Czy Alerty BIK jest bezpieczny?

Forum prawneKategoria: BIKCzy Alerty BIK jest bezpieczny?
AvatarIza D. zapytał 8 miesięcy temu

Witam. Czy Alerty BIK jest bezpieczny? tyle się słyszy o wyłudzeniu kredytów i pożyczek na czyjeś dane, że chyba warto jakoś zabezpieczyć się przed wyłudzeniem.

Z tego wyczytałam, to na telefon przychodzi SMS zawsze, gdy ktoś próbuje zaciągnąć pożyczkę na nasz PESEL, czy dobrze rozumiem? jeśli nie Alerty BIK, to jakie ostrzeżenie przed wyłudzeniem by Pani proponowała?

17 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witaj,

alerty BIK jest jednym z najprostszych i moim zdaniem dość skutecznym zabezpieczeniem przed wyłudzeniem kredytu na czyjeś dane. Przede wszystkim alerty BIK są aktywne przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, także w dni wolne od pracy i święta.

Powyższe przekłada się na okoliczność, że kiedy do BIK wpłynie zapytanie odnośnie Twojej osoby, co ma miejsce praktycznie przy każdym wniosku kredytowanym, otrzymasz informację SMS na podany numer telefonu oraz wiadomość e-mail, mając szansę zatrzymać oszusta.

alerty-bik-aktywacja-uslugi

Niestety metod stosowanych przez oszustów finansowych, to jest wiele. W ostatnim czasie, tak jak podajesz, dość głośno jest o “lewych” SMS-ach przypominających o obowiązku uiszczenia brakującej opłaty kurierskiej, za aukcję internetową, czy rachunek telefoniczny.

W wiadomości znajduje się link przekierowujący, który ma ułatwić uiszczenia opłaty poprzez przekierowanie na stronę banku, a w rzeczywistości jest to sposób oszustów na uzyskanie danych do konta (loginu, hasła, kodu SMS).

Na opisaną metodę, oszustom udało się okraść już wiele osób. Dlatego zarówno policja, jak i banki zalecają rozwagę. Zasadnym jest wczytanie się w treść wiadomości i rozważenie, czy rzeczywiście, jakaś usługa nie została w pełni opłacona. W razie wątpliwości, warto sięgnąć po rachunek lub fakturę i spłacić należność logując się na stronę internetową banku z paska narzędzi, a nie z linku zawartego w wiadomości.

Niska kwota do zapłaty, której żądają oszuści (zazwyczaj nie więcej niż 2zł) oraz pośpiech wiele osób sprowadził na manowce. Niedawno napisała do nas Pani, która na skutek fałszywego SMS-a straciła z konta, bodajże 9 000 zł, i pomimo upływu kilku miesięcy oraz zgłoszenia sprawy na policję, zabranych z konta przez złodziei pieniędzy nadal nie odzyskała.

Dlatego, tak jak napisałam powyżej, należy dokładnie czytać treść odbieranych wiadomości i nie spieszyć się z wchodzeniem na nieznane linki. A wykonując przelew z konta warto sprawdzać treść wiadomości z kodem do przelewu, bowiem oszuści opracowali również metody uzyskania dostępu do konta przez SMS.

Podsumowując: Ataków cyberprzestępców jest coraz więcej. Hakerzy-oszuści opracowują coraz to nowe metody, na które nie są przygotowane nawet banki.

Ofiarami oszustw są jednak klienci banków, a nie same banki, które zawsze bronią się przed odpowiedzialnością za skradzione z konta klienta pieniądze. W wielu sprawach klienci banków, z których kont zniknęły pieniądze musieli wejść na drogę postępowania sądowego z bankiem, by ten zwrócić im środki skradzione przez cyberprzestępców.

alerty-bik-aktywacja-uslugi

Jeśli więc, posiadasz w banku swoje oszczędności, to warto przenieść je na bezpieczne konta, z którego nie dokonujesz codziennych transakcji. Na drugim koncie, z którego wykonywane są przelewy i płatności kartą, warto zostawić jedynie kwoty niezbędne do pokrycia bieżących wydatków.

