Czym jest scoring BIK i jakie ma znaczenie? [SPRAWDŹ]!

Czym jest scoring BIK, jak jest tworzony i jakie ma zadanie? Kredyt stanowi jedną z najpopularniejszych usług bankowych. Pożyczone pieniądze są wykorzystywane w różnych celach, jednak dla banków kluczowe znaczenie ma pewność, iż osoba zaciągająca kredyt będzie w stanie spłacić określoną należność.

W tym celu utworzono specjalną metodę, której zadaniem jest kalkulacja profilu kredytobiorcy na podstawie jego historii kredytowej. Ocena BIK (określana także jako scoring BIK) to wypadkowa kilku czynników, które umożliwiają rzetelne oszacowanie ryzyka kredytowego.

Scoring jest tworzony przez Biuro Informacji Kredytowej

W jaki sposób należy interpretować ten wskaźnik? Na wstępie należy podkreślić, że scoring BIK jest brany pod uwagę przez większość banków, dlatego warto zapoznać się z jego schematem. Profil kredytobiorcy trafia do bazy danych w momencie, gdy zaciągnie on pierwszy kredyt. Jeśli ktoś nigdy nie korzystał z oferty kredytowej, jego dane nie figurują w bazie.

Na jakie podstawie tworzy się scoring BIK?

Dane klienta trafiają do systemu, a następnie BIK monitoruje jego historię kredytową. Końcowa ocena jest wynikiem zestawienia kilku czynników, choć najbardziej istotne jest to, aby klient rzetelnie wywiązywał się z postanowień zawartych w umowach kredytowych. Przykładowo, jeśli kredytobiorca nie będzie regularnie spłacał zobowiązań, jego profil zostanie obciążony karnymi punktami, co przekłada się na obniżenie scoringu.

Scoring BIK przedstawia się za pomocą gwiazdek

Klient może ich otrzymać maksymalnie pięć, co oznacza dobrą historię kredytową. Nieprzestrzeganie zapisów umowy kredytowej będzie skutkować zmniejszeniem liczby otrzymanych gwiazdek, a co za tym idzie – wiarygodności w trakcie ubiegania się o uzyskanie kredytu.

Banki mają bardzo surowe wymagania, które klienci muszą spełnić, aby ich wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Firmy pożyczkowe posiadają znacznie łagodniejsze przepisy, dlatego ich oferty są często reklamowane hasłem ,,kredyt bez BIK”.

Ocena BIK ma duże przełożenie na możliwość otrzymania kredytu, dlatego dobrze jest dostosować się do wymogów instytucji. Przede wszystkim trzeba pamiętać o terminowej spłacie zaciągniętych zobowiązań. Jeśli raty są spłacane regularnie, profil klienta zyskuje na wiarygodności.

Obniżenie scoringu może być także efektem zaciągnięcia kilku kredytów w tym samym momencie. Takie działanie często świadczy o niestabilnej sytuacji finansowej, co oczywiście nie ułatwia uzyskania kredytu. Czynników, wpływających na ocenę BIK, jest jednak znacznie więcej.

Blog firmy FinAi to miejsce, w którym znajduje się kilka poradników, opisujących najważniejsze zagadnienia związane z historią kredytową. Jeżeli scoring BIK wciąż budzi wątpliwości, lektura kilku artykułów może okazać się wyjątkowo przydatna w zrozumieniu całej metody.

Wzory pism, które mogą Ci się przydać:

Wniosek o aktualizację danych w BIK-u

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych – wzór

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze