Ile komornik może zabrać z pensji i konta w 2020? [PORADNIK]

Witam, ile komornik może zabrać z wypłaty? jestem zatrudniona na umowie o pracę, a pensja, jaką otrzymuję to 2250 brutto, a więc jest to minimalna krajowa. Proszę o szybką odpowiedź, dostałam pismo od komornika, że przeciwko mnie została wszczęta egzekucja komornicza.

Mam długi za niespłacone pożyczki i chwilówki. Teraz najbardziej interesuje mnie, ile komornik może zająć z wypłaty. I jeszcze jedno pytanie: czy jeśli dostałam informację od komornika w tym miesiącu, to egzekucja z wynagrodzenia także ruszy w tym tygodniu? i co zrobić, aby komornik zszedł z pensji?


Ile komornik może zabrać z wynagrodzenia za pracę?

Warto pamiętać, że kwoty zajęcia komorniczego różnią się w zależności od tego, jaką mamy umowę o pracę. Warto także pamiętać, że wraz ze wzrostem płacy minimalnej (w 2019 roku wzrosła ona z 2100 zł brutto do 2250 zł brutto) rosną również kwoty wolne od potrąceń.

A więc: ile komornik może zabrać z pensji minimalnej (1634 zł netto)? absolutnie NIC, komornik nie ma prawa zająć z pensji minimalnej nawet jednej złotówki.

Podstawa prawna

Kodeks pracy. Art. 87 [1]. Kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za pracę

§ 1. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

1) minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;

2) 75% wynagrodzenia określonego w pkt 1- przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi;

3) 90% wynagrodzenia określonego w pkt 1 – przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 kary porządkowe.

§ 2. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty określone w § 1 ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Czym jest kwota wolna od zajęcia komorniczego?

Kwota wolna od zajęcia komorniczego to prawnie ustalona kwota, którą każdy komornik musi pozostawić do dyspozycji osobie zadłużonej! Ani wysokość zadłużenia, ani ilość prowadzonych egzekucji komorniczych nie ma wpływu na wysokość kwoty wolnej. Kwota wolna od zajęcia komorniczego jest nie do ruszenia przez żaden organ egzekucyjny!

Ile komornik może zabrać przy umowie o pracę na cały etat?

Będąc zatrudnioną na umowę o pracę, komornik może zająć Ci 50% wypłaty, pamiętając, że wciąż musi zostawić Ci kwotę wolną od zajęcia w wysokości 1634 zł.

A więc dopiero, jeśli dłużnik zarabia ponad 3268 zł na rękę, będzie mógł mieć przejęte przez komornika 50% wynagrodzenia. A zatem każdy dłużnik, który zarabia mniej niż 3268 zł na rękę, nie będzie mógł mieć potrąconych 50% wynagrodzenia przez komornika!

Mam nadzieję, że wiesz już, ile komornik może zabrać pieniędzy z Twojego konta i z Twojej wypłaty, trzymam za Ciebie kciuki i życzę powodzenia!

Przy okazji chcę namówić Cię i czytelników do odwiedzenia wpisu: jak ułożyć plan wyjścia z długów, w którym opisuję ciekawe metody układania strategii wychodzenia z długów, koniecznie zajrzyjcie!

Ile może zabrać komornik z pensji na 1/4 etatu?

Jeśli chodzi o niepełny wymiar pracy, to kwota wolna od zajęcia z wynagrodzenia zmienia się adekwatnie do wymiaru pracy, na jakim dłużnik jest zatrudniony, i tak kwota wolna od zajęcia z pensji przy 1/4 etatu wynosi w tym roku 408,50 zł.

Ile może zabrać komornik z pensji na 1/2 etatu?

Jeśli natomiast chodzi o kwotę wolną od zajęcia komorniczego z 1/2 etatu, to wynosi ona 817 zł.

Ile może zabrać komornik z pensji na 3/4 etatu?

Kwota wolna od zajęcia z pensji przy 3/4 etatu wynosi wtedy 1225,50 zł.

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia wynagrodzenia

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia wynagrodzenia

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia wynagrodzenia

Co zrobić, aby komornik zszedł z pensji?

Wiesz już, ile komornik może zabrać z Twojego wynagrodzenia za pracę, a czy można zrobić coś, żeby komornik zszedł z pensji? oczywiście, że tak, oto kilka sposobów, aby pozbyć się komornika z wypłaty:

 • od razu napiszę, że negocjacje z komornikiem na niewiele się zdadzą, to wierzyciel jest gospodarzem postępowania egzekucyjnego i to z nim należy rozmawiać,
 • tylko wierzyciel ma taką moc, aby ściągnąć zajęcie komornicze z Twojego wynagrodzenia, dlatego to z wierzycielem musisz dojść do porozumienia. Sprawę świetnie załatwia podpisanie z wierzycielem ugody, wtedy wierzyciel na czas ugody z dłużnikiem musi zawiesić postępowanie egzekucyjne – i właśnie oto nam chodzi,
 • zaproponuj wierzycielowi dobrowolną spłatę długu w ratach, na które jest Cię stać, zadbaj oto, aby wierzyciel podpisał z Tobą ugodę i aby zawiesił egzekucję,
 • nie odwlekaj sprawy na później, im szybciej się za to zabierzesz, tym większa szansa na ściągnięcie komornika z pensji,
 • innym sposobem na pozbycie się komornika z wypłaty jest pożyczka oddłużeniowa, dzięki niej możesz od razu spłacić całość zadłużenia,
 • a jeśli nie dostaniesz pożyczki, to postaraj się o pożyczkę od kogoś z rodziny. Pożyczka od członka rodziny jest nieoprocentowana, warto więc poszukać kogoś w rodzinie, kto pożyczy nam pieniądze.

Ile zajmie komornik z rachunku bankowego?

Jeśli Twoja pensja wypłacana jest wprost na Twoje konto bankowe, to komornik ma uprawnienia, aby ten rachunek Tobie zablokować i przejąć wszystkie środki pieniężne, pozostawiając jedynie kwotę wolną od zajęcia komorniczego.

Jeśli chodzi o blokadę rachunku bankowego, to komornik musi zostawić Ci do dyspozycji 75% minimalnego wynagrodzenia brutto i tę kwotę musi wypłacić Ci bank.

Jak wyliczyć kwotę wolną od zajęcia komorniczego?

Minimalne wynagrodzenie w 2019 roku to 2250 zł brutto, jeśli odejmiemy od tej kwoty wcześniej wspomniane 75%, to wychodzi nam kwota 1687,50 zł. Tyle właśnie komornik musi co miesiąc zostawić dłużnikowi do dyspozycji i nie ma znaczenia, że dołączył kolejny komornik, on wedle prawa nie ma już z czego ściągnąć należności.

Komornik, zajmując konto bankowe bądź wynagrodzenie, może zająć każdą złotówkę powyżej kwoty wolnej od zajęcia, oczywiście mieszcząc się w widełkach zadłużenia.

Kwota wolna od zajęcia alimentacyjnego

Jeszcze niekorzystniej mają dłużnicy alimentacyjni, bowiem u nich, w przypadku egzekucji z rachunku bankowego, nie ma żadnej wolnej kwoty od zajęcia komorniczego! komornik może więc zgarnąć alimenciarzowi z konta całą kwotę na nim zgromadzoną.

Co, jeśli komornik zająć konto i wynagrodzenie jednocześnie?

Prawo Polskie pozwala na to, aby egzekucja komornicza prowadzona była z różnych składników majątku dłużnika. Jeśli jednak miejsce ma jednoczesne zajęcie pensji i rachunku bankowego, to jest to niezgodne z prawem.

Dlaczego?

Ponieważ komornik dwukrotnie potrąca kwotę zajęcia komorniczego jakby z tych samych środków finansowych. Czyli komornik najpierw zajmuje część wynagrodzenia, a gdy pozostała wolna od zajęcia kwota trafia na konto bankowe dłużnika, tam pozostałość ta potrącana jest ponownie w ramach egzekucji z rachunku bankowego.

Jeśli dochodzi do takiej sytuacji, to musisz wysłać komornikowi wniosek o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego. Wzór wniosku zamieszczam poniżej:

Wniosek o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego - wzór

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego – wzór

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

116 komentarzy w “Ile komornik może zabrać z pensji i konta w 2020? [PORADNIK]”
 1. Dobrze, że w ogóle istnieje cos takiego jak kwota wolna od zajęcia komorniczego, inaczej, Pan z którym mam do czynienia zabrałby mi wszystko. Miałam w życiu 3 komorników, ten jest najgorszy z najgorszych, bardzo chamski i do tego bez żadnych skrupułów!

