Kwota wolna od zajęcia komorniczego na rachunku, z emerytury i pensji

Witam, czym jest kwota wolna od zajęcia komorniczego? mam problem z komornikiem nie jednym niestety, dlatego mam kilka pytań: jaka jest kwota wolna od zajęcia komorniczego na rachunku bankowym? z emerytury i z wynagrodzenia? ile może zabrać komornik? aktualnie otrzymuję minimalne wynagrodzenie.

Nie chcę być oszukana przez żadnego z komorników i wiem, że muszę komorników pilnować, dlatego proszę o opisanie kwot wolnych z emerytury, rachunku bankowego i wynagrodzenia.


Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Witam, oczywiście postaram się odpowiedzieć na wszystkie Pani pytania, tak by w toku prowadzonych egzekucji komorniczych miała Pani poczucie, że trzyma rękę na pulsie, oraz by miała Pani możliwość zareagowania zaraz po tym, jak dostrzeże nieprawidłowości.

Proszę mi jednak zaufać i nie traktować komorników jak oszustów, czyli osoby, które czekają tylko na możliwość okradzenia biednego dłużnika.

W wielu sprawach egzekucyjnych, w których doszło do pomyłek, wkradła się rutyna lub po prostu błąd ludzki.

Potraktowanie spraw komorniczych z większym dystansem może pozwolić Pani przejść przez inne sprawy życia codziennego z większym spokojem.

Kwota wolna od zajęcia – egzekucja długów

Wracając jednak do szczegółów, o które Pani pyta, to już wyjaśniam, czym jest kwota wolna od zajęcia komorniczego.

Kwota wolna od zajęcia egzekucyjnego to nic innego jak określona kwotowo lub procentowo część wynagrodzenia za pracę, renty, emerytury lub innego świadczenia, którego komornik zająć w żadnym razie nie może.

Kwota wolna od zajęcia nie ulegnie zmianie, bez względu na to ilu komorników w jednym czasie prowadzić będzie postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikowi. Nie liczy się tu również wysokość zadłużenia ani okoliczność zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej.

Wynagrodzenie za pracę – kwota wolna od zajęcia

Ile może zająć komornik z wynagrodzenia? Ile wynosi kwota wolna w pełnym wymiarze czasu pracy? W każdym roku wraz ze wzrostem płacy minimalnej wzrasta też kwota wolna od zajęcia przy egzekucji z wynagrodzenia za pracę.

Zatem dłużnik zatrudniony w ramach stosunku pracy niezależnie od prowadzonej egzekucji otrzyma na rękę równowartość kwoty 1 634 zł (2250 zł brutto). Tak mówi art. 87 kodeksu pracy.

Jeżeli jednak jego wynagrodzenie jest wyższe, to zajęcie może sięgać do 50% płacy. Przyjmując więc, że otrzymuje Pani wynagrodzenie za pracę w wysokości 4 000 zł netto miesięcznie, to pracodawca zobowiązany będzie dokonać potrącenia w kwocie 2 000 zł i sumę tę przekaże na wskazane przez komornika konto.

Zawsze jednak w dyspozycji dłużnika pozostać musi kwota wolna, wynosząca obecnie 1 634 zł netto, jeśli dłużnik zarabia w przedziale 1 634 zł – 3 268 zł. Przy dochodzie powyżej 3 268 zł komornik może pobrać do 50% wypracowanego dochodu netto.

Jeśli chodzi o zajęcie wynagrodzenia w niepełnym wymiarze czasu pracy, to kwota wolna obliczana jest adekwatnie do etatu, na jakim pracuje dłużnik.

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę – dług alimentacyjny

Tak jest przy długach niealimentacyjnych, powstałych np. na skutek nieuregulowanych zobowiązań kredytowych.

Natomiast w przypadku długów alimentacyjnych komornik może zająć aż 3/5 części wypracowanego przez dłużnika w danym miesiącu dochodu i nie jest związany kwotą wolną od zajęcia.

Jak to wygląda w praktyce?

Otóż dłużnik alimentacyjny nie jest chroniony ograniczeniem egzekucji z wynagrodzenia za pracę i nie przysługuje mu kwota wolna od zajęcia. Jeśli dochód dłużnika alimentacyjnego wyniesie 2 000 zł netto, to nie otrzyma on kwoty 1 634 zł (wolnej od zajęcia w 2019 roku), lecz jedynie 40% płacy, czyli 800 zł (60% dochodu potrąci pracodawca i przekaże komornikowi).

Umowa zlecenia – kwota wolna od zajęcia

Nieco gorzej mają dłużnicy pracujący na umowę zlecenie i umowę o dzieło, kiedy wypracowany dochód nie jest ich jedynym źródłem dochodu. Bowiem np. emeryt, czy rencista dorabiający na umowie zlecenie może liczyć na potrącenia przez komornika dochodu w całości.

Dlaczego, tak się dzieje?

Otóż w przypadku wynagrodzenia z tytułu umów cywilnoprawnych podlega ono zajęciu przez komornika w całości, chyba że jest to jedyne i podstawowe źródło dochodu dłużnika.

