Dotacje unijne — dlaczego są korzystną formą finansowania działalności gospodarczej?

Z dotacji unijnych korzysta bardzo wielu przedsiębiorców z różnych branż, od niewielkich, początkujących działalności gospodarczych, po średnie i duże podmioty. Z czego to wynika? Dlaczego właśnie ten sposób na pozyskanie dodatkowych środków cieszy się tak dużym zainteresowaniem? Sprawdź!

Finansowanie z UE ma pewną kluczową przewagę

Niezwykle popularne dotacje unijne dla firm to tylko czubek góry lodowej. Polscy przedsiębiorcy mają do dyspozycji sporo różnorodnych form zewnętrznego finansowania, czy to ze środków publicznych (np. pożyczki preferencyjne), czy prywatnych (pożyczki i kredyty komercyjne, firmy venture capital, anioły biznesu). Z reguły wiążą się one jednak z pewnymi kosztami (marżami, prowizjami), obowiązkiem zwrotu, czy też utratą pewnego stopnia kontroli nad prowadzoną działalnością.

Nie oznacza to, że nie warto z tych rozwiązań korzystać — przeciwnie, często mogą okazać się niezwykle przydatne. Warto jednak wiedzieć, że istnieje także inna opcja (która niekoniecznie musi być alternatywą dla tych wymienionych, może się z nimi wzajemnie uzupełniać), właśnie w postaci dotacji z UE. Choćby z racji na to, że często są one bezzwrotne.

eif8

Spory (w szczególności z perspektywy mniejszych firm, ale nie tylko) zastrzyk gotówki, która ma pomóc rozwinąć biznes, bez konieczności zwrotu? W niektórych przypadkach może się to okazać wręcz nieocenione. To bezpieczny sposób na wprowadzenie do oferty nowego produktu lub usługi, podjęcie prób zawojowania kolejnego rynku, czy też wdrożenie innowacyjnych procesów technologicznych, bez ryzykowania własnymi oszczędnościami.

Często firmy przed rozwojem powstrzymuje właśnie obawa przed ryzykiem, że pomysł się nie sprawdzi, a zainwestowane fundusze przepadną i narażą przedsiębiorcę na utratę płynności finansowej. Dotacje rozwiązują ten problem.

Nie trzeba obawiać się formalności

Jak każda metoda finansowania, dotacje unijne mają swoje ograniczenia i utrudnienia. Dotyczą one przede wszystkim szeregu formalności, które się z nimi wiążą. Jednak wbrew pozorom nie ma powodu do obaw, ponieważ, z uwagi na duże zapotrzebowanie na takie wsparcie, wykształciła się usługa wsparcia w pozyskiwaniu dotacji.

W związku z tym, pod warunkiem skorzystania ze wsparcia doświadczonego eksperta, który wie, jak prawidłowo przygotować potrzebną dokumentację, można liczyć na bezproblemowe przejście przez cały proces. Zarówno wnioskowania, jak i późniejszego rozliczania się ze sposobu wykorzystania przyznanych środków.

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze