Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Co to jest raport BIK, jak sprawdzić i jak działa? [KONIECZNIE ZOBACZ]

Jak wiemy, wokół BIKu, czyli Biura Informacji Kredytowej, od lat krąży wiele mitów. Najczęściej rozpowszechniają je firmy zajmujące się właśnie czyszczeniem BIK. Jak wszędzie, tak i tutaj w większości przypadków jest to zwykłe naciąganie ludzi na zbędne opłaty.

Dlatego, ja w dzisiejszym materiale zajmę się tym właśnie zagadnieniem, sama uważam, że my jako osoby, które zaciągają kredyty, powinniśmy mieć świadomość – co to jest BIK, jak go wyczyścić, jakie są opłaty itd. A więc zaczynajmy…

Dobra historia kredytowa to podstawa, dla wielu banków i firm pożyczkowych, dlatego też jej znaczenie wciąż rośnie.

Bik i jego zasady

Samo – „czyszczenie BIK” oznacza, że z takowej bazy, można usunąć niewygodne informacje dla klienta. Tutaj zaznaczę, że w praktyce, takie czyszczenie bazy danych BIK, nie jest możliwe. Sama zasada przekazywania danych, ich przechowywanie oraz wprowadzania do nich zmian, jest regulowane przez Prawo bankowe.

Sam BIK nie modyfikuje przekazywanych danych a jest jedynie  ich administratorem. Dlatego nasze dane są przekazywane do BIK w momencie, gdy staramy się o jakiś kredyt. Kolejno, po udzieleniu jego, instytucje finansowe regularnie przekazują informację, jak spłacamy raty. Mowa tutaj o spłatach w terminie lub opóźnianych.

Wszystkie dane tego typu, są aktualizowane przynajmniej raz w tygodniu i tak aż do spłaty kredytu. Jeśli spłaciliśmy w terminie nasze zadłużenie, to informacje o nim nie są podawane instytucjom finansowym – chyba, że wyraziliśmy zgodę na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach.

W przypadku, gdy nie jest on spłacany w terminie, informacje o nim mogą być przetwarzane bez naszej zgody, nawet przez 5 lat. Przykład: jeśli opóźnienie w spłacie raty kredytu wynos 60 dni, od momentu, gdy zostaliśmy poinformowani o zamiarze przetwarzaniu informacji na temat naszego kredytu.

Tak w wielkim skrócie wyglądają zasady, według których powstaje historia kredytowa. Warto zatem wiedzieć, że nasze możliwości są ograniczone, jeśli chodzi o jej modyfikację – warto o tym pamiętać.

W praktyce możemy tylko wyrazić lub cofnąć zgodę na przetwarzanie danych. Możemy też, złożyć wniosek o restrukturyzację kredytu w banku. Zawsze mamy też prawo, ubiegać się o korektę nieprawdziwych lub nieaktualnych informacji. Wniosek w takiej sprawie składamy w instytucji, która przekazuje bezpośrednio te dane do BIK.

Kiedy możemy wystąpić o usunięcie danych z BIK?

Są 3 sytuacje, kiedy możemy złożyć wniosek o usunięcie bądź też korektę danych w BIK.

 • Możemy odwołać zgodę na przetwarzanie danych o kredycie już spłaconym, ale w przypadku, gdy został on spłacany w terminie.
 • Zauważyliśmy w swojej historii kredytowej jakieś nieprawdziwe informacje – i chcemy to skorygować.
 • Gdy minęło już 5 lat od spłaty problematycznego kredytu – chcemy mieć w tedy pewność, że nie jest on już brany pod uwagę przy ocenie historii kredytowej.

Wniosek o korektę lub usunięcie danych składamy w instytucji finansowej, która przekazuje te dane do BIK. Instytucja ta, wprowadza zmiany tylko na podstawie pisemnego oraz uzasadnionego wniosku otrzymanego od tej instytucji.

