Witam, spóźniłam się ze spłatą raty o tydzień i wpisali mnie do BIK-u, dziś wykonałam przelew. Czy nadal będę mieć negatywna opinie w BIK? Ponieważ miałam ostatnią ratę, starałam się w innym banku o pożyczkę, to mi odmówili ze względu na wpis do BIK, także, gdy już przelew raty wykonałam, to jestem czysta? Czy już do końca życia nie mogę starać się o pożyczki żadne? Ze względu na tygodniowe opóźnienie w spłacie raty?
SPIS TREŚCI:
Negatywny wpis BIK
Witaj, jeśli zdarzyło się rzeczywiście, tak jak piszesz – spóźniłaś się ze spłatą raty o tydzień – w przyszłości nie powinnaś mieć problemów z zaciągnięciem kolejnych zobowiązań.
Wątpliwości mam jednak po tym, jak przeczytałam, że była to ostatnia rata kredytu, a inny bank odrzucił twoją prośbę o przyznanie pożyczki. Być może twoja historia kredytowa nie wygląda tak dobrze, jak to sobie założyłaś.
Czy wcześniejsze raty kredytu regulowałaś w terminie? Warto zapoznać się z informacjami, które bank przesłał do BIK, przeanalizować je i ustalić, czy są prawdziwe. Mogło zajść bowiem nieporozumienie. BIK przecież nie kontroluje informacji mu przekazanych, a jest jedynie ich administratorem.
Jakie dane trafiają do BIK?
W BIK-u gromadzone są dane każdego indywidualnego klienta oraz podmiotów profesjonalnych, przedsiębiorców, spółek na temat ich zobowiązań kredytowych w bankach, SKOKACH oraz firmach pożyczkowych.
Będą to nie tylko dane dotyczące pożyczek, czy kredytów konsumpcyjnych, ale również kredytów studenckich, kredytów na zakup towarów i usług, kredytów na zakup papierów wartościowych, kredytów hipotecznych, kredytów mieszkaniowych i pracowniczych, kredytów odnawialnych, kredytów na rachunku, kartach debetowych oraz chwilówek.
W BIK znajdą się również informacje o poręczeniach kredytowych.
Rejestr BIK jest bardzo dokładny, ponieważ przy jego pomocy instytucje finansowe mają uzyskać solidne, pełne dane na temat zdolności finansowej swojego potencjalnego klienta.
A co za tym idzie, procedura przyznawania kredytów, jest znacznie prostsza i szybsza. Dziś odpowiedź na wniosek kredytowy można więc uzyskać w przeciągu kilku minut.
W jaki sposób bank sprawdza dane klienta w BIK?
Jeśli odrzucenie przez bank twojego wniosku o pożyczkę było wynikiem informacji, które zostały przetworzone przez BIK, to znaczy, że twoja historia kredytowa nie wygląda dobrze.
Większość banków akceptuje małe „poślizgi” w spłacie stałych zobowiązań (do 30 dni). Nie powinien wiec mieć problemów klient, który raz, czy dwa razy spóźnił się z terminową ratą kredytu.
Po złożeniu wniosku kredytowego bank przesłał zapytanie do BIK o twoją historię kredytową i po chwili otrzymał raport z tzw. oceną punktową, na którą wpływa m.in. terminowa spłata zobowiązań.
Jeżeli jesteś solidnym kredytobiorcą, otrzymasz wysoką ocenę, a twoja zdolność kredytowa zostanie oceniona pozytywnie.
Jeśli natomiast w historii kredytowej wystąpiły „poślizgi” trwający dłużej niż 30 dni lub np. w krótkim czasie złożyłaś co najmniej kilka wniosków kredytowych i tyle zapytań poszło do BIK, możesz otrzymać niższą ilość punktów, przez co zostaniesz odebrana przez bank lub firmę pożyczkową, jako klient wysokiego ryzyka, tracąc tym samym szansę na kredyt.
Jak sprawdzić swoją historię w BIK?