 2. czy komornik moze zabrac wszystko z konta? wyczyszczono mi konto bankowe, nawet nie wiem do kogo się zwrócić. Powiedziano mi w banku, że pieniądze zajął komornik. Tyle wiem?!?!

  1. Janina Gołębiecka

   Komornik może wyczyścić Ci całe konto bankowe, jeśli dług który posiadasz, jest za alimenty. Jeśli dług jest za coś innego niż zaległe świadczenia alimentacyjne, to komornik musi co miesiąc zostawić Ci 1570 zł, czyli 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia brutto. Jeśli nie wiesz jak znaleźć komornik, który zajął wszystkie Twoje pieniądze z konta bankowego, to zwróć się do banku o udostępnienie danych komornika – nie powinnaś mieć problemu z uzyskaniem jego danych.

 3. Jak masz komornika to na koncie nie trzyma się pieniędzy. Na nic tłumaczenie że nie masz z czego żyć. Komornik ma to w d….

  1. Janina Gołębiecka

   Dokładanie, komornika jedynie obchodzi wypełnienie jego obowiązków wedle wierzyciela. Jeśli masz zajęte konta bankowe, to zawsze najbezpieczniejsze jest otrzymywanie jakichkolwiek pieniędzy “do ręki”.

 4. A co jeśli otrzymuje najniższą krajową do ręki z tytułu umowy o pracę. Ale pracuję jeszcze dorywczo na umowie zlecenie kwoty w okolicach 100zł to może mi zabrać komornik? I czy z tej najniższej coś ruszy?

  1. Janina Gołębiecka

   Komornik prawdopodobnie zsumuje wszystkie Twoje dochody i zajmie wszystko, powyżej kwoty wolnej od zajęcia komorniczego. Umowa zlecenie w rozumieniu Kodeksu pracy, nie jest typową umową zatrudnienia i nie podlega ochronie kwoty wolnej od zajęcia, chyba, że dochody uzyskiwane z umowy zlecenie, są systematyczne, czyli gdy otrzymujesz je co miesiąc.

 5. Dzięki za arta, wiem już jaka jest kwota wolna od zajęcia komorniczego na ten rok, mam komornika na koncie bankowym i zabiera mi co miesiąc pieniądze z pensji. Wiem, że komornik wysyła list do pracodawcy o zajęciu pensji, lub jej części a później jeszcze bank sprawdza w systemie ognivo czy i gdzie mamy konta bankowe, pisze następnie do banku pismo w którym zabieram nam to co jest na koncie, zostawiając jedynie jakieś grosze, chyba jest to kwota minimalnej krajowej nie? Trochę się pobujam z tym komornikiem którego mam, bo moje długi to aż 43 .000 zł, długi powstały przez działalność mojej firmy. Zachciało mi się być biznesmenem i teraz mam. Komornik zagląda gdzie tylko może.

  1. Janina Gołębiecka

   Tak, komornik wysyła pismo do pracodawcy, że zajmuje część wynagrodzenia które pracodawca nam przekazuje. Następnie na pracodawcy ciąży obowiązek właściwego obliczenia kwoty o którą pomniejszy on naszą pensję. Poza tym, komornik często posługuje się systemem OGNIVO, dzięki które jest w stanie zlokalizować wszystkie nasze konta bankowe i zająć je, pozostawiając minimalną wymaganą do życia kwotę w wysokości 1570 zł, kwota ta jest co miesiąc automatycznie odnawiana.

 6. A wiadomo już jaka będzie kwota wolna od zajęcia komorniczego na przyszły rok?

  1. Janina Gołębiecka

   Nie, jeszcze nie wiadomo, to zależy jaka będzie minimalne wynagrodzenie. Bo kwota wolna od zajęcia = kwota minimalnego wynagrodzenia na dany rok netto.

 7. Dzięki za poradnik, nie wiedziałam właśnie ile komornik może zabrać mi z wypłaty, nie napisali nic, tylko szef dostał pismo od komornika, że ten przejmuje część mojego wynagrodzenia i tyle. Ja dostałam pismo od komornika bodajże po dwóch czy trzech tygodniach, że zajmuje część mojego wynagrodzenia. To jest bez sensu, bo pieniądze z pensji inwestowałam w zakup towarów którymi później handlowałam w centrum handlowym i na różnych giełdach, w ten sposób miałam jeszcze większe źródło dochodów i spłacałam długi szybciej. Teraz kiedy komornik zajął mi część wynagrodzenia, mam tylko pieniądze na życie, czy to nie jest bez sensu?? nie mam za co kupić towaru którym mogłabym handlować. A może mam wziąć kolejną pożyczkę na zakup towaru :((( ten cały system komorniczy jest totalnie bez sensu, zależało mi na spłacie długów, ale teraz jedyne co mam to środki na przeżycie!!! zajęcie pensji przez komornika pogrzebało mnie jeszcze bardziej. Good luck too all of you!

 8. czy komornik może zająć najniższą krajową? taką mam własnie wypłatę i wiem, że lada dzień komornik zajmie mi ją…

  1. Janina Gołębiecka

   Jakiej kwoty nie może zająć komornik? Kwota wolna od potrąceń komorniczych na ten rok, to właśnie kwota minimalnej krajowej. Komornik nie może nic Ci zabrać z takiej pensji.

 9. ile moze zabrac komornik z 1/2 etatu w tym roku? szybko potrzebuję odpowiedzi.

  1. Janina Gołębiecka

   Komornik zabierając pieniądze z pensji musi pozostawić pracownikowi co najmniej kwotę równą pensji minimalnej. Lub kwotę do niej proporcjonalną w przypadku mniejszego wymiaru etatu, czyli 1/2 etatu. Jeśli pracownik zarabia 1600 zł netto, to zajęcie komornicze z pensji pracownika wyniesie tyle, żeby nie naruszyć minimalnej krajowej czyli 1530 zł. Komornik zajmie zatem 70 zł

   W przypadku pracownika który zatrudniony jest na 1/2 etatu, to proporcjonalnemu zmniejszeniu ulegnie kwota wolna od zajęcia komorniczego wypłaty i samo potrącenie. Pracownik na 1/2 etatu dostanie powiedzmy na rękę 800 zł, a więc kwota wolna od zajęcia komorniczego w tym przypadku 1/2 etatu to 765 zł (połowa płacy minimalnej z 1530zł), komornik wtedy będzie mógł zabrać tylko 35 zł. :-)

 10. Nie wiedziałam właśnie od jakiej kwoty komornik może zająć wynagrodzenie, mam najniższą krajową, to komornik nie zabierze nic tak? nie wiem za co miałabym żyć jak i tak z tego co mam to ledwo co starcza, dużo płacę za wynajem mieszkania ale gdzieś trzeba przecież żyć?!

  1. Janina Gołębiecka

   Dokładnie, kwota wolna od zajęcia to kwota minimalnej krajowej na dany rok. W 2018 roku, jest 1530 zł netto na miesiąc.

 11. Wiem już ile można potrącić z wynagrodzenia na komornika ale to i tak mnie nie satysfakcjonuje, bo jeśli komornik zostawi mi najniższą krajową to jak mam wyżyć z dzieckiem? jestem samotną matką, jak żyć? dobrze że komornik nie ruszy mojego świadczenia na dziecko +500, gdzieś czytałam, że przez pomyłkę komornik zajmował również świadczenia socjalne jak np. 500 PLUS.

  Nie wiem, wpadłam w długi nie ze swojej winy i teraz przyjdzie mi za to płacić latami, ciekawe czy ścigną mojego byłego partnera, jestem bardzo ciekawa.

 12. Mi komornik na pensji zabiera aż połowę, zostawia mi tylko kwotę wolną od potrącenia, niestety musze teraz zrezygnować z bardzo wielu rzeczy, moje długi to prawie 17 tys zł. + koszty komornicze, z tego co wyczytałam to komornik zabiera jeszcze prowizji za ściągnięcie długu od dłużnika aż 15% wartości długu, czyli te koszty zapłacę ja a nie wierzyciel? czyli jeśli mam 17 tys zł długu, to jak doliczę do tego 15% (2550zł), to do oddania mam kwotę 19550 zł. no żyć nie umierać, raj na ziemi…

  1. Komornik może doliczyć szereg różnych kosztów, więc to nie jest oczywiste te 15%, do oddania jest zwykle więcej, przy małych kwotach to ponad 100%

 13. Często widzę, że na forach pada pytanie, czy komornik może zająć najniższą krajową – nie nie może kochani, to pieniądze dla Was na życie! nie wiem jak tylko jest z zaległymi alimentami, czy ta wolna kwota od zajęcia komorniczego też obowiązuje?

