Ile komornik może zabrać z emerytury? [PORADNIK]

Mam emeryturę, z której potrącane jest zajęcie komornicze, dwa razy w roku otrzymuje większe świadczenia za deputat węglowy. Z tego również ZUS potracą dla komornika.

Na konto wchodzi emerytura, pomniejszona o zajęcie komornicze, mimo to bank zatrzymuje część emerytury na poczet zajęcia komorniczego.

To pytam: ile razy z jednej emerytury można zabrać na zajęcie komornika? Bank twierdzi, że ma takie prawo?!


Ile komornik może zabrać z emerytury?

Jeśli chodzi o emeryturę, to kwota wolna od zajęcia komorniczego wynosi 75% świadczenia. Czyli komornik ma prawo zabrać 25% emerytury na poczet zajęcia komorniczego.

Jeśli zatem mamy do czynienia z kwotą powiedzmy 1.000 zł, to do Pani ręki (na konto bankowe) powinno trafić 750 zł.

Emeryturę wypłaca ZUS i to ZUS decyduje o wysokości przelewanej kwoty co miesiąc. I tak jak Pani pisze, na konto bankowe wpływa kwota pomniejszona o zajęcie komornicze, do tego momentu wszystko jest w porządku.


Bank zajmuje część emerytury

Niepokoi mnie fakt, że bank postanowił niczym Janosik, dziabnąć jeszcze parę złotych z pieniędzy, które się Pani należą w pełnej kwocie, jaką ZUS do Pani przelewa… jest to dla mnie zupełnie niezrozumiałe.

Zbieg egzekucji

A może doszło do zbiegu egzekucji, gdzie o Pani świadczenie emerytalne upomina się inny komornik? i ściąga pieniądze od banku? (choć nie powinno mieć to miejsca).

Zbieg egzekucji komorniczej to termin, który określa sytuację, w której do jednego wynagrodzenia czy świadczenia, zgłasza się kilku komorników. Prawo Polskie (KPC.) na szczęście reguluje taką sytuację i mówi, że pracodawca bądź świadczeniodawca (ZUS w Pani przypadku), powinien listownie powiadomić kolejnego już komornika o tym, że doszło do zbiegu egzekucji komorniczych.

Wtedy to, na komornikach roszczących sobie prawa do Pani świadczenia, ciąży obowiązek „dogadania się” i pozostawienie tylko jednego komornika. Zbieg egzekucji komorniczej nie nakłada na Panią żadnych obowiązków.

Zatem zbieg egzekucji komorniczych nie ma dla dłużnika żadnego znaczenia i nie wpływa w żaden sposób na wysokość zajęcia komorniczego z emerytury.

Alimenty

Kolejna możliwość to alimenty niepłacone na czas. Niestety alimenty nie podlegają żadnym kwotom wolnym od zajęcia komorniczego. Tutaj komornik/komornicy mogą zająć dużą część emerytury lub nawet całą.

Ile komornik może potrącić z emerytury?

Podsumowując: 25% – tyle komornik może potrącić Pani ze świadczenia emerytalnego. Jeśli nie ma Pani zaległych alimentów, to należy udać się do ZUS-u po oświadczenie o potrącaniu przez ZUS kwoty zajęcia komorniczego.

Następnie należy złożyć wizytę bankowi i przedłożyć oświadczenie z ZUS-u. Teraz niech bank przedłoży dokumenty, na których podstawie potrąca Pani pieniądze na zajęcie komornicze. Myślę, że w tym punkcie sprawa powinna się bardziej wyklarować. Życzę wszystkiego dobrego!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

6 komentarzy w “Ile komornik może zabrać z emerytury? [PORADNIK]”
 1. Otrzymuję emeryturę w wysokości 3.000 PLN brutto, komornik zabiera mi 750 PLN, w ZUS otrzymałem informację, że jest to maksymalna kwota jaką może zabrać komornik z emerytury?

  1. Janina Gołębiecka

   Komornik zajmując emeryturę, maksymalnie może zająć jej 25% – tak obecnie stanowi prawo. A więc, skoro emerytury masz 3.000 zł, to 25% z 3.000 = 750 zł. ZUS dokonuje dokładnego wyliczenia kwoty potrącenia z emerytury i zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, emerytury oraz renty można potrącać w wysokości 25% świadczenia – przy długach pożyczkowych, kredytowych itp. 60% świadczenia – w przypadku egzekucji zaległych alimentów i 50% świadczenia w przypadku egzekucji za pobyt w odpowiednim zakładzie.

 2. Jeżeli na konto bankowe wpłynie 75% emerytury po potrąceniu 25% przez komornika już w ZUS, to czy komornik może jeszcze pobierać jakieś pieniądze z tego konta bankowego na które wpłynie ta pomniejszona emerytura?

  1. Janina Gołębiecka

   Komornik ma prawo zajmować różne składniki majątku dłużnika, a więc komornik może zająć samo świadczenie emerytalne, rachunek bankowy, ruchomości czy inne składniki majątku dłużnika. Wszystko zależy od tego, co wierzyciel wpisał we wniosku o wszczęcie przeciwko Tobie egzekucji komorniczej. Jeśli jednak komornik, jest w stanie ściągać należność wprost z Twojej emerytury i jest szansa na spłacenie Twojego zadłużenia, to komornik nie powinien zajmować innego składnika Twojego majątku (konto bankowe), komornik powinien zastosować środek (egzekucję komorniczą) najmniej dokuczliwą dla dłużnika! W innym wypadku może dojść do nadmiernej i uciążliwej egzekucji komorniczej

   Jeśli czujesz, że egzekucja jest dla Ciebie bardzo uciążliwa (egzekucja z emerytury + egzekucja z konta bankowego), to możesz złożyć do komornika wniosek o ograniczenie egzekucji z konta bankowego, aby komornik jedynie potrącał Ci część emerytury, wzór wniosku znajdziesz w dziale WZORY PISM w sekcji nr. 6, wniosek nosi nazwę: Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego.

 3. jestem na emeryturze i pracowałam na umowę zlecenie. Komornik zajął mi cale pieniądze z umowy zlecenia i 25% z emerytury. Mam jeszcze 2 wierzycieli z którymi mam podpisana ugodę, spłacam ich. Teraz nie jestem w stanie ich spłacać, gdyż mam tylko emeryturę, 1160 zł netto, czy to co spłaciłam dla wierzycieli przepadnie?

  1. Janina Gołębiecka

   Pieniądze które wpłaciłaś wierzycielom w ramach zawartej z nimi ugody nie przepadną, bo dlaczego by? Co do zajęcia emerytury i zajęcia środków pochodzących z umowy zlecenie, to jest to kwestia sporna, bo wg mnie komornik nie powinien traktować Twojej emerytury jako źródło dochodu i nie powinie zajmować Twojej pensji z umowy zlecenie. Spróbuj złożyć do komornika oświadczenie, że wynagrodzenie pochodzące z umowy zlecenie jest Twoim jedynym wynagrodzeniem i ma charakter powtarzalny. Wzór wniosku znajdziesz w dziale WZORY PISM. Pozdrawiam!

Comments are closed.