Jak zwiększyć limit karty kredytowej – poradnik krok po kroku

Czy wiesz, czym jest limit karty kredytowej? W jaki sposób możesz zwiększyć limit i kiedy warto zgłosić się z taką propozycją?

Karta kredytowa i limit karty kredytowej

Chyba każdy użytkownik usług bankowych wie, czym jest karta kredytowa – to nic innego, jak rachunek, na który bank udziela kredytu w określonej kwocie. Co jednak ciekawe, limit kredytowy określany jest w ten sposób właśnie w przypadku karty kredytowej – na rachunku debetowym analogiczny limit określany jest jako limit debetowy. Czym zatem jest ów limit na koncie?

Limit karty kredytowej zapewnia Ci możliwość wydania środków, których w rzeczywistości nie jesteś właścicielem – są one Ci jedynie udostępnione przez bank. Korzystanie z limitu kredytowego, który jest do Twojej dyspozycji, jest całkowicie dobrowolne – jeśli nie chcesz, nie musisz tego robić. Limit karty kredytowej można też traktować jako swoisty bufor bezpieczeństwa.

Karta kredytowa i limit karty kredytowej

Oznacza to, że jeśli wpadniesz w chwilowe tarapaty finansowe lub wypadnie Ci nagłe, niespodziewane zapotrzebowanie na większą kwotę, zawsze możesz skorzystać z limitu kredytowego. Takich przykładów może być całe mnóstwo, jak choćby usterka w samochodzie, zepsuta pralka, lodówka czy nagła wizyta u dentysty.

Od czego zależy limit karty kredytowej?

W rzeczywistości nie działa to tak, że limit karty kredytowej jest prezentem od banku dla Ciebie – mało tego, limit sam w sobie nie jest żadną losową kwotą. To bank podczas rozpatrywania Twojego wniosku o kartę kredytową specjalnie wylicza, jaka wysokość limitu będzie odpowiednia dla Ciebie. Nierzadko też, jeśli jesteś użytkownikiem lub użytkowniczką danego banku, instytucja sama wyjdzie do Ciebie z propozycją założenia danego rachunku kredytowego.

W każdym razie zawsze polega to na różnego rodzaju obliczeniach i dostosowaniu Twojego limitu kredytowego zarówno do Twoich potrzeb, jak i przede wszystkim możliwości. Bank raczej nie będzie zbyt chętny do udzielenia Ci limitu kredytowego, który będzie wielokrotnie przewyższał wysokość Twojego wynagrodzenia. Warto dodać, że taka procedura realizowana jest jednokrotnie – właśnie podczas starania się o uzyskanie karty kredytowej.

Bank na podstawie np. historii Twojego rachunku bankowego bada Twoją zdolność kredytową. W ten sposób dopasowywany jest optymalny limit karty kredytowej. Bank może też zwrócić się do BIK (Biura Informacji Kredytowej) o wykaz Twojej historii kredytowej. Jeśli masz tam zaległości, bank może nie rozpatrzeć pozytywnie Twojego wniosku. Należy zatem uznać, że limit karty kredytowej zależy przede wszystkim od:

  • wysokości Twoich regularnych wpływów na rachunek osobisty,
  • historii Twojego rachunku bankowego,
  • korzystania z innych produktów finansowych.

Jak zwiększyć limit na karcie kredytowej?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wysokość limitu na karcie kredytowej rozpatrywana jest tylko w momencie składania wniosku – późniejsza zmiana możliwa jest w chwili, gdy sam zgłosisz się z tym problemem lub gdy bank wyjdzie z taką propozycją.

Może być przecież tak, że wraz z biegiem czasu Twoja faktyczna zdolność kredytowa istotnie wzrosła. Jeśli do tego dojdzie, konieczny jest kontakt z bankiem. Możesz to zrobić zarówno w wybranej placówce instytucji, jak i logując się na swoje konto online za pomocą przeglądarki internetowej lub dedykowanej aplikacji.

Oczywiście z konsultantem możesz też skontaktować się telefonicznie. Jak zatem widać, zwiększenie limitu kredytowego wcale nie jest trudne, o ile oczywiście pozwala na to Twoja aktualna sytuacja finansowa. Jeśli wraz z trwaniem umowy o kartę kredytową wzrosną Twoje możliwości finansowe, skontaktuj się z bankiem w celu zwiększenia limitu na karcie kredytowej.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

  1. https://www.santander.pl/bank-porad/karty-i-platnosci/karta-kredytowa-na-wszelki-wypadek#limit-kredytowy
  2. https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-limit-kredytowy

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze