Czy mam DOSTĘP do akt komorniczych? komornik jest zły?! [WZÓR]

Witam serdecznie, czuje się bezradna, komornik nie chce pozwolić mi zapoznać się z aktami postępowania egzekucyjnego. Byłam u komornika już dwa razy i mówi, że może dać dostęp do akt komorniczych tylko mojemu przedstawicielowi?? czy ja muszę mieć przedstawiciela? nie mogę już SAMA zajmować się swoim długiem?

Bardzo proszę napisać, czy mam prawo do wglądu do akt komorniczych? jeśli tak, to, jak przekonać komornika, żeby tego dostępu mi udzielił? chcę się tylko zapoznać z aktami komorniczymi, w których posiadaniu jest komornik, nie chcę zabrać ich do domu… proszę o pomoc, komornik chyba działa na moją niekorzyść, może coś ukrywa?


Jeśli komornik nie chce udostępnić Ci akt komorniczych do przeglądnięcia, to jest to jakiś absurd, ponieważ jako strona postępowania egzekucyjnego, Tobie w pierwszej kolejności takie prawo przypada!

To jak by ktoś założył Ci sprawę w sądzie i nie pozwolił Ci na przejrzenie dowodów przeciwko Tobie i połapanie się czego dotyczy ta sprawa, to jak się wtedy bronić się pytam?

Dostęp do akt komorniczych

Reasumując: oczywiście, że masz prawo dostępu do akt komorniczych, prawo to przysługuje stronom, oraz uczestnikom postępowania egzekucyjnego na takich samych zasadach, jak np. prawo dostępu do akt w postępowaniu rozpoznawczym.

Warto też zaznaczyć, że przeglądanie akt komorniczych musi odbyć się pod kontrolą/nadzorem komornika lub osoby przez niego upoważnionej, np. asesora komorniczego. Tak mówi art. § 26 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 2005.

…przeglądanie akt przez strony i innych uczestników postępowania może odbywać się tylko pod kontrolą komornika lub upoważnionej przez niego osoby

Prawo wglądu do akt komorniczych przysługuje uczestnikom postępowania egzekucyjnego oraz stronom (wierzyciel i dłużnik) na podstawie artykułu 9 Kodeksu postępowania cywilnego.

Art. 9. Rozpoznawanie spraw odbywa się jawnie, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Strony i uczestnicy postępowania mają prawo przeglądać akta sprawy i otrzymywać odpisy, kopie lub wyciągi z tych akt.

Nowością jest to, że przeglądanie akt komorniczych może odbywać się elektronicznie za pomocą systemu teleinformatycznego. Niestety jak do tej pory nie powstały szczegółowe przepisy formułujące tryb, w którym można uzyskać dostęp do akt komorniczych i ich przeglądanie.

Zanim jednak otrzymasz dostęp do akt komorniczych, komornik lub asesor komorniczy sprawdzi Twoją tożsamość, czy aby na pewno masz prawo dostęp do akt otrzymać. Jeśli jesteś stroną postępowania egzekucyjnego (dłużnik), to nie powinnaś mieć najmniejszych problemów z uzyskaniem takiego dostępu.

Ile kosztuje przeglądanie akt komorniczych?

Samo udostępnienie akt do przeglądania nie kosztuje ani złotówki, tak samo nic nie kosztuje sporządzanie notatek z przeglądanych akt. Natomiast wszelkie:

 • odpisy akt,
 • kopie akt,
 • czy wyciągi z akt

… kosztują 6 zł za każdą rozpoczętą stronę wydanego przez komornika dokumentu. Opłaty za kopie, odpisy i wyciągi z akt komorniczych reguluje art. 77 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych. Opłata 6 zł od strony obowiązuje na wniosek strony postępowania o wydanie na podstawie akt:

 • poświadczonego odpisu,
 • wypisu lub wyciągu,
 • odpisu orzeczenia ze stwierdzeniem prawomocności,
 • odpisu orzeczenia ze stwierdzeniem wykonalności,
 • zaświadczenia

Ciekawostką jest, że jeśli zamówisz odpis czy wyciąg z akt komorniczych i znajdują się na nim tabele, lub treść jest w innym niż język polski języku, to komornik pobierze podwójną opłatę.

Kopia akt komorniczych?

Możesz nawet zażyczyć sobie skopiowanie przeglądanych akt komorniczych, wtedy zgodnie z artykułem 78 o kosztach sądowych, pobrana zostanie od Ciebie opłata w wysokości 1 złotówki, za każdą rozpoczętą stronę kopii akt.

…i jeszcze coś, co warto dodać:

Opłaty kancelaryjne za kopie, odpisy i wyciągi z akt komorniczych nie będą pobierane od osoby, którą sąd zwolnił z ponoszenia kosztów sądowych, opłaty nie będą pobierane też od osób, które mają takie uprawnienie z mocy ustawy.

