Jak skorygować błędne dane w BIK? możliwe ODSZKODOWANIE!

Witam. Chodzi o błędne dane w BIK. Około 20 lat temu miałem problem z siecią telefonów komórkowych ERA. Ktoś wziął telefon na moje dane z dowodu osobistego, który został zgubiony i zgłoszony na Policję.

Dług umorzono, a ja nadal jestem w BIK jako dłużnik. Moje pytanie, jak mogę usunąć ten dług z BIK-u? Pozdrawiam Michał.

Kiedy można prosić o usunięcie danych z BIK?

korekta-wpisu-w-bik-błędne-dane

Czyszczenie BIK jest możliwe w kilku uzasadnionych przypadkach. Oczywiście wiadomo, że Twoje dane trafiły do BIK przez wyłudzenie na Twoje dane telefonu komórkowego, niestety BIK nie został od razu o tym powiadomiony – co jest dużym błędem ze strony operatora sieci komórkowej.

Czyszczenie BIK-u może mieć miejsce gdy:

  1. Odwołasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych po wygaśnięciu zobowiązania [art. 105a ust.2 Ustawy Prawo bankowe].
  2. Upłynie 5-letni okres przetwarzania Twoich danych bez Twojej zgody po wygaśnięciu zobowiązania.
  3. Dane, które znajdują się w rejestrze BIK, są błędne, lub wprowadzone zostały do systemu przez pomyłkę.

Ciebie oczywiście interesuje opcja nr 3. Czyli błędne informacje w rejestrze BIK, które należy jak najszybciej sprostować, aby nie rzutowały na Twoją historię kredytową, gdy będziesz starać się o pożyczkę czy kredyt.

Jak skorygować błędne dane w BIK-u?

Jeśli wiesz już o błędnym wpisie w rejestrze BIK, to jest tylko jedna droga, żeby skorygować ten błąd. Zwykle konsument idzie do banku, z prośbą o skorygowanie informacji, które wysłał do BIK-u.

Jeśli bank jest opieszały w swoich działaniach, to można zwrócić się do UOKiK, to na pewno pomoże, ponieważ często bywa, że UOKiK nakłada kary finansowe na banki za opieszałość w tego typu sprawach.

W Twojej sytuacji sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ musiałbyś skierować swoją prośbę do sieci komórkowej ERA – ona jednak jak wiadomo – już nie istnieje. W takim przypadku trzeba poszukać nowego właściciela…

Era (początkowo Era GSM, obecnie T-Mobile) − sieć telefonii komórkowej w Polsce, działająca w latach 1996−2011, której operatorem była Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. W wyniku przejęcia pakietu większościowego roku sieć działa pod międzynarodową marką T-Mobile.

A więc musisz zwrócić się do Biura Obsługi T-Mobile i przedstawić swoją sytuację, prosząc o skorygowanie danych w BIK. Nie ma tutaj innej opcji. Jeśli nie uzyskasz żadnych działań od  operatora T-Mobile, to zwróć się z zapytaniem do UOKiK-u.

Odszkodowanie za wpis do BIK

Oczywiście możesz w takiej sytuacji starać się również o odszkodowanie za błędny wpis w BIK. Ponieważ skoro zgłosiłeś sprawę na Policję, to operator komórkowy ERA, powinien natychmiast usunąć negatywny i nieuzasadniony wpis w BIK-u.

Mówi o tym art. 29 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, i w przypadku:

powzięcia przez wierzyciela, który zawarł z biurem umowę, o której mowa w art. 12 ust. 1, wiadomości o odzyskaniu przez osobę uprawnioną utraconego dokumentu, którym posłużyła się osoba nieuprawniona.

Czyli może Ci się należeć odszkodowanie zgodnie z  art. 415 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.),  „kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.

Operator ERA powinien od razu taki wpis w BIK-u usunąć lub w terminie do 14 dni.

Źródło:

– niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni, nie zażądał aktualizacji informacji od biura, któremu przekazał dane o zobowiązaniu lub o posłużeniu się cudzym dokumentem, podlega grzywnie do 30.000 złotych”.

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

5 komentarzy w “Jak skorygować błędne dane w BIK? możliwe ODSZKODOWANIE!”
  1. Witam, dostałem list od firmy pożyczkowej, w którym zadłużenie podobno utrzymywało się dłużej niż 60 dni (na co mam dowód, że było spłacone). Po rozmowie z Panią również wiedziałem, że jest. Dziś otrzymałem pismo, że jestem w Biku, czy mogę się stamtąd usunąć? Jeżeli jakkolwiek parę złotych ureguluje, którą tam widnieją? Nigdy nie miałem żadnego zadłużenia i problemu ze spłacaniem pożyczek i jestem przekonany, że było to spłacone.

  2. Witam, piszę, bo nie wiem jak się za to zabrać. Otóż mam zadłużenie (kilka) minęło już 10 lat, chcę pisać o przedawnienie tych długów. Gdzie i do kogo mam takie pisma złożyć? Proszę o poradę i kiedy zniknę z BIK-u, jeśli w ogóle to możliwe? bardzo proszę o pomoc. Proszę mi napisać, jak to wygląda itd.

  3. Witam, sytuacja wygląda tak, że chciałem wziąć dzisiaj kredyt. Decyzja była odmowna. Zarobki mam wysokie, wiec zdolność kredytowa jest też wysoka. W BIK mam 472 punkty i wszystkie zobowiązania płacone terminowo. W big miałem zaległość sprzed lat, ale została spłacona w czwartek, a wpis został usunięty wczoraj, bo dzisiaj rano robiłem raport z BIG. Wszystkie inne bazy też są czyste. W czym może tkwić problem?

  4. Spłacony dług w PZU a adnotacja w BIK. Miałem przepychanki w tamtym roku z PZU, zanegowałem im wysokość odszkodowania i w tym samym terminie miałem do zapłaty ratę za ubezpieczenie ok. 800 zł, opóźniłem ratę, wrzucili mnie w BIK, po czym płatność była uregulowana w ciągu 7 dni. Ale wpis w BIK-u dalej widnieje. Pytanie: czy idzie to jakoś usunąć z BIK-u?

  5. Polandrock

    Witam, PKO podało mnie do BIK mimo spłacenia karty kredytowej na 3600 zł, jak do nich się odwołać… Pisałam do nich i napisali mi, że wypiszą moje dane z BIK, ale nie wiem, czy faktycznie wypiszą moje dane z BIK, czy po prostu nie będą ujawniać moich danych? proszę o pomoc…

Comments are closed.