Odnośnie kradzieży danych osobowych, to warto zadbać o zabezpieczenie dokumentów – dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu. Stare dokumenty, w których znajdują się dane poufne min. numer PESEL należy zniszczyć, tak by nie trafiły do osób trzecich. Informacji o swoich danych osobowych, nie należy również podawać osobom trzecim (telemarketing, oferty bankowe, windykacja).

Koniecznie przeczytaj:

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Chciałbym dodać od siebie parę słów na temat Alertów BIK i dokładniej wytłumaczyć jak one działają.

Oczywiście, decydując się na Alerty BIK, jesteśmy w stanie ochronić się przed próbą wyłudzenia pożyczki czy kredytu na nasze dane. Niestety coraz częściej dochodzi do takich wyłudzeń, widzimy to w e-mailach, jakie do nas wysyłacie, proszą o pomoc jak postępować, gdy ktoś wyłudził pożyczkę na nasze dane.

Choćby przykład z dziś:

Jak widzisz, do takich sytuacji dochodzi nagminnie.

Czym dokładnie jest Alert z BIK?

Alerty BIK to nic innego jak SMS-y wysyłane na nasz telefon lub wiadomości e-mail, które wysyłane są z Biura Informacji Kredytowej do klienta, który wykupił taką usługę.

Za każdym razem więc, kiedy ktoś będzie próbował zaciągnąć pożyczkę czy kredyt na Twoje dane, to bank lub firma pożyczkowa wysyła zapytanie do BIK, celem sprawdzenia Twojej historii kredytowej (takie są procedury), w tym właśnie momencie, jako klient BIK-u, otrzymasz SMS lub e-mal, że dana instytucja odpytuje BIK o Twoje dane.
SMS będzie o treści:


BIK alerty wysyła przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, przez 24 godziny na dobę.

Co ważne, decydując się na tę usługę, co miesiąc będziesz otrzymywać informację podsumowującą o tym, że status w BIK-u nie zmienił się, a więc nie zostały zaciągnięte żadne nowe pożyczki czy kredyty. Dzięki temu zawsze będziesz trzymać rękę na pulsie.

Jak aktywować alerty BIK?

Po kliknięciu w ten baner:
alerty-bik-aktywacja-uslugi
… nastąpi przekierowanie do BIK-u, gdzie dokonać należy rejestracji, podać należy:

 • dane osobowe,
 • dokument tożsamości,
 • PESEL,
 • adres zamieszkania,
 • i wyrazić kilka zgód na przetwarzanie naszych danych przez BIK:


Po rejestracji w Alertach BIK otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem aktywacyjnym, oraz SMS z kodem. Kod wpisuje się do systemu BIK. Rejestracja jest naprawdę prosta.

Ile kosztuje Alert BIK?

Najtańszy podstawowy pakiet, to koszt 24 zł, jest też wyższy pakiet, który zakłada nie tylko alerty z BIK-u, ale i 12 raportów BIK, wskaźnik BIK, zastrzeganie dokumentu tożsamości i zastrzeżenie kredytowe.

Jak robić gdy otrzymam alert BIK?

Jeśli dostaniesz SMS lub e-mail, że jakaś firma pożyczkowa lub bank odpytuje o Twoją historię kredytową (sprawdza, czy udzielić Ci pożyczki), a nie ubiegasz się o nią, to należy szybko skontaktować się z BIK-iem, dzwoniąc pod numer 22 348 4444. Wtedy, konsultant, który będzie z Tobą rozmawiać, sprawdzi dokładnie o co chodzi i powiadomi Cię szczegółach.

