połowę najniższej krajowej.

 10. Komornik wysłał pismo do szefowej, szefowa nie wie co zrobić.. Dostała pismo o zajęciu mojego wynagrodzenia przez komornika i ona mówi, że moja najniższa krajowa jest do zabrania nie w całości, ale ze będzie musiała zabierać mi z wypłaty. Czyli jeśli mam na umowie 2250 zł brutto czyli najniższa krajowa, to szefowa ma prawo wysyłać z wypłaty komornikowi coś? Ona twierdzi że musi…

Comments are closed.