Czy rejestracja w BIK jest bezpieczna? no właśnie…

Czy rejestracja w BIK jest bezpieczna? Nie można tego załatwić telefonicznie? Przeraża mnie podawanie takiej ilości danych przez internet! Proszę o poradę, czy BIK jest bezpieczny?


Zdaję sobie sprawę, że bezpieczeństwo naszych prywatnych danych jest niezmiernie dla nas ważne… dlatego należy rejestrować się tylko na oficjalnej stronie BIK-u.

Czy BIK jest bezpieczny?

Jeśli dane, które podajemy w formularzu podczas rejestracji w BIK-u, dostałyby się w niepowołane ręce, to nikomu nie byłoby wtedy do śmiechu.

Z drugiej strony, system i strona internetowa BIK-u są zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie, korzystając np. z bezpiecznego szyfrowania danych SSL i na pewno nad bezpieczeństwem danych przesyłanych do BIK czuwa sztab odpowiedzialny za zabezpieczenia.

Trzeba pamiętać, że BIK również musi potwierdzić nasze dane, czy my to właśnie my, a nie ktoś inny podszywający się pod nas, dlatego właśnie formularz rejestracji BIK wymaga podania tak wielu ważnych danych.

Aby móc korzystać z usług BIK-u należy nie tylko podać dane osobiste takie jak:

 • imię i nazwisko
 • PESEL
 • numer dokumentu tożsamości
 • adres
 • nr. telefonu
 • adres e-mail

formularz-rejestracji-w-bik-2

Należy także „zaptaszkować” zgody na wykorzystanie i przetwarzanie swoich danych przez BIK. Dwa środkowe oświadczenia nie muszą być zaznaczone, ponieważ dotyczą one celów marketingowych, jeśli więc chcesz mieć spokój z reklamami, to nie zaznaczaj tych opcji!

formularz-rejestracji-w-bik-4

… trzeba także celem weryfikacji własnej osoby, wysłać skan lub zdjęcie dokumentu tożsamości, np. dowód osobisty (obie strony), należy go przesłać w jednym z formatów:

 • .JPG
 • .PNG
 • .PDF

… to jeszcze nie wszystko!

Należy także wykonać przelew z konta bankowego osoby, która rejestruje się w BIK-u. Jest to przelew identyfikacyjny na 1 zł.

A może rejestracja w BIK-u za pomocą listu poleconego?

Na pewno jest to o wiele dłuższy proces rejestracji konta w BIK. Dostarczenie listu poleconego przez Pocztę Polską może trwać nawet 2 tygodnie! Aby zarejestrować się w BIK za pomocą listu poleconego, należy zarejestrować się na stronie BIK-u, potrzebujesz wtedy jedynie:

 • nr. dowodu osobistego
 • PESEL
 • adres korespondencyjny
 • nr. telefonu
 • adres e-mail

Wybierając ten sposób rejestracji w BIK-u, nie trzeba wysyłać skanu dowodu osobistego ani nie trzeba robić przelewu weryfikacyjnego na 1 zł.

Oczekiwanie na list polecony z BIK-u

Czekamy na list polecony, w którym BIK zamieści kod weryfikacyjny. Żeby odebrać ten list, trzeba będzie okazać się dokumentem tożsamości, listonosz potwierdzi wtedy Twoje dane i w ten sposób nastąpi weryfikacja Twojej osoby.

Następnie wpisujemy otrzymany pocztą kod na stronie BIK-u i czekamy na SMS zwrotny z kodem autoryzacyjnym :-).

Po wpisaniu kodu SMS ustanawiamy nasze prywatne hasło dostępu do naszego konta w BIK i gotowe! można korzystać z zasobów systemu!

Jeśli nie spieszy Ci się z dostępem do bazy BIK, to spokojnie można wybrać tę metodę weryfikacji tożsamości!

Ile kosztuje raport BIK?

ile-kosztuje-raport-bik
Raport BIK – cena

Raport BIK możemy pobrać jako jedyny bądź jako pakiet z usługami dodatkowymi.

