Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Wycofanie wpisu w BIK – jak to zrobić KROK po KROKU?

Witam, mam problem z BIK-iem i bankiem Santander. Wziąłem kredyt dla siostry 5 tys zł w 2008 roku. Byłem za granicą i siostra miała ten kredyt spłacać. Gdy wróciłem do Polski w 2016 roku, okazało się ze mam dług ponad 15 tys zł.

Spłaciłem to jednorazowo. Teraz pisze z prośbami do banku, ale dostaje odpowiedzi że maja prawo 5 lat trzymać moje dane itp,itd. Prowadzę firmę transportową i dobrze funkcjonuje. Mam problem żeby wziąć leasing czy inny kredyt. Proszę o pomoc! Bardzo pilna sprawa… jak wygląda wycofanie wpisu w BIK?


Zapewne chodzi Ci o wyczyszczenie BIK-u prawda? a czym tak naprawdę jest czyszczenie BIK-u? to nic innego jak przesunięcie  byłych i opóźnionych zobowiązań do sekcji rejestru BIK, gdzie BIK po wygaśnięciu zobowiązania przetwarza te dane jedynie do celów statystycznych. A więc tak „przesunięte dane” nie są ujawniane w raportach, które banki pobierają z BIK-u, aby Cię „prześwietlić”.

Biuro Informacji Kredytowej samo z siebie nie ma prawa usuwać jakichkolwiek informacji, które otrzymał od banku czy innej instytucji finansowej. BIK jest jedynie administratorem przesłanych danych. Jeśli są co do tego prawne przesłanki, to BIK może usunąć wpis znajdujący się w systemie BIK, tylko i wyłącznie na pisemny  wniosek wierzyciela, czyli banku, firmy pożyczkowej lub innej instytucji.

No to jak ludzie czyszczą BIK?

Czyszczenie BIK-u to trochę gra słów, ponieważ zobowiązania, które są w trakcie spłaty przez klienta, zawsze widoczne są w rejestrze BIK, na temat tego jak często BIK aktualizuje dane <– pisałam w tym poradniku, koniecznie tam zajrzyj.

Dodam jeszcze, że jeśli regularnie i bez opóźnień spłacamy raty kredytu, pożyczki czy raty za zakupy, to BIK wynagrodzi nam to wysokim scoringiem, a to oznacza, że inne banki i firmy pożyczkowe z przyjemnością będą z Nami współpracować! W ten sposób buduje się dobra historię kredytową.

Jeśli chcesz wyczyścić negatywne wpisy w BIK-u, to należy do banku, który wysłał te informacje do rejestru BIK (w Twoim przypadku będzie to Santander), wysłać cofnięcie zgody na przetwarzanie danych w BIK.

Niestety możliwości klienta są w pewien sposób ograniczone, ponieważ usunięcie złego wpisu w BIK, który psuje Naszą historię kredytową dotyczy tylko zobowiązań, które już wygasły… i można domagać się ich usunięcia dopiero po 5 latach od daty ich przetwarzania przez bank.

Oczywiście niektóre banki idą na rękę swojemu klientowi, który kiedyś w przeszłości spóźnił się z ratą, jednak jest to rzadkość, ponieważ BIK tak naprawdę powstał, aby banki i instytucje finansowe, mogły dzielić się między sobą informacjami na temat nierzetelnych klientów i ostrzegać jeden drugiego…

Jeśli wysłałeś do banku żądanie zaprzestania przetwarzania oraz udostępniania Twoich danych osobowych w BIK i otrzymałeś decyzję odmowną z banku, to czas poszukać jakichś nieprawidłowości i uchybień ze strony banku.

Czyszczenie BIK – przykład

Kiedyś czytałam historię pewnej Pani, która spłacała swój kredyt na konto inne niż powinna, bo w międzyczasie doszło do fuzji banków i powstał mały nieład informacyjny. Kredytobiorca niestety nie połapał się, że przelewy wracają na konto bankowe, a nie zasilają spłatę rat kredytu.

Dopiero po kilku miesiącach kredytobiorca zorientował się, że ma opóźnienie w spłacie kredytu sięgające kilku miesięcy. Mimo tłumaczeń, bank nie przychylił się do prośby kredytobiorcy o skorygowanie danych, które trafiły do BIK. Korespondencja z bankiem trwała bodajże 2 lata… wreszcie się udało.

