Co to jest zajęcie komornicze? + kwota wolna od zajęcia [PORADNIK]

Niestety, z roku na rok wzrasta nie tylko popularność chwilówek, ale i osób, które ich nie spłacają. Firmy pożyczkowe zawsze chcą odzyskać swoje pieniądze, więc najczęściej kierują sprawę do sądu. Ale to nie jedyne długi, za które można trafić pod sąd.

Niezapłacone rachunki na wysokie kwoty, unikanie płacenia alimentów, długi prywatne, czy choćby brak płatności czynszu za mieszkanie, to równie częste powody postawienia dłużnika przed sąd rejonowy i ustanowienie komornika, który ma za zadanie jako urzędnik państwowy dopilnować, aby wierzyciel, na którego korzyść sąd wydał wyrok, otrzymał swoje pieniądze.

Co w takim razie może zrobić komornik? czy może zająć wszystkie źródła dochodu, nawet zasiłek macierzyński? warto mieć świadomość, że zajęcie wynagrodzenia w czasie trwania egzekucji komorniczej jest pierwszą czynnością, jakiej dokona komornik!


Co to jest zajęcie komornicze?

Każdemu może zdarzyć się dziura budżetowa tak wielka, że w końcu zabraknie pieniędzy na spłatę bieżących zobowiązań i niestety dojdzie do ustanowienia komornika.

Unikanie kontaktów z komornikiem to najgorsze postępowanie z możliwych. Najlepiej jest negocjować i polubownie złożyć zapewnienie, że dług spłacimy.

Jednak wiele osób, po prostu nie ma z czego spłacić, a do tego w trakcie postępowania sądowego i egzekucyjnego, dług potrafi znacznie wzrosnąć. Albo też mimo posiadania majątku czy środków, odmawiamy współpracy z komornikiem. Wtedy komornik nie ma wyjścia i musi dokonać zajęcia komorniczego.

Komornik na podstawie tytułu egzekucyjnego ma wiele praw, które może wykorzystać, aby odzyskać dług dla wierzyciela. Ale są też prawa na korzyść zwykłych obywateli, którzy mogli sobie długów narobić. Między innymi są to kwoty wolne od zajęć komorniczych.

Kwoty wolne od zajęcia komorniczego

Kwota wolna od zajęć komorniczych to wartość, od której komornik nie może zabrać ani złotówki na poczet spłaty długu. W roku 2019 od stycznia obowiązuje wynagrodzenie minimalne na poziomie 2250 złotych brutto. Oznacza to, że kwota wolna od zajęć komorniczych wynosi 1634 złote netto, czyli dokładnie tyle, ile dostaje netto osoba zatrudniona na umowę o pracę z wynagrodzeniem minimalnym.

Natomiast ważne jest, aby wiedzieć, że ten zapis dotyczy tylko i wyłączenie osób pracujących na umowę o pracę, z tym że nie ma znaczenia czy jest to umowa terminowa na przykład zawarta na okres 12 miesięcy, czy też umowa na czas nieokreślony.

Wyjątkiem są długi alimentacyjne. Tutaj niezależnie od formy zatrudnienia czy wysokości pensji, komornik ma prawo zająć 60% wynagrodzenia. W wypadku zarabiania miesięcznie minimalnej krajowej pensji będzie to 980 złotych. Nawet jeśli same alimenty wynosiłyby miesięcznie mniejszą kwotę.

Umowa cywilnoprawna a komornik

Wiele osób jest zatrudnianych na umowy cywilnoprawne, czyli umowy zlecenie i umowy o dzieło. Tutaj niestety, dłużnik mający nad sobą komornika, zostanie pozbawiony każdej zarobionej złotówki na rzecz komornika, ponieważ wynagrodzenie z tytułu umowy cywilnoprawnej podlega w całości zajęciu przez komornika.

Ale jeśli jest to jedyne źródło utrzymania dłużnika, to komornik musi rozpatrzyć wniosek o wykorzystanie kwoty wolnej od zajęcia komorniczego. Natomiast taka umowa musi być podpisywana regularnie, a wynagrodzenie musi być wypłacane co miesiąc w podobnej wysokości.

Koniecznie trzeba też samemu złożyć oświadczenie do komornika, że umowa zlecenie, która łączy nas z pracodawcą, jest powtarzalnym i jedynym źródłem dochodu.

