Krajowy Rejestr Długów – jak sprawdzić KOGOŚ lub SIEBIE?

czy-komornik-wpisuje-do-KRD

Z dzisiejszego poradnika dowiesz się jak sprawdzić kogoś i siebie w KRD oraz jak sprawdzić firmę, dowiesz się również, czym jest sprawdzenie jednorazowe, i jak długo widnieje wpis w KRD, zapraszam do lektury, bo jest naprawdę o czym pisać!

Krajowy Rejestr Dłużników jak sprawdzić kogoś i siebie?

Wpis do Krajowego Rejestru Długów (KRD) to coś, co spędza sen z powiek milionom Polaków. Nic dziwnego, ponieważ obok Biura Informacji Kredytowej (BiK), KRD jest bazą danych chyba najpowszechniej sprawdzaną zarówno przez banki, jak i firmy pożyczkowe.

Oznacza to, że jeżeli nasze dane widnieją w KRD, możliwość starania się o jakikolwiek kredyt w banku (wliczając w to nawet karty kredytowe czy limity odnawialne) lub też pożyczkę w firmie pozabankowej może okazać się znacząco utrudnione.

Na szczęście, KRD jest bazą działającą według określonego mechanizmu. Poznanie go pozwoli nam oszacować prawdopodobieństwo tego, że nasze dane znajdują się w Krajowym Rejestrze Długów albo też efektywnie starać się o wykreślenie naszych personaliów z listy dłużników.

Co więcej, KRD umożliwia także sprawdzenie, czy w bazie widnieją nasze dane lub też dane naszej firmy. Możliwe jest także sprawdzenie innej osoby, na przykład potencjalnego kontrahenta.

Wniosek o usunięcie danych z KRD lub ich aktualizacja

Wniosek o usunięcie danych z KRD lub ich aktualizacja

Czym jest i jak działa Krajowy Rejestr Długów?

krajowy-rejestr-dluznikow-jak-sprawdzic-kogos

W odróżnieniu od na przykład Biura Informacji Kredytowej zakres działalności Krajowego Rejestru Długów nie ogranicza się tylko do szeroko rozumianego sektora pożyczkowego.

Z KRD kooperują następujące wymiary gospodarki:

 • Banki oraz firmy pożyczkowe
 • Towarzystwa ubezpieczeniowe
 • Firmy z sektora transportowego
 • Gminy oraz inne jednostki organizacyjne
 • Instytucje
 • Hurtownie oraz sklepy
 • Poszczególni przedsiębiorcy
 • Osoby fizyczne mające tytuł wykonawczy
 • Urzędy oraz sądy
 • Duże przedsiębiorstwa z sektora farmaceutycznego, spożywczego oraz energetycznego

Co jednak oznacza to w praktyce?

Nasze dane mogą znaleźć się w Krajowym Rejestrze Długów nie tylko z powodu problemu ze spłatą kredytu w banku lub pożyczki w firmie pozabankowej, lecz także z tytułu niespłaconych w przewidzianym do tego terminie należności w Urzędach, Sądach, Towarzystwach Ubezpieczeniowych, niezapłacone na czas rachunki za prąd, telefon lub internet i tak dalej.

Jeżeli prowadzimy własną działalność, możemy znaleźć się w KRD także z powodu np. nieterminowej spłaty należności wobec innego przedsiębiorcy lub też, jeżeli nasza firma zalega z rachunkami czy innego rodzaju należnościami zarówno w firmie z któregoś z wymienionych powyżej sektorów, jak i z tytułu należności w stosunku do urzędów, gmin lub innych instytucji.

Praktycznie rzecz biorąc, można więc powiedzieć, że do KRD możemy trafić właściwie z powodu dowolnej, niespłaconej w terminie należności. Co więcej, z KRD kooperują także poszczególne duże przedsiębiorstwa, które nie działają w obrębie żadnego z wymienionych powyżej sektorów (energetyczny, farmaceutyczny, spożywczy i tak dalej).

Nieterminowo uiszczony rachunek w stosunku do np. dużej firmy z sektora budowlanego lub medycznego również może stanowić przesłankę do umieszczenia w Krajowym Rejestrze Danych naszych, lub naszej firmy.

Ten medal ma jednak dwie strony. KRD w założeniu jest instytucją działającą według zasad odmiennych, niż przykładowo Biuro Informacji Kredytowej.

O ile rolą BIK jest przede wszystkim funkcja informacyjna dla podmiotów działających w obrębie sektora kredytowo-pożyczkowego, o tyle KRD ma umożliwiać swobodny dostęp do informacji gospodarczych o znacznie szerszym zakresie merytorycznym.

Informacje te mają też być dostępne na znacznie szerszą skalę, niż w przypadku BIK: Biuro Informacji Kredytowej jest przede wszystkim bazą danych mającą umożliwiać bankom oraz firmom pożyczkowym szybką weryfikację historii finansowej potencjalnego pożyczkobiorcy.

