Wycofanie wpisu w BIK – jak to zrobić KROK po KROKU?

Witam, mam problem z BIK-iem i bankiem Santander. Wziąłem kredyt dla siostry 5 tys. zł w 2008 roku. Byłem za granicą i siostra miała ten kredyt spłacać. Gdy wróciłem do Polski w 2016 roku, okazało się, że mam dług ponad 15 tys. zł.

Spłaciłem to jednorazowo. Teraz pisze z prośbami do banku, ale dostaje odpowiedzi, że mają prawo 5 lat trzymać moje dane itp. itd. Prowadzę firmę transportową i dobrze funkcjonuje. Mam problem, żeby wziąć leasing czy inny kredyt. Proszę o pomoc! Bardzo pilna sprawa… jak wygląda wycofanie wpisu w BIK?


Wyczyszczenie wpisu w BIK

Zapewne chodzi Ci o wyczyszczenie BIK-u prawda? a czym tak naprawdę jest czyszczenie BIK-u? to nic innego jak przesunięcie  byłych i opóźnionych zobowiązań do sekcji rejestru BIK, gdzie BIK po wygaśnięciu zobowiązania przetwarza te dane jedynie do celów statystycznych. A więc tak “przesunięte dane” nie są ujawniane w raportach, które banki pobierają z BIK-u, aby Cię “prześwietlić”.

Biuro Informacji Kredytowej samo z siebie nie ma prawa usuwać żadnych informacji, które otrzymał od banku czy innej instytucji finansowej. BIK jest jedynie administratorem przesłanych danych. Jeśli są co do tego prawne przesłanki, to BIK może usunąć wpis znajdujący się w systemie BIK, tylko i wyłącznie na pisemny  wniosek wierzyciela, czyli banku, firmy pożyczkowej lub innej instytucji.

No to, jak ludzie czyszczą BIK?

Czyszczenie BIK-u to trochę gra słów, ponieważ zobowiązania, które są w trakcie spłaty przez klienta, zawsze widoczne są w rejestrze BIK, na temat tego, jak często BIK aktualizuje dane <— pisałam w tym poradniku, koniecznie tam zajrzyj.

Dodam jeszcze, że jeśli regularnie i bez opóźnień spłacamy raty kredytu, pożyczki czy raty za zakupy, to BIK wynagrodzi nam to wysokim scoringiem, a to oznacza, że inne banki i firmy pożyczkowe z przyjemnością będą z nami współpracować! W ten sposób buduje się dobrą historię kredytową.

Jeśli chcesz wyczyścić negatywne wpisy w BIK-u, to należy do banku, który wysłał te informacje do rejestru BIK (w Twoim przypadku będzie to Santander), wysłać cofnięcie zgody na przetwarzanie danych w BIK.

Niestety możliwości klienta są w pewien sposób ograniczone, ponieważ usunięcie złego wpisu w BIK, który psuje naszą historię kredytową dotyczy tylko zobowiązań, które już wygasły… i można domagać się ich usunięcia dopiero po 5 latach od daty ich przetwarzania przez bank.

Oczywiście niektóre banki idą na rękę swojemu klientowi, który kiedyś w przeszłości spóźnił się z ratą, jednak jest to rzadkość, ponieważ BIK tak naprawdę powstał, aby banki i instytucje finansowe, mogły dzielić się między sobą informacjami na temat nierzetelnych klientów i ostrzegać jeden drugiego…

Jeśli wysłałeś do banku żądanie zaprzestania przetwarzania oraz udostępniania Twoich danych osobowych w BIK i otrzymałeś decyzję odmowną z banku, to czas poszukać jakichś nieprawidłowości i uchybień ze strony banku.

Czyszczenie BIK – przykład

Kiedyś czytałam historię pewnej Pani, która spłacała swój kredyt na konto, inne niż powinna, bo w międzyczasie doszło do fuzji banków i powstał mały nieład informacyjny. Kredytobiorca niestety nie połapał się, że przelewy wracają na konto bankowe, a nie zasilają spłatę rat kredytu.

Dopiero po kilku miesiącach kredytobiorca zorientował się, że ma opóźnienie w spłacie kredytu sięgające kilku miesięcy. Mimo tłumaczeń bank nie przychylił się do prośby kredytobiorcy o skorygowanie danych, które trafiły do BIK. Korespondencja z bankiem trwała bodajże 2 lata… wreszcie się udało.

Negatywny wpis w BIK, co mówi prawo?

Przetwarzanie danych przez BIK reguluje: art. 105a. Prawa bankowego.

2. Instytucje, o których mowa w ust. 1, mogą, z zastrzeżeniem ust. 3, przetwarzać informacje stanowiące tajemnicę bankową w zakresie dotyczącym osób fizycznych po wygaśnięciu zobowiązania wynikającego z umowy zawartej z bankiem lub inną instytucją ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów, pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody osoby, której informacje te dotyczą. Zgoda ta może być w każdym czasie odwołana.