 14. ile może zabrać komornik z emerytury? dostaję 2000 brutto – proszę o odpowiedź szybko, bo niebawem dostanę pismo od komornika.

 15. Dzięki za artykuł, wiem już do jakiej kwoty komornik może zająć wynagrodzenie, u mnie do spłaty jest w sumie niewiele bo 9 tys zł. Pozdrawiam!

 16. Czarek/Wa-wa

  Ludzie czytacie bez zrozumienia: do jakiej kwoty komornik może zająć wynagrodzenie? do kwoty minimalnej krajowej, czyli wszystko ponad tę kwotę. W tym roku minimalna krajowa to 2100 brutto i chyba 1530 zł netto, czyli komornik ma prawo zabrać Wam z wypłaty tylko kwotę powyżej 1530 zł(kwoty minimalnej). W przypadku gdy ściągane są zobowiązania alimentacyjne – komornik ma prawo zająć 60% wynagrodzenia!

  Jeśli natomiast jesteście zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu, kwota wolna od zajęcia komorniczego ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu się – adekwatnie do części etatu na jakim pracujecie! Praca na umowę cywilnoprawną, wliczając w to popularną umowę-zlecenie, powoduje, że komornik ma prawo zająć pełną kwotę wynagrodzenia, chyba że jest to Wasze jedyne źródło dochodu! Wtedy zastosowanie ma znowu kwota wolna od zajęcia komorniczego jak na umowie o pracę, czyli kwota minimalnej krajowej jest nietykalna przez komornika! Ale trzeba też wtedy złożyć dokumenty do komornika, potwierdzające, że umowa zlecenie jest Waszym jedynym źródłem utrzymania i nie macie innych dochodów, wtedy komornik nie zabierze całej kwoty z umowy o pracę na umowę zlecenie.

 17. zajęcia komornicze pogrążają ludzi mających długi jeszcze bardziej, wiadomo że dług trzeba oddać, ale tak jak pisałam jakaś Pani u góry w komentarzach, zajęcia komornicze pogrążyły ją jeszcze bardziej, bo inwestowała ona część pieniędzy z pensji na zakup produktów którym później handlowała, robią sobie kolejne dochody, teraz pozbawiona budżetu na inwestycje, będzie latami oddawać po parę złotych wierzycielowi. zajęcia komornicze powinny być rozpatrywane indywidualnie, jeśli dłużnik udowodni, że pozbawiając go części pensji, komornik odetnie mu szansę na generowanie dochodów, to wtedy zajęcie komornicze nie mogłoby mieć miejsca na pensji tak przedsiębiorczej osoby! A Ci którzy mimo dużej pensji nie oddają pożyczonych kiedyś pieniędzy, powinni mieć zajęcie komornicze od razu. Bo długi trzeba oddać!

  1. Janina Gołębiecka

   Dokładnie, zgadzam się z tym co napisałaś. Przedsiębiorczy ludzie, powinni mieć możliwość wyjścia z długów dzięki swojej obrotności, do tego oczywiście potrzeba pieniędzy?! budżetu, dzięki któremu dłużnik będzie mógł wypracować zyski z działalności i oddać długi wierzycielowi. Dla dłużników którzy udokumentują że dodatkowo zarabiają dzięki pieniądzom pochodzącym z pensji, prawo powinno wstrzymać zajęcie komornicze z pensji.

 18. zarabiam najniższą krajowa ile moze zabrac komornik mi z wypłaty? wypłaty dostąję 2400 netto na rękę i mam jedno dziecko, żyję sama – matka samo wychowująca dziecko. Proszę o odpowiedź.

 19. Zdzisław R.

  Do Elka, jeśli chcesz wiedzieć jaki procent wynagrodzenia może zająć komornik z Twojego wynagrodzenia, to wystarczy, że odejmiesz o swojego wynagrodzenia kwotę wolną o zajęć komorniczych, czyli 1530 zł bo tyle wynosi obecnie minimalna krajowa na rękę. Komornik zabierze Ci z pensji 870 zł. (2400 zł – 1530).

 20. Tarczyński

  A znacie jakieś dobre konto bez komornika? takie którego nie znajdzie? kiedyś były do dyspozycji SKOK-i ale niestety sa już w systemie OGNIVO :/

 21. Od kiedy obowiązują te przepisy od 1 stycznia czy 1 marca… proszę o odpowiedz

  1. Janina Gołębiecka

   kwoty wolne od egzekucji i potrąceń obowiązują od 1 marca, czyli od tego samego dnia, w którym wzrosło w tym roku minimalne wynagrodzenie.

   1. Witam, mój pracodawca wysłał bez mojej wiedzy i oczywiście zgody… 900 zł na konto komornika, zostawiając mi 800 zł wypłaty. Nie zostawiając minimalnej kwoty wolnej od zajęcia. Co mam z tym zrobić?

    1. Janina Gołębiecka

     Jeśli chodzi o samą zgodę na potrącenie z Twojej pensji należności dla komornika, to niestety ale takiej zgody komornik ani pracodawca nie potrzebują od Ciebie. Kwota która trafiła na konto komornika, jest ustalana przez Twojego pracodawcę… Pracodawca ma po prostu prawny obowiązek, potrącić z Twojej pensji daną kwotę, której żąda komornik. Niestety nie wiem jaki charakter umowy i jakie wynagrodzenie łączy Ciebie i pracodawcę, dlatego nie jestem w stanie określić, czy potrącona przez komornika kwota jest słuszna, bądź nie. Jeśli jesteś przekonana, że komornik zabrał zbyt dużo z Twojej pensji, to możesz złożyć skargę bezpośrednio u tego komornika. Kiedyś skargę na komornika składało się w sądzie, ale po zmianie przepisów, skargę teraz składa się bezpośrednio u danego komornika, który wg. Nas zawinił i nie postępuje zgodnie z prawem. Co robić w takiej sytuacji? poproś pracodawcę o dane komornika, który zajął Twoją wypłatę, skontaktuj się z nim i poproś o rozbicie na czynniki pierwsze kwotę, którą zajął pracodawca.

     1. Witam umowa o pracę jest zawarta na 18 miesięcy, pracodawca sam podjął decyzję o przekazaniu kwoty 900zł nie informując mnie o tym. Jednoznacznie nie zostawił mi do wypłaty minimalnej kwoty. Na pytanie dlaczego tak zrobił usłyszałam odpowiedź”no trudno”zaznaczam iż nie jest to zadłużenie alimentacyjne… Więc o ile dobrze rozumiem to powinnam dostać minimalną kwotę.

     2. Janina Gołębiecka

      W takim razie, księgowość w firmie w której pracujesz, lub sam szef, łamie Twoje prawa, bowiem obowiązuje w prawie kwota wolna od potrąceń w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (1530 zł), która przysługuje pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy, oczywiście po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż alimentacyjne. Źródło: Art. 871. Kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za pracę.

      Myślę, że musisz złożyć skargę na czynności komornika, ten po zapoznaniu się z Twoim przypadkiem, powinien skontaktować się z pracodawcą i ustalić z nim właściwą wysokość potrącenia z pensji. Przedstaw także pracodawcy art. 871 dotyczący kwot wolnych z wynagrodzenia.

 22. Witam, mam na koncie bankowym komornika, dziś mi wziął 985zl i zostawił 400 zł, czy to jest normalne? czy komornik może tyle zabrać z konta??

  1. Janina Gołębiecka

   Wolne od zajęcia komorniczego, są kwoty do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia brutto. W tym roku, minimalna krajowa brutto, to 2100 zł, a więc komornik powinien zostawić Ci na koncie bankowym minimum 1575 zł. Niestety ten limit nie dotyczy dłużników alimentacyjnych. Takie osoby mogą mieć zajętą przez komornika całą kwotę jaka znajduje się na koncie bankowym.

 23. Ok dziękuję za informacje, w banku mi powiedzieli, ze jeśli w zeszłym miesiącu miałam środki wolne 1100 to mi teraz nic nie przysługuje jak 400zl:/ czy z tym mogę się odwołać z pismem od prawnika? pozdrawiam

  1. Janina Gołębiecka

   Aniu, no zgadza się, jeśli w tamtym miesiącu miałaś wolne środki w kwocie 1100 zł i teraz komornik zostawił Ci 400 zł – to daje to kwotę wolną od zajęcia – czyli wspomniane i ustawowe 1575 zł. Podejrzewam, że gdybyś wyciągnęła ze swojego konta te 1100 zł, to komornik musiałby Ci w tym miesiącu zostawić okrągłe 1575 zł, ale przez to, że zatrzymałaś pieniądze z tamtego miesiąca na koncie bankowym (1100zł), to komornik dobił do 1575 zł zostawiając Ci jedynie 400 zł w tym miesiącu. Chyba trzeba czyścić konto co miesiąc, żeby komornik tyle nie zabierał z konta bankowego.

