Spłacony dług a BIK – po jakim czasie wykreślają?

Dzień dobry mam pytanie, nie mam już żadnych długów i chciałbym być wyrejestrowany z BIK-u, jak mogę to zrobić? tak w ogóle to, jak długo jest się w BIK-u? po jakim czasie wykreślają? Chce wyjść z BIK-u – najszybciej jak się da. Dług spłacony.


Czyszczenie BIK-u

Prawo bankowe dość ściśle reguluje zasady przekazywania przez banki informacji do BIK-u. Jeśli chodzi o usuwanie danych z BIK, również reguluje te zasady Prawo bankowe, zresztą w tej kwestii bardzo popularne stały się nie do końca uczciwe praktyki firm oferujące tzw. “czyszczenie BIK-u“.

Firmy czyszczące BIK próbują uzmysłowić dłużnika, że są one w stanie wyczyścić informacje znajdujące się w rejestrze BIK, co jest oczywiście nieprawdą.

BIK działa w ten sposób, że gromadzi wszystkie dane na temat klienta, które spływają do rejestru BIK od banków, SKOK-ów, firm pożyczkowych i innych instytucji. Dane te są widoczne w BIK-u przez cały okres spłacania przez klienta zobowiązania.

… i teraz:

w zależności od tego, czy Twoje zobowiązania spłacane są/były terminowo lub nie, dane w BIK-u na Twój temat będą pozytywne lub negatywne. Jeśli miałeś opóźnienia w spłacie:

  • pożyczki,
  • kredytu,
  • abonamentu,
  • czy rat np. z AGD

Twój profil w BIK-u będzie miał negatywną oceną, co mocno ograniczy zaciągnięcie kolejnego zobowiązania, ponieważ Twój profil w BIK-u będzie sprawdzony przez firmę, w której będziesz starał się kredyt czy pożyczkę.

BIK – po jakim czasie wykreślają?

Po spłaceniu zobowiązania, jeśli spłacałeś je terminowo i bez opóźnień wynoszących powyżej 60 dni, to dane te będą widoczne dla innych banków i instytucji pod warunkiem, że wyrazisz na to zgodę. Warto oczywiście tę zgodę udzielić, bo masz wtedy szansę pokazać bankom i firmom pożyczkowym, że warto Ci zaufać, bo terminowo spłacasz swoje raty.

Jeśli natomiast Twoje zobowiązania spłacane były z opóźnieniami, to jeśli opóźnienie w spłacie raty sięgnęło ponad 60 dni, a przy tym minęło kolejnych 30 dni od momentu poinformowania Cię przez bank czy firmę pożyczkową o zamiarze przetwarzania tych negatywnych informacji, dane takie mogą być przetwarzane przez BIK bez zgody klienta przez okres aż 5 lat.

Musisz wiedzieć, że zły BIK może przekreślić w większości banków, możliwość zaciągnięcia kredytu czy pożyczki, ciężko również jest dostać coś na raty lub nawet wziąć telefon czy telewizję na abonament.

Usuwanie danych z BIK jest możliwe w poniższych sytuacjach:

  1. Odwołanie zgody na przetwarzanie danych przez BIK po wygaśnięciu zobowiązania (kredyt, pożyczka, raty) lub gdy upłynie termin, na jaki zgoda została udzielona.
  2. Kiedy minie 5-letni okres przetwarzania danych przez BIK – bez zgody klienta.
  3. Gdy dane znajdujące się w BIK-u są błędne lub omyłkowo wprowadzone (można wtedy żądać ich usunięcia).

A więc jak działają firmy czyszczące BIK?

Firmy te tak naprawdę bazują na niewiedzy swoich klientów, ponieważ każdy sam może odwołać zgodę na przetwarzanie swoich przez BIK, czy poprosić o korektę danych, które przez pomyłkę znalazły się w BIK-u. Nie ma potrzeby płacić za te czynności zewnętrznej firmie zajmującej się tzw. czyszczeniem BIK.

Warto jeszcze podkreślić, że każda próba usunięcia świeżych negatywnych danych, które zgromadził BIK na temat danego klienta, jest niemożliwe do spełnienia, chyba że upłynął 5-letni okres po wygaśnięciu zobowiązania, wtedy można wysłać wniosek cofający zgodę na przetwarzanie danych przez BIK, wzór takiego wniosku znajdziesz w dziale WZORY PISM i WNIOSKÓW lub bezpośrednio poniżej:

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Podsumowanie

Jeśli spłaciłeś już wszystkie swoje długi, to dane w BIK na temat zaległości, jakie miałeś w przeszłości, będą widoczne przez okres 5 lat od daty spłaty długów. Nie jesteś w stanie tych danych usunąć, chyba że dane są błędne lub nieprawdziwe.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze