Skutki i konsekwencje niespłacenia pożyczki w terminie [SPRAWDŹ]

Pożyczka jest w stanie pomóc w wielu okolicznościach, ale choć dostanie jej, to często kwestia paru minut, oddanie może być już bardziej kłopotliwe. Jakie są konsekwencje niespłacenia pożyczki w terminie?


Lada dzień dostaniesz monit!

Internauci bardzo często googlują w poszukiwaniu takich informacji – co będzie, jeśli nie spłacą pożyczki na czas? albo: jakie są konsekwencje niespłacania pożyczki w terminie…

konsekwencje-nie-płacenia-pożyczki-w-terminie
Minął właśnie termin na spłatę pożyczki czy chwilówki? szybko ureguluj zaległość, bo dopadną Cię drogie konsekwencje!

Odpowiedź jest jasna – pierwszy będzie monit, innymi słowy, wezwanie do zapłaty. To po prostu rodzaj przypomnienia o zobowiązaniu – możesz się go spodziewać już po siódmym dniu opóźnienia.

Monitów jest parę rodzajów, pierwszy to:

  • elektroniczny, w formie maila albo SMS-a. To jednocześnie najmniej kosztowny sposób ponaglenia,
  • w dalszej kolejności następuje monit telefoniczny, uznawany za wykonany, nawet jeśli nie odebrało się połączenia,
  • później monit przychodzi listownie – jest to zarazem najdroższe wezwanie do zapłaty, choć zależne też od typu listu. Zwykle monit przychodzi listem poleconym.

Postępowanie windykacyjne

Niektórzy wzruszają ramionami na kolejne monity, co ma swoje opłakane skutki. W razie nieskuteczności takich wezwań pożyczkodawcy wszczynają postępowanie windykacyjne.

Windykacja to zbiór czynności prawnych mających doprowadzić do spłacenia należności przez dłużnika, choć postępowanie windykacyjne dzieli się na polubowne i sądowe.

Windykacja polubowna to monitorowanie spłat i kolejne wezwania w razie opóźnień. To jakby bardziej natarczywa kontynuacja wysyłania monitów. Co innego windykacja sądowa – ona wymaga sądowego nakazu zapłaty, a ten otwiera drzwi egzekucji komorniczej.

Windykacja to proces etapowy, który na początku zakłada jeszcze dobrą wolę dłużnika i jest dość łagodny. Warto więc tą dobrą wolą się wykazać, by jak najwcześniej porozumieć się z wierzycielem i wynegocjować jak najlepsze warunki spłaty.

Windykator a komornik

Niesłychanie powszechny jest błąd mylenia tych dwóch panów. Między nimi jest jednak różnica, zwłaszcza w uprawnieniach i kompetencjach. Jeśli wierzyciel decyduje się wyegzekwować dług pozasądowo, zwraca się do firmy windykacyjnej.

Windykację już omówiłam, dlatego dodam tylko, że w ostateczności windykator może zjawić się osobiście i zapukać do drzwi dłużnika. Jest to jednak tylko kolejny asumpt do negocjacji, tym razem w cztery oczy.

Dopiero kiedy wszystkie te dobroduszne metody zawiodą, niezbędne jest wkroczenie komornika. Przeciwnie do windykatora, komornik pełni funkcję publiczną przy sądzie rejonowym. Z tego względu ma znacznie większe uprawnienia.

Co może komornik?

To wierzyciel decyduje o rozpoczęciu postępowania komorniczego i to on wpływa na to, co zajmie komornik. Wszystko dzięki złożonemu wnioskowi o wszczęcie egzekucji.

Bez względu więc na rodzaj i wysokość długu, w pewnej chwili może zostać zajęta pensja, ruchomość, nieruchomość i każda niemal własność.

Zajęte rzeczy są zwykle sprzedawane na licytacji publicznej. Co ważne, sprzęty typu AGD i RTV nie zaprzątają głowy komornika pytaniami w stylu “czy to na pewno należy do dłużnika”.

Jeśli znajdują się w jego mieszkaniu/domu, może je zająć. Można to później sądownie odkręcać (opisałam to w jednym artykule), ale… najlepiej nie doprowadzać do takiej sytuacji.

Wniosek o upadłość konsumencką

Czasem jest tak, że mimo dobrych chęci i dawania z siebie wszystkiego, nie jest się w stanie spłacić zadłużenia. Wtedy istnieje możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Upadłość konsumencka prowadzi do kompletnego oddłużenia, innymi słowy umorzenia należności. Roszczenia wierzycieli nie mogą być wtedy zaspokojone – upadłość mówi, że dłużnik zwyczajnie nie ma możliwości zapłaty długu.