Kiedy warto sprawdzić status w BIK?

co-to-jest-bik-jak-działa

Swoją historię kredytową zawsze warto zweryfikować w BIK, gdy chcemy zaciągnąć nowe zobowiązanie. To bardzo ważne, zwłaszcza, gdy składamy wniosek o kredyt mieszkaniowy i podpisujemy umowę np. z właścicielem lokalu. Odmowna takowej decyzji uniemożliwi wywiązanie się z umowy.

Znając status w BIK, unikniemy utraty środków finansowych, gdy instytucja wyda decyzję odmowną, dzięki temu możemy również zweryfikować, czy to dotychczasowa historia kredytowa była powodem odrzucenia wniosku.

Warto mieć świadomość, że sprawdzenie statusu pozwala też na monitorowanie ewentualnych nieścisłości. Takowy błąd systemu bądź też czynnik ludzki może spowodować, że w raporcie pojawią się zaległe zobowiązania, które wynikają po prostu z niedbalstwa. Warto w tedy, takowe sytuacje wyjaśnić, ponieważ mogą być przyczyną odmownej decyzji kredytowej.                                         

Sprawdzanie statusu w BIK

Jeśli, mamy w planach zaciągnięcie kredytu bądź też chcemy sprawdzić czy nie zostało zaciągnięte zobowiązanie na nasze dane lub pragniemy dowiedzieć się dlaczego odmówiono nam udzielenia kredytu, warto w takiej sytuacji przejrzeć całą historię w BIK.

Dostępne tam informacje mogą rozwiać nasze wątpliwości. Dzięki sprawdzeniu raportu dowiemy się, czy banki regularnie aktualizują przekazywane dane oraz czy informacje są aktualne. Oczywiście, zawsze mamy możliwość, by uzyskać indywidualny raport na swój temat. Wystarczy tylko założyć konto na stronie Biura Informacji Kredytowej. Aby to zrobić poprawnie, konieczne będzie potwierdzenie tożsamości na jeden z poniższych sposobów:

 1. przesłanie skanu dowodu osobistego bądź też potwierdzenie tożsamości za pomocą podpisu elektronicznego,
 2. drugi sposób to, dostarczenie listu poleconego przez Pocztę Polską.

Jednak najszybszym i najefektywniejszym sposobem jest jednak dołączenie do formularza zgłoszeniowego skanu dowodu osobistego. Ważne, aby w celu zachowania bezpieczeństwa, kopię dokumentu odpowiednio przygotować przed wysłaniem. Umieśćmy adnotację „kopia dla BIK„.

W kolejnych krokach zostaniemy poproszeni o podanie numeru konta bankowego i wykonanie przelewu identyfikacyjnego. Po przejściu, przez wszystkie te kroki, w formie wiadomości SMS otrzymamy kod weryfikacyjny.

Po wpisaniu go w Panelu Użytkownika, dostaniemy dostęp do produktów BIK oraz:

 • aktywowania Alertu BIK wraz z zamówieniami raportu o spłacie zobowiązań,
 • zamówienia usługi zastrzegania dowodu osobistego.

Oczywiście, Biuro Informacji Kredytowej daje nam możliwość zamówienia pełnego raportu, pakietu składającego się z 12 raportów oraz bezpłatnych informacji bez oceny punktowej oraz szczegółów zapytań. Usługa ta, daje też możliwość monitorowania naszych zobowiązań na bieżąco. Użytkownik dodatkowo dostaje powiadomienie, gdy do BIK wpłynie informacja o zaległości w spłacie jego kredytu.

Dodatkowe mechanizmy oceny BIK

Warto też powiedzieć, że inaczej oceniane są szanse na kredyt konsumencki, a inaczej na kredyt zabezpieczony hipotecznie. Gdy w przypadku występowania drobnych zaległości w spłacie, można zastosować indywidualne podejście bazującego na analizie historii spłat innych kredytów. Wszystko to, na podstawie raportu BIK oraz historii klienta w banku.

