Dostaje WIELE pism z nakazem zapłaty a BIK mam czysty?!

Wyczytałem, że najlepszym sposobem sprawdzenia swojego zadłużenia jest BIK, a co jeśli wg BIK jestem czysty, a dostaje milion listów z nakazem zapłaty i to od różnych firm i różnych komorników. Brałem tylko raz kredyt w banku, którego rzeczywiście nie spłacałem, bo straciłem pracę i po dziś dzień borykam się z problemami finansowymi.

I może z 2 razy nie zapłaciłem mandatu za przejście na czerwonym świetle, co miało zostać ściągnięte z rozliczenia podatkowego, a tu z każdej strony atakują mnie komornicy, co najmniej 3 i firmy jak Intrum, Statima, Ultimo, Lindorff…tego jest tak dużo, piszą tak niezrozumiale, że ja nawet nie mam pojęcia, za co te długi.

Czy możliwe, że ktoś próbuje wyłudzić ode mnie pieniądze? Jak jeszcze można sprawdzić, skąd to się wzięło, skoro z tymi firmami to rozmawiać się nie da, bo zaraz zastraszają…


Prawdopodobnie bank sprzedał dług na giełdzie wierzytelności, dlatego dostajesz tyle pism z różnych firm windykacyjnych, być może Twój dług krążył (lub wciąż krąży) z rąk do rąk. O tym, czym jest giełda długów / giełda wierzytelności <— pisałam w tym wpisie.

Bank nie widział szansy na ściągnięcie tego długu od Ciebie, więc postanowił minimalizować straty i pozbył się go, sprzedając go komuś innemu. Jeśli dostajesz pisma dotyczące tego samego długu od różnych firm windykacyjnych, to coś jest rzeczywiście nie halo…

Nie może być tak, że kilku różnych wierzycieli domaga się spłaty tego samego długu, wierzyciel jest zawsze JEDEN i tylko on ma prawo domagać się od Ciebie spłaty zadłużenia, w innych wypadkach proceder taki podlega pod wyłudzenie pieniędzy.

Czego dotyczy dług?

Pamiętaj, że zawsze najważniejsza jest sygnatura akt, co to jest sygnatura akt? jest to alfanumeryczne oznaczenie akt danej sprawy, na podstawie której komornik ma prawo egzekwować od Ciebie dług poprzez wytoczenie wobec Ciebie egzekucji komorniczej. Sygnatura akt służy jako identyfikator sprawy i zawiera najważniejsze informacje o rodzaju sprawy i trybie jej postępowania.

Sygnatura akt – przykład

sygnatura-akt-sądowych-przykład

Jeśli wszędzie będziesz miał tę samą sygnaturę akt, to oznacza, że wszyscy chcą ściągnąć od Ciebie ten sam dług ;). Wydaje mi się jednak, że jest to niemożliwe i być może masz jakiś dług, o którym nie masz zielonego pojęcia, dlatego pogrupuj całą korespondencję i sprawdź, czy dotyczy ona tej samej sygnatury akt, bądź tego samego wierzyciela.

Mając sygnaturę akt, możesz udać się do sądu rejonowego i zapytać tam, czego dokładnie dotyczy ta sprawa. Jako strona postępowania sądowego, masz prawo wglądu do akt sądowych. To samo w sytuacji dostępu do akt komorniczych <— koniecznie przeczytaj ten wpis.

Następnie możesz zwrócić się do wszystkich, którzy nękają Cię korespondencją, o przysłanie dowodu na istnienie zadłużenia, bo np. nie pamiętasz, abyś kiedykolwiek miał jakieś długi…

Jeśli wykonasz te kroki, o których pisałam, sprawa powinna się nieco bardziej rozjaśnić. Firmy windykacyjne płatają różne figle, a w papierach mają ogromny bałagan, także ich korespondencję traktowałabym z przymrożeniem oka.

Jeśli natomiast chodzi o komorników, a ponoć masz ich trzech :-), to tutaj jest duży znak zapytania, bo raczej nie jest możliwe, aby dwóch czy trzech komorników, egzekwowało na dłużniku ten sam dług.

Odezwij się w komentarzu pod artykułem, jeśli będziesz miał jeszcze jakieś pytania, mam nadzieję, że rozwiejesz swoje wszystkie wątpliwości.

Wniosek o aktualizacje BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze