ILE zabierze komornik? umowa o pracę i umowa zlecenie?

zajęcie-pensji-przez-komornika

Mam dwie prace, w pracy na umowę o pracę mam już komornika, zabiera mi część pensji – zostaje mi 900 zł, mam również druga prace umowę-zlecenie też mnie komornik znalazł, tu zarabiam 1300 zł, mam pytanie ile może mi zabrać z tej drugiej pracy?

…i jak wszystko zrobić, aby komornik nie zabierał mi całego wynagrodzenia? Umowa jest podpisywana co miesiąc. Ania.


Ile zabierze komornik? umowa o pracę i umowa zlecenie?

Oczywiście, forma umowy, która wiąże pracownika z pracodawcą, ma zawsze wpływ na to, ile wyniesie kwota wolna od potrącenia przez komornika. Jeśli mowa o osobie zatrudnionej na pełen etat, to komornik może zająć do 50% Twojego wynagrodzenia.

Wolna od zajęcia przez komornika jednak jest kwota równa wysokości minimalnej płacy, która w 2018 roku wzrasta do 2100 zł brutto (1530 zł netto).

Jeśli Twoje długi mają charakter alimentacyjny, to komornik może zająć już 60% wynagrodzenia! wciąż jednak pamiętając o kwocie wolnej od zajęcia komorniczego (minimalna krajowa).

Jeśli umowa-zlecenie ma charakter ciągły, a więc jest podpisywana co miesiąc (czyli tak jak u Ciebie), to taka umowa jest traktowana przez Kodeks Pracy tak samo, jak umowa o pracę, właśnie ze względu na jej ciągły charakter.

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór

Według mnie komornik sumuje wtedy dochody z obu Twoich prac i zabiera z tego 50%, jeśli Twoje długi nie są przez alimenty. Pamiętaj, cały czas, że kwota wolna od zajęcia komorniczego to 1530 zł netto.

Skarga na czynności komornika

Jak przechytrzyć komornika?

Koniecznie przeczytaj, czym jest konto wolne od komornika, sprawdź także, czym jest karta prepaid VIABUY.

Warto w tym miejscu przeczytać jeszcze:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...