Historia kredytowa w BIK mojego partnera?!

Jak zapewne wiecie, już pisałem artykuł poświęcony BIK-owi, ale zarówno z racji, że temat jest naprawdę obszerny, jak i z tej, że poprzedni materiał był bardziej szczegółowy, postanowiłem, że uzupełnię go.

Do tej pory zwracałem uwagę na nas samych – by sprawdzać w BIK-u samych siebie, uważać na pożyczki, realizować swoje marzenia finansowe z chłodną głową. Co, jednak jeśli w temacie nie jesteśmy sami?

Powiedzmy, że mieszkamy z partnerem z partnerką – co wtedy? Interesować się jego finansami? Zapytać, czy ma jakieś zadłużenie ? A może to nie wypada? Dlatego też dzisiejszy artykuł poświecę głównie statystykom dotyczącym par, które razem planują wziąć kredyt.

Także temu, jak my, Polacy, unikamy tematu finansów przy drugiej połówce. Może zachęci to Was i przekona, że należy rozmawiać ze swoim partnerem o wszystkim; w tym i o finansach oraz zdolności kredytowej! A więc zaczynajmy…

Jaką sytuację finansową ma mój partner?

Aż jedna piąta Polaków nie zawsze wie, w jakiej kondycji finansowej jest ich partner. Tak: ta kwestia jest bardzo istotna! Samo badanie zrealizowane na zlecenie BIK (Biuro Informacji Kredytowej), ujawniło, że ponad jedna trzecia Polaków ukrywa wydatki przed swoim partnerem.

Jak pokazują statystyki, zdarza się to częściej kobietom (aż 40%) i osobom w wieku 25-34 lat (43%). 12% osób przyznało się, że wzięło kredyt bez wiedzy partnera/partnerki. Blisko 3/4 mieszkających ze swoim partnerem, zna jego sytuację finansową.

Jak podają statystyki, aż 64% par posiada wspólny budżet domowy, z którego pokrywa wszystkie wydatki. Prawie połowa z nich stwierdza, że posiada wspólne konto ze swoim partnerem – częściej jednak dotyczy to osób w związkach formalnych.

O tym, co to jest BIK i jakie ma znaczenie, pisaliśmy w tym artykule – koniecznie sprawdź!

Kredyt mieszkaniowy we dwoje

Obecnie w Polsce kredyt mieszkaniowy zaciągany jest najczęściej przez dwie osoby, bez względu na to, czy żyją w związku małżeńskim, czy nie – osoby te przeważnie łączą swoje dochody, zwiększając tym samym swoją zdolność kredytową. Dzięki temu mają szansę na uzyskanie lepszych warunków kredytowych.

Tutaj dochody uzyskiwane przez kredytobiorców są zabezpieczeniem dla banku, jeśli chodzi o terminową spłatę kredytu.

Co to oznacza?

Ano, oznacza, że w przypadku utraty dochodów przez jednego z nich (np. w wyniku utraty pracy), pozostają jeszcze dochody drugiej osoby, które mogą być przeznaczane na spłatę rat. Tutaj należy pamiętać, że w razie problemów z terminowym wywiązywaniem się ze zobowiązania, obydwie osoby ponoszą odpowiedzialność przed bankiem. A zatem bank może oczekiwać zwrotu zadłużenia od każdej z nich.

Dla większości par związek opiera się na akceptacji, bliskości i zaufaniu. Gdy chodzi jednak o kwestie finansowe, nie zawsze jest tak różowo. Część par unika rozmów o pieniądzach i aż jedna piąta respondentów nie zawsze wie, w jakiej kondycji finansowej jest ich partner. 10% osób twierdzi, że do tej pory nie stworzyła wspólnie z partnerem zadowalającego systemu podziału wydatków.

Dlatego właśnie ponad połowa Polaków sprawdza historię konta swojego partnera. Żeby było śmieszniej (i jak wynika z badań), Ci, którzy sprawdzają swoich bliskich, nie sprawdzają… własnej historii konta. Z tego możemy wywnioskować, że Polacy postępują w myśl zasady „ufać, znaczy sprawdzać”, z drugiej zaś wierzą, że partnerzy obdarzają ich znacznie większym zaufaniem.

Sprawdzajmy stan naszych finansów systematycznie!

Chociaż lubimy kontrolować innych, warto przede wszystkim regularnie sprawdzać stan własnych finansów, W szczególności to, czy w naszej historii kredytowej nie ma opóźnień w spłacie.

Brak kontroli może doprowadzić nas do zupełnej nieświadomości. Może być to szczególnie ważne dla osób, które są aktywne kredytowo czy też posiadają kredyt. Zdarza się, że wszystkie te działania prowadzimy nawet w kilkunastu bankach jednocześnie!

Tutaj przechodzimy do sedna sprawy; by nie pogubić się w swoich pożyczkach, limitach na koncie i kredytach, warto czytać raport BIK. Raporty te bez problemu można przeanalizować samemu, a także omówić je ze swoim partnerem pod kątem decyzji o ewentualnym kolejnym kredycie, np. na sfinansowanie wspólnych celów.

Oczywistym jest fakt, że kontrolując spłaty oraz swoją historię kredytową, odnosimy też inne korzyści. Jeśli mamy wątpliwości dotyczące naszych danych, zawsze możemy zwrócić się do konkretnej instytucji, by ta przesłała informację o nas do BIK, a także prosić ją o dokonanie korekty.

Te natomiast osoby, które szczególnie cenią sobie wygodę, mogą aktywować w BIK specjalne alerty i otrzymywać powiadomienia SMS oraz e-mail (nawet w przypadku symbolicznych opóźnień w spłatach), bądź też ochronić się przed próbami wyłudzenia kredytu – o tym wspominałem już jednak w poprzednim materiale.

Praktycznie to znaczy opłacalnie?

Podsumowując…

W obecnych czasach coraz większego znaczenia nabiera wspólne rozumienie kwestii finansowych, współodpowiedzialność za decyzje finansowe i zarządzanie własnymi, często ciężko zarobionymi pieniędzmi.

Tak, aby budżet domowy był w zdrowej i przejrzystej kondycji. Samo porozumienie się w sprawach finansowych jest kluczowe dla udanego i zdrowego związku.

Dlatego też nie warto wzbraniać się przed otwartą rozmową o swoich potrzebach i wydatkach. Może ułatwić to korzystanie z takich rozwiązań jak raport BIK. Nie wstydźmy się przedstawiać partnerowi swojej historii kredytowej, kwoty obecnych kredytów czy wysokości spłacanych rat.

Pomoże nam to uniknąć kłótni o pieniądze i z pewnością przyczyni się do wzrostu wzajemnego zaufania w związku. A to już kolejny milowy krok do wspólnego życia…

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Aktualizacja danych w BIK

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

2 komentarzy w “Historia kredytowa w BIK mojego partnera?!”
  1. Jeszcze trochę i będziemy się wymieniać historiami BIK na pierwszej randce, żeby nie było niedomówień ;p

  2. Jestem w BIK-u a potrzebuje kredytu, czy mam szanse go dostać? Ponieważ nikt nie chce udzielić mi kredytu a mam 500+ i alimenty, czy mogę otrzymać kredyt? jeden na dowód w zeszłym roku dostałam bez zaświadczeń i dodatkowych pytań, a teraz nie umiem znaleźć tego samego kredytu a bardzo mi zależy… proszę o odpowiedź.

Comments are closed.