Witam, miałem kiedyś komornika, długi już spłaciłem w całości, musiałem zapłacić nie tylko swoje długi ale i odsetki, monity i opłatę którą pobiera komornik. Wyszło w sumie ponad 6.000 zł dodatkowych wszystkich opłat. Mam pytanie, bo przymierzamy się z żoną do kupna mieszkania i mam obawy co do mojej historii kredytowej, dlatego chciałbym zapytać, czy komornik wpisuje do BIK, BIG i KRD? bo jeśli tak to jestem udupiony. Bardzo proszę o szybką odpowiedź na moje zapytanie. Kamil. K.


Historię kredytową budowaną latami, można bardzo szybko i bardzo łatwo zniszczyć, nawet w 2 miesiące. Jeśli miałeś komornika, to istnieje niemal pewność, że Twoje dane pojawiły się przynajmniej w BIK-u.

Szybko wyjaśnię o co chodzi z rejestrami BIK, BIG i KRD, dowiesz się kiedy Twoje dane tam się znajdą i jak je stamtąd usunąć.

Czy komornik wpisuje do BIK?

czy-komornik-wpisuje-do-BIK

BIK (Biuro Informacji Kredytowej), to rejestr wszystkich aktywności finansowych polaków. BIK zbiera, magazynuje, a później udostępnia te dane różnym podmiotom finansowym. Odpowiadając na pytanie: czy komornik wpisuje dane dłużnika do BIK, to odpowiedź brzmi – NIE.

Komornik nie ma prawa zamieszczać w BIK-u jakichkolwiek informacji na temat dłużnika. Informacje takie, może zamieścić w BIK-u jedynie, bank, firma pożyczkowa, lub inna instytucja finansowa, której dłużnik winien jest pieniądze.

Do BIK-u trafiamy, gdy nasze zadłużenie nie było spłacane w terminie i opóźnienie w spłacie raty wyniosło co najmniej 60 dni. Warto też wiedzieć, że jeśli kredyt bądź pożyczka nie były spłacane w terminie, to informacje o tym fakcie, mogą być przetwarzane przez BIK, bez Twojej zgody – przez 5 lat.

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój BIK był czysty, to koniecznie przeczytaj wpis: jak wyczyścić dane z BIK-u <– w tym poradniku dowiesz się, co zrobić, aby starając się o nowy kredyt czy pożyczkę, bank nie zobaczył Twoich opóźnień w spłacie poprzednich zobowiązań.

Czy komornik wpisuje do BIG?

czy-komornik-wpisuje-do-BIG

Jeśli zastanawiasz się, czy komornik może wpisać Cię do BIG-u, to odpowiedź jest prosta i brzmi – NIE. Informacje do BIG-u mogą wpisać przedsiębiorstwa na podstawie niezapłaconej faktury, lub osoby fizyczne na podstawie wyroku Sądu opatrzonego klauzulą wykonalności.

Jeśli jesteś osobą fizyczną, to Twoje dane mogą znaleźć się w BIG-u, jeśli Twoje zadłużenie wynosi co najmniej 200 zł, a w przypadku firm, 500 zł.

I tak jak w przypadku BIK-u, dłużnika można wpisać do BIG-u po 60 dniach zalegania z zapłatą, od daty wymagalności długu, przy czym należy pamiętać, że trzeba wysłać listem poleconym do dłużnika wezwanie do spłaty długu w terminie 14 dni. Gdy w tym terminie dług nie zostanie uregulowany, to można dokonać wpisu w BIG.

Warto jeszcze wiedzieć, że biuro informacji gospodarczych ma prawny obowiązek, automatycznie usunąć dane o długu konsumenta (art. 31 pkt 9).

Obowiązek usunięcia przez biuro informacji gospodarczych:

nie później niż po upływie 10 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne, jeżeli dłużnikiem jest konsument, przy czym w przypadku roszczeń stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczeń stwierdzonych ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd nie później niż po upływie 10 lat od dnia stwierdzenia roszczenia.

 

Czy komornik wpisuje do KRD?

czy-komornik-wpisuje-do-KRD

Tutaj sytuacja wygląda niemal dokładnie jak powyżej, komornik nie ma prawa wpisać Nas do KRD, prawo do tego mają jedynie podmioty przewidziane w ustawie. A więc osoby fizyczne, na podstawie wyroku Sądu opatrzonego klauzulą wykonalności i przedsiębiorstwa na podstawie nieopłaconej faktury!

Jeśli chodzi o usunięcie danych z BIG i KRD, to może ono nastąpić, na wniosek wierzyciela, po spłacie przez dłużnika całego zobowiązania. Dane muszą zostać wtedy usunięte z rejestru w ciągu 14 dni od spłacenie długu.

Mam nadzieję, że odpowiedziałam na Twoje tytułowe pytanie: Czy komornik wpisuje dane do BIK, BIG i KRD. Prawo do tego mają jedynie podmioty, które przewiduje ustawa.

Wybrane specjalnie dla Ciebie: