Jak napisać wniosek o aktualizację danych w BIK-u? [WZÓR wniosku]

Miałem kredyt na rachunku bieżącym, kredyt spłaciłem 14.06.2021 z opóźnieniem 19 dni. Do dnia dzisiejszego w raporcie BIK nie ma wpisanego dnia spłaty kredytu. Ostatnia aktualizacja w BIK-u 12.06.2021. Co mam w tej sytuacji zrobić? Pisać cofniecie zgodny na przetwarzanie danych czy prośbę o aktualizację danych w BIK-u?


Aktualizacja danych w BIK

Z dniem 11 września 2016 r. w życie weszła pewna nowelizacja ustawy Prawa bankowego, a także nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim, która wprowadziła nowe  dla banków obowiązki, a w szczególności obowiązek dotyczący szybszej aktualizacji danych w BIK.

wniosek-o-aktualizacje-danych-w-bik

Głównym powodem, dla którego zostały wprowadzone te nowelizacje, była konieczność poprawy nie tylko dostępności, ale  i wiarygodności danych dla podmiotów finansowych.

A oto treść ustawy, która szczególnie Ciebie powinna interesować:

Banki i instytucje, o których mowa w ust. 4 pkt 2 i 3, obowiązane są do informowania instytucji utworzonych na podstawie ust. 4 o całkowitej spłacie zobowiązań, ich wygaśnięciu, stwierdzeniu nieistnienia zobowiązania, korekcie jego wysokości oraz o nowo powstałych zobowiązaniach i ich aktualizacji, w terminie 7 dni od wystąpienia okoliczności uzasadniających przekazanie informacji. Instytucja utworzona na podstawie ust. 4 obowiązana jest wprowadzić informacje, o których mowa w zdaniu poprzedzającym, do zbioru, w którym są one przetwarzane, w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia ich otrzymania

A więc nie tylko banki, firmy pożyczkowe i inne podmioty finansowe mają obowiązek w ciągu 7 dni dokonać zmiany statusu danej operacji finansowej, ale także i BIK ma obowiązek, aby w kolejnych 7 dniach, od daty otrzymania nowej informacji z banku, dokonać zmiany w rejestrze.

Sam BIK kiedyś się zobowiązał, że wymiana informacji między BIK-iem a instytucją finansową, będzie przeprowadzana dwa razy w tygodniu, najwyraźniej, bazując na Twoim doświadczeniu z BIK-iem, widać gołym okiem, że coś nie działa, tak jak powinno…

Aktualizacja danych w BIK-u miała być przeprowadzana w każdy poniedziałek i każdy czwartek. Oznaczało to dla kredytobiorców błyskawiczną aktualizację w BIK-u. Jeśli ktoś chciałby usunąć negatywny wpis w BIK-u, to składając takie żądanie do banku w poniedziałek, w czwartek po południu wpis powinien być już usunięty.

Co jeszcze warto wiedzieć to, że prawo bankowe określa nawet katalog zdarzeń/czynności, których dokonuje kredytobiorca, które muszą być aktualizowane przez bank i BIK w ciągu 7 dni od daty zdarzenia, są to np.:

 • informacja o całkowitej spłacie zobowiązania,
 • wygaśnięcie zobowiązania,
 • usunięcie zobowiązania,
 • informacja o nowym zobowiązaniu,
 • zmiana kwoty kredytu i kwoty raty,
 • zmiana poziomu zadłużenia,
 • informacja o liczbie dni opóźnienia.

A więc informacja o całkowitej spłacie zobowiązania, która dotyczy właśnie Ciebie, powinna być wysłana przez bank do BIK-u w ciągu 7 dni od spłaty zobowiązania, następnie BIK powinien zaktualizować dane w systemie w ciągu kolejnych 7 dni od daty otrzymania zmiany statusu.

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Myślę, że powinieneś złożyć stosowny wniosek o aktualizację BIK-u. Wniosek powinien zawierać nie tylko samą prośbę o zaktualizowanie danych, ale też i paragrafy, na które się powołujesz. Wniosek składa się do banku, który ma zmienić dane w BIK.

Wzór bardzo skutecznego wniosku znajduje się w dziale WZORY PISM w sekcji nr 13 BIK lub poniżej. Mam nadzieję, że po złożeniu wniosku do banku, aby natychmiast zaktualizowali dane widniejące w BIK, nastąpi bardzo szybko. Życzę wszystkiego dobrego.

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wpisy, które wybrałam specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

7 komentarzy w “Jak napisać wniosek o aktualizację danych w BIK-u? [WZÓR wniosku]”
 1. Dzień dobry, miałem problem z bankiem, w którym kredyt spłaciłem, ale bank nie wysyłał informacji do BIK-u o zamknięciu kredytu, pomógł Wasz wniosek o aktualizację danych w BIK-u, także bardzo dziękuję za pomoc! Pozdrawiam Jurek R.

 2. U mnie podobnie, bank nie wysyła do rejestru bik informacji o spłacie zadłużenia, niestety pojawiły się jakieś opóźnienia międzyczasie, ale dług spłacony 2 tygodnie temu a w biku ciągle jest, że pożyczka niespłacona jeszcze. Też pewnie będę musiał wysłać ten wniosek, żeby bank zaktualizował dane, bo jak do tej pory nie mogę zaciągnąć innej pożyczki ze względu na tę, którą bik pokazuje jako niespłaconą. Zależy mi na czasie.

 3. Leszek/Poznań

  Proszę o pomoc, w jaki sposób mogę dokonać aktualizacji informacji w BIK odnośnie do kredytu, który jest spłacany na czas, a w rejestrze jest napisane, że są zaległości, nie wiem o co chodzi, bo teraz wychodzi na to, że przez błędną i nieprawdziwą informację będę miał popsutą historię kredytową.

  Widzę też, że bank przestał aktualizować informacje o terminowości spłacanego przeze mnie kredytu. Błędne dane w BIK negatywnie wpływają na moją historię kredytową, mój scoring itd…

 4. Ponoć bank aktualizuje dane w Biurze Informacji Kredytowej raz na miesiąc, ale ja potrzebuję zaciągnąć kredyt trochę szybciej, czy jest taka możliwość, żeby napisać wniosek do banku o zaktualizowanie mojej historii kredytowe w BIK-u? czy to coś przyspieszy aktualizację danych?

 5. w Biurze Informacji Kredytowej jest informacja o moim zadłużeniu, lecz to nieprawda. Kiedy zniknie te nieprawdziwy wpis z tego rejestru? pożyczka spłacona już dawno ale w rejestrze jeszcze tego nie zaktualizowali, jak na nich wpłynąć, czy ten Pani wniosek wystarczy, żeby BIK naprawił ten nieprawdziwy wpis?

  1. Grzegorz Szwaciński

   Proszę wysłać wniosek o aktualizację do banku, który zamieścił w rejestrze nieaktualny wpis. Pozdrawiam!

 6. Dzień dobry, spłaciłem wszystko, co byłem dłużny, w banku minął już miesiąc, odkąd bank wysłał maila do BIK-u, by usunęli mnie z rejestru, lecz nic się nie dzieje, co muszę zrobić? podobno bank ma 30 dni na wysłanie zawiadomienia, że zostało spłacone, a dług spłaciłem 4 miesiące temu, proszę o pomoc, czemu dalej jestem w BIK-u??

Comments are closed.