AvatarIza odpowiedział 8 miesięcy temu

Strasznie ciężka sprawa jeśli ktoś weźmie na nas pożyczkę, sama przez to przechodziłam. Sprawa ciągnie się już drugi rok. Kiedyś dostałam pismo z firmy pożyczkowej, że zalegam z ratą (wezwanie do zapłaty), bardzo się zdziwiłam, bo przecież nigdy nie zaciągnęłam ani jednej chwilówki, czy pożyczki. Zadzwoniłam szybko do firmy pożyczkowej z pretensjami, o co im chodzi, że nic nie pożyczałam, kazali mi iść na Policję zgłosić wyłudzenie na moje dane. No i poszła na Policję, sprawa ciągnie się i ciągnie, nie wiem jak się zakończy, mam nadzieję, że nie będę musiała oddawać pieniędzy, których de facto nie pożyczałam.

AvatarKarola odpowiedział 8 miesięcy temu

Opinie na temat alertów BIK są dobre, minus jest tylko taki, że jak ktoś będzie chciał zaciągnąć na nasze dane pożyczkę w parabanku, i ten parabank nie sprawdza pożyczkobiorcy w bazach BIK czy BIG, to niestety nikt nas nie powiadomi o próbie wyłudzenia. Dlatego alerty nie zawsze ochronią nas w 100%, ale w 90% na pewno :-) ja mam i korzystam i opinie na ich temat mam dobrą.

AvatarKrystyna odpowiedział 8 miesięcy temu

Co zrobić jeśli zaginął mój dowód osobisty? czy to trzeba zgłosić od razu na Policję, czy do banku? boję się, że ktoś może właśnie zaciągnąć na mnie kredyt, chciałaby właśnie uruchomić tę usługę, czy mogę prosić bezpośredni link do formularza rejestracji w BIK? będę wdzięczna za pomoc. Krystyna.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witaj Krystyna,

Klikając poniższy baner zostaniesz przekierowana bezpośrednio do formularza rejestracji w Alertach BIK:

alerty-bik-aktywacja-uslugi

Pozdrawiam
Grzegorz

AvatarKacper odpowiedział 8 miesięcy temu

Jestem trochę branży pożyczkowej i coraz mniej parabanków, które nie sprawdzają BIK-u przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu pożyczkobiorcy finansowania, jeśli już BIK nie jest sprawdzany, to na pewno sprawdzają BIG InfoMonitor, a ten odpytany przez firmę pożyczkową, także uruchomi Alert BIK. Ogólnie obwiniałbym system bankowy w Polsce, za to, że w ogóle można na czyjeś dane zaciągnąć jakiekolwiek zobowiązanie!

AvatarFuksal odpowiedział 8 miesięcy temu

Jak rozumiem umowa jest na rok tak? a płatności za usługę i powiadomienia z BIK płaci się od razu po rejestracji w BIK? najtańszy pakiet ile mnie wyniesie miesięcznie?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Koszt Alertów BIK w najniższym pakiecie (który monitorują zapytania o naszą zdolność kredytową), to koszt 24 zł na rok:
źródło:

rejestracja w systemie jest bardzo prosta i wygląda tak:

Mam nadzieję, że pomogłem :)

AvatarDanka D. odpowiedział 8 miesięcy temu

Dzień dobry, po co jest ten komunikat cykliczny? czy on spełnia jeszcze jakąś rolę oprócz informacyjnej?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witaj, oto odpowiedź czym jest komunikat cykliczny:

AvatarParka odpowiedział 8 miesięcy temu

O czym rozmawia się z konsultantem, gdy dostaniemy alert, że ktoś zaciąga na nas pożyczkę albo kredyt? jak to wygląda? czy ktoś już przez to przechodził?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witaj Parka, przesyłam odpowiedź z BIK na Twoje pytanie:

AvatarTeresa odpowiedział 8 miesięcy temu

na znaleźć kod rabatowy BIK? ponoć ma się zniżkę przy zakupie usług, będę wdzięczna za pomoc.