Jeśli komornik zajął całe Twoje wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenie, a jest to Twoje jedyne źródło dochodu, to możesz u komornika złożyć oświadczenie, że zajęte w całości wynagrodzenie, to Twoje jedyne źródło dochodu i ma charakter powtarzalny, wtedy komornik powinien zwrócić całe zajęte wcześniej wynagrodzenie, wzór oświadczenia zamieszczam poniżej:

oswiadczenie-dla-komornika-ze-umowa-zlecenie-to-jedyne-i-powtarzalne-zrodlo-dochodu-wzor-pdf-doc

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu

Jeżeli ta przesłanka zostanie spełniona i komornik dokona zajęcia świadczenia z tytułu umowy zlecenia, wówczas dłużnik może złożyć wniosek o zwolnienie zajęcia i zastosowanie kwoty wolnej od zajęcia obowiązującej przy egzekucji z wynagrodzenia za pracę w granicach, o których pisałam powyżej.

Tak, więc jeżeli jedynym dochodem dłużnika będzie wynagrodzenia z pracy zleconej, to musi być ono traktowane jak dochód z umowy o pracę przy zastosowaniu jednocześnie obowiązujących kwot wolnych od zajęcia.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego – emerytura

Przy egzekucji z emerytur również obowiązuje kwota wolna od zajęcia, która na rok 2019 wynosi 75% minimalnej emerytury (1 100 zł), czyli 825 zł.

Zatem kwota wolna od zajęcia przy emeryturze wynosi 825 zł netto.

Co ma istotne znaczenie przy wyższych emeryturach komornik stosować mu procentowe ograniczenie egzekucji:

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia emerytury renty

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia emerytury renty

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia emerytury renty

Kwota wolna od zajęcia komorniczego – renta

Procentowe ograniczenia egzekucji przewidziane dla emerytur znajdzie zastosowanie dla rent. Jednakże w przypadku egzekucji z renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy kwota wolna od zajęcia wyniesie jeszcze mniej, bo tylko 618,75 zł netto.

Kwota wolna od zajęcia na rok 2019 wyniesie:

 • 825 zł – renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta socjalna, renta rodzinna, zasiłek chorobowy
 • 618,75 zł – renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym

Dokonując zajęcia rachunków bankowych, komornik, ściągając długi inne niż alimentacyjne w dyspozycji dłużnika, zobowiązany jest pozostawić w każdym nowym miesiącu kwotę wolną od zajęcia, która obecnie wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 1 687,50 zł.

Ograniczenie zajęcia nie dotyczy dłużników alimentacyjnych. W ich przypadku komornik może zająć wszystkie zgromadzone na rachunku środki.

Na koniec dodam jeszcze, że w praktyce nie może dojść do tzw. podwójnego potrącenia i tylko na to pragnę Panią wyczulić.

Jeżeli zatem jest Pani emerytką i na rachunek bankowy trafia potrącona już przez ZUS emerytura, to komornik w trakcie egzekucji z rachunku bankowego nie może z Pani świadczenia zabrać nawet złotówki, także wówczas, gdy kwota przelanego świadczenia jest wyższa niż ta wolna od zajęcia na rachunku bankowych (czyli jeśli ZUS przekaże potrąconą emeryturę w kwocie wyższej niż 1 689,50 zł).

Jeśli doszłoby do takowej sytuacji, zasadne będzie złożenie skargi na czynność komornika. Jednak dmuchając na zimne, warto wystosować pismo do komornika w przedmiocie ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego.

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

12 komentarzy w “Kwota wolna od zajęcia komorniczego na rachunku, z emerytury i pensji”
 1. Czy komornik zajmie mi całą pensje przelewaną na konto? Mam 30 lat oraz córkę która skończyła 10 lat. W wieku 23-24 lat życie dość mi się skomplikowało, straciłam pracę i moja sytuacja materialna uległa zmianie, miałam kredyt do spłaty (10tys.zł) w banku ING, jakąś niewielką chwilówkę ok 1000 zł, oraz mieszkanie – od tego czasu pracowałam na czarno, aby uniknąć spłaty, pism nie odbierając ze strachu.

  W końcu dotarło do mnie, że nie mogę wiecznie uciekać przed przeszłością oraz konsekwencjami swoich błędów… podjęłam legalną pracę (pensja 3.180.zł brutto) boję się czy komornik nie zajmie mi całość, bo nie będę miała z czego żyć.

 2. Witam. Czy w kwotę wolną od zajęcia wliczają się środki ze świadczeń socjalnych? Czyli przykładowo kwota świadczeń socjalnych to 1200 zł, a kwota wolna od zajęcia to 1687,50 więc do wykorzystania mam 487,50 zł jako kwotę wolną od zajęcia czy całe 1687,50 zł? Czy środki zablokowane w danym miesiącu mogę wykorzystać w przyszłym? Czy przechodzą na poczet długu?

  1. Janina Gołębiecka

   Kwota wolna od zajęcia + kwota świadczeń niepodlegających egzekucji komorniczej. Limit kwoty wolnej odnawia się co miesiąc i nie przechodzi na kolejny.