Co obejmuje raport BIK z usługami dodatkowymi?

 • Wskaźnik BIK – który prezentuje Twój status na okrągło przez cały rok!
 • Alerty BIK – są to powiadomienia, które napływają do Ciebie, jeśli ktoś próbuje wyłudzić na Twoje dane kredyt lub pożyczkę.
 • Zastrzeżenie dokumentów na żądanie – kradzież tożsamości i wyłudzenia zdarzają się w dzisiejszych czasach bardzo często. Jeśli zgubisz dowód osobisty lub zostanie on skradziony, to bardzo szybko możesz zablokować go w systemie i nikt nie będzie mógł użyć Twojego dokumentu tożsamości przy wyłudzeniu kredytu.
 • Pakiet 12 raportów BIK – w ciągu roku będziesz mieć do dyspozycji 12 raportów do wygenerowania w dowolnym momencie w ciągu roku.

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Trzeba przyznać, że cena raportu BIK w podstawowej wersji nie jest taka tania, bo kosztuje aż 39 zł. Za raport BIK z dodatkowymi opcjami zapłacimy już 99 zł/rocznie.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 4,11 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

6 komentarzy w “Czy rejestracja w BIK jest bezpieczna? no właśnie…”
 1. Kancelaria Prawna

  Bik jest jak najbardziej istotny, ponieważ prezentuje Twój status na okrągło przez cały rok

 2. Mąż zalogował się do systemu BIK. Podał numer konta, przesłał 1 zł w celu weryfikacji tego konta i… Zamiast raportu darmowego otrzymał e-mail z prośbą o zapłacenie 40 zł żeby otrzymać raport. Czy to jest jakieś oszustwo czy on nie umiał się zalogować. Proszę o pomoc jak to dalej ogarnąć? Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

  1. Janina Gołębiecka

   Raporty z BIK-u są płatne i kosztują 39 zł za sztukę. Można też kupić pakiet 12 raportów BIK, wtedy kosztować będzie to 99 zł. Pozdrawiam!

 3. Witam piszę do Pani Janina Gołębiecka. Mam problem z Waszym “Bikiem” Otóż zakładałem konto 2 lata temu… To spory czas. Dokument [dowód] którym wtedy się posługiwałem przepadł. [Został wymieniony na nowy] Teraz mam problem z dostaniem się do MOJEGO KONTA ponieważ nie mam Serii i Numeru dowodu osobistego na którym zakładałem konto… Co mam teraz zrobić hmm? Potrzebuje założyć nowe konto na obecny dowód i tez NIE DA RADY. Bo PROCEDURY i na jedno konto przypada jedna osoba [czyli jedne dane z dowodu] Wiec co ma teraz zrobić? Byłem dziś w biurze dowodów osobistych to Pani [szefowa] Powiedziała ze powinno wam wystarczyć Imię, nazwisko, Pesel, imiona rodziców oraz kod pocztowy. I tak uważam ze przy RODO i obecnym prawie podawanie przez telefon takich informacji jest mało rozsądne prawda? Wiec skoro mówicie ze potraficie pomóc to w jaki sposób? Nie mam dostępu do tamtego konta. Hasło zapomniane, numer telefonu który był powiązany również jak Dowód dawno zmieniony…

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Dawid. Najlepiej jeśli skontaktowałbyś się z biurem obsługi klienta BIK, tam przedstaw całą historię, z pewnością obsługa portalu BIK pomoże Ci, na pewno będziesz musiał im wysłać skan swojego nowego dowodu osobistego.

 4. Witam, chciałabym sprawdzić mój rejestr w bik, ale nie mam konta bankowego, więc nie mogę zrobić przelewu na 1 zł, czy przelew może iść z konta kogoś innego? lub czy przy odbiorze listu (2 opcja) może odebrać ktoś z moich współmieszkańców? (gdyż jestem w rozjazdach) legitymując się swoim dowodem nie moim?

Comments are closed.