Krajowy Rejestr Długów natomiast z zasady udostępnia informacje wszystkim podmiotom gospodarczym. Oznacza to po prostu możliwość sprawdzenia nie tylko naszych danych, ale także danych kogoś innego lub innej firmy czy przedsiębiorstwa.

W jaki sposób można trafić do KRD?

Bardzo często zastanawiamy się nad tym, czy np. kilkudniowa zwłoka w spłacie rachunku za telefon może być przesłanką wystarczającą do umieszczenia naszych danych na przykład w bazie Krajowego Rejestru Długów.

Status KRD dość precyzyjnie określa jednak warunki wpisania danych konkretnej osoby lub firmy do swojego rejestru.

Aby nasze dane znalazły się w KRD, muszą zostać spełnione następujące warunki:

 • Wysokość niespłaconego przez nas zobowiązania musi wynosić co najmniej 200 zł brutto w przypadku osób fizycznych oraz 500 zł brutto w przypadku firmy
 • Opóźnienie spłaty musi wynosić co najmniej 60 dni od określonej ostatecznie daty spłaty
 • Musi minąć co najmniej 30 od momentu, w którym wierzyciel wysłał do nas pismo z ostatecznym wezwaniem do zapłaty (w piśmie tym musi zostać zawarta informacja o tym, że brak uregulowania należności w terminie będzie skutkował między innym wpisaniem naszych danych do KRD).

Jeżeli któryś z wymienionych powyżej warunków nie został spełniony, a pomimo to nasze dane zostały wpisane do KRD, możemy starać się o wykreślenie z rejestru danej informacji.

Jak sprawdzić swoje lub cudze dane w KRD?

O tym, jak sprawdzić czy jestem w KRD <— pisałam w tym poradniku, ale napisze i tutaj: Pierwszym warunkiem do sprawdzenia naszych lub cudzych danych w bazie KRD jest posiadanie aktywnego konta na portalu internetowym Krajowego Rejestru Długów.

Aby takie konto założyć, wystarczy rejestracja na stronie KRD, podanie naszych danych, a następnie weryfikacja poprzez przelew lub też przesłanie skanu dowodu osobistego.

Następnie możemy korzystać z wybranych usług dostępnych na stronie. Jeden raz na 6 miesięcy możemy bezpłatnie sprawdzić, czy w KRD figurują nasze dane lub też kto pobierał informacje na nasz temat.

W przypadku korzystania z wymienionych usług więcej niż jeden raz na 6 miesięcy opłata każdorazowo będzie wynosić 6,90 zł za każde poszczególne sprawdzenie.

Jak sprawdzić firmę w KRD?

KRD umożliwia także sprawdzenie dowolnej firmy. Jednorazowe skorzystania z tej usługi to koszt w wysokości 249 zł.

W przypadku sprawdzania naszych danych weryfikacja następuje na podstawie numeru PESEL. W przypadku, gdy sprawdzamy firmę, potrzebny będzie nam NIP danego podmiotu.

Czysto teoretycznie, KRD umożliwia także sprawdzanie danych innych osób fizycznych. Wystarczy, że znamy czyjś PESEL.

Należy jednak mieć na uwadze fakt, że zgodnie z polskim prawem sprawdzanie danych innej osoby fizycznej w bazach jak KRD lub BIK jest dopuszczalne tylko za jej zgodą.

Oznacza to, że sprawdzenie kogoś bez posiadania owej zgody może mieć określone konsekwencje, spośród których najpoważniejszą jest grzywna w wysokości do 30 tysięcy złotych.

Pamiętajmy, że inna osoba, pobierając raport nt. tego, kto sprawdzał jej dane, będzie widzieć wszystkie podmioty lub osoby fizyczne, które dokonały takiego sprawdzenia.

Poza faktem, że „myszkowanie” po historii finansowej kogoś innego jest zwyczajnie nieetyczne, może to być również bardzo kosztowne, jeżeli owa osoba zorientuje się, że bezprawnie pobraliśmy informacje na jej temat.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń nasz artykuł:
2 komentarzy w “Krajowy Rejestr Długów – jak sprawdzić KOGOŚ lub SIEBIE?”
 1. Avatar

  Wzięłam dla Syna w sklepie laptop na raty, nie minęło 6 miesięcy, sprzedawca pomylił nr konta i przez błąd pieniądze szły gdzie indziej, teraz nie mogę wziąć nic na raty, bo jestem w rejestrze zadłużonych kwota 900 zł, z jakiej racji mam płacić jak raty regularnie wpłacałam w tym sklepie? jak się oczyścić? jestem zła proszę o poradę.

 2. Avatar

  Witam. Byłem dłużnikiem banku PKO, spłaciłem już dług do końca, ale bank wpisał mnie do rejestru dłużników, potrzebuje porady w sprawie usunięcia moich danych z rejestru długów jak najszybciej, wiem, że licząc na bank, może to trwać nawet 5 lat, ja mam na to tylko dwa miesiące. Proszę o radę jak to zrobić. Pozdr. Bogdan

Comments are closed.