W przypadku zaś kredytów hipotecznych, zaległości w BIK nie mają większego wpływu na wartości cenowe produktu oraz na parametry cenowe kredytu gotówkowego. Dla samych produktów gotówkowych, które nie są zabezpieczone hipotecznie, istnieje możliwość udzielenia kredytu ale w przypadku opóźnień w spłacie na niewielkie kwoty.

Z kolei dla klientów z gorszą historią, sam wniosek może być skierowany do indywidualnej analizy bądź też odrzucony. Dla produktów, które są zabezpieczone hipotecznie, każdorazowa decyzja o możliwości udzielenia pożyczki jest podejmowana indywidualnie.

Z odpowiedzi bankowych wynika, że oprócz oceny w BIK brane są zawsze pod uwagę inne czynniki, np. metody statystyczne – czyli historia dotychczasowej współpracy i wysokość zaległego zadłużenia.

Tutaj zaznaczę, że większość banków nie podaje szczegółowych mechanizmów oceny. Ale jednak, klienci ze złą historią w BIK mają pod górkę. Bo, jeśli nawet uda się im uzyskać finansowanie, to zapłacą za nie znacznie więcej niż osoby spłacające kredyty solidnie.

Gdzie znaleźć pożyczkę ze złym BIK’em

Jeśli mamy zły BIK, możemy szukać pożyczek w para-bankach. Warto jednak pamiętać, by zwrócić szczególną uwagę na ofertę firm udzielających takie pożyczki.

Dlaczego? Przecież, do ich uzyskania nie jest konieczna ani wizyta w placówce ani też bezpośredni kontakt z pracownikiem firmy. Uzyskanie pożyczki ogranicza się tylko do wypełnienia wniosku na stronie internetowej w ramach której wprowadzamy swoje podstawowe dane.

Kolejno przelewamy drobną opłatę weryfikacyjną z własnego konta bankowego, czekamy na kontakt telefoniczny ze strony firm w której złożyliśmy wniosek i gotowe.

Po akceptacji wniosku, gotówkę możemy mieć na naszym koncie, nawet do kilkunastu minut.

Taką szybką opcję pozyskania gotówki pozabankowej oferuje wiele firm, które nie weryfikują danych pożyczkobiorcy w bazach BIK. Tutaj przejdźmy do minusów takich ofert.

Bo to, że ktoś nas nie weryfikuje, to nie oznacza, że nie zarobi na nas, a wręcz przeciwnie. Prawie zawsze, oferty tego typu są znacznie droższe od tradycyjnych kredytów bankowych.

Ponadto, odsetki od pożyczki mogą być dużo wyższe, a brak regularnych spłat, może nas wpędzić w jeszcze większe długi! Jedynym plusem, jest fakt że potrzebna gotówką możemy mieć w tym wypadku na prawdę szybko.

Podsumowanie

Podsumowując dzisiejszy temat, można stwierdzić, że zadłużenie w BIK to nie koniec świata. Jednak z drugiej strony, to dodatkowe obciążenie, zwłaszcza w przypadku, gdy chcemy zaciągnąć kredyt bankowy, np. hipoteczny. Zawsze należy mieć na uwadze, wszystkie rozwiązania, przecież nie musimy zostać z problemem sami.

A para-banki moim zdaniem to ostateczność. Mam nadzieje, że udało mi się chociaż trochę wytłumaczyć na czym polega BIK, jak go sprawdzać i gdzie szukać rozwiązań w przypadku zadłużeń.

Wniosek o aktualizację danych w BIK-u

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (29 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...