 24. A jak jest z zajęciem przez komornika wynagrodzenia za prace jak ktoś w połowie miesiąca zaczął pracować i zarobił np.800zł netto?

  1. Janina Gołębiecka

   Tutaj pierwsze skrzypce gra – stosunek jaki łączy Ciebie i pracodawcę, a więc czy jest to umowa o pracę, umowa-zlecenie, czy np. praca na pół etatu.

 25. Witam. A co w przypadku kiedy mam umowę o pracę i stawkę godzinowa. Jak to wtedy jest liczone. Nie mam stałej pensji tylko w zależności jaka jest norma w danym miesiacu. W tej chwili jestem na zwolnieniu z powodu ciąży. Termin na koniec maja i niewiem na co się nastawiam. Jak to teraz będzie z wypłatą i jak na macierzyńskim.

  1. Janina Gołębiecka

   No to i tak nic się nie zmienia, każde pieniądze powyżej 1575 zł – zostaną przez Twojego pracodawcę przelane na konto komornika. Jeśli natomiast chodzi o zajęcie komornicze a zasiłek macierzyński, to niestety ale zasiłek macierzyński podlega egzekucji na zasadach określonych w ustawie emerytalnej, zasiłek macierzyński jest traktowany tak samo jak świadczenia rehabilitacyjne, zasiłki chorobowe czy zasiłki opiekuńcze. Czyli zasiłek macierzyński komornik zajmie w wysokości do 1/4 zasiłku. A jeśli są to długi za zaległe alimenty, to zasiłek macierzyński zostanie potrącony do 3/5 wysokości zasiłku.

 26. Witam, dostałam pismo od komornika o zajęciu konta, nie pracuje ponieważ siedzę w domu z półtorarocznym dzieckiem, a za tydzień przyjdzie na świat drugie, jedynymi wpływami na konto jest 500 plus I zasiłek rodzinny, dodatkowo czasem ktoś z rodziny podeślę 100 zł na życie, czy jeśli w tej chwili konto jest puste, A ktoś wysłał mi 100zl, te pieniądze zostaną zajęte przez komornika?? Podobnie powinno przyjść za dwa dni 500 zł z zasiłku, czy te wszystkie pieniądze zostaną zablokowane przez komornika??

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli chodzi o zajęcie konta bankowego przez komornika, to jeśli nie są to długi za alimenty, to komornik powinien pozostawić Ci na koncie bankowym do dyspozycji 75% minimalnego wynagrodzenia brutto. Czyli, jeśli w 2018 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2100 zł, to 75% z tej kwoty to 1575 zł. A więc jeśli ktoś z rodziny wyśle Ci 100 zł na puste konto bankowe, to komornik tych pieniędzy nie zajmie/zablokuje. Jeśli pytasz o to, czy komornik może zająć zasiłek rodzinny, to odpowiedź brzmi: NIE! Ponieważ Art. 833 Kodeksu postępowania cywilnego jasno precyzuje, że Komornik nie ma prawa zająć zasiłku rodzinnego ani żadnego innego rodzaju świadczenia czy dodatków rodzinnych. Art.833 “§ 6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych oraz świadczenia z pomocy społecznej.” Jeśli chodzi o świadczenie 500+, to załóż sobie konto socjalne i komornik tego świadczenia Ci nie zajmie. Jeśli 500+ trafia na zwykłe konto bankowe, to komornik nie wie skąd pochodzą pieniądze i bardzo często zajmuje takie wpływy!

 27. Zastanawiam się jak to jest że komornik zabiera 1/4 kwoty ale od kwoty brutto ? jestem na zwolnieniu chorobowym (ciąża) l4 mam na dwa tygodnie więc ok 911 zł brutto i od tej kwoty odbierają mi tą 1/4 . czy nie powinni mi odbierać kwoty netto a nie brutto ?

 28. Witam mam 2.250 podstawy + 450 wysługi razem 2700 ile może zabrać mi komornik z tej kwoty? pozdrawiam.

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli wysługa wliczana jest do Twojej pensji bezpośrednio, to Twój dochód wg komornika wynosi 2700 zł, biorąc pod uwagę kwotę wolną o zajęcia komorniczego, to z tej pensji dostaniesz jedynie 1530 zł. Resztę zajmie komornik.

 29. Witam. Jestem obecnie na macierzyńskim, komornik zajął mi konto bankowe, oraz zgłosił do pracodawcy egzekucję i wypłaty dostalam 900 zł, pracodawca powiedział mi, ze teraz tyle będę dostawać, bo należy mi się 90% zasiłku emerytalnego a zaznaczam, ze dług nie jest spowodowany alimentami. Dodatkowo na moim koncie bankowym pojawiło sie – 2504 zl., czyli mam rozumieć, że w przyszłym miesiącu zabierze mi całość?

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Doroto, oczywiście tylko wspomnę, że Twój pracodawca nie musi mieć Twojej zgody na potrącenie z wynagrodzenia na rzecz egzekucji komorniczej. Jeśli Twoje długi nie mają charakteru alimentacyjnego, gdzie zabierana jest 3/4 pensji, a są to normalne długi, to komornik z zasiłku macierzyńskiego może zająć do 1/4 wysokości świadczenia. Zasiłek macierzyński podlega egzekucji komorniczej na warunkach, które określa ustawa emerytalna. Przepisy tej ustawy jasno mówią, że zasiłek macierzyński (albo zasiłek chorobowy, zasiłek opiekuńczy, czy świadczenie rehabilitacyjne) może podlegać egzekucji komorniczej. Nie wiem skąd pracodawca wziął te 90% zasiłku emerytalnego, ale wyszło to na Twoją korzyść, więc chyba nie warto narzekać. Ogólna zasada jest taka, że komornik z zasiłku macierzyńskiego, ma prawo zająć do 25% świadczenia a jeśli dłużnik ma dług o charakterze alimentacyjnym, to komornik może wtedy zająć 75% świadczenia macierzyńskiego. Zastanawia mnie też kwestia o której piszesz, mianowicie chodzi o: “Dodatkowo na moim koncie bankowym pojawiło się – 2504 zl., czyli mam rozumieć, że w przyszłym miesiącu, komornik zabierze mi całość?” – komornik nie może przecież zabrać pieniędzy z konta bankowego skoro ich tam nie ma! jeśli komornik mimo to ściągnął z Twojego konta bankowego pieniądze i masz teraz debet na koncie, to musisz złożyć skargę na komornika, bo takie działanie komornika jest bezprawne!

 30. Dzień dobry.

  Mój chłopak ma problem z komornikiem i potrzebuje pomocy.

  Dnia 01.06 mój chłopak otrzymał SMS, że na konto wpłynęły środki (wypłata w wysokości najniższej krajowej), gdy poszedł do bankomatu, okazało się, że na koncie jest tylko 99 zł, a reszta pieniędzy została przez bank przesłana do komornika. Chciałam spytać, czy bank miał do tego prawo, aby przesłać środki z najniższej krajowej do komornika, zostawiając mojego chłopaka bez środków do życia? Dodam że na konto nie wpływają żadne inne środki oprócz wynagrodzenie z najniższej krajowej, wcześniejsza wypłata była 02.05, chłopak ma komornika za kredyty nie za alimenty. Czy istnieje jeszcze coś takiego jak kwota odnawialna czy już nie? Z góry dziękuję za pomoc.

  1. Janina Gołębiecka

   Zacznę od tego, że bank ma prawny obowiązek podporządkować się poleceniom organu egzekucyjnemu czyli komornikowi. A więc, jeśli długi Twojego chłopaka nie są za alimenty, to komornik nie miał prawa zająć całej kwoty zgromadzonej na jego koncie bankowym. W 2018 roku, komornik powinien zostawić Twojemu chłopakowi na koncie pieniądze do dyspozycji w kwocie 1575 zł. Czemu taka kwota a nie inna? Ponieważ minimalne wynagrodzenie w 2018 roku wynosi 2100 zł brutto, dlatego kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego wynosi 1575 zł (75% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę). Mało tego, ta kwota jest odnawialna co miesiąc! a więc jeśli dłużnik zarabia minimalną krajową, to komornik nie ma prawa zająć ani wynagrodzenia za pracę, ani środków na koncie bankowym, pod warunkiem, że zgromadzona kwota na koncie nie przekracza 1575 zł! Twój chłopak musi złożyć wniosek do komornika o umorzenie egzekucji komorniczej z jego rachunku bankowego. Wzór takiego wniosku znajdziesz w dziale wzory pism komorniczych.