A więc jak widzisz, cofnięcie zgody na przetwarzanie danych przez BIK, może nastąpić na wniosek klienta, dopiero po upływie 5 lat.

Czyszczenie BIK-u krok po kroku

 1. Najpierw należy pobrać z BIK-u raport BIK, jednorazowy raport kosztuje 39 zł. Można też kupić pakiet 12 raportów do wykorzystania przez rok za 99 zł. Posiadając raport BIK, będziesz wiedzieć dokładnie, jakie, ile i na jaką kwotę wynoszą Twoje zaległości. Dostępne w raporcie są też daty, w których dług stał się wymagalny.
 2. Następnie składasz pismo do banku, firmy pożyczkowej czy innej instytucji, która zamieściła negatywny wpis w BIK-u. Wzór wniosku o wycofanie zgody na przetwarzanie informacji w BIK po wygaśnięciu zobowiązania znajdziesz w dziale WZORY PISM.

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Podsumowując

Niestety nie jesteś w stanie zrobić nic, oprócz tego, co zrobiłeś do tej pory. BIK ma prawo przechowywać dane na temat Twojego zadłużenia, które wygasło przez okres 5 lat. Takie prawo daje mu art. 105a Prawa bankowego. Musisz uzbroić się w cierpliwość lub znaleźć inną firmę leasingową, która nie będzie zwracać uwagi na wpisy w BIK-u.

Artykuły, które warto przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

18 komentarzy w “Wycofanie wpisu w BIK – jak to zrobić KROK po KROKU?”
 1. Witam! Chciałbym wyjść z rejestru długów BIK oraz banku. Spłaciłem wszystkie zobowiązania, sprawy są zamknięte. Moje pytanie brzmi, gdzie mam napisać pismo o uchylenie moich danych do banku czy do BIK? i czy w ogóle da się to zrobić w najbliższe 5lat?

  1. Janina Gołębiecka

   Pismo Pawle wysyła się do banku który wysłał do BIK-u te niechciane dane.

 2. Mam problem, brałem kredyty a później straciłem pracę i przestałem je spłacać. Na dzień dzisiejszy mam chyba wszystko spłacone, lecz chciałem wziąć kredyt i pani w banku powiedziała, że jestem w BIK-u, że to jest spłacone, lecz nadal nie usunięte z rejestru BIK. Co z tym zrobić ? Jak dowiedzieć się za co to było? żeby napisać jakieś wniosek o zlikwidowanie z rejestru długów. Proszę o pomoc.

 3. Witam mam taki pytanko. Napisałem pismo do banku który wrzucił mnie w BIK, dług spłacony… dzwoniłem do banku i powiedziano mi ze wpis w BIK-u jest statystyczny i bank nie będzie przesyłał moich danych i teraz chce wiedzieć czy to faktycznie prawda? ze banki nie będą widzieć, że kiedyś miałem dług?

  1. Janina Gołębiecka

   Zgadza się, przeniesienie długu do czesci statystycznej raportu BIK sprawi, że żaden bank czy firma pożyczkowa nie będzie tego długu widzieć.

 4. Witam. Wysłałam do Banku prośbę o usunięcie BIK a dokładniej o usunięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych i po 60 dniach otrzymałam pismo w którym zawarta była taka informacja, cytuję: “Reklamacje nr 02/18 rozpatrzyliśmy. Brak rachunku/ów na raporcie BIK pobieranym przez banki. Pozdrawiam, Urszula S. dyrektor, Santander Bank Polska”. Bardzo proszę o interpretację informacji zawartej w piśmie. Czy to oznacza, że raport usunięty ?

 5. Czasem uda się negatywne wpisy usunąć, ale w zdecydowanej większości przypadków nie da się tego zrobić. A firmy które oferują 100% skuteczność w czyszczeniu BIK najzwyczajniej w świecie kłamią.
  Jak kogoś interesuje temat odsyłam do darmowego poradnika gdzie można poczytać trochę więcej na ten temat.

 6. Dzień dobry, chciałbym sprawdzić swój status w BIK-u, ale nie mam swojego konta bankowego miałem zadłużenie w 2004 roku. Nie było mnie w Polsce dlatego tez chciałbym sprawdzić czy widnieje w Biku. Zadłużenie miałem w sieci komórkowej i niespłacona karta kredytowa kwota około 8tys.

  Aktualnie wróciłem do Polski nie planuje żadnych kredytów, ale chciałbym wiedzieć czy i co na mnie wisi z dawnych lat. Słyszałem ze należności się przedawniają no ale pewności nie mam.

  1. Janina Gołębiecka

   Zakładanie konta w portalu BIK nie jest trudne, ale problem właśnie może pojawić się przy weryfikacji założonego konta. Na szczęście są dwie metody potwierdzenia tożsamości i jest to:

   – skan dowodu osobistego
   – list polecony

   Zauważ, że jeśli decydujesz się na weryfikację swojego konta bankowego za pomocą wysłania skanu dowodu osobistego, trzeba wykonać przelew weryfikacyjny na 1 zł. Ale jeśli wybierzesz metodę weryfikacji tożsamości za pomocą LISTU POLECONEGO, to wykonanie przelewu nie jest już wtedy wymagane.