20 komentarzy

 1. fausta

  Dzięki za artykuł – fajny, Wiem już jak sprawdzić się w bik, myślałam, że mają tam dostęp jedynie banki i parabanki, dzięki! Papa

 2. iza

  Wstyd się przyznać ale też nie wiedziałam jak sprawdzić czy jestem w bik :P teraz odkryłam, że moim koncie w iPKO jest możliwość zamówienia raportu BIK heh! koszt 35 zł :D

 3. Mateusz

  Witam, dzwoniłem do banku chciałem podjąć kredyt ale Bank mi odmówił z powodu, że jestem w BIKu chciałbym się dowiedzieć o co chodzi. Bardzo dziękuję pozdrawiam.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Samo bycie w BIK-u to nic złego, wręcz odwrotnie, uwagę należy zwrócić tylko na to, jak ten Twój profil w BIK-u wygląda. Skoro bank postanowił odmówić Ci udzielenia kredytu, to wielce prawdopodobne, że bank dowiedział się o Twoich nieuregulowanych długach, które BIK wychwycił. W BIK-u znajdują się wszystkie opóźnienia w spłacie rat, sięgające co najmniej 60 dni. Pobierz raport z BIK i sprawdź, komu i ile jesteś dłużny pieniądze.

 4. w24

  Mieszkam za granicą i próbuję wziąć wyciąg z BIK jednak strona nie pozwala wpisać mi ang adresu. Jak mogę uzyskać raport BIK w tej sytuacji?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   To gdzie mieszkasz, przy sprawdzaniu raportu BIK nie ma żadnego akurat znaczenia, musisz wejść pod adres BIK.pl i dokonać rejestracji a następnie uwierzytelnienia założonego konta poprzez dosłanie na adres BIK-u skanu lub zdjęcia dowodu osobistego :-)

   • Jurek

    Dzień dobry.

    Pani Janino czytam tą Pani odpowiedź i mam takie pytanie: Czy weryfikowała się Pani kiedykolwiek w BIKu przy pomocy skanu dowodu? Bo mam wrażenie, że zapomniała Pani o takiej drobnostce jak „przelew weryfikacyjny” z konta bankowego, a jakże w Polsce. I człowiek jak był tak jest w kropce.

    Jest na to sposób aby pobrać raport będąc za granicą, ale nikt go nigdzie nie opisuje bo mało kto z tych co doradzają rejestrował się w BIKu więcej niż raz, a i to wyłącznie mieszkając w Polsce, bez potrzeby spełniania przegiętych wymagań BIK-u

    Pozdrawiam.

    • Janina Gołębiecka

     Janina Gołębiecka

     Witaj Jurku, jeśli mieszkasz za granicą, to weryfikacja BIK jest nieco utrudniona, to fakt, szczególnie jeśli nie jesteś w stanie zweryfikować się za pomocą przelewu bankowego. Jest jednak jeszcze jeden sposób na weryfikację BIK i jest to weryfikacja za pomocą listu poleconego.

     Aby zweryfikować się w ten sposób, będziesz potrzebować adres, numer telefonu, adres e-mail i numer Twojego dokumentu tożsamości oraz numer PESEL.

     Opiszę wszystko w kilku krokach:

     1. Wybierasz ofertę i podajesz wszystkie swoje dane osobowe i adresowe.
     2. Potwierdzenie adresu do wysyłki listu poleconego (otrzymasz list weryfikacyjny).
     3. Czekasz na list który będzie zawierał kod weryfikacyjny.
     4. Następnie otrzymasz e-mail z BIK-u z linkiem aktywacyjnym gdzie wpiszesz kod który przyszedł pocztą.
     5. Ostatnim krokiem będzie otrzymanie SMS-a z kodem autoryzacyjnym.
     6. Wpisujesz kod na stronie i ustanawiasz swoje własne hasło dostępu do profilu w BIK-u.

     Mam nadzieję, że w ten sposób uda Ci się zarejestrować i zweryfikować w rejestrze BIK. Daj znać. Pozdrawiam!