 31. Pieniądze z banku są wysyłane z automatu do komornika po tym jak komornik wysłał kiedyś pismo do tego banku. Wychodzi na to, że wina jest po stronie banku, bo nie wzięli pod uwagę tego, że kwota jest co miesiąc odnawialna i że od 1 czerwca chłopakowi na nowo należy się najniższa krajowa. Dziękuję bardzo za pomoc. Jest Pani wspaniała. ;)

 32. Dzień dobry. Ja pisałam do Pani wczoraj.
  Sprawa chłopaka się trochę skomplikowała, komornik który zabrał bezprawnie pieniądze nie odbiera telefonu, jego koleżanki z pracy podały mojemu chłopakowi telefon do wierzyciela do którego komornik rzekomo wysyła pieniądze (firma T-mobile). Chłopak oczywiście tam zadzwonił i został poinformowany że oni 2 czy 3 miesiące temu sprzedali ten dług i że nie otrzymali od komornika w piątek żadnych pieniędzy? Co robić w takim wypadku? Dodam że jeszcze w tym miesiącu komornik wysłał pismo w którym informował że ściąga dług na rzecz firmy T-mobile. Firma ta jak i osoba ich reprezentująca nie mogą nam udzielić żadnych informacji w tym temacie, ponieważ okazuje się że oni sami o niczym nie wiedzieli.

  1. Janina Gołębiecka

   Dzień dobry Agnieszko, w takim razie T-mobile sprzedał dług na giełdzie wierzytelności lub do Funduszu sekurytyzacyjnego. Tak jak pisałam, musicie nawiązać kontakt z komornikiem, nawet nie telefoniczny, a osobiście się pofatygować do kancelarii komorniczej i zapytać wprost: na rzecz, którego wierzyciela komornik zajął konto bankowego, trzeba takie rzeczy wiedzieć. Ponadto, jak już pisałam, bez względu na to kto będzie tym wierzycielem, firma windykacyjna czy Fundusz Sekurytyzacyjny, Twój chłopak musi złożyć wniosek do komornika o umorzenie egzekucji komorniczej z jego rachunku bankowego.

 33. Mam wypłatę 1.800 zł, a komornik zabiera mi 500 zł, czy nie powinno być tak, że najniższą krajową powinien mi komornik zostawić?

  1. Janina Gołębiecka

   Wszystko zależy od tego, jaki charakter pracy łączy Ciebie i pracodawcę, a także jaki rodzaj długu posiadasz. Generalnie masz rację, w 90% przypadków, komornik powinien zostawić dłużnikowi kwotę wolną od zajęcia, która na 2018 rok wynosi 1530 zł. Jeśli otrzymujesz pensję w wysokości 1.800 zł netto, to komornik może z tej pensji zająć jedynie 270 zł. Złóż skargę na komornika, termin złożenia to 7 dni od daty zajścia zdarzenia. Niestety złożenie skargi kosztuje 100 zł. Jeśli nie stać Cię na pokrycie tej kwoty, wraz ze skargą na komornika, złóż wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych. Skargę wnosi się do komornika.

 34. Mam Pytanie jak wygląda sytuacja związana z umową zlecenie? Czy obowiązuje wtedy kwota wolna od zajęcia? ile wynosi? dodam że nie chodzi tu o alimenty.

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Kasiu, jeśli pracujesz na umowę zlecenie i jest to Twoje jedyne źródło dochodu, a także ma ono charakter ciągły, systematyczny, czyli wypłata co miesiąc, to komornik nie ma prawa takiego wynagrodzenia z umowy zlecenie zajmować. niestety bardzo często dzieje się tak, że komornik usprawiedliwia się niewiedzą i zajmuje wynagrodzenie z umowy zlecenia. Wtedy Ty jako dłużnik, musisz złożyć do komornika pismo o wyjęcie spod zajęcia komorniczego wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia. Gotowy wzór takiego pisma, znajduje się w dziale wzory pism komorniczych <-- kliknij. Jeśli chodzi o kwotę wolną od zajęcia, to przy umowie zlecenie (jako jedynego i systematycznego źródła dochodu) to jest ta sama zasada co przy zatrudnieniu na umowie o pracę, czyli wolna od zajęcia dla umowy zlecenie jest kwota 1530 zł. Pozdrowienia!

 35. Olka/Krosno

  Pracuję na 1/2 etatu umowa o pracę, mam komornika – zajęcia nie alimentacyjne – ile może zająć komornik z 1/2 etatu? jaka jest wolna kwota od zajęcia z takiego wynagrodzenia?

  1. Janina Gołębiecka

   Generalnie rzecz ujmując, kwota wolna od potrącenia komorniczego z 1/2 etatu, jest w niższa proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy dłużnika. Komornik dokonując egzekucji z pensji musi pozostawić do dyspozycji dłużnikowi przynajmniej kwotę równą kwocie minimalnej krajowej (1530 zł) bądź kwotę do niej proporcjonalną w momencie zatrudnienia na inny wymiar etatu. A więc, jeśli pracujesz na 1/2 etatu, to kwota wolna od zajęcia wynosi wtedy 765 zł. (czyli 50% minimalnej krajowej).

 36. Witam. Mam zajęcie komornicze i na pensji i na koncie bankowym. Dziwne to, bo przecież jak komornik pobiera z pensji bezpośrednio, to dlaczego komornik siedzi na moim koncie bankowym? Druga sprawa rozumiem, że jeśli z pensji komornik mi zabrał do 1533 zł, to z konta może zabrać resztę? Mam rentę na dzieci po zmarłym ojcu dzieci? Czy muszę pisać jakieś pismo do komornika? aby tego nie zajął renty?
  Trzecia sprawa to mam dom na kredyt w banku, kredyt ten spłacam. Czy za długi 79 tys komornik może mi zająć dom, który jest w kredycie w innym banku?

  1. Janina Gołębiecka

   Niestety prawo jest takie, że wierzyciel może we wniosku o wszczęcie egzekucji komorniczej, wymienić kilka składników majątku dłużnika, z których komornik będzie mógł egzekwować spłatę długu. Jasno o tym mówi: Art.799. §1. Wierzyciel może w jednym wniosku wskazać kilka sposobów egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi. Spośród kilku sposobów egzekucji wierzyciel powinien zastosować najmniej uciążliwy dla dłużnika. Kolejna sprawa, to masz prawo bronić się przed zajęciem pensji i jednoczesnym zajęciem konta bankowego, jasno o tym mówi: art. 799 §2. Jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika oczywiście wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, dłużnik może żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części majątku.
   A więc jeśli komornik zajął Twoje konto bankowe i pensję, to mamy w takiej sytuacji do czynienia z nadmierną egzekucją komorniczą, musisz złożyć do komornika wniosek o wyłączenie spod egzekucji rachunek bankowy, tak aby komornik jedynie zajmował Twoją pensję. Wzór takiego wniosku znajdziesz w dziale WZORY PISM.

   Jeśli chodzi o trzecie pytanie, to taki scenariusz wchodzi w grę, 79.000 długu to nie mała kwota i komornik może podjąć próbę egzekucji z nieruchomości, jeśli dom jest na kredyt, to nie jest to przeszkodą dla komornika. Ponieważ przypuśćmy, gdyby doszło do licytacji nieruchomości, to komornik w pierwszej kolejności spłaca z uzyskanych ze sprzedaży domu pieniędzy bank (kredyt), a to co zostanie, komornik przekazuje na poczet spłaty długu, którym masz u wierzyciela.

   Ale tak jak pisałam, komornik może podjąć się zajęcia nieruchomości w kredycie, ale nie musi, to zależy od wierzyciela i tego co wierzyciel wpisał we wniosku o wszczęcie przeciwko Tobie egzekucji komorniczej.

   1. A jeszcze jedno pytanie, czy komornik zostawia tylko 1533 zł (tyle dostałam pensji), mimo iż na moim utrzymaniu jest dwójka dzieci (ojciec nie żyje)? Czy ta kwota nie powinna być powiększona? Praca na cały etat umowa o pracę. I czy komornik może zabierać rentę na dzieci, która wpływa na konto w kwocie 800 zł. Czy muszę pisać pismo do komornika, aby tego nie zajął?

    1. Janina Gołębiecka

     Bez względu na to ile masz dzieci pod opieką, kwota wolna od zajęcia z wynagrodzenia nie zmienia się, jest na stałe określona w przepisach. Jeśli chodzi o rentę po zmarłym mężu, to należy przytoczyć: Art.833. §5. Do egzekucji z rent przysługujących z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej i z rent zasądzonych przez sąd lub ustalonych umową za utratę zdolności do pracy albo za śmierć żywiciela lub wypłacanych z dobrowolnego ubezpieczenia rentowego oraz do egzekucji ze świadczeń pieniężnych przysługujących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa stosuje się przepisy o egzekucji ze świadczeń przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin. Zajęcie renty po zmarłym mężu, którą wypłaca ZUS – jest możliwe, komornik musi pozostawić dłużnikowi co najmniej 50% najniższej renty.