… dlaczego?

Ponieważ zgodnie z art. 771 K.p.c. zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych, które zostało przyznane stronie przez sąd w postępowaniu rozpoznawczym, rozciąga się również na postępowanie egzekucyjne!

O czym mogłaś zapomnieć?

Musisz wiedzieć, że aby komornik umożliwił Ci przeglądanie akt komorniczych, MUSISZ uprzednio złożyć wniosek o przedmiotowy wgląd w akta sprawy! Samo ustne proszenie komornika o dostęp do akt postępowania egzekucyjnego może zdać się na nic, jeśli złożysz wniosek o wgląd do akt komorniczych, komornik nie będzie miał wyboru…

Formalności najpierw…

Musisz po prostu nadać sprawie formalnego toru, rozmowami z komornikiem nie wygrasz, wszystko trzeba robić na piśmie, wtedy nie dajesz komornikowi drogi ucieczki, bo jeśli mimo złożenia wniosku o dostęp do akt komorniczych, komornik odmówi, to składasz wtedy skargę na komornika i sprawa trafia do sądu, gdzie komornik dostaje pouczenie i ląduje na dywaniku u prezesa sądu rejonowego.

Wniosek o wgląd do akt komorniczych

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Artykuły, które powinnaś również przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

6 komentarzy w “Czy mam DOSTĘP do akt komorniczych? komornik jest zły?! [WZÓR]”
 1. Justyna/WaWa

  I ja również miałam problem uzyskać dostęp do akt sprawy komorniczej, tak jak pisze Pani Janina, pomogło złożenie ww wniosku. Myślę, że jeśli komornik utrudnia dostęp do takich akt, to albo jest z natury, że ze wszystkimi “idzie pod włos” albo może mieć coś do ukrycia. Mi udało się podnieść zarzut przedawnienia roszczenia, był to dług za niezapłacony abonament telewizji cyfrowej. Łącznie do zapłacenia miałam 1400 zł razem z odsetkami. Nie zapłaciłam nic dzięki przedawnieniu tego długu. Gdybym nie otrzymała dostępu do akt sprawy komorniczej, nie doszła bym, że dług przedawnił się. Pozdrawiam

 2. Wydaje mi się, że jeśli komornik utrudniał Ci zapoznanie się z aktami komorniczymi, to powinnaś złożyć na niego skargę, bo ewidentnie udawanie, że potrzebujesz jakiegoś pełnomocnika żeby móc przeglądać akta, to jakiś żart?

 3. prawo wglądu do akt komorniczych zapewniają przepisy prawa, problem jest natomiast nieznajomość przepisów przez ludzi, którym akurat przydarzyły się jakieś problemy finansowe. Nie można ich też za to winić bo komu po co znajomość kodeksu postępowania?

 4. Mi komornik bez problemu pozwolił na zapoznanie się z aktami komorniczymi, nie musiałam nawet składać wniosku. Jak widać wszystko zależy z jakim komornikiem przyjdzie nam do czynienia prawda? myślę, że organ egzekucyjny ma zbyt szerokie pole do manewru, bo nigdzie indziej nie jest tak, że idziesz do urzędu załatwić jakąś sprawę i Pani z okienka jednego interesanta potraktuje normalnie, a innemu postanowi uprzykrzyć życie… tylko komornicy mają tak szerokie pole do popisu… to samo przy zajmowaniu różnych składników majątku dłużnika, np. zajecie konta bankowego bez powiadomienia dłużnika?? komornik blokuje całe konto bankowe i cześć?! idzie później ktoś do sklepu na zakupy i przy kasie okazuje się, że płatność kartą zostaje odrzucona? na szczęście od lipca 2018 prawo ma się zmienić, zobaczymy co przyniosą zmiany…

 5. Andżelika

  Toczy się wobec mnie egzekucja komornicza i tak naprawdę, to sama nie wiedziałam, że mam wgląd do akt w postępowaniu egzekucyjnym :/ dług dotyczy niespłaconego kredytu, dług wykupił niestrukturyzowany fundusz sekurytyzacyjny czy jakoś tak, chętnie przejrzałabym jak wyglądają akta sprawy i co komornik ma na mnie :-)

 6. Chcę jutro jechać do komornika zobaczyć akta sprawy. Czy komornik mi je pokaże? Dodam, że nie jestem umówiona. I nie składałam żadnego specjalnego wniosku o wgląd do akt. Wysłałam tylko pismo w zeszłym tygodniu o ksero akt, żeby mi przysłali. Nie wiedziałam jeszcze wtedy jak się postępuje w takich sytuacjach.

Comments are closed.