Jak się pozbyć komornika? POZNAJ te sprawdzone SPOSOBY!

Jak pozbyć się komornika? to nic trudnego, ale zacznijmy od mechanizmu, czyli jak to działa: Komornik jest urzędnikiem działającym na zlecenie wierzyciela. Wierzyciel kieruje sprawę do sądu, sąd wydaje wyrok, wierzyciel zaopatrzony w prawomocny wyrok przekazuje sprawę do egzekucji. Nigdy inaczej.

Czy istnieje w tej sytuacji sposób, jak się pozbyć komornika?

jak-sie-pozbyc-komornika

Zanim dojdzie do egzekucji

Najlepszym sposobem, jak się pozbyć komornika, jest oczywiście niedopuszczenie do sprawy sądowej i egzekucji komorniczej. Jak dokonać tego cudu? Po pierwsze: bądź aktywnym, w dialogu z wierzycielem.

Oto lista najgorszych pomysłów na negocjacje z wierzycielem:

  • milczenie;
  • śmiertelne przerażenie na widok kolejnego pisma i odkładanie go na kupkę z innymi, pozostawianie bez odpowiedzi;
  • brak choćby najbardziej pesymistycznego planu spłaty;
  • oczekiwanie na cud i nieszukanie innych możliwości;
  • węszenie za kolejną pożyczką, jako jedynym sposobem na spłatę;
  • obiecywanie przez telefon wpłat ponad możliwości;
  • obiecywanie wpłat w granicach możliwości i niewpłacanie ich.

A tu przykłady zdecydowanie lepszych zachowań:

  • spisanie wszystkich długów i wydatków, aby mieć jasność sytuacji finansowej;
  • ustalenie jaka, choćby nawet mikroskopijna rata spłaty wobec wierzyciela leży w graniach naszych możliwości;
  • przygotowanie ugody z wierzycielem wraz z planem spłaty, zobowiązaniem do trzymania się terminów, wyjaśnieniem, że jest to jedyna możliwość z naszej strony. W piśmie należy wyjaśnić w miarę jasno sytuację, ale bez jęczenia i narzekania – bo to w żaden sposób nie zwiększy zaufania do naszej wypłacalności
  • ścisłe trzymanie się planu spłaty.

Windykacja

Ok, przegapiliśmy moment dogadania się z wierzycielem i mamy na głowie windykacje. Generalnie firmy windykacyjne są zainteresowane skutecznością. Najczęściej nawet najmniejsze, dobrowolne spłaty są dla nich bardziej atrakcyjne niż sprawa sądowa i egzekucja przez komornika.

Dlatego, jeśli sprawa trafi już do windykacji – należy postępować tak, jak w przypadku kontaktu z wierzycielem. Jeśli przegapimy ten moment, windykator może oddać sprawę do sądu. Sprawę do sądu może oddać sam wierzyciel, bez etapu windykacji.

Sąd wydaje wyrok na korzyść wierzyciela. Jeżeli dłużnik nie wniesie sprzeciwu, wyrok się uprawomocnia i z takim wyrokiem wierzyciel może skierować sprawę do komornika.

Jak się pozbyć komornika?

Najlepiej wracając ze sprawą do wierzyciela. Nie jest to oczywiście łatwa sprawa. Niby dlaczego wierzyciel miałby pójść na rękę dłużnikowi, który tyle czasu zwlekał ze spłatą długu, naraził wierzyciela na koszty, zmusił do zajmowania się sprawą sądową i zlecania egzekucji.

Są jednak argumenty, które mogą przekonać wierzyciela, że pominięcie komornika jest w jego najlepszym interesie. W zależności od konkretnej sytuacji dłużnika można przedstawić szereg argumentów, które powinny przekonać wierzyciela.

Pomogłam kilka takich pism sporządzić (wzór takiego pisma znajdziesz poniżej). W wielu przypadkach zakończyło się sukcesem i poza kosztami, jakie wierzyciel JUŻ poniósł na egzekucję, udało się zawiesić egzekucje (zawiesić, czyli nie umorzyć, ani wycofać – co bywa trudniejsze do osiągnięcia), a tym samym uniknąć kosztów egzekucji.

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Oczywiście nie wszystkie sprawy zakończyły się sukcesem i w kilku przypadkach wierzyciel nie zgodził się na takie rozwiązanie. Ale to również nie koniec świata. Nawet z komornikiem na karku, istnieje wiele możliwości, aby uczynić egzekucję mniej bolesną. Można nawet poprosić samego komornika o rozłożenie długu na raty, jeśli z wierzycielem nie można się dogadać.

Pismo do komornika o rozłożenie długu na raty – wzór

Pismo-do-komornika-o-rozłożenie-długu-na-raty-wzor-pdf-doc

Pismo do komornika o rozłożenie na raty wzór

… a jeśli według Ciebie komornik łamie prawo i nie postępuje zgodnie ze sztuką, masz prawo złożyć na komornika skargę, wzór skargi znajdziesz poniżej, skargę należy pobrać, wydrukować i wypełnić, a na końcu dostarczyć komornikowi.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Ugoda z wierzycielem to najlepszy sposób na komornika! a więc wszystko zależy od samego dłużnika, od jego aktywności i odpowiedzialności za swoje sprawy. Marudzenie, strach, pożyczanie i unikanie kontaktu z wierzycielem to nie jest dobry sposób na zarządzanie długami.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

5 komentarzy w “Jak się pozbyć komornika? POZNAJ te sprawdzone SPOSOBY!”
  1. Haha, na szczęscie wizyta komornika mnie narazie nie dotyczy, ale bardzo fajny wpis!

  2. W mojej ocenie artykuł nie przedstawia żadnych sposobów, a jedynie namawia do zapisania się kurs autorki.

  3. Jak pozbyć się komornika skoro nie jestem dłużnikiem i nie mam zadłużenia? Mąż uprowadził mi dzieci a teraz żąda ode mnie alimentów które już dawno odebrał i mam potwierdzenie tego. Co mam dalej robić? Komornik siedzi mi już na wszystkim, a ja nie mam pojęcia co dalej… Czy mąż z którym nie da się rozmawiać na chwilę obecną ma prawo ściągać ze mnie dług którego nie mam? Czy coś mu za to grozi? Czy jestem w stanie za pomocą sądu udowodnić, że on celowo działa na szkodę dzieci i generuje kolejne wydatki wobec mnie?

  4. Proszę zainwestować parę złoty i przeprowadzić rozmowy z prawnikami, oni najlepiej podpowiedzą jak najlepiej wyjść z takiej sytuacji. Adwokat nie pierwszy lepszy a taki który zna się na rzeczy, może z polecenia, może z opinii w internecie, ale na pewno taki który prowadzi takie sprawy i na wet doprowadza do umorzenia należności!

    1. Jeśli ktoś ma długi to nie stać go na prawnika,chyba że stać a wtedy prawdopodobnie kręci że go nie stać

Comments are closed.