     1. Jeszcze raz. Renta jest wypłacana nie na mnie a wyłącznie na dzieci, czy w takim wypadku komornik może ją zająć :-)

 37. Pozostaję bez źródła dochodu. Mam założoną sprawę o rentę, utrzymuję się z celowych zasiłków z MOPS, a z powodu zwolnień lekarskich, mogę i to niedługo utracić – utrata statusu bezrobotnego, a więc jak mnie poinformowano w MOPS – utracę prawo do celowego zasiłku z MOPS, mam zasądzone alimenty, które płacę, a komornik zajął mi jedyny dochód w tym roku czyli zwrot podatku z urzędu skarbowego, który miałem przeznaczyć na alimenty. Czy mogę coś z tym zrobić?

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj. Niestety nie jesteś w stanie nic z tym zrobić. Komornik zajmie Ci zwrot podatku z US.

 38. Witam! Mam komornika na głowie, który zablokował mi moje konto bankowe – każdy dodatkowy wpływ gotówki na konto zabiera komornik, łącznie z alimentami które otrzymuję na córkę od byłego męża, komornik uzgodnił z bankiem, iż mogę mieć na koncie tylko kwotę 1550 zł, mało tego, komornik dodatkowo zabiera mi połowę pensji w wysokości 1514 zł, a dostaję na rękę 3000,43 zł. W tym miesiącu zabrał już 3500 zł. Zatem komornik działa na dwóch polach jednocześnie – blokada konta bankowego i ściąganie pieniędzy z pensji. Moje pytanie – czy jest to zgodne z prawem? Nie jestem w stanie zapłacić rachunków bieżących, typu czynsz za mieszkanie, światło, a co dopiero mówić o życiu codziennym. Nie zawsze mam możliwość dorobienia dodatkowych pieniędzy. Nie migam się od odpowiedzialności za spłatę swoich długów, ale nie w ten sposób, albowiem za chwilę działania komornika doprowadzą do jeszcze większych problemów finansowych. Proszę o radę co zrobić z tym fantem.

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Agnieszko. Komornik ma prawo zablokować konto bankowe dłużnika, jeśli chodzi o ten rodzaj egzekucji komorniczej, to kwota wolna od egzekucji z rachunku bankowego wynosi 1575 zł miesięcznie! (75% kwoty minimalnej krajowej brutto). Komornik ma tez prawo w ramach tej samej egzekucji komorniczej zająć inne składniki majątku dłużnika, jak np. wynagrodzenie. Kwota wolna od egzekucji z wynagrodzenia wynosi 1530 zł. (jest to minimalna krajowa netto).

   Co ważne, to komornik nie ma prawa zajmować Ci alimentów, które wpływają na Twoje konto bankowe! Źródło: Art. 833 § 6 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że „nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne”, oznacza to, że Kodeks postępowania cywilnego wyłącza spod egzekucji komorniczej alimenty. Komornik nie może ich zajmować! problem polega na tym, że alimenty kiedy wpływają na Twoje konto bankowe tracą tzw. tożsamość. Komornik nie wie, że środki znajdujące się na zajętym koncie bankowym dłużnika pochodzą z alimentów. Co zrobić?

   Musisz udać się do komornika z wyciągami z konta bankowego, na których widać wpływy alimentacyjne i żądać zwolnienia tych środków spod zajęcia.

   Kolejna sprawa to sytuacja, kiedy komornik najpierw zajmuje Twoje wynagrodzenia, a później, gdy wpłynie ono na konto bankowe, znów jest uszczuplane przez prowadzoną egzekucję z rachunku bankowego, dochodzi wtedy do nadmiernej egzekucji. Co zrobić w takiej sytuacji?

   Art. 799 KPC, który mówi, że:
   § 1. Wniosek o wszczęcie egzekucji lub żądanie przeprowadzenia egzekucji z urzędu umożliwia prowadzenie egzekucji według wszystkich dopuszczalnych sposobów, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości. Wierzyciel może wskazać wybrane przez siebie sposób albo sposoby egzekucji. Organ egzekucyjny stosuje sposób egzekucji najmniej uciążliwy dla dłużnika.

   § 2. Jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika oczywiście wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, dłużnik może żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części majątku.

   Jeśli komornik zajął kilka składników majątku, a dług wcale nie jest tak duży, to możesz złożyć wniosek o zawieszenie egzekucji z innych składników majątku dłużnika (wzór wniosku <–znajdziesz tutaj). Jeśli komornik nie zaprzestanie uciążliwej i nadmiernej egzekucji, to przysługuje Ci skarga na zastosowanie zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego, a więc skarga na komornika. W dziale wzory pism znajduje się również wzór skargi na komornika. Jeśli będziesz konstruować skargę na komornika, to umieść w niej wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego z określonego składnika majątku, czyli wnosisz o ograniczenie egzekucji komorniczej do jednego tylko składnika majątku np. tylko wynagrodzenia.

 39. Witam, pracuję na 1/2 etatu i do ręki pensji dostaję 797.50 zł. Właśnie mój pracodawca otrzymał list od komornika, że zajmuje moje wynagrodzenie, więc mam pytanie: ile z mojej pensji może zabrać mi komornik? I gdzie można się odwołać w razie czego od tego zajęcia pensji?

  1. Janina Gołębiecka

   Wita Marto, jeśli pracodawca otrzymał list od komornika, to teraz obowiązkiem pracodawcy względem komornika, jest obliczenie kwoty zajęcia z Twojej pensji. Jeśli pracujesz na umowę o pracę na 1/2 etatu, to skoro kwota wolna od zajęcia z wynagrodzenia wynosi 1530 zł (minimalna krajowa) przy zatrudnieniu na cały etat, to przy 1/2 etatu, kwota wolna ulega pomniejszeniu i wynosi ona 765 zł, a więc połowa kwoty wolnej przy całym etacie. Z 797,50 zł wypłaty, komornik będzie mógł zająć Ci wszystko ponad 765 zł, czyli 32,50 zł.

   Jeśli pracodawca wyliczy inną kwotę, to należy najpierw pofatygować się do działu kadr czy księgowości z prośbą o korektę wyliczonej kwoty zajęcia jeśli kwota jest błędna, jeśli to nie pomoże, to składasz skargę na komornika u samego komornika. Wzór skargi na komornika znajdziesz w dziale WZORY PISM.

 40. Witam, pracuję na umowie o pracę na 3/4 etatu. Ile z mojej wypłaty może zabrać mi komornik? Wypłatę otrzymuję na rękę a nie na konto bankowe.

  1. Janina Gołębiecka

   Nie ma większego znaczenia czy pieniądze z wynagrodzenia otrzymujesz do ręki czy na konto bankowe. Komornik zajmując pensję dłużnika, zwraca się do pracodawcy i to pracodawca ma obowiązek wobec komornika, aby obliczyć część zajęcia z pensji i przekazywać jej część wprost na konto komornika. Jeśli pracujesz na 3/4 etatu, to kwota wolna od zajęcia z wynagrodzenia (1530zł) ulega pomniejszeniu. Jeśli więc kwota wolna z wynagrodzenia przy pełnym etacie wynosi 1530 zł, to kwota wolna od zajęcia przy 3/4 etatu wynosić będzie 1147,50 zł. (1530 x 75%).

 41. W miesiącu czerwcu byłam na urlopie wypoczynkowym (cały miesiąc ponieważ pod koniec maja skończyłam urlop macierzyński i przeszłam na wypoczynkowy – 38 dni) wyliczone wynagrodzenie za miesiąc czerwiec wyniosło 2076,24 zł netto. Moje wynagrodzenie obciążone jest zajęciem egzekucyjnym (niealimentacyjnym).

  Pracodawca potracił mi z tej wypłaty 912,48zl i składkę na ubezpieczenie comiesięczne w kwocie 67 zł. Przelewem otrzymałam 1096,76 zł. Jestem zatrudniona na 3/4 etatu umowa o prace. Proszę o informacje, czy kwota która została potrącona nie jest za wysoka i jeśli jest to co mogę w tej sytuacji zrobić?

  Próbowałam się kontaktować z księgowością, ale do dnia dzisiejszego nie otrzymałam odpowiedzi. Pozdrawiam.