Oświadczenie dla komornika dotyczące umowy zlecenia, możesz pobrać poniżej:

Oświadczenie do komornika, że umowa zlecenie to Twoje jedyne źródło dochodu

oswiadczenie-dla-komornika-ze-umowa-zlecenie-to-jedyne-i-powtarzalne-zrodlo-dochodu-wzor-pdf-doc

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu

Często zdarza się też, że niezależnie od tytułu wpływów komornik zajmuje konto bankowe. Na takie konto może równie dobrze wpływać wynagrodzenie z tytułu pracy, jak i wspomniany zasiłek macierzyński czy nawet zasiłek 500+. Jednak jeśli wszystkie wpływy razem w miesiącu kalendarzowym nie przekroczyły kwoty 1634 złote (kwoty wolnej od zajęcia), to komornik nie może zająć nic z takiego konta.

Jeśli jednak na konto wpłynęło razem 1688 złotych, to komornik ma już pełne prawo do zajęcia takiego konta, choćby wpłynął na niego zasiłek macierzyński, pieniądze z umowy zlecenie czy inne zasiłki i zapomogi. Ale tylko do kwoty ponad 1687 złotych, czyli w przykładzie na kwotę 1 zł.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Warto naprawdę wiedzieć, ile może zabrać komornik z wynagrodzenia i jakie są kwoty wolne od zajęcia, by móc skutecznie bronić się przed jego działaniami, szczególnie jeśli mamy podpisane umowy o pracę z pracodawcami.

Przypomnę, że kwoty wolne od potrąceń komorniczych zmieniają się co roku wraz ze wzrostem minimalnej krajowej, dlatego zawsze warto się orientować, ile obecnie wynosi minimalne wynagrodzenie za pracę!

Jeśli chodzi o 2019 rok, to kwota wolna od zajęcia komorniczego z rachunku bankowego wynosi 1 687,50 zł, a w przypadku wynagrodzenia dłużnika jest to 1 634 zł.

Wybrane artykuły specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

15 komentarzy w “Co to jest zajęcie komornicze? + kwota wolna od zajęcia [PORADNIK]”
 1. Jak na koncie bankowym nie mam żadnych oszczędności i jeżeli na konto trafia już kwota wolna od potrąceń, to ta kwota jest do mojej dyspozycji? taka która przeznaczona na życie i opłaty. I mam jeszcze do państwa pytanie: czy jak mam komornika, to pracodawca może zwolnić mnie z pracy? jestem pracownikiem ochrony, również pobieram i przewożę wartości pieniężne w zamkniętych paczkach. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.

  1. Janina Gołębiecka

   Kwota wolna od zajęcia z pensji, to 1530 zł, a kwota wolna od zajęcia z konta bankowego, to 1575 zł. Oba limity odnawiają się co miesiąc, chyba że Twojego długi są za alimenty, to sytuacja wygląda nieco inaczej. Jeśli chodzi o pytanie: czy jak mam komornika, to pracodawca może zwolnić mnie z pracy? to ciążąca egzekucja komornicza nie jest przestępstwem, więc pracodawca nie powinien mieć z tym żadnego problemu. Jednak jak to w życiu bywa, przepisy swoje a życie swoje.

 2. Witam, dzisiaj dostałem wypłatę. Dodam że pracuję na umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracodawca przelał mi kwotę 800 zł, a resztę komornikowi. Na fiszce mam dwie pozycje zajęcia komorniczego. Przecież jak dobrze rozumuję jest kwota wolna od potrąceń. W kadrach nabrali wody w usta. Nic nie wiedzą. Co mam teraz zrobić i kogo za to ścigać. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  1. Janina Gołębiecka

   Zgadza się, komornik obowiązuje przestrzeganie kwoty wolnej od zajęcia z wynagrodzenia! Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 12 września 2017 r. które dotyczy wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2018 r. (Dz. U. z 2017 r., poz. 1747), minimalne wynagrodzenie brutto w 2018 r. to 2100 zł.

   A więc zgodnie z prawem, komornik nie może zająć nam nawet 1 zł z wynagrodzenia (poza alimentami) poniżej minimalnej krajowej netto (1530 zł), albowiem art. 871 § 1. Kodeksu pracy mówi, że:

   wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;

   Tak naprawdę, to nie komornika wina, że pracodawca aż tyle przelał komornikowi z Twojego wynagrodzenia, to obowiązkiem pracodawcy względem komornika jest kalkulowanie prawidłowej kwoty zajęcia z wynagrodzenia. W pierwszej kolejności powinieneś iść do działu kadr czy księgowości i tam przedstawić im wspomniany artykuł, czyli art. 87[1] §1. Kodeksu pracy. Jeśli w ten sposób nic nie wskórasz, to złóż skargę na komornika, że bezprawnie zajmuje on zbyt dużą część wynagrodzenia.

   Wzór skargi na komornika znajduje się w dziale “WZORY PISM” w sekcji nr. 6. Mam jednak nadzieję, że dział kadr pójdzie po rozum do głowy i zmieni wysokość zajęcia na prawidłowe! Oczywiście masz prawo również starać się o zwrot kwoty bezprawnie zabranej przez komornika.