 3. Witam. Mam zajęcie komornicze z tytułu innego niż alimenty. Komornik uporczywie zabiera mi praktycznie całą pensję. Pisma do komornika nic nie dają, że komornik powinien poinformować bank, żeby ochronili konto na które wpływa wynagrodzenie. Pensja wypłacana jest na koniec miesiąca. W grudniu wpłynęła wcześniej ok. 20 i komornik zabrał mi 1000 zł z przelanych 1300 na konto.

  Mimo, że z wynagrodzenia jest pobierane ok. 800 zł. Do końca stycznia byłam bez środków. Jeśli nie zdążę wypłacić 31-wszego całej kwoty, to potem nadpłatę mi zabiera komornik, bo w następnym miesiącu przekroczę kwotę wolną od zajęcia komorniczego. Czy komornik ma do tego prawo?

  Zaznaczam, że wpływa tylko wynagrodzenie na konto bankowe. Drugie pytanie, ile dostanę pensji w przypadku wpływu trzynastki? Zaznaczam, że łącznie z pensją netto wyszłoby ok.4200 złotych. Zabiorą mi całą trzynastkę? a ile powinni dać pensji? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Janina Gołębiecka

   Musisz w takim razie pilnować, aby zawsze na koniec miesiąca saldo na swoim rachunku bankowym czyścić do zera, inaczej komornik ma prawo, aby zająć każdą złotówkę powyżej kwoty wolnej jaka znajduje się na Twoim koncie bankowym.

 4. Dzień dobry, czy jeśli posiadam zajęcie komornicze na koncie bankowym a wynagrodzenie otrzymuje w dniu 28 każdego miesiąca, czy bank jeśli do końca miesiąca nie wypłacę środków wolnych od zajęcia potraktuje je jako wpływ wliczając się jako kwota wolna od zajęcia w kolejnym miesiącu? I w związku z tym w dniu wypłaty miesiąca przyszłego cały mój wpływ zostanie przekazany komornikowi?

  Czy środki te mogą zostać na koncie i nie będą potraktowane jako wpływ w danym miesiącu? Czy muszę wypłacać je za każdym razem przed końcem miesiąca aby konto przy rozpoczęciu kolejnego miesiąca wynosiło zero, abym również mogła mieć na nie wypłacona kwotę zwolniona od zajęcia .

 5. Miałem dwa konta bankowe w dwóch różnych bankach i na każdym konice komornik zostawił kwotę wolną od zajęcia. Czyli postąpił właściwie? Czy może nie? Teraz komornik zajął konta mojej żony w jednym banku. Miała osobne konto dolarowe i dwa konta złotowe. Zostawił tylko jedną wolna kwotę. Czy to działanie jest prawidłowe?

 6. Czy komornik może potrącić mi coś z pensji gdy zarabiam najniższą krajową? i to jest moje jedyne źródło dochodów? boje się ze zostanę bez środków do życia jest to dług za pożyczkę, oczywiście jestem w trakcie załatwiania tej sprawy, lecz komornik już jest i boje się ze nie otrzymam wynagrodzenia, a to jest moje jedyne źródło dochodów mam umowę o prace i zarabiam 1633zl czy komornik może coś zabrać?

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj, nie, komornik nie może zająć nic z Twojej pensji która jest w wysokości minimalnej krajowej, chyba, że Twój dług ma charakter alimentacyjny, wtedy komornik może zająć aż 60% z takiego wynagrodzenia. Jeśli dług nie jest za alimenty, to komornik z najniższej krajowej nie może zabrać nawet złotówki.

 7. Witam, chodzi o zajecie konta bankowego przez komornika, mam problem z komornikiem który zajął mi kwotę wolną od zajęć, miałem na koncie bankowym 750 zł i tylko to było wpłacane i mi to komornik zajął czy mógł? Bo wiem, że jest kwota wolna od zajęć, bardzo proszę o pomoc mam konto w mBanku od dłuższego czasu już nic nie wpłacam, bo boję się, że mi znowu coś komornik zabierze. Komornika mam przez długi (zaciągnięte chwilówki).

 8. Co zrobić jeśli komornik zabrał pieniądze z konta w brew przepisom? Komornik zajął mi konto i mimo, iż miałam na nim najniższą krajową wolną od potrąceń, to zniknęła kwota 1200zł a zarabiam 1630 zł, co teraz jeśli komornik zabrał te pieniądze wbrew obowiązującym przepisom? Mimo wielu prób nie udało mi się z nim skontaktować. Na maila też nie odpisuje. Co w takim przypadku trzeba zrobić

 9. Dlaczego na początku miałam informacje, że kwota wolna od zajęcia to ponad 1600 zł a z każdym dniem się zmienia i dzisiaj jest 1200? Czy komornik może mi zabrać tyle z wypłaty? Nie rozumiem, o co chodzi. Myślałam, że nie może mi komornik z ponad 2 tys. wypłaty około 2150-2300 zostawić 1200 zł. Proszę o wyjaśnienie.

Comments are closed.