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli chodzi o kwotę wolną od zajęcia z wynagrodzenia przy 3/4 etatu, to warto zacząć od tego, że kwota wolna od zajęcia przy pełnym wymiarze zatrudnienia wynosi 1530 zł, kwota minimalnej krajowej obniżana jest odpowiednio do wymiaru pracy na jakim pracuje dłużnik. A więc, jeśli zatrudniona jesteś na 3/4 etatu, to kwota wolna od zajęcia nie wynosi 1530 zł, a 1147 zł. Tyle co miesiąc komornik powinien pozostawić Ci z wynagrodzenia, a Ty otrzymał niecałe 1100 zł. Więc jest rozbieżność w kwocie około 48 zł.

 42. Komornik zajął rachunek bankowy. Pracodawca wypłaca mi wynagrodzenie na konto należące do osoby bliskiej. Czy grożą mi konsekwencje prawne? Dodam, ze dobrowolnie wpłacam komornikowi ustaloną kwotę.

  1. Janina Gołębiecka

   Jest to działanie na szkodę wierzyciela i grożą za to poważne konsekwencje:

   Art. 300. § 1. Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku,podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

   § 2. Kto, w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu lub innego organu państwowego, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku zajęte lub zagrożone zajęciem, bądź usuwa znaki zajęcia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

   Przepis, który przytoczyłam penalizuje wszystkie rodzaje zachowań dłużnika, który udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela poprzez, usuwanie majątku (fizycznie przenosi na inne, często nietypowe, miejsce), ukrywa swój majątek (przenosi w niedostępne dla wierzyciela miejsce (konto bankowe należące do osoby bliskiej), zbywa majątek (sprzedaje lub w inny sposób rozporządza), darowuje (nieodpłatnie przenosi własność), niszczy albo obciąża majątek (rzeczywiście lub pozornie). Czyli dłużnikowi grożą dość poważne konsekwencje działania na szkodę wierzyciela wyżej wymienionymi metodami. Takie działania cechują się tym, że dłużnik jest w 100% świadomy tego co robi i musi chcieć doprowadzić do udaremnienia zaspokojenia wierzyciela w całości lub części. Aby wierzyciel mógł przypisać dłużnikowi takie przestępstwo, musi fizycznie dojść do skutku w postaci udaremnienia lub uszczuplenia zaspokojenia wierzyciela. Jeśli więc dokonałeś już tego działania, to wierzyciel może zgłosić podejrzenie popełnienia przez dłużnika przestępstwa.

 43. Witam. Komornik wysłał pismo do mojego pracodawcy o cofniecie zajęcia wynagrodzenia dłużnika, i tu moje pytanie brzmi: czy jeśli mam teraz umowę zlecenie, to czy komornik może mi ją zabrać? obecnie mam umowę o prace, a zlecenie to dodatkowe pieniążki. Pozdrawiam.

  1. Janina Gołębiecka

   Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenie, jeśli jest powtarzalne i jest jedynym źródłem dochodu dłużnika, to podlega ochronie kwoty wolnej od zajęcia w takiej samej wysokości jak wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, jeśli jednak umowa zlecenie jest dodatkowym źródłem dochodu, a tak jest w Twoim przypadku, to komornik może zająć ją całą.

 44. Witam, posiadam konto w Banku Pocztowym na które wpływa 500plus i rodzinne (1220zl, kwotę ta bank blokuje a potem zwraca na konto z opisem ze zwolnione z egzekucji) 27 ego teraz będzie wpływać moja pensja (najniższa krajowa). Czy te 1220 zł wchodzi w skład tej kwoty wolnej od zajęcia którą mam na koncie bankowym co miesiąc?

  1. Janina Gołębiecka

   Te kwoty nie powinny być sumowane przez komornika. Świadczenie 500 plus i świadczenie rodzinne nie podlega egzekucji komorniczej, dlatego te środki w jakichkolwiek warunkach nie powinny być przez komornika zajmowane. Zatem suma pochodząca ze świadczeń nie pomniejsza kwoty wolnej od zajęcia.

 45. Witam, spodziewam się komornika, najprawdopodobniej zabierze mi połowę pensji, czy mogę poprosić pracodawcę, aby przekazywał mi druga połowę wynagrodzenia do ręki lub na konto bankowe mojej mamy? Czy z konta mojej mamy komornik może zabierać pieniądze?

  1. Janina Gołębiecka

   Komornik jeśli zajmie Ci część wynagrodzenia, to zajmie bezpośrednio u pracodawcy, a więc bez różnicy dla komornika pozostaje fakt, czy resztę Twojego wynagrodzenia otrzymasz przelewem czy gotówką. Co do konta bankowego Twojej mamy, to komornik nie ma prawa wchodzić na konto osoby trzeciej, innej niż dłużnik.

 46. Komornik zajął mi pensje ale nawet nie dostałam pisma od wierzyciela, było to dawno, ja się wyprowadziłam, zmieniłam adres i na amen zapomniałam nawet ze mam jakieś zobowiązanie w stosunku do tego banku, trudno mi sobie przypomnieć ile rat spłaciłam i kiedy to było.

  Czy mogę jakoś zatrzymać komornika i napisać do wierzyciela ze nie wiedziałam, ze mam jeszcze jakieś do nich zobowiązanie, bo prawdopodobnie wysyłano na mój stary adres monity, inaczej przecież zapłaciłabym ratę lub dogadała się z nimi, a teraz komornik to dodatkowe koszta. Proszę o pomoc bo nie umiem sobie już z tym poradzić :-(

  1. Janina Gołębiecka

   Egzekucja komornicza może być zatrzymana jedynie na wniosek wierzyciela, więc warto oczywiście, aby porozumieć się z nim co do spłaty zobowiązania. Jeśli dojdzie do ugody między Tobą a wierzycielem, lub gdy spłacisz swój dług w całości, wierzyciel będzie miał obowiązek, aby zakończyć egzekucję komorniczą. Więc kontakt i rozmowa z wierzycielem jest jak najbardziej na miejscu…

 47. W czwartek szef poprosił mnie do siebie i powiedział że przyszło mu pismo od komornika, że ma mi wstrzymać wypłatę, dodam że wypłatę dostajemy do ręki nie na konto i mamy najniższą krajową, ale nie raz dostajemy 1700zl lub 1750zl, z tego co wiem, to komornik musi zostawić 1530zl, potrzebuje porady jak to jest??

  1. Janina Gołębiecka

   Szef będzie obliczał kwotę zajęcia z kwoty jaką masz na umowie o pracę, jeśli masz na umowie kwotę 2100 zł (1530 zł), to komornik z tej pensji nie zabierze Tobie nic, ponieważ kwota najniższej krajowej, to kwota wolna od zajęcia przy egzekucji z wynagrodzenia.

 48. Witam, po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie? dostałem z sądu informacja, że toczy się wobec mnie egzekucja z wynagrodzenia, nie wiem kiedy mam się tego komornika spodziewać na wypłacie, czy pracodawca mnie o tym poinformuje? czy komornik? chciałbym poukładać swoje wydatki zanim komornik wejdzie na wypłatę. Tylko niestety nie wiem po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie

  1. Janina Gołębiecka

   To zależy jak szybko komornik znajdzie Twojego pracodawcę, myślę że w ciągu miesiąca komornik jest w stanie dopełnić wszystkich formalności i zająć Twoje wynagrodzenie.

 49. czy komornik musi poinformować o zajęciu wynagrodzenia? czy po prostu zostanie ono zajęte a o zajęciu dowiem się z pomniejszonej wysokości wypłaty? proszę o odpowiedź, pozdrawiam

  1. Janina Gołębiecka

   Komornik informuje o zajęciu wynagrodzenia pracodawcę, Ty dowiesz się o zajęciu albo od pracodawcy albo z wysokości otrzymywanej wypłaty. Komornik informuje dłużnika o zajęciu wynagrodzenia przez zajęcie tegoż wynagrodzenia.

 50. Dzień dobry – ile pensji może zabrać komornik jeśli od pracodawcy otrzymuję 2100 i jest to kwota wynagrodzenia minimalnego? jeśli komornik coś jeszcze mi z tego zabierze, to zacznę zalegć z rachunkami, czy ewentualnie można zgłosić się do komornika z prośbą/wniosek, aby nie zajmował mi minimalnego wynagrodzenia? proszę o odpowiedź: ile pensji może zabrać komornik, z góry dziękuję, dodam jeszcze tylko, że mam długi za alimenty.

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli Twoje wynagrodzenie jest równe minimalnej krajowej (2100 brutto czyli 1530 zł netto), to komornik nie ma prawa Ci z tego wynagrodzenia nic zabierać.

