Czym jest historia kredytowa i dlaczego jest taka ważna?

Jeśli kiedykolwiek staniemy przed chęcią lub potrzebą wzięcia kredytu, lub pożyczki, wówczas instytucja udzielająca nam jej może zapytać o historię kredytową. Warto więc mieć świadomość, czym właściwie ona jest, dlaczego jest tak ważna, w jaki sposób i gdzie się ją tworzy.

Czym jest historia kredytowa i dlaczego jest taka ważna?

Historia kredytowa to dane zgromadzone na temat naszych kredytów, zarówno tych, które aktualnie spłacamy, jak i tych spłaconych w przeszłości.

Należą do nich przede wszystkim informacje o tym, czy spłacamy je w terminie, na jaką kwotę opiewają, jaką część już spłaciliśmy, ile nam zostało, czy mieliśmy po drodze jakieś opóźnienia.

historia-kredytowa-czym-jest

Każdy nasz ruch jest zatem dokładnie monitorowany. I nie ma w tym nic złego. Przecież, jeśli postępujemy skrupulatnie oraz uczciwie, zasługujemy sobie na opinię adekwatną do stanu faktycznego.

Wszystkie dane zbierane są w BIK. Zadaniem Biura Informacji Kredytowej jest gromadzenie, ale również udostępnianie danych o kredytach klientów banków, SKOK-ów, pozabankowych firm pożyczkowych. Głównie po to, by mogło służyć jako przejrzysta platforma, za pomocą której łatwo można pozyskać o kredytobiorcach.

Dlaczego historia kredytowa jest ważna?

Historia kredytowa daje informację potencjalnemu pożyczkodawcy o tym, że postępujemy właściwie. Dzięki niej wie, czy może spodziewać się terminowego płacenia rat, czy jesteśmy wiarygodni, rzetelni, godni zaufania.

Historia kredytowa może być swego rodzaju przepustką do otrzymania większego kredytu, dodatkowo na lepszych warunkach. Wówczas możemy liczyć się z jeszcze lepszą ofertą, niż na początku zakładaliśmy.

Nawet historia, którą zbudowaliśmy na drobnych pożyczkach, staje się argumentem przy chęci wzięcia kredytu hipotecznego.

Dobra historia kredytowa – jak ją zbudować?

Istnieje parę sposobów na zbudowanie dobrej historii kredytowej. Jeśli postępujemy właściwie, nie mamy się czego obawiać. Historia kredytowa to legitymizacja naszej powagi, rzetelności i systematyczności.

  • Nie bójmy się figurowania w BIK

Często mylimy BIK z KRD (Krajowy Rejestr Długów). Są to jednak dwie zupełnie inne instytucje, które mają różne cele. Dobrze jest dokładnie upewnić się, gdzie tkwi różnica pomiędzy nimi. Informacje te znajdziemy w poradniku ZAPLO – co to jest BIK i KRD. Bez oporów udzielmy też zgody na tworzenie naszej historii kredytowej w BIK – decyzja ta może nam bardzo pomóc w przyszłości.

  • Terminowe spłacanie rat

To jeden z głównych sposobów na uniknięcie problemów i zbudowanie dobrej historii kredytowej. Najłatwiejszym sposobem jest ustawienie zlecenia stałego na naszym koncie, dzięki czemu nie będziemy musieli co miesiąc pamiętać o kwocie, którą musimy przelać naszemu pożyczkodawcy.

  • Kontrola nad pożyczką

Najlepiej jest regularnie sprawdzać, na jakim etapie spłacania pożyczki jesteśmy. Można to zrobić właśnie w BIK. Należy od czasu do czasu skontrolować, czy nie doszło do jakiejś pomyłki lub przeoczenia, ile rat i na jaką kwotę pozostało nam do spłacenia.

  • Problemy? Poinformuj pożyczkodawcę

Czasami nieoczekiwany splot wydarzeń sprawia, że nie będziemy mogli spłacić raty w terminie. Zwykle nie dzieje się to z naszej winy. We współczesnym świecie utrata płynności finansowej jest zjawiskiem absolutnie normalnym.

Jeśli się nam to zdarzy, w pierwszej kolejności powinniśmy skontaktować się z pożyczkodawcą, poinformować go o zaistniałej sytuacji i okolicznościach oraz spróbować się z nim porozumieć. Pamiętajmy, że po drugiej stronie też jest człowiek, a każda nasza interwencja jest zwykle odnotowana i traktowana jako okoliczność wspierająca oraz łagodząca.

  • Limity na karcie kredytowej

Jeśli jesteśmy posiadaczami karty kredytowej, nie powinniśmy regularnie osiągać na niej limitów. To może dać informację o tym, że nie panujemy nad stanem swoich finansów, mamy jakiś problem i jednocześnie w przyszłości możemy nie otrzymać pożądanego, wyższego kredytu. Limit nie jest równoznaczny z pieniędzmi, które posiadamy. To nie są nasze środki, ale pieniądze banku.

  • Rozsądne dysponowanie finansami

Warto pomyśleć o oszczędzaniu, zrezygnowaniu z pewnych zbędnych wygód, szczególnie w przypadku złej historii kredytowej. Może okazać się, że trafimy do KRD, co z kolei owocować będzie dalszymi konsekwencjami. Zaciągnięcie kolejnego kredytu na spłatę poprzedniego również nie jest dobrym pomysłem.

Zła historia kredytowa – czym jest i co robić?

zaplo-czym-jest-historia-kredytowa

Zła historia kredytowa jest scenariuszem, w którym nikt by nie chciał brać udziału. Zawiera ona informacje o naszych opóźnieniach w płaceniu, wszelkich problemach, które były związane z naszym zobowiązaniem finansowym.

Jeśli wygląda ona źle, może utrudnić wzięcie kolejnej pożyczki. Zawsze jednak mamy okazję do poprawienia swojej historii kredytowej – w przypadku odmowy udzielenia kredytu przez bank z łatwością znajdziemy godne zaufania firmy pozabankowe, dla których nasza historia kredytowa będzie mieć drugorzędne znaczenie. Wówczas możemy wszystko zbudować „od nowa” i udowodnić naszą uczciwość oraz rzetelność.

Jak sprawdzić siebie w BIK i KRD?

Każdy z nas ma prawo sprawdzić, jakie informacje o nim zawarte są w BIK i KRD. Jak to zrobić?

  • BIK

Wchodzimy na stronę bik.pl, następnie wypełniamy formularz, w którym między innymi będziemy musieli podać swój PESEL i dane z dowodu. Kolejno załączamy zdjęcie lub skan dowodu osobistego i uiszczamy opłatę (39 złotych brutto). Istotne jest to, że mamy wgląd w dane, jednak nie mamy możliwości „usunięcia się” z BIK i tym samym zatajenia przed instytucjami historii naszych kredytów.

  • KRD

Aby sprawdzić siebie w KRD, należy wejść na stronę internetową krd.pl i założyć tam konto. Następnie przechodzimy przez procedurę weryfikacyjną, zaznaczamy wymagane zgody i logujemy się na nasz profil.

Następnie pobieramy raport i… gotowe. Jeśli uregulujemy wszystkie płatności, z którymi zalegamy, wpis do KRD z naszym nazwiskiem powinien zniknąć z rejestru w przeciągu kilkunastu dnia.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

2 komentarzy w “Czym jest historia kredytowa i dlaczego jest taka ważna?”

Comments are closed.