Negatywny wpis w BIK, co mówi prawo?

Przetwarzanie danych przez BIK reguluje: art. 105a. Prawa bankowego.

2. Instytucje, o których mowa w ust. 1, mogą, z zastrzeżeniem ust. 3, przetwarzać informacje stanowiące tajemnicę bankową w zakresie dotyczącym osób fizycznych po wygaśnięciu zobowiązania wynikającego z umowy zawartej z bankiem lub inną instytucją ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów, pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody osoby, której informacje te dotyczą. Zgoda ta może być w każdym czasie odwołana.

A więc jak widzisz, cofnięcie zgody na przetwarzanie danych przez BIK, może nastąpić na wniosek klienta, dopiero po upływie 5 lat.

Czyszczenie BIK-u krok po kroku

 1. Najpierw należy pobrać z BIK-u raport BIK, jednorazowy raport kosztuje 39 zł. Można też kupić pakiet 12 raportów do wykorzystania przez rok za 99 zł. Posiadając raport BIK, będziesz wiedzieć dokładnie, jakie, ile i na jaką kwotę wynoszą Twoje zaległości. Dostępne w raporcie są też daty, w których dług stał się wymagalny.
 2. Następnie składasz pismo do banku, firmy pożyczkowej czy innej instytucji, która zamieściła negatywny wpis w BIK-u. Wzór wniosku o wycofanie zgody na przetwarzanie informacji w BIK po wygaśnięciu zobowiązania znajdziesz w dziale WZORY PISM.

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Podsumowując:

Niestety nie jesteś w stanie zrobić nic, oprócz tego co zrobiłeś do tej pory. BIK ma prawo przechowywać dane na temat Twojego zadłużenia, które wygasło przez okres 5 lat. Takie prawo daje mu art. 105a Prawa bankowego. Musisz uzbroić się w cierpliwość lub znaleźć inną firmę leasingową, która nie będzie zwracać uwagi na wpisy w BIK-u.

Artykuły, które warto przeczytać:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...


6 komentarzy

 1. Paweł

  Witam! Chciałbym wyjść z rejestru długów BIK oraz banku. Spłaciłem wszystkie zobowiązania, sprawy są zamknięte. Moje pytanie brzmi, gdzie mam napisać pismo o uchylenie moich danych do banku czy do BIK? i czy w ogóle da się to zrobić w najbliższe 5lat?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Pismo Pawle wysyła się do banku który wysłał do BIK-u te niechciane dane.

 2. Marcin

  Mam problem, brałem kredyty a później straciłem pracę i przestałem je spłacać. Na dzień dzisiejszy mam chyba wszystko spłacone, lecz chciałem wziąć kredyt i pani w banku powiedziała, że jestem w BIK-u, że to jest spłacone, lecz nadal nie usunięte z rejestru BIK. Co z tym zrobić ? Jak dowiedzieć się za co to było? żeby napisać jakieś wniosek o zlikwidowanie z rejestru długów. Proszę o pomoc.

 3. Maniek

  Witam mam taki pytanko. Napisałem pismo do banku który wrzucił mnie w BIK, dług spłacony… dzwoniłem do banku i powiedziano mi ze wpis w BIK-u jest statystyczny i bank nie będzie przesyłał moich danych i teraz chce wiedzieć czy to faktycznie prawda? ze banki nie będą widzieć, że kiedyś miałem dług?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Zgadza się, przeniesienie długu do czesci statystycznej raportu BIK sprawi, że żaden bank czy firma pożyczkowa nie będzie tego długu widzieć.

 4. Katarzyna

  Witam. Wysłałam do Banku prośbę o usunięcie BIK a dokładniej o usunięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych i po 60 dniach otrzymałam pismo w którym zawarta była taka informacja, cytuję: „Reklamacje nr 02/18 rozpatrzyliśmy. Brak rachunku/ów na raporcie BIK pobieranym przez banki. Pozdrawiam, Urszula S. dyrektor, Santander Bank Polska”. Bardzo proszę o interpretację informacji zawartej w piśmie. Czy to oznacza, że raport usunięty ?

NAPISZ KOMENTARZ