Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Co to jest raport BIK, jak sprawdzić i jak działa? [KONIECZNIE ZOBACZ]

Jak wiemy, wokół BIKu, czyli Biura Informacji Kredytowej, od lat krąży wiele mitów. Najczęściej rozpowszechniają je firmy zajmujące się właśnie czyszczeniem BIK. Jak wszędzie, tak i tutaj w większości przypadków jest to zwykłe naciąganie ludzi na zbędne opłaty. Dlatego, ja w dzisiejszym materiale zajmę się tym właśnie zagadnieniem, sama uważam, że my jako osoby, które zaciągają kredyty, powinniśmy mieć świadomość – co to jest BIK, jak go wyczyścić, jakie są opłaty itd. A więc zaczynajmy…

Dobra historia kredytowa to podstawa, dla wielu banków i firm pożyczkowych, dlatego też jej znaczenie wciąż rośnie.

Bik i jego zasady

Samo – „czyszczenie BIK” oznacza, że z takowej bazy, można usunąć niewygodne informacje dla klienta. Tutaj zaznaczę, że w praktyce, takie czyszczenie bazy danych BIK, nie jest możliwe. Sama zasada przekazywania danych, ich przechowywanie oraz wprowadzania do nich zmian, jest regulowane przez Prawo bankowe.

Sam BIK nie modyfikuje przekazywanych danych a jest jedynie  ich administratorem. Dlatego nasze dane są przekazywane do BIK w momencie, gdy staramy się o jakiś kredyt. Kolejno, po udzieleniu jego, instytucje finansowe regularnie przekazują informację, jak spłacamy raty. Mowa tutaj o spłatach w terminie lub opóźnianych.

Wszystkie dane tego typu, są aktualizowane przynajmniej raz w tygodniu i tak aż do spłaty kredytu. Jeśli spłaciliśmy w terminie nasze zadłużenie, to informacje o nim nie są podawane instytucjom finansowym – chyba, że wyraziliśmy zgodę na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach.

W przypadku, gdy nie jest on spłacany w terminie, informacje o nim mogą być przetwarzane bez naszej zgody, nawet przez 5 lat. Przykład: jeśli opóźnienie w spłacie raty kredytu wynos 60 dni, od momentu, gdy zostaliśmy poinformowani o zamiarze przetwarzaniu informacji na temat naszego kredytu.

Tak w wielkim skrócie wyglądają zasady, według których powstaje historia kredytowa. Warto zatem wiedzieć, że nasze możliwości są ograniczone, jeśli chodzi o jej modyfikację – warto o tym pamiętać.

W praktyce możemy tylko wyrazić lub cofnąć zgodę na przetwarzanie danych. Możemy też, złożyć wniosek o restrukturyzację kredytu w banku. Zawsze mamy też prawo, ubiegać się o korektę nieprawdziwych lub nieaktualnych informacji. Wniosek w takiej sprawie składamy w instytucji, która przekazuje bezpośrednio te dane do BIK.

Kiedy możemy wystąpić o usunięcie danych z BIK?

Są 3 sytuacje, kiedy możemy złożyć wniosek o usunięcie bądź też korektę danych w BIK.

 • Możemy odwołać zgodę na przetwarzanie danych o kredycie już spłaconym, ale w przypadku, gdy został on spłacany w terminie.
 • Zauważyliśmy w swojej historii kredytowej jakieś nieprawdziwe informacje – i chcemy to skorygować.
 • Gdy minęło już 5 lat od spłaty problematycznego kredytu – chcemy mieć w tedy pewność, że nie jest on już brany pod uwagę przy ocenie historii kredytowej.

Wniosek o korektę lub usunięcie danych składamy w instytucji finansowej, która przekazuje te dane do BIK. Instytucja ta, wprowadza zmiany tylko na podstawie pisemnego oraz uzasadnionego wniosku otrzymanego od tej instytucji.