 3. Mam zajęcie komornicze, na konto bankowe wpływa kwota wolna w dniu 10 każdego miesiąca. Zazwyczaj wydaję ją do końca miesiąca, jednak w tym miesiącu wyjątkowo pozostawiłem na koncie ok 400 zł na potrzebne mi leki, których nie było w sierpniu i wydałem ją do 10 dnia we wrześniu. Bank tą kwotę odliczył od bieżącego świadczenia i wysłał ją komornikowi choć, były to moje pieniądze ze zeszłego miesiąca, czy to prawidłowe działanie? Z góry dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam.

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Andrzeju, niestety kwoty wolne na każdy z miesięcy nie sumują się, co miesiąc po prostu musisz wybierać wszystkie dostępne środki pieniężne z kwoty wolnej, inaczej niewykorzystana kwota wolna zostanie zajęta przez komornika.

 4. Witam czy kwotę wolną od zajęcia liczy się od 1 dnia miesiąca do 30 dnia miesiąca i 1 dnia następnego miesiąca się odnawia? czy to zależy od kiedy wszedł komornik na konto bankowe dłuznika?

 5. Mam bardzo wysokie zajęcie, a nie mam pojęcia komu i za co? zajęcie jest na łączną sumę 14.000 zł i nie mam pojęcia, komu tyle zalegam, ponieważ do domu mi nie przychodziły zawiadomienia na taką kwotę. Być może jest to zadłużenie po zmarłym niedawno ojcu? zostawił długi, a ja byłam w banku załatwiać po nim formalności, być może obciążyli mnie długami ojca? Nie wiem jak to sprawdzić. Proszę o pomoc, pozdrawiam.

  1. Janina Gołębiecka

   Musisz zwrócić się do komornika z prośbą o określenie wierzyciela/wierzycieli w imieniu których komornik prowadzi wobec Ciebie zajęcie komornicze. Bardzo często do sumy ogólnego zadłużenia dochodzą koszty windykacyjne jakie poniósł wierzyciel aby wyegzekwować od Ciebie należność, tak samo wierzyciel ma prawo naliczać odsetki za niespłacone zobowiązanie… dowiedz się u komornika czego dotyczy dług.

 6. Otrzymuje wynagrodzenie do ostatniego dnia miesiąca. Czy jest jakiś bank który liczy kwotę wolną od zajęcia nie od 1 na miesiąc kalendarzowy? W tym miesiącu wynagrodzenie ze względu na święta otrzymałem wcześniej i całą wolną kwotę bank przelał komornikowi. Zostałem na miesiąc bez środków do życia…

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Jakub, myślę że kwota wolna od zajęcia w każdym banku będzie liczona w ten sam sposób.

 7. Mam zajęcie komornicze. Komornik w tym miesiącu zajął mi 1000 zł (100%) zasiłku macierzyńskiego oraz 750 zł (100%) stypendium socjalnego zostawiając mi z 300 zł na koncie do dyspozycji. Czy może tak postąpić?

 8. Witam, posiadam zajecie komornicze a nawet kilka zajęć, komornik dokonywał potrąceń z wypłaty i zablokował mi dodatkowo konto, w pewnym momencie zachorowałam, byłam na L4. Potrącenia dalej były dokonywane, później przeszłam na zasiłek rehabilitacyjny i komornik dalej dokonywał potrąceń, bo ma takie prawo.

  Teraz dostałam wypowiedzenie od pracodawcy, bo miał prawo mnie zwolnić na zasiłku rehabilitacyjnym.

  W miesiącu grudniu dostałam od pracodawcy zasiłek rehabilitacyjny pod nazwą “wynagrodzenie za listopad i wynagrodzenie za grudzień” z jednego i drugiego było dokonane potrącenie, ale kwota wolna od zajęcia w banku to najniższa krajowa, więc środki które były pod nazwą wynagrodzenie za grudzień zostały zablokowane i przekazane komornikowi pomimo, że potrącenie było już zrobione wcześniej.

  Czy komornik miał takie prawo i czy jest szansa na odzyskanie tych pieniędzy? dziękuję i pozdrawiam.

 9. Witam. Mam zajęcie komornicze na rachunku bankowym. Po uzgodnieniu z komornikiem kwota została zmniejszona do 500 PLN miesięcznie z każdej pensji. Natomiast dziś otrzymałam przelew od znajomego na kwotę 30,00 PLN i nie mogę dysponować środkami, w banku otrzymałam informacje, że przekroczyłam kwotę wolną na ten miesiąc. Według ustaleń z komornikiem kwota zajęcia to tylko 500.00 PLN miesięcznie. Co powinnam zrobić, by moc dysponować pozostałymi środkami?

Comments are closed.