 51. Witam, ja mam nieco inne pytanie: do jakiej kwoty komornik może zająć wynagrodzenie dłużnika? czy są jakieś widełki? cokolwiek? zadłużenie mam za kilka niespłaconych chwilówek, pracuję na umowę o pracę i zarabiam obecnie od niedawna 6.000 netto. prosze o szybką odpowiedź.

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli Twoje zadłużenie nie ma charakteru alimentacyjnego, to komornik maksymalnie może zająć Ci 50% wynagrodzenia, nie ważne jak dużo będziesz zarabiał, jeśli zarabiasz 6.000 netto, to komornik zabierze Ci równo 3.000 zł, jeśli zarabiałbyś 5.000 zł, to komornik zajął by Ci 2500 zł. Pozdrawiam.

 52. Pracuje 6 godzin dziennie, nie mam pełnego etatu, zgodziłem się na zajecie połowy pensji, a mam zablokowaną całą kwotę na koncie bankowym pomiędzy mną, a komornikiem była inna umowa, dlaczego tak jest? i nie zostały mi odblokowana reszta środków na koncie po tym co miał wziąć komornik, moje wynagrodzenie to nie całe 1400 zł.

 53. Dziś komornik zajął moje konto bankowe, na które też wpływają dochody męża. Dowiedziałam się, że komornik męża pieniędzy nie może zabrać, gdyż dług jest mój. Choć nie wiem jaki. Owszem, kiedyś popełniłam błąd i nie spłaciłam zaciągniętych pożyczek. Jednak w przeciągu roku już 3 razy coś płaciłam, 2 razy sama i raz z zwrotu podatku na dzieci. Nie wiem skąd mogłabym się dowiedzieć o co tym razem chodzi. Jakie pismo mąż musiałby wysłać do komornika o zwolnieniu jego pensji?

 54. Pracuję na pełnym etacie. Wynagrodzenie zasadnicze to 2 491,07 zł, mam zajęcie komornicze niealimentacyjne, przebywałam na zwolnieniu lekarskim przez 3 dni. Pracodawca wypłacił mi 1 414,92 zł wypłaty twierdząc, że chorobowe też podlega zajęciu komorniczemu, mam pytanie, czy mogłam otrzymać mniej niż najniższą krajową?

 55. mam zajęcie komornicze, byłam 4 dni na zwolnieniu lekarskim. wypłacono mi pensję mniejszą niż najniższa krajowa, czy pracodawca postąpił słusznie

 56. Programista

  Z “bezprawiem komorników” można walczyć. Kilka lat temu założyłem firmę informatyczną. Dostałem zlecenie. Jego realizacja trwała ok siedmiu miesięcy. Przez ten czas, mając zerowe dochody, nie płaciłem ZUS. Po trzech miesiącach wpadli do mnie komornicy. Zabrali mi komputer, w którym miałem zrealizowane 70% projektu. Tego samego dnia złożyłem wizytę naczelnikowi US. Przedstawiłem sytuację. Powołałem się na przepis, który zabrania zajmowania “narzędzi pracy”. Następnego dnia, wzbudzając ogólny śmiech, komornicy odwieźli mi komputer. W ostatecznym rozliczeniu, po sześciu miesiącach, zapłaciłem zaległą kwotę wraz z odsetkami. Konkluzja: “nieznajomość prawa nie upoważnia do jego nie przestrzegania”, ale znajomość prawa pozwala się bronić.

  1. Janina Gołębiecka

   @Programista – dziękuję za podzielenie się swoją historią, dokładnie tak jak piszesz, znajomość prawa pozwala bronić się przed egzekucją komorniczą, dlatego namawiam wszystkich by mając problem z komornikiem, zacząć czytać i poznawać swoje prawa i obowiązki komornika!

 57. Ja mam komornika i z pensji zostawiał mi 1040 zł, resztę komornik zabierał, a nie jest to dług za alimenty, komornik nawet zabrał mi całą skarbówkę powyżej 2000 tys i jeszcze z konta zabiera co tylko wpłynie na to konto, czy to jest realne?

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli masz zajęcie na pensji, to komornik powinien zostawić Ci kwotę wolną która wynosi na dzień dzisiejszy 1530 zł. Zwrot z podatku komornik mógł Ci zająć, natomiast nie powinien on zajmować Twojego konta bankowego w ramach zajmowania już potrąconych przez komornika pieniędzy z pensji. Musisz iść do komornika i zapytać dlaczego nie stosuje się on do kwoty wolnej i ma odstąpić od zajęcia rachunku bankowego.

 58. Witam, mam takie pytanie, z ostatnich 3 miesięcy odjęto mi z pensji łącznie 3,250 na poczet długu u komornika. Z obecnej pensji jeszcze nie wiem, ale coś koło 600 na pewno, dług wynosi niecałe 2700, łącznie z wszystkimi opłatami dalszymi, doliczyłem nawet opłatę komornika w wysokości 10% całego długu, plus odsetki przez okres 4 msc, według moich obliczę dług spłacony i to z nawiązką…

  I teraz chodzi mi o to, po jakim czasie komornik wyśle do zakładu fax czy musi pismo o zdjęciu blokady z pensji, wypłatę mam zawsze coś na początku miesiąca, czy zakład który dokładnie wie ile musi przesłać wraz z odsetkami do komornika po spłacie długu sam zacznie wypłacać całą pensję? czy pracodawca musi czekać na pismo od komornika? czy ta wypłata teraz która będzie w marcu będzie już cała?

 59. Mam komornika, pobiera mi z pensji, dostałam zwrot z podatku i tego komornik mi nie zabrał, ale zabrał mi z pensji około 1000 zł zostawiając mi niecałe 800 zł czy tak może być? co mogę w takiej sytuacji zrobić? dodam, że kwota która mi pozostała nie wystarczy mi do końca miesiąca. Proszę mi coś doradzić bo jestem załamana tą sytuacją.

 60. Mam komornika, mój zakład pracy nie przelewa mi minimalnego wynagrodzenia tylko 1300 zł, gdy dzwonie do księgowości czemu tak jest, to odpowiadają że potrącają mi zakładową pożyczkę i składki.Czy zakład nie powinien mi przelewać tego minimalnego wynagrodzenia 1634 zł? panie mówią że te potrącenia robi się z tego minimum wynagrodzenia zaznaczam, że nie zarabiam tego 3250 netto, a panie twierdzą, że komornikowi mogą przelewać 50% pensji. Proszę mi w prosty sposób wyjaśnić, bo z tego co czytałam to nie mogą mi tylko tyle przelewać i że powinni przelewać tą minimalną kwotę i zaznaczę, że nie są to długi za alimenty. Pozdrawiam

 61. “Będąc zatrudnioną na umowę o pracę, komornik może zająć Ci 50% wypłaty…”

  myślałem, że pani komornik dokonuje zajęcia, prowadząc kancelarię komorniczą a nie będąc gdzieś tam zatrudnioną na jakąś tam umowę.

 62. Chodzi o zajęcie pensji przez komornika, mam nie mały problem z zajęciem pensji przez komornika, mianowicie chodzi mi o to, ze zaczął się okres w mojej firmie w której pracuje na pracujące soboty, oraz w tygodniu od pn-pt system pracy z nadgodzinami i wychodzę na koniec miesiąca z 1690 zł miesięcznie, gdzie prawidłowo zarobiłem 2,984,17 zł wiec komornik mi zabiera dość sporo… jak mógłbym tego uniknąć? lub zminimalizować potracenie? mam na utrzymaniu rodzinę, oraz dom jako głowa rodziny. Jest możliwość wyrażenia własnowolnej wpłaty na konto komornicze czy raczej nie?

 63. Witam. Moje pytanie jest następujące: czy komornik może zająć dodatkowe pieniądze od pracodawcy tzn. Dostałam wynagrodzenie, w którym było zajecie, wiec dostałam najniższa krajowa, ale byłam w delegacji, ktora jest rozliczana w innym terminie czy z rozliczenia za delegacje też komornik zajmuje, jeśli tak to ile całość czy jakąś część?

 64. Witam, jeżeli jestem pracownikiem młodocianym i zarabiam 180 złotych miesięcznie, to komornik może mi zabrać jakąś część mojej wypłaty? Jeśli tak, to ile?

 65. Karolina97

  co, jeśli mój dług u komornika wynosi oko 1600 zł, wypłatę mam oko 1300, ponieważ jestem na urlopie Macierzyńskim i zostawił mi 800 zł, a nie powinien, musi mi zostawić minimalną kwotę… jeszcze na dodatek mąż ma wypłatę na moim koncie i od niego też komornik wziął… ja miałam wypłatę 1300 zł na oko a mąż 2145 zł. …i zablokował sobie 1800 zł…

Comments are closed.