Upadłość konsumencką ogłosić może każdy, kto przytłoczony jest kłopotami finansowymi, choć te nie wynikają z jego zawinienia. Można jednak wykazać, że zadłużenie to skutek zbyt małej wiedzy itp. Sąd w takich sytuacjach także jest skłonny pójść na rękę dłużnikowi.

Nie dopuścić do zapętlenia

Inaczej mówiąc – do spirali zadłużenia. Niekiedy pożyczkobiorcy biorą następną pożyczkę, by spłacić poprzednią, a to właśnie początek bardzo groźnej spirali. Nie wolno do niej dopuścić – lepsze będzie cokolwiek, tylko niebranie pożyczki na spłacenie innej.

Po pierwsze, zmień podejście i złap się za rękę, gdy chcesz podpisywać kolejną umowę na pożyczkę. Złap się nawet w myślach na pokusie takiego kroku. Sytuacja jest trudna, a kolejne zobowiązania to tylko spiętrzenie trudności.

Lepiej więc na trzeźwo pogrupować zobowiązania w odpowiedniej kolejności. Pierwsze niech będą te, co do których termin płatności już minął albo właśnie się zbliża. Trzeba mieć na uwadze także odsetki. Reszta to nasz rozsądek – np. rezygnacja z pewnych przyjemności.

Jak uniknąć smutnych konsekwencji niespłacania pożyczki?

Niespłacanie pożyczek w terminie rodzi smutne konsekwencje, ale można ich uniknąć. Posłuży do tego zaledwie parę reguł. Jeśli bierzemy już pożyczkę, to tylko przy stuprocentowej pewności, że uda się ją spłacić.

Trzeba np. przeanalizować, jak dużo się wydaje i ile można oszczędzić. Zanim weźmiemy pożyczkę, zapoznajmy się też szczegółowo z tabelą opłat oraz prowizji w danej firmie pożyczkowej czy banku.

Jeżeli pamięć zawodzi, dobrze jest zapisać terminy w kalendarzu. Terminy płatności są niezwykle istotne, nie wolno ich lekceważyć. Ów temat przerabiałam na blogu już tak wiele razy, że ten tekst mogę potraktować jako rodzaj ogólnikowego odnośnika.

Jeśli jesteś tu po raz pierwszy, przeszukaj zawartość bloga pod kątem szczegółowych kwestii. Ponieważ niespłacanie pożyczki, nim się obejrzysz – może pociągnąć cały Twój budżet domowy na skraj załamania! również psychicznego!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

4 komentarzy w “Skutki i konsekwencje niespłacenia pożyczki w terminie [SPRAWDŹ]”
  1. Straciłam dochód, obecnie nie mam jak spłacić reszty pożyczki w banku, mój dochód na dziś, to 740 zł, są tez inne opłaty. Boję się, że podadzą mnie do windykacji, a potem komornik, nie wiem jak już sobie poradzić…

    1. Janina Gołębiecka

      Jeśli dług nie będzie spłacany, to niemal pewne jest, że bank wypowie Ci umowę pożyczkową i skieruje sprawę do windykacji, a jeśli windykacja nie da rady sobie z ściągnięciem od Ciebie długu, to sprawa trafi do sądu po nakaz zapłaty, a później do komornika. Licz się z tym, że poniesiesz dodatkowe koszty, będą to koszty windykacyjne, oraz koszty egzekucji komorniczej.

  2. Wystąpiłam o pożyczkę pozabankową, firma Tania Pożyczka w wysokości 16 tysięcy złotych na 24 miesiące. Pożyczka została mi przyznana. Dostałam dokumenty do podpisania, lecz na innych warunkach – 15.000 tysięcy na 60 miesięcy, muszę podpisać umowę o ubezpieczeniu pożyczki na kwotę 1650 złotych rocznie z pierwszą wpłatą przed otrzymaniem pożyczki.

    Warunki przedstawione nie odpowiadają absolutnie z wnioskiem o pożyczkę. Czy mogę odstąpić od umowy pożyczkowej, której jeszcze nie podpisałam i nie przesłałam do firmy pożyczkowej? czy poniosę jakieś konsekwencje?

    1. Janina Gołębiecka

      Widocznie firma pożyczkowa skalkulowała w ten sposób ofertę którą może Ci zaproponować. Jeśli oferta Ci nie odpowiada, to nie musisz jej akceptować i podpisywać. Nie poniesiesz żadnych konsekwencji.

Comments are closed.