 5. Dawid33

  Mam zadłużenia niewiele, gdzie chce wszystko spłacić .Chciałem parę dni temu wziąć telefon na abonament i mi odmówiono co mam zrobić. Pozdrawiam

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Najwidoczniej Twoje długi widać w BIK-u, a wiedz, że teraz bardzo często operatorzy komórkowi, zanim udzielą komuś abonamentu na telefon, sprawdzają człowiek w BIKu i innych rejestrach…

 6. Joanna

  witam, czy długi które są w sądzie też mi BIK pokaże? jeżeli nie, to gdzie się udać?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Informacje o zadłużeniu, które pochodzi z różnych sektorów gospodarki mogą zostać przekazane przez przedsiębiorców lub samych konsumentów do BIG-u (Biuro Informacji Gospodarczej). W Polsce dostępnych jest kilka rejestrów. Jeśli natomiast chodzi o długi alimentacyjne, opłaty sądowe czy grzywny, to do BIK-u takie informacje nie trafiają, jednak informacje takie przekazywane są przez gminy i sądy do wszystkich BIG-ów dostępnych w Polsce. Jeśli poszukujesz informacji na temat swojego zadłużenia, które narzucił Ci sąd, to udaj się lub zadzwoń do sądu i tam zapytaj jak uzyskać informacje na temat wyroku, który otrzymałeś w danym sądzie…

 7. Tomek

  miałem kilka kredytów i kart które już pospłacałem (niestety z opóźnieniami) z powodu mojej złej sytuacji finansowej, obecnie mam fajną pracę , umowę na czas nieokreślony i dobre pieniądze. Chciałbym wziąć kredyt na mieszkanie ale niestety… jak poprawić BIK?

 8. grzegorz

  Witam, jak mogę się dowiedzieć gdzie jestem winien pieniądze i jak mogę zawrzeć umowę, żeby natychmiast mieć czysty BIK? Dziękuję.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Aby dowiedzieć się gdzie i komu jesteś winien pieniądze, pobierz sobie raport BIK i raport KRD, posługując się tymi dwoma rejestrami będziesz w stanie wyłapać dużą większość swojego zadłużenia. Żeby zniknąć z BIK-u to już nie takie proste zadanie Grzegorzu. Jednak najszybszą drogą do osiągnięcia tego celu, będzie spłata zadłużenia i wycofanie zgody na przetwarzanie danych przez BIK. Nie stanie się to „natychmiast” stanie się to tak szybko, jak szybko spłacisz swoje długi :-) Pozdrawiam!

 9. Agnieszka

  Gdy zastrzegę dowód syna na stronie BIK, czy syn również nie będzie mógł brać chwilówek? z której opcji zastrzegania dokumentu powinnam skorzystać? Czy z tej płatnej za 99 zł?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Agnieszko, wiesz co, nigdy nie zastrzegałam dowodu osobistego i strasznie ciężko jest mi cokolwiek mądrego Tobie doradzić, zapoznaj się z dokumentacją wszystkich opcji, które umożliwia BIK i zdecyduj się na tą najbardziej dla Was odpowiednią opcję. Pozdrawiam!

 10. Agnieszka

  Witam, mój problem to taki, ze jestem w BIKu, pisałam list o rozłożenie tego długu na raty, ale niestety piszą ze muszę całą kwotę wpłacić, niestety nie jestem w stanie tego naraz spłacić. Co robić? kwota nie duża, ale jednak jest nie mam pojęcia co tak naprawdę robić i gdzie się zwrócić z tym… proszę o poradę.

 11. Wiesław

  witam, czy jeśli w BIK-u mam jedną zaległość za telefony z Polkomtel, to nie dostane już żadnego kredytu? Polkomtel naliczył mi 4 tys zł za dwie kary, a teraz po 3 latach z odsetkami jest ponad 8 tys, czy to jest dozwolone?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli masz negatywne wpisy w BIK-u, to nikła szansa na otrzymanie pożyczki lub kredytu w jakimkolwiek banku. Możesz poszukać firmy pożyczkowej która udziela pożyczek nie sprawdzając baz, tzw. pożyczki bez baz, czyli pożyczkodawca nie sprawdza ani BIK-u, ani KRD czy BIG InfoMonitor. Niestety takie pożyczki bez baz są dość wysoko oprocentowane, a więc mają wysokie RRSO.

NAPISZ KOMENTARZ