   Weryfikacja konta w BIK za pomocą listu poleconego wygląda w ten sposób:

   1. Wypełniasz formularz rejestracji
   2. Podajesz swój adres
   3. Odbierasz list z BIK-u z kodem weryfikacyjnym
   4. Dostajesz e-mail z linkiem aktywacyjnym i wpisujesz kod który znajduje się w liście
   5. Dostajesz SMS-a z kodem autoryzacyjnym
   6. Wpisujesz kod autoryzacyjny SMS i ustanawiasz hasło do logowania

   Jeśli nie masz więc konta bankowego, a chcesz zarejestrować się w BIK-u i pobrać raport, to najlepiej rejestrację BIK przeprowadzić za pomocą listu weryfikacyjnego. Pozdrawiam!

 7. Małgorzata

  Chodzi o nieprawidłowy wpis w BIK. W grudniu 2017 r. Urząd Skarbowy przeprowadził błędną windykację na moim koncie bankowym (w wyniku pomyłki i błędnego podania osoby przez wierzyciela – poczty polskiej). Złożyłam odwołanie i oczywiście zostało ono uznane. Prosiłam w piśmie również o wykreślenie mnie z BIK, ale Poczta Polska odpisała, że nie mogą tego zrobić, bo nie oni mnie tam wpisali jako dłużnika. Psuje to moją historię kredytową, jak się pozbyć tego wpisu z BIK?

 8. Witam. Chciałabym się dowiedzieć czy istnieje w BIKu. Ale nie chce płacić za to. Chciałabym jednorazową informacje. Jak mogę to zrobić? Jak dowiedzieć się bez żadnych opłat. Jest to dla mnie ważne. Czy istnieje możliwość wyjścia z BIKu. Spóźniłam się 2 razy z spłatą raty w terminie. Czy już w takim razie po takiej sytuacji mogę być zarejestrowana jako zadłużona? Chciałabym otworzyć swoją działalność.

 9. Witam. Mam wpis w BIK jako firma podany przez kontrahenta, kryzys minął, faktura została spłacona 2 m-ce po terminie, myślałem, że tylko straszą wpisem, zwłaszcza, że uzgodniłem z nimi spłatę i dalej handlowaliśmy. Minęły prawie dwa lata i przy próbie brania leasingu okazało się, że jestem w BIK. Pytanie, czy faktycznie nic nie da się zrobić, a jeżeli tak, to czy po 5 latach wpis sam znika, czy trzeba pisać jakieś wnioski? Pozdrawiam Andrzej.

 10. Witam, chciałabym usunąć wpis z banku (Vanquis Bank Limited Polska), który obecnie jest w likwidacji. Próbowałam wysłać wniosek o zaprzestanie przetwarzania danych na ostatni wskazany adres banku, ale pismo do mnie wróciło (zwrot). Zobowiązanie to karta kredytowa, spłacona i zamknięta 31.07.2015 r. Co mogłabym w tej sytuacji zrobić? Czy jest w ogóle szansa, żeby ten wpis z BIKu usunąć w takiej sytuacji? Pozdrawiam

 11. Witam. Nie mam już długów, a nadal jestem w BIK. Jak mogę być wykreślona z tej listy? Staram się o kredyt i nie mogę z powodu złej historii kredytowej, która już nie istnieje. Czemu BIK nie jest usuwany samoistnie?

 12. Witam. Od jakiegoś czasu myślę nad próbą uporządkowania swoich danych w BIK, po tym, jak kilka lat temu popadłem w straszne długi. Od tamtego czasu udało mi się ustabilizować swoją sytuację finansową, ale „smród” po tym pozostał. Wiem już, że można złożyć wniosek o zaprzestanie udostępniania pewnych danych, ale nie wiem, czy jak to zrobię to, czy to, co zostanie, nie będzie wyglądało jeszcze gorzej.

  Całość sprowadza się do tego, że szukam kogoś, kto poradzi mi, co ewentualnie mogę zrobić z konkretnymi elementami mojej historii kredytowej w BIK, albo nieco poprawić ocenę. I tu pojawia się moje pytanie: czy Pan/Pani świadczy takie usługi? Jeśli nie byłbym wdzięczny za polecenie kogoś rzetelnego, kto taką usługę może dla mnie wykonać. Pozdrawiam.

 13. Witam! Potrzebuję porady odnośnie niespłacanego kredytu. Z powodu kłopotów finansowych 8 lat temu wyjechałam z Polski. W jaki sposób pozbyć się zadłużenia? Jaki czas BIK przechowuje negatywne informacje? Dodam, że podpisana ugoda z Bankiem wygasła 15 marca 2013 r. Jakie kroki podjąć. Planuję podjąć pracę w Pl. i chciałabym pozbyć się czarnej listy na której jest moje nazwisko. Proszę o pomoc.

Comments are closed.