AvatarPatrycja K. odpowiedział 8 miesięcy temu

Co złodziej może zrobić z moimi danymi osobowymi jeśli wejdzie w ich posiadanie? wiem, że polak potrafi i pomysłowość oszustów jest bardzo wyrafinowana. Chciałabym wiedzieć, co oprócz wyłudzenia pieniędzy oszust może zrobić z moimi danymi osobowymi, z góry dzięki!

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Masz rację, pomysłowość złodziei nie ma granic, oszuści podszywają się pod banki, kurierów, sklepy internetowe, czy nawet pracodawców. Wszystko po to, aby zdobyć jak najwięcej danych osobowych, dzięki którym oszuści będą mogli osiągnąć korzyści majątkowe.

Dochodzi nawet do przekupywania pracowników banku, czy innych instytucji mających dostęp do danych swoich klientów. Oszuści stosują też złośliwe oprogramowanie, dzięki któremu także wykradają wrażliwe dane.

Po co oszustom Twoje dane? oto najczęstsze przestępstwa, których dopuszczają się złodzieje danych osobowych:

Zaciąganie pożyczek i kredytów – cyberprzestępcy najczęściej posuwają się do zaciągania w czyimś imieniu zobowiązań finansowych, wystarczą dane z dowodu osobistego, aby zaciągnąć chwilówkę przez internet, dlatego tak ważne są ALERTY BIK.

Wynajmowanie mieszkania na Twoje dane – oszust wynajmie lokal posługując się Twoimi danymi osobowymi oraz skanem Twojego dowodu osobistego. Oszust pomieszka miesiąc lub dwa nie płacąc czynszu, za wynajem mieszkania oczywiście przyjdzie zapłacić Tobie.

Telefon na abonament – oszust dysponując Twoim dowodem osobistym, jest w stanie wziąć w Twoim imieniu telefon na abonament, rachunki za abonament powędrują na zmyślony adres, a o długu wobec operatora sieci komórkowej, dowiesz się od komornika, który będzie Cię intensywnie szukał.

Sprzedaż Twoich danych – jeśli co chwilę dzwonią do Ciebie telemarketerzy, dostajesz liczne e-maile i SMS-y, to być może ktoś wszedł w posiadanie Twoich danych kontaktowych i sprzedał je firmom świadczącym działania marketingowe.

Jak ustrzec się przed kradzieżą danych?

 1. Nie podawaj wrażliwych danych przez telefon, szczególnie jeśli rozmawiasz z nieznajomą osobą.
 2. Ze starannością niszcz dokumenty, które zamierzasz wyrzucić do kosza! bo mogą wpaść w niepowołane ręce.
 3. Nie wysyłaj skanów dowodu osobistego do niezaufanych instytucji lub osób, przykład? prywatne pożyczki, pożyczkodawcy żądają przesłania skanu dowodu osobistego, później kontakt się urywa.
 4. Nie otwieraj e-maili, które wyglądają podejrzanie i wzbudzają Twój niepokój!
 5. Nie wykonuj poleceń wykonania przelewu, które otrzymujesz SMS-em (np. niedopłata u kuriera).
 6. Zawsze natychmiast zgłaszaj zgubienie dowodu osobistego.

AvatarJoginka39 odpowiedział 8 miesięcy temu

biuro informacji kredytowej ma alerty bik, a czy są jeszcze jakieś inne firmy, które świadczą podobne usługi co bik? czy bik to w tym momencie monopolista na rynku ochrony przed wyłudzeniem? staram się jak mogę chronić moje dane osobowe, ale podejrzewam, że złodzieje i oszuści są sprytniejsi niż statystyczny kowalski, czyż nie? jeśli firma pożyczkowa odpyta big infomonitor a nie bik o moją historię kredytową, to także dostanę alert z bik? chcę się tylko upewnić. Ogólnie podczas rejestracji bik też prosi o skan dowodu osobistego, mam rozumieć, że tych skanów nikt nigdy z bik nie wykradnie hmm? i ostatnie pytanie, podczas próbie wyłudzenia danych powiadomienie SMS można dostać 7 dni w tygodniu 24h na dobę?

Twoja odpowiedź