Chcesz w kilka sekund bezpłatnie sprawdzić, czy Twój kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT? Zastanawiasz się, na jakiej podstawie odmówiono mu rejestracji? Faktura opiewa na sporą kwotę, więc wolisz zweryfikować numer konta partnera?
W każdej z tych sytuacji pomoże Ci biała lista podatników VAT – niezbędne narzędzie współczesnego przedsiębiorcy.
SPIS TREŚCI:
Czym jest wykaz podatników VAT?
Biała lista podatników VAT to wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru. Stąd alternatywna nazwa: wykaz podatników VAT.
Wykaz działa od września 2019 roku i jest prowadzony przez szefa KAS (Krajowej Administracji Skarbowej). Ma postać wyszukiwarki dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, z której każdy może skorzystać, by szybko i bezpłatnie zweryfikować dowolny podmiot.
Wystarczą do tego urządzenie z dostępem do internetu oraz numer konta, NIP, REGON albo nazwa kontrahenta. Aby odnaleźć po nazwie przedsiębiorcę zarejestrowanego w CEIDG, należy podać jego imię i nazwisko. Na białą listę podatników VAT firma trafia automatycznie – dane są pobierane z rejestrów publicznych.
Co daje przedsiębiorcy sprawdzenie białej listy podatników VAT?
Wykaz podatników VAT zawiera kompleksowe informacje o podmiotach – aktualne i historyczne, z konkretnych dni. Sprawdzenie białej listy podatników VAT pozwoli Ci zweryfikować m.in.:
- dane firmy,
- status podmiotu jako podatnika VAT oraz datę rejestracji, odmowy rejestracji, wykreślenia albo przywrócenia zarejestrowania wraz z podstawą prawną,
- dane osób wchodzących w skład organu uprawnionego do reprezentowania podmiotu,
- dane prokurentów i wspólników,
- numery rachunków rozliczeniowych czynnych podatników VAT.
Dla wielu przedsiębiorców kluczowe znaczenie mają numery firmowych rachunków bankowych. Z tego względu biała lista podatników VAT często nazywana jest białą listą rachunków. Numery kont są pobierane automatycznie z baz KAS, po zgłoszeniu do urzędu skarbowego i potwierdzeniu przez STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej).
Jeśli masz konto firmowe w banku lub SKOK-u, instytucja zgłosi jego numer do STIR. W przypadku zmiany rachunku rozliczeniowego masz obowiązek zaktualizowania danych. O tym, czym jest biała lista podatników VAT, co można w niej znaleźć i jak na nią trafić, przeczytasz na: https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/prowadzenie-firmy/biala-lista-podatnikow-vat.
Nie korzystasz z rachunków z białej listy? Grożą Ci sankcje!
Od 1 stycznia 2020 roku korzystanie z białej listy rachunków jest w niektórych przypadkach wymagane prawem. Obowiązek wpłacania pieniędzy na ujawnione w wykazie rachunki dotyczy transakcji na kwotę powyżej 15 tys. zł. Dlatego zawsze, gdy faktura opiewa na taką sumę, przed zrobieniem przelewu skorzystaj z wyszukiwarki na rządowej stronie. Chodzi o Twoje bezpieczeństwo. To nic nie kosztuje, a można zaoszczędzić sobie mnóstwa problemów. Jeśli przelejesz ponad 15 tys. zł na konto spoza białej listy:
- nie wliczysz tej kwoty lub jej części do kosztów uzyskania przychodu,
- będziesz odpowiadać solidarnie ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowe, gdy nie odprowadzi on podatku VAT od transakcji.
Od sankcji może uwolnić Cię zgłoszenie transakcji naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego w ciągu 7 dni od wykonania przelewu. Sankcje nie grożą też, jeżeli dokonano płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności (MPP). Dodatkowo musisz dopilnować, żeby na białej liście podatników VAT widniał prawidłowy numer rachunku Twojej firmy.
Oceń mój artykuł: