Alerty BIK – ile kosztuje – czy WARTO? – opinie 2022 [PORADNIK]

Alerty BIK jednak działają! miałam się okazję o tym przekonać, kiedy pewnego pięknego popołudnia dostałam SMS-a z BIK-u, że bank Xxxx właśnie zapytał BIK o moje dane osobowe.

W SMS-ie z systemu BIK był od razu link do zalogowania się  na stronie BIK-u oraz nr. telefonu do centrali, gdzie można dowiedzieć się, o co dokładnie chodzi.


Czy warto korzystać z alertów BIK?

Oczywiście, że tak. W dzisiejszych czasach każdy z nas narażony jest na zgubienie dokumentów albo na ich kradzież. Niestety Nasze dokumenty mogą wtedy posłużyć celom wyłudzenia pożyczki lub kredytu, szczególnie jeśli chodzi o pozabankowe firmy pożyczkowe, które do udzielenia pożyczki potrzebują jedynie dowodu osobistego.

alerty-bik-aktywacja-uslugi

A więc każdy z nas może stać się dziś lub jutro ofiarą wyłudzenia pieniędzy, dlatego decydując się na alerty z BIK-u, które przychodzą e-mailem lub SMS-em (do wyboru), mamy szansę na szybką reakcję i unieważnienie transakcji, oraz szybkie zgłoszenie wyłudzenia na Policję. Dzięki temu nie będziemy musieli spłacać pożyczki, którą ktoś kiedyś na nas zaciągnął.

Co zrobić, gdy dostanę alert z BIK-u?

Jeśli właśnie przyszedł do Ciebie alert BIK, to znak, że bank, firma pożyczkowa lub jakaś inna instytucja finansowa właśnie odpytuje BIK o Twoje dane osobowe, bo samo złożenie zapytania w BIK-u, to standardowa procedura, podczas której bada się przyszłego kredytobiorcę pod wieloma względami.

Alert BIK można więc otrzymać gdy:

 • bank przygotowuje dla Ciebie indywidualną ofertę,
 • ubiegasz się o pożyczkę lub kredyt,
 • gdy ktoś w Twoim imieniu składa zapytanie o pożyczkę lub kredyt.

Wtedy na Twój telefon przychodzi alert SMS, czyli powiadomienie, że coś dzieje się w obrębie Twoich danych osobowych, czyli, że są właśnie przez kogoś przetwarzane.

Otrzymując alert BIK, należy jak najszybciej skontaktować się z BIK-iem, dzwoniąc na nr. 22 348 4444. Obsługa infolinii pomoże Ci zlokalizować instytucję, która właśnie przetwarza Twoje dane osobowe.

Jeśli centrum obsługi klienta BIK, podczas rozmowy z Tobą uzna, że zasadne jest podejrzenie popełnienia przestępstwa, bądź usiłowanie wyłudzenia kredytu lub pożyczki na Twoje dane osobowe, to BIK od razu przekaże odpowiednie informacje do firmy pożyczkowej, banku lub innej instytucji współpracującej z BIK, że transakcja musi być wstrzymana, bo prawdziwy właściciel danych osobowych, nie wie nic na temat tejże transakcji.

Alerty BIK o pogorszeniu historii kredytowej

Jeśli otrzymasz taki alert, to znak, że któreś z Twoich zobowiązań nie jest spłacane na czas i należy wtedy na podstawie raportu BIK sprawdzić, które to zobowiązanie i jak najszybciej je uregulować, ponieważ długie opóźnienie w spłacie rat zobowiązania, ma bardzo negatywny wpływ na Twoją ocenę punktową w systemie BIK.

Jakie powiadomienia otrzymam w ramach usługi „Alerty BIK” ?

