Jak usunąć stary negatywny wpis z BIK? [ODPOWIEDŹ + wzór wniosku]

Witam, jak złożyć wniosek o usunięcie danych z BIK? chcemy z mężem wziąć kredyt na dom. Budowa się już rozpoczęła, bo mieliśmy swoje „zaskórniaki”, przed ostatecznym rozpatrzeniem wniosku o kredyt hipoteczny męża coś tknęło, żeby się w BIK-u sprawdzić. Okazało się, że kiedyś w czasach studenckich miał debet 2007 rok, bank oczywiście nie przysyłał żadnych zawiadomień i upomnień, dług został sprzedany w 2017 roku.

Mąż jak się dowiedział o tym, oczywiście od razu spłacił dług, jednak jak poszedł do banku, żeby wycofać zgodę na przetwarzanie przez BIK danych osobowych (PKO z żubrem).

Pani z okienka z ogromnym oburzeniem zakomunikowała, że takiego pisma nie przyjmie. Co mamy robić? proszę o pomoc. Kwota nie jest wielka, bo 800 zł z odsetkami uregulowane.

Mamy bardzo duży zastaw finansowy. Działka na nas, zainwestowane w fundamenty 70 tys. mąż pracuje na czas nieokreślony od 8 lat, ja jestem obecnie na macierzyńskim i mam dochody z dzierżaw.

Ja jestem w BIK-u czysta, niektórzy doradzają, żeby kredyt był na mnie i zrobić rozdzielność majątkową, ale czytałam na różnych forach, że intercyza przeszkadza. Działka jest na męża, bo mama mu przepisywała darowizną.

Jak usunąć stary negatywny wpis z BIK-u? jak wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez BIK?


Witaj, nie dziwi mnie fakt, że szukasz rozwiązania, wydawałoby się błahej sprawy, która jednak jak uważasz, może zaważyć na realizacji waszych planów związanych z dalszą budową upragnionego domu.

Informacje zawarte w BIK mają rzeczywiście duże znaczenie podczas badania przez banki zdolności kredytowej, ale czy spłacony już dług w wysokości 800 zł może być powodem odrzucenia przez bank waszego wniosku kredytowego. Myślę, że nie!

Jak działa BIK?

Podstawą prawną działania Biura Informacji Kredytowej są regulacje ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku prawo bankowe.

Na mocy postanowień art. 105 niniejszej ustawy banki oraz inne podmioty finansowe otrzymały zezwolenie na utworzenie instytucji, która mogłaby gromadzić dane na temat wszelkich zobowiązań kredytowych ich klientów.

BIK zatem gromadzi, przetwarza i udostępnia dane przekazane mu przez banki i inne podmioty zajmujące się udzielaniem pożyczek.

I tak banki i inne instytucje finansowe zostały zobowiązane do informowania BIK o całkowitej spłacie zobowiązań, ich wygaśnięciu, stwierdzeniu nieistnienia zobowiązania, korekcie jego wysokości oraz o nowo powstałych zobowiązaniach i ich aktualizacji w terminie 7 dni od wystąpienia okoliczności uzasadniających przekazanie informacji.

Jak długo dane klientów banków znajdują się w bazie BIK?

O tym, jak długo dane konkretnego klienta znajdować będą się w bazie BIK, zależne jest od kilku czynników m.in. tego, czy zaciągnięte zobowiązanie zostało spłacone w terminie, czy też z opóźnieniem powyżej 60 dni.

W przypadku terminowej spłaty kredytu dane klienta przetwarzane będą w BIK do chwili całkowitej spłaty zobowiązania, chyba że wyraził on zgodę na przetwarzanie danych również w dalszym czasie – przez kolejne 5 lat, kierując się na przykład chęcią legitymowania się pozytywną, dobrą historią w BIK podczas ubiegania się o koleje kredyty.

Ponadto przez okres nie dłuższy niż 5 lat mogą być przetwarzane dane w BIK klienta bez jego zgody, jeśli:

  • nie uregulował zobowiązania
  • dopuścił się zwłoki w spłacie kredytu powyżej 60 dni
  • upłynęło 30 dni od momentu poinformowania klienta przez bank o zamiarze przetwarzania jego danych bez jego zgody.

A w myśl zasadzie przewidzianej w art. 105a ust. 5 ustawy prawo bankowe dane dotyczące zobowiązań wszystkich klientów mogą być przetwarzane w BIK przez okres 12 lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania, dla celów stosowania przez banki metod statystycznych. Przetwarzanie danych w tym celu nie wymaga zgód klientów.

Usunięcie danych z BIK na wniosek klienta

Tak jak piszesz, twój mąż po tym, jak dowiedział się, że ma nieuregulowany dług, zaraz dokonał jego spłaty.

Zatem informacja o spłacie przeterminowanego zadłużenia w terminie 7 dni trafiła do BIK. Dziś w BIK znajdują się dane, że owo zobowiązanie zostało spłacone.

Niestety twój mąż spłacił dług z wieloletnim opóźnieniem, co skutkuje tym, że bank bez zgody męża zyskał prawo przetwarzania jego danych w BIK przez kolejne lata.

Tak więc złożenie wniosku o wyczyszczenie BIK/usunięcie danych z BIK, czy wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK nic wam nie da.

Dane na temat długu mogą być przez bank swobodnie przetwarzane. Ale głowa do góry! Być może jest jeszcze szansa na realizację planów mieszkaniowych, wystarczy tylko spojrzeć szerzej.

Spłata kredytu po terminie, a zdolność kredytowa

Stary dług został spłacony. Oboje z mężem macie stałe zatrudnienie. Ty masz czystą historię w BIK. Nieruchomość, na której budujecie dom, to dobre zabezpieczenie kredytu hipotecznego.

To, co napisałam powyżej, to argumenty na waszą korzyść.

Niestety czyszczenie BIK, to mit, na którym zarabiają różne firmy! Ale badanie zdolności kredytowej, to przecież nie tylko ocena BIK!

Tak więc może, zamiast zastanawiać się nad trudnymi i niepotrzebnymi rozwiązaniami typu intercyza, warto skontaktować się z dobrym fachowcem od kredytów?

Dobry doradca finansowy z pewnością będzie w stanie przeanalizować waszą zdolność kredytową, także pod kątem BIK oraz podpowiedzieć, w jaki sposób w krótkim czasie zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu na budowę domu.

Podsumowanie

Mam nadzieje, że pomyłka z przeszłości nie zaważy na realizacji waszych planów i że w niedługim czasie otrzymacie kredyt hipoteczny na korzystnych warunkach pomimo obniżonej oceny punktowej w BIK twojego męża.

Oczywiście oprócz znalezienia dobrego dorady kredytowego, warto jeszcze spróbować złożyć wniosek o wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych przez BIK, w tym celu pobierz i wypełnij poniższy wzór wniosku, a następnie wyślij go do banku, który zamieścił negatywny wpis w BIK-u.

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

… jako dodatek zamieszczam wniosek o aktualizację danych w BIK-u:

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

1 komentarz w “Jak usunąć stary negatywny wpis z BIK? [ODPOWIEDŹ + wzór wniosku]”
  1. Paweł Misiewicz

    Dla niektórych takie “błahe” problemy są czymś więcej. Dobrze, że wszystko da się rozwiązać i rozwiać tutaj wszystkie wątpliwości :)

Comments are closed.