Kiedy warto sprawdzić status w BIK?

co-to-jest-bik-jak-działa

Swoją historię kredytową zawsze warto zweryfikować w BIK, gdy chcemy zaciągnąć nowe zobowiązanie. To bardzo ważne, zwłaszcza, gdy składamy wniosek o kredyt mieszkaniowy i podpisujemy umowę np. z właścicielem lokalu. Odmowna takowej decyzji uniemożliwi wywiązanie się z umowy. Znając status w BIK, unikniemy utraty środków finansowych, gdy instytucja wyda decyzję odmowną, dzięki temu możemy również zweryfikować, czy to dotychczasowa historia kredytowa była powodem odrzucenia wniosku.

Warto mieć świadomość, że sprawdzenie statusu pozwala też na monitorowanie ewentualnych nieścisłości. Takowy błąd systemu bądź też czynnik ludzki może spowodować, że w raporcie pojawią się zaległe zobowiązania, które wynikają po prostu z niedbalstwa. Warto w tedy, takowe sytuacje wyjaśnić, ponieważ mogą być przyczyną odmownej decyzji kredytowej.                                         

Sprawdzanie statusu w BIK

Jeśli, mamy w planach zaciągnięcie kredytu bądź też chcemy sprawdzić czy nie zostało zaciągnięte zobowiązanie na nasze dane lub pragniemy dowiedzieć się dlaczego odmówiono nam udzielenia kredytu, warto w takiej sytuacji przejrzeć całą historię w BIK.

Dostępne tam informacje mogą rozwiać nasze wątpliwości. Dzięki sprawdzeniu raportu dowiemy się, czy banki regularnie aktualizują przekazywane dane oraz czy informacje są aktualne. Oczywiście, zawsze mamy możliwość, by uzyskać indywidualny raport na swój temat. Wystarczy tylko założyć konto na stronie Biura Informacji Kredytowej. Aby to zrobić poprawnie, konieczne będzie potwierdzenie tożsamości na jeden z poniższych sposobów:

 1. przesłanie skanu dowodu osobistego bądź też potwierdzenie tożsamości za pomocą podpisu elektronicznego,
 2. drugi sposób to, dostarczenie listu poleconego przez Pocztę Polską.

Jednak najszybszym i najefektywniejszym sposobem jest jednak dołączenie do formularza zgłoszeniowego skanu dowodu osobistego. Ważne, aby w celu zachowania bezpieczeństwa, kopię dokumentu odpowiednio przygotować przed wysłaniem. Umieśćmy adnotację „kopia dla BIK„.

W kolejnych krokach zostaniemy poproszeni o podanie numeru konta bankowego i wykonanie przelewu identyfikacyjnego. Po przejściu, przez wszystkie te kroki, w formie wiadomości SMS otrzymamy kod weryfikacyjny.

Po wpisaniu go w Panelu Użytkownika, dostaniemy dostęp do produktów BIK oraz:

 • aktywowania Alertu BIK wraz z zamówieniami raportu o spłacie zobowiązań,
 • zamówienia usługi zastrzegania dowodu osobistego.

Oczywiście, Biuro Informacji Kredytowej daje nam możliwość zamówienia pełnego raportu, pakietu składającego się z 12 raportów oraz bezpłatnych informacji bez oceny punktowej oraz szczegółów zapytań. Usługa ta, daje też możliwość monitorowania naszych zobowiązań na bieżąco. Użytkownik dodatkowo dostaje powiadomienie, gdy do BIK wpłynie informacja o zaległości w spłacie jego kredytu.

Dodatkowe mechanizmy oceny BIK

Warto też powiedzieć, że inaczej oceniane są szanse na kredyt konsumencki, a inaczej na kredyt zabezpieczony hipotecznie. Gdy w przypadku występowania drobnych zaległości w spłacie, można zastosować indywidualne podejście bazującego na analizie historii spłat innych kredytów. Wszystko to, na podstawie raportu BIK oraz historii klienta w banku.

W przypadku zaś kredytów hipotecznych, zaległości w BIK nie mają większego wpływu na wartości cenowe produktu oraz na parametry cenowe kredytu gotówkowego. Dla samych produktów gotówkowych, które nie są zabezpieczone hipotecznie, istnieje możliwość udzielenia kredytu ale w przypadku opóźnień w spłacie na niewielkie kwoty.