Jeśli zdecydujesz się na alerty BIK, będziesz otrzymywać powiadomienia z BIK-u dotyczące m.in.:

 1. Nowych zobowiązania kredytowych lub pożyczkowych na Twoje dane.
 2. Nowych zapytaniach, jakie BIK otrzymuje na Twój temat od firm pożyczkowych, banków czy innych instytucję finansowych.
 3. Informacji dotyczące nieterminowej spłaty Twoich zobowiązań finansowych.
 4. Rejestrację wszystkich opóźnień dotyczących nieterminowej spłaty Twoich zobowiązań.
 5. Informacji na temat zamknięcia zobowiązania kredytowego (czyli gdy spłacisz daną pożyczkę lub kredyt).
 6. Raz na miesiąc dostaniesz też alert BIK potwierdzający, że w tym miesiącu system nie wykrył nowego kredytu lub pożyczki, bądź zapytania o Twoje dane osobowe w systemie.
alerty-bik
Alerty BIK – jak to działa?

Ile kosztują alerty BIK?

Cena naprawdę nie jest duża, koszty korzystania z usługi kształtują się dokładnie tak:

alerty-bik-cena

Jak aktywować usługę alerty BIK?

Wystarczy wypełnić formularz, posługując się numerem PESEL, następnie należy potwierdzić swoją tożsamość i ustanowić hasło dostępu do platformy BIK. Ostatnim krokiem będzie wybranie i zaakceptowanie odpowiedniego dla Ciebie pakiety alertu BIK.

Alerty BIK – podsumowanie

alerty-bik-aktywacja-uslugi

Alerty z BIK-u działają non stop, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu monitorując aktywność wokół naszych danych osobowych. Gdy system wykryje jakąś aktywność ze strony firmy pożyczkowej, banku czy innej instytucji finansowej, która dotyczyć będzie naszych danych, to od razu otrzymamy alert SMS/e-mail.

Jeśli więc nie starasz się o żadną pożyczkę czy kredyt, a otrzymasz alert z BIK-u, to znak, że może właśnie dochodzi do wyłudzenia na Twoje dane kredytu lub pożyczki. W takich sytuacjach najbardziej liczy się szybkość Twojej reakcji.

Jeśli myślisz, że alerty BIK nie są Ci potrzebne, bo ten problem Cię nie dotyczy, to jesteś w błędzie. Nie wiem, czy wiesz, ale liczba wyłudzeń pożyczek czy kredytów na czyjeś dane osobowe, osiąga rocznie 67.000 transakcji na kwotę 600 milionów złotych! sporo prawda?

Podobną weryfikację przeprowadził BIK dla sektora firm pożyczkowych, z audytu wyszło, że rocznie może dochodzić nawet do 38 tys. wyłudzeń pożyczkowych na kwotę 50 mln zł.

Alerty BIK są więc skutecznym narzędziem, które będzie w stanie ochronić Cię przed wyłudzeniami na Twoje dane osobowe. Zresztą nie tylko, bo alerty BIK informują również o terminowości spłat Twoich zobowiązań finansowych, czy o pogarszającej się historii kredytowej.

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wycofanie zgody na przetwarzanie danych przez BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,17 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

2 komentarzy w “Alerty BIK – ile kosztuje – czy WARTO? – opinie 2022 [PORADNIK]”
 1. Dzień dobry, w jaki sposób mogę zamówić usługę BIK Alert? Weszłam na Waszą stronę, ale niestety link, który proponuje złożenie wniosku, jest nieaktywny.W ogóle na stronie, którą znalazłam i na której jest ten formularz nic nie jest aktywne .I nie bardzo rozumiem dlaczego muszę napisać 300 znaków, jeśli moje pytanie jest konkretne i bardzo krótkie

 2. Tokarczyk66

  Witam. Jak włączyć Alerty BIK? Chciałabym uruchomić alerty BIK za 24 zł. Problem w tym, że unieważniłam swój dowód osobisty. Na nowy Dowód osobisty mam wniosek złożony. Czy mogę wpisać dane starego dowodu? Czy muszę mieć dopiero nowy? Unieważniłam w związku z wyciekiem moich danych z telefonii komórkowej. Proszę o odpowiedź na e-mail.

Comments are closed.