Jeśli jesteś pewna, że wystąpił jakiś błąd, bo nie posiadasz innych zobowiązań, a kredyt, o którym piszesz, spłacałaś w miarę terminowo (przyjmując poślizg w zapłacie kolejnych rat do 30 dni), powinnaś sprawdzić dane, jakie widnieją w BIK na twój temat.
Możesz to zrobić, wchodząc na stronę BIK i dokonując rejestracji. Usługa niestety jest płatna i obecnie za pojedynczy raport BIK musisz zapłacić 39 zł. Jednak jeśli masz wątpliwość, dlaczego bank odmówił ci udzielenia pożyczki, powinnaś sama sprawdzić, co zostało przesłane do BIK.

Jak wyczyścić dane w BIK na temat kredytu po jego całkowitej spłacie?
Pytałaś jeszcze, czy informacja o spłacie obecnego kredytu znajdująca się BIK na zawsze ograniczy twoją możliwość kredytową. Muszę cię pocieszyć! BIK może przetwarzać dane klientów banków i firm pożyczkowych przez określony przez przepisy prawa czas.
Zgodnie z przyjętą zasadą dane co do konkretnego zobowiązania (data powstania zobowiązania, historia spłaty, wysokość zobowiązania, wysokość raty) przetwarzane są do całkowitej jego spłaty.
W termie 7 dnia od dnia zamknięcia kredyt/pożyczki bank przesyła informacje od BIK i wówczas dane w tym przedmiocie zostają usunięte z BIK.
Niemniej jednak coraz częściej banki namawiają klientów, by ci wyrażali zgody na przetwarzanie danych przez BIK nawet po spłacie zobowiązania. Ma to ułatwić im zaciągnięcie kolejnych kredytów w przyszłości, wpływając na ich pozytywną ocenę zdolności kredytowej.
Jeśli wyraziłaś taką zgodę, twoje dane mogą znajdować się BIK przez kolejne 5 lat.
Jednak jeszcze w dwóch sytuacjach dane kredytobiorcy mogą być przetwarzane przez BIK bez jego zgody:
- opóźnienie w spłacie kredytu było dłuższe niż 60 dni
- upłynęło 30 dni, od kiedy kredytobiorca został poinformowany o tym, że instytucja zamierza przetwarzać jego dane bez jego zgody.
Podsumowując
Aby mieć pewność, co wpłynęło na niekorzystną ocenę twojej zdolności kredytowej, pobierz raport z BIK. Jeśli ocena punktowa twojej zdolności nie będzie najniższa warto próbować zaciągnąć kredyt w dotychczasowym banku.
Przecież jesteś klientem tego banku, powinnaś zatem być traktowana nieco łagodniej, niż przyjmijmy „klient z ulicy”.
Pamiętaj również, że na ocenę zdolności kredytowej wpływ ma wiele czynników i jeśli zależy ci na kolejnej pożyczce, poznaj zasady, dzięki którym podniesiesz swoją zdolność kredytową w BIK – czasem wystarczy jedynie odczekać kilka tygodni.
Jeśli okaże się, że dane jakie znajdują się w BIK-u nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, to musisz złożyć wniosek o aktualizację danych w BIK-u:
Aktualizacja danych w BIK

Wniosek o aktualizację danych w BIK
Jeśli natomiast chcesz odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych przez BIK, to musisz złożyć wniosek:
Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR
Oba wnioski należy pobrać, wypełnić i wysłać do podmiotu, który zamieścił negatywny wpis w BIK-u na Twój temat, a więc będzie to firma pożyczkowa, bank, czy inna instytucja, z której usług korzystałaś. Życzę powodzenia z czyszczeniem BIK-u!
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Nie mogę dostać kredytu – jak wyczyścić i zaktualizować BIK?
- Negatywny BIK małżonka a kredyt hipoteczny [SPRAWDŹ!]
- Usunięcie danych z BIK po spłacie kredytu i aktualizacja danych [WNIOSEK]
- Czy chwilówki są widoczne w BIK? + [lista firm pożyczkowych]
- Czy komornik wpisuje do BIK – BIG – KRD ?? [ODPOWIEDŹ]