Z kolei dla klientów z gorszą historią, sam wniosek może być skierowany do indywidualnej analizy bądź też odrzucony. Dla produktów, które są zabezpieczone hipotecznie, każdorazowa decyzja o możliwości udzielenia pożyczki jest podejmowana indywidualnie.

Z odpowiedzi bankowych wynika, że oprócz oceny w BIK brane są zawsze pod uwagę inne czynniki, np. metody statystyczne – czyli historia dotychczasowej współpracy i wysokość zaległego zadłużenia. Tutaj zaznaczę, że większość banków nie podaje szczegółowych mechanizmów oceny. Ale jednak, klienci ze złą historią w BIK mają pod górkę. Bo, jeśli nawet uda się im uzyskać finansowanie, to zapłacą za nie znacznie więcej niż osoby spłacające kredyty solidnie.

Gdzie znaleźć pożyczkę ze złym BIK’em

Jeśli mamy zły BIK, możemy szukać pożyczek w para-bankach. Warto jednak pamiętać, by zwrócić szczególną uwagę na ofertę firm udzielających takie pożyczki.

Dlaczego? Przecież, do ich uzyskania nie jest konieczna ani wizyta w placówce ani też bezpośredni kontakt z pracownikiem firmy. Uzyskanie pożyczki ogranicza się tylko do wypełnienia wniosku na stronie internetowej w ramach której wprowadzamy swoje podstawowe dane.

Kolejno przelewamy drobną opłatę weryfikacyjną z własnego konta bankowego, czekamy na kontakt telefoniczny ze strony firm w której złożyliśmy wniosek i gotowe.

Po akceptacji wniosku, gotówkę możemy mieć na naszym koncie, nawet do kilkunastu minut.

Taką szybką opcję pozyskania gotówki pozabankowej oferuje wiele firm, które nie weryfikują danych pożyczkobiorcy w bazach BIK. Tutaj przejdźmy do minusów takich ofert.

Bo to, że ktoś nas nie weryfikuje, to nie oznacza, że nie zarobi na nas, a wręcz przeciwnie. Prawie zawsze, oferty tego typu są znacznie droższe od tradycyjnych kredytów bankowych. Ponadto, odsetki od pożyczki mogą być dużo wyższe, a brak regularnych spłat, może nas wpędzić w jeszcze większe długi! Jedynym plusem, jest fakt że potrzebna gotówką możemy mieć w tym wypadku na prawdę szybko.

Podsumowanie

Podsumowując dzisiejszy temat, można stwierdzić, że zadłużenie w BIK to nie koniec świata. Jednak z drugiej strony, to dodatkowe obciążenie, zwłaszcza w przypadku, gdy chcemy zaciągnąć kredyt bankowy, np. hipoteczny. Zawsze należy mieć na uwadze, wszystkie rozwiązania, przecież nie musimy zostać z problemem sami.

A para-banki moim zdaniem to ostateczność. Mam nadzieje, że udało mi się chociaż trochę wytłumaczyć na czym polega BIK, jak go sprawdzać i gdzie szukać rozwiązań w przypadku zadłużeń.

  Zanim skorzystasz z firmy i pożyczki pozabankowej...
  Jak pożyczyć i nie wpaść w długi? [SZYBKI PORADNIK]
  Jak wyjść z chwilówek? [PORADNIK]
  Odstąpienie od umowy pożyczki - wzór i [PORADNIK] krok po kroku!
  Moja historia „Jak uzależniłam się od pożyczek i kredytów”
Udostępnień 4

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 4,30 out of 5)
Loading...

2 Comments

 1. fausta

  Dzięki za artykuł – fajny, Wiem już jak sprawdzić się w bik, myślałam, że mają tam dostęp jedynie banki i parabanki, dzięki! Papa

 2. iza

  Wstyd się przyznać ale też nie wiedziałam jak sprawdzić czy jestem w bik :P teraz odkryłam, że moim koncie w iPKO jest możliwość zamówienia raportu BIK heh! koszt 35 zł :D

Leave a Reply