Witam, chciałam zapytać o pewne 2 sprawy. Pierwsza – mam dwie pożyczki w parabankach, których nie jestem w stanie spłacić. Jedna w Pożyczka Plus to kwota 6700 i druga 6700 w vivusie. Dzwonią z windykacji a na e-maila wysyłają pisma. Ja im ciągle powtarzam, że moja obecna sytuacja nie pozwala mi na spłatę zadłużenia i że proszę o rozłożenie pożyczek na raty. Na refinansowanie pożyczki tez mnie nie stać, wiec wpłacam co miesiąc im po 300 zł, na razie idzie 3 miesiąc po terminie,

Wysłałam dziś do nich pismo polecone, do jednej i drugiej firmy pożyczkowej z opisaniem jeszcze raz sytuacji i prośbą o rozłożenie tego na raty po 300 zł deklarując, że będę płaciła co miesiąc z potwierdzeniem przelewu z konta.

Co Pani myśli na ten temat? Czy jest sens wpłacać jakąś kwotę? i co dalej – jakie dalej konsekwencje poniosę co mi grozi? jakie czyny z ich strony? po jakim czasie mają prawo podać mnie do sądu, czy może bez orzeczenia sądu wejść „na mnie komornik? Proszę o jakąś poradę…


Oczywiście, że wpłacanie choćby tych 300 zł na spłatę pożyczki ma sens, takie działanie z Twojej strony oznacza, że nie masz złych zamiarów i masz chęć spłacić swój dług wobec firmy pożyczkowej.

Jakie są konsekwencje za niespłacenie pożyczki?

Pożyczki pozabankowe to oczywiście duże ułatwienie jeśli potrzebujemy pieniędzy, rzadko wtedy pamiętamy o tym, jak drogo wyjdzie ta pożyczka, jakie ma RRSO i co tak naprawdę piszą drobnym druczkiem.

Tak naprawdę, to szybkość załatwienia pożyczki, brak komplikacji i pieniądze od ręki, to przynęta mająca odwrócić Twoją uwagę od spraw tak naprawdę jeszcze ważniejszych – czyli warunków zaciągniętej pożyczki. Ale co kiedy jest już za późno?

Co grozi za niespłacanie pożyczki?

  1. Jeśli rata nie wpłynęła na czas na konto firmy pożyczkowej, to firma skontaktuje się z Tobą w ciągu kilku dni.
  2. Następnie zaczniesz dostawać sms-y z przypomnieniem, że pożyczkę należy spłacać na czas. Taki sms to tzw monit, monit sms może kosztować Cię nawet 40 zł!
  3. Firma pożyczkowa następnie zaproponuje przedłużenie pożyczki o maksymalnie 30 dni – nie muszę chyba tłumaczyć jak droga będzie taka operacja?
  4. Jeśli nadal będą opóźnienia w spłacie rat, to konsekwencje niespłacania pożyczki skutkować będą wizytą firmy windykacyjnej. Dojdą kolejne koszty windykacyjne.
  5. Firma windykacyjna będzie próbować skontaktować się z Tobą na różne sposoby. Mogą Ci nawet zagrozić, że zostaniesz wpisana na listę dłużników. Wiem, że firmy pozabankowe chętnie wpisują nierzetelnych pożyczkobiorców na czarne listy BIG-ów. jak KRD czy BIG InfoMonitor.
  6. Następnie sprawa trafia do sądu jeśli wciąż nie spłacasz rat prawidłowo. W sądzie zapadnie tytuł egzekucyjny i zostanie nadana klauzula wykonalności.
  7. Teraz sprawa trafia do komornika. O tym co może komornik i jakie ma uprawnienia <– dowiesz się z tego artykułu, koniecznie przeczytaj!
  8. Komornik będzie starał się odzyskać pieniądze wierzyciela (firmy pożyczkowej). Komornik będzie miał uprawnienia, aby zabrać Ci ruchomości na poczet pokrycia długu w firmie pożyczkowej. Komornicy w większości wchodzą na konta bankowe, emerytury, pensje, rent, zasiłki itp itd.

… tak to mniej więcej wygląda…

Plan działania

Myślę, że największą szansą na jakiekolwiek negocjacje zadłużenia, będzie czekanie na kontakt firmy windykacyjnej. Skoro firma pożyczkowa nie chce rozłożyć pożyczki na raty, to być może zrobi to windykator.

Spłacaj swoje długi na tyle na ile Cię stać, jednocześnie czekając na skontaktowanie się z Tobą firmy windykacyjnej. Niestety zła wiadomość jest taka, że jeśli Twój dług trafi do windykacji, to obciążą się dodatkowym kosztem.

Niestety musisz się z tym pogodzić, nie widzę obecnie innego wyjścia. Mam nadzieję, że pomogłam Ci zrozumieć, jakie są konsekwencje niespłacania pożyczki w terminie.

Jeśli czujesz jakiś niedosyt informacyjny, to zachęcam Cię do przeczytania tego ebooka –> Jak wyjść z długów – 12 kroków do wolności. Ebook napisała Pani Iwona Wendel, była dłużniczka, ebook zbiera bardzo dobre recenzje i opinie czytelników.

Przeczytaj też poniższe artykuły:

Udostępnień 0