Nie mogę dostać kredytu – jak wyczyścić i zaktualizować BIK?

Witam. W 2016 roku wyłudzono kredyty na moje dane osobowe w różnych parabankach, a nawet udało się w bankach typu Alior Bank i Credite Agricole. Wpadłem na to przypadkiem po odebraniu listu ze skrzynki pocztowej mojego miejsca zameldowania. Natychmiast poszedłem na policję i złożyłem zawiadomienie.

Sprawa toczyła się ok rok. Niestety zakończyła się tylko umorzeniem sprawy ze względu na nieznalezienie sprawcy, ale co ważne wykluczając mnie z listy podejrzanych. Kolejnym krokiem było przedstawienie wszystkim parabankom oraz bankom postanowienia sądu.

Firmy pożyczkowe zaczęły wykreślać mnie z BIK, BIG, KRD, ERIF itp… Teraz próbuje wziąć kredyt, niby jestem „czysty” w rejestrach, ale nadal banki odmawiają mi pożyczki. Zdolność na pewno mam, ponieważ brałem kiedyś kredyt na 25 tys. w Millenium Bank i spłaciłem go w terminie.

Dodatkowo mam umowę na czas nieokreślony a zarobki ok. 3000 netto. Kredytu potrzebowałem ok. 20.000 zł i nic… w Millenium odmowa, a także w BGŻ. Otrzymałem także pismo z rejestru bankowego po wcześniejszym złożeniu zapytania o tym, czy jestem u nich w systemie jako dłużnik. Na co odpowiedź była, że jestem „czysty”. Nie wiem co dalej zrobić, gdzie iść, proszę o poradę.


Jak wyczyścić i zaktualizować BIK?

Całe szczęście, że udało Ci się wszystko „odkręcić” i że nie będziesz odpowiadał za zobowiązania, które zostały zaciągnięte na Twoje dane osobowe. Teraz niestety musisz stawić czoła innym problemom, a więc cele niech się stanie wyczyszczenie rejestrów BIK, KRD i BIG z nieaktualnych i nieprawidłowych wpisów.

Z tych wszystkich wymienionych przez Ciebie rejestrów, BIK jest tym najważniejszym i tym najczęściej odpytywanym rejestrem przez banki, dlatego skupmy się właśnie na Biurze Informacji Kredytowej.

Jak wyczyścić BIK? W tym celu warto się posłużyć poniższymi wzorami pism, aby skłonić banki czy firmy pożyczkowe, aby przestały przetwarzać Twoje dane i wysyłać je do BIK-u. Oprócz wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych przez BIK możesz złożyć wniosek o ręczną aktualizację tychże znajdujących się już w rejestrze danych.

Wniosek o aktualizację BIK

Wycofanie zgody na przetwarzanie Twoich danych przez BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wniosek o usunięcie danych z BIK należy wysłać do banku lub firmy pożyczkowej, a nie do siedziby BIK jak myśli większość z osób.

Podstawa prawna w zakresie przetwarzania danych przez BIK

Przetwarzanie danych przez BIK jest zgodne z prawem. W tym miejscu należy przywołać punkt 2 art. 105a. Przetwarzanie informacji stanowiących tajemnicę bankową – Prawa bankowego, który mówi, że

2. Instytucje, o których mowa w ust. 1, mogą, z zastrzeżeniem ust. 3, przetwarzać informacje stanowiące tajemnicę bankową w zakresie dotyczącym osób fizycznych po wygaśnięciu zobowiązania wynikającego z umowy zawartej z bankiem lub inną instytucją ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów, pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody osoby, której informacje te dotyczą. Zgoda ta może być w każdym czasie odwołana.

Biorąc pod uwagę fakt, że padłeś ofiarą wyłudzenia kredytów i pożyczek, banki i firmy pożyczkowe powinny bardzo żwawo zadziałać i błyskawicznie wycofać z rejestru BIK wszelkie negatywne informacje na Twój temat, tak abyś nie odczuł żadnych negatywnych konsekwencji działalności przestępcy, który posłużył się Twoimi danymi osobowymi.

Niestety jak to w życiu bywa, przepisy swoje a życie swoje. Jeśli sam nie zaczniesz czegoś robić w sprawie wyczyszczenia BIK-u, to podejrzewam, że właśnie w szczególności firmy pożyczkowe, nie będą same kwapić się do wyprostowania Twojej sytuacji w rejestrze.

Jak sprawdzić, czy jest się w BIK?

Co jeszcze bym Ci poradziła, to abyś sam sprawdził, pobierając: raport BIK, jak wygląda Twoja sytuacja i ocena punktowa w tym rejestrze. Mając jak na dłoni informację, która firma pożyczkowa nie uaktualniła jeszcze Twoich danych w BIK, będziesz wiedział do kogo zwrócić się z prośbą o ich aktualizację, lub gdzie złożyć wniosek o wycofanie zgody na przetwarzanie danych.

Często ludzie pytają, jak wyczyścić BIK samemu i czy w ogóle się da, odpowiedź brzmi: można samemu wyczyścić BIK, ale nie w każdej a w określonych sytuacjach. Ty jak pisałeś, padłeś ofiarą wyłudzenia pożyczek i jest to konkretna i niepodważalna przesłanka do tego, aby przywrócić Ci nieskazitelny profil w rejestrze BIK.

Podsumowując

Weź sprawy w swoje ręce, złóż wniosek o aktualizację danych lub wycofaj zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez BIK. Dopóki nie doprowadzisz do wyczyszczenia rejestru z negatywnych wpisów, żaden bank ani firma pożyczkowa nie udzielą Ci pożyczki bądź kredytu, w dzisiejszych czasach dobra historia kredytowa to absolutne minimum, jakie trzeba spełnić starając się zaciągnąć jakieś zobowiązanie.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze