Komornicze zajęcie przy umowie zlecenie • JakwyjśćZdługów.pl

Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Komornicze zajęcie przy umowie zlecenie

Jestem zatrudniona na umowę zlecenie na stawkę godzinową 13,80 brutto i szef otrzymał pismo od komornika o zajęciu pensji. Chciałabym wiedzieć, czy jeżeli szef nie przesyła mi pieniędzy na konto tylko otrzymuje wynagrodzenie do ręki, to jak komornik to zajmuje? czy całość czy jakąś część będzie musiała być do niego odsyłana ?

I co mogę zrobić jeżeli tylko pracodawca otrzymał pismo a ja nic nie otrzymałam?


Jeśli otrzymujesz pensję z tytułu umowy zlecenia do ręki, to nie będzie to dla komornika żadnym problemem, ponieważ Twój pracodawca (zleceniodawca), będzie musiał wyliczyć ile przekazać komornikowi, a ile Tobie.

Komornik dostanie więc na konto bankowe część Twojej pensji, a reszta która pozostanie, trafi do Ciebie tak jak do tej pory, czyli do ręki.

Pensja z tytułu umowy zlecenia, podlega ochronie przed zajęciem przez komornika całej kwoty, jedynie w przypadku, gdy jest to wynagrodzenie powtarzalne co miesiąc, i jest Twoim jedynym źródłem utrzymania.

Ile zajmie komornik z pensji na umowie zlecenie? a więc, egzekucji podlega połowa wysokości Twojego wynagrodzenia (art. 87 § 3.2 k. p.). Przy czym należy pamiętać, że wolna od zajęcia jest również kwota minimalnej krajowej, czyli 1530 zł na 2018 rok (art. 871 k. p.).

Kodeks pracy – Rozdział II – Ochrona wynagrodzenia za pracę

§ 3. Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości trzech piątych wynagrodzenia,
2) w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości połowy wynagrodzenia.

Bardzo często dochodzi do pomyłek, że komornik zajmuje całe wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia, w takim wypadku, należy jak najszybciej skontaktować się z nim i przedstawić stosowne dokumenty, które jednoznacznie potwierdzą, że otrzymujemy pensję z tytułu umowy zlecenia systematycznie co miesiąc i jest to Twoje jedyne źródło dochodu.

Jeśli komornik mimo przesłanek i dowodów, które mu dostarczyliśmy, nadal zajmuje całe wynagrodzenie, to należy złożyć skargę na czynności komornika.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

PORADNIK:JAK NIE PŁACIĆ DŁUGÓW?

Zobacz co robić, żeby uniknąć płacenia długów! tylko LEGALNE SPOSOBY!

5 Comments

  1. Majka39

    Mi też komornik zajął całą wypłatę gdy pracowałam na umowę zlecenie, niestety miał do tego prawo, bo charakter mojej pracy nie był systematyczny, a więc wynagrodzenie nie wpływało na moje konto co miesiąc. Nie pomogły żadne próby rozmowy z komornikiem, okazał się bezduszny i bezwzględny. Po 2-3 miesiącach batalii, udało mi się dojść ze zleceniodawcą do pewnej ugody i od tamtej pory, jest moim pracodawcą a nie zleceniodawcą. Firma zatrudniła mnie na umowie o pracę i komornik może zabrać z mojego wynagrodzenia tylko kwotę powyżej minimalnego wynagrodzenia…

  2. Dawidowsky

    Trzeba pamiętać, że przepisy Kodeksu pracy o ochronie przed egzekucją komorniczą wynagrodzenia z umowy zlecenia, dotyczy jedynie wysokości potrącanych kwot, i nie znajdują tu zastosowania przepisy które dotyczą kwoty wolnej od potrącenia ( czyli art. 871 Kodeksu pracy), w wysokości minimalnej krajowej za pracę.

  3. on58

    Jak napisać to oświadczenie do komornika – jedyne źródło dochodu?

  4. Jan Kowalski

    Możesz skonstruować coś takiego:

    Oświadczam, że dochody które osiągam na umowie zlecenie w firmie xxx stanowią moje jedyne źródło utrzymania, przy tym zobowiązuję się do powiadomienia mojego pracodawcy, gdy rozpocznę dodatkową pracę zarobkową.

    Z wyrazami szacunku, Jan Kowalski :)

  5. Janinka

    Można też napisać tak:

    Oświadczam, że jedynym źródłem mojego utrzymania jest umowa zlecenie z firmą xyz którą zawarłem w dniu (data), wynagrodzenie przy tym ma charakter powtarzalny i wypłacane jest regularnie w równych odstępach czasu, czyli raz na miesiąc. Ponadto, umowa zlecenie którą co miesiąc podpisuję z moim zleceniodawcą, opatrzona jest deklaracją stałej współpracy ze zleceniodawcą. Z tytułu zawartej ze zleceniodawcą umowy zlecenia, miesięcznie osiągam dochód na poziomie x.xxx zł.

    Zwracam się z prośbą, o zakwalifikowanie mojego dochodu z tytułu umowy zlecenia, jak świadczenie które powtarza się, które zapewnia mi utrzymanie, zgodnie z art. 833&2 KPC.

    Z poważaniem
    Janina Kowalska

NAPISZ KOMENTARZ