Lista dłużników [PORADNIK] jak sprawdzić BIG - ERIF - KRD • JakwyjśćZdługów.pl

Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Lista dłużników [PORADNIK] jak sprawdzić BIG – ERIF – KRD

Jak sprawdzić czy jestem na liście długów? jak sprawdzić swój BIG, KRD i ERIF? o tym wszystkim w dzisiejszym poradniku. Jeśli planujesz pożyczkę lub wzięcie kredytu bądź chcesz sprawdzić swoje długi, to poniższy poradnik jest w sam raz dla Ciebie. W artykule opiszę jak sprawdzić listę dłużników w BIG, KRD lub ERIF.

Czasem podejmujemy życiowo-finansowe decyzje lekkomyślnie i bez większego zastanowienia, skutkami takich decyzji bardzo często są mniejsze czy większe problemy finansowe. Bardzo często to właśnie potrzeba chwili decyduje, że „biegamy” jak poparzeni od banku do banku w poszukiwaniu kredytu, taniej pożyczki bądź chwilówki, a jeszcze częściej trafiamy do firm pożyczkowych i parabanków, bo tak naprawdę bank odmówił pożyczki z jakichś nieznanych Nam powodów.

…a może jestem na liście dłużników?

Bardzo częstą przyczyną odmówienia przez bank udzielenia pożyczki jest fakt, że nasze nazwisko znajduje się gdzieś na liście dłużników skrupulatnie prowadzonej przez takie instytucje jak:

 • BIG InfoMonitor – Biuro Informacji Gospodarczej
 • KRD – Krajowy Rejestr Długów
 • ERIF – Biuro Informacji Gospodarczej
 • BIK – Biuro Informacji Kredytowej

Jak trafiamy na listę dłużników do BIG, KRD czy ERIF?

BIG, KRD i ERIF skrupulatnie gromadzą, magazynują i później udostępniają bankom informacje na temat klientów którym zdarzyło się mieć zaległości w spłacie zadłużenia. Każdy wierzyciel u którego mamy długi może wpisać nasze dane na „czarną listę” do wspomnianych biur, niestety to nie wszystko…

Na listę BIG, KRD i ERIF trafimy także, gdy mamy zaległości w płatnościach za rachunki takiej jak:

 • czynsz
 • gaz
 • prąd
 • woda
 • ubezpieczenie auta
 • telefon komórkowy

Lista dłużników powiększy się również o nasze imię i nazwisko jeśli zalegamy z:

 • alimentami
 • mamy niezapłacone mandaty

Lista dłużników – warunki dostania się na „czarną listę”

 • zadłużenie które posiadamy musi być starsze niż 60 dni!
 • zanim wierzyciel wpisze Twoje dane na listę dłużników, musi Ciebie o tym poinformować listem poleconym. Nieodebranie listu poleconego niczego nie zmieni, i tak trafisz na listę dłużników!
 • zadłużenie musi wynosić co najmniej:
  • 200 zł. dla osoby fizycznej
  • 500 zł. firmy i działalność gospodarcza
 • ww. wymienione kwoty mogą zawierać naliczone odsetki!

Jak sprawdzić czy jesteś na liście dłużników w BIG, KRD i ERIF?

Jeśli masz podejrzenia, że Twoje nazwisko pojawiło się na liście dłużników, to możesz szybko sprawdzić ile wynosi Twoja zaległość. Nawet jeśli nie masz podejrzeń, że lista dłużników wzbogaciła się o Twoje dane, to zachęcam do sprawdzania BIG-u, KRD i ERIF-u w calu monitorowania tego co się dzieje wokoło Twojej osoby, bardzo często zdarza się, że trafiamy na listę dłużników przez pomyłkę, warto wtedy szybko zainterweniować!

Jak sprawdzić BIG InfoMonitor (Biuro Informacji Kredytowej)

BIG InfoMonito prowadzi chyba największą bazę dłużników, jest najstarszy, dzięki BIG-owi możemy sprawdzić swój BIK (Biuro Informacji Kredytowej), a także ZBP (Związek Banków Polskich).

Instrukcja krok po kroku jak sprawdzić BIG

 1. Rejestrujemy się w BIG-u https://system.big.pl/#/register
 2. wypełniamy formularz z danymi osobowymi
 3. teraz akceptujemy zgody które BIG wymaga

Zajrzyj teraz na swój adres e-mail który użyłeś przy rejestracji, przyjdzie na niego e-mail z linkiem aktywacyjnym, kliknij w niego, zostaniesz przeniesiony na stronę gdzie należy się zalogować.

Lista dłużników w BIG nie jest darmowa, wybierz teraz pakiet który najbardziej Ci odpowiada. Po opłaceniu dostępu do BIG-u, Twoim oczom ukaże się formularz zawierający następujące dane:

 • imię i nazwisko,
 • obywatelstwo,
 • dokument tożsamości,
 • seria i numer dokumentu,
 • numer PESEL,
 • data urodzenia,
 • nr tel. komórkowego,
 • adres zameldowania,
 • adres korespondencyjny (o ile jest inny niż adres zameldowana).

Ostatnim krokiem jest weryfikacja tożsamości, w tym celu musisz wysłać do Biura Informacji Gospodarczej zdjęcie lub skan dowodu osobistego. Po zweryfikowaniu Twojej osoby, możesz w pełni korzystać z dostępnych funkcji.

Jak sprawdzić KRD (Krajowy Rejestr Długów)?

KRD (Krajowy Rejestr Długów) jest najczęściej odpytywaną bazą danych o dłużnikach, najczęściej odpytują go banki i firmy pożyczkowe. Rejestr dłużników zawiera bazy osób prywatnych, małych firm jednoosobowych, średnie przedsiębiorstwa i wielkie korporacje! Wgląd do krajowego rejestru dłużników jest odpłatny.

Jak sprawdzić KRD krok po kroku

Wejdź na stronę: http://krd.pl/, u góry po prawej stronie kliknij panel klienta, następnie wybierz jedną z opcji:

 • Dla konsumentów
 • Dla biznesu

Następnie pojawi Ci się opcja do logowania, jeśli jeszcze nie masz konta w KRD, to klikamy w przycisk „Załóż konto”, naszym oczom ukaże się dość obszerny formularz który należy wypełnić, aby uzyskać dostęp do bazy dłużników KRD. Dane jakie będziesz potrzebować:

 • imię i nazwisko,
 • adres do korespondencji,
 • telefon i adres e-mail,
 • data ważności oraz seria i numer dowodu osobistego,
 • numer PESEL

Kolejnym krokiem po aktywacji konta poprzez link aktywacyjny będzie weryfikacja naszej tożsamości. W tym celu należy zrobić zdjęcie lub skan dowodu osobistego i przesłać go do KRD za pomocą ich strony internetowej. Ostatnim etapem będzie otrzymanie ostępu do konta FairPay.

Lista dłużników ERIF

Rejestr Dłużników ERIF nie tylko gromadzi, magazynuje i udostępnia dane o dłużnikach, ERIF również prowadzi ewidencję osób które terminowo wywiązują się z obowiązków finansowych. ERIF także gromadzi dane klientów Grupy Kapitałowej KRUK.

Jak sprawdzić ERIF?

Czy lista dłużników ERIF zawiera Twoje dane? zaraz sprawdzimy. Przejdź na stronę ERIF-u: https://erif.pl/. U góry po prawej stronie odnajdź link „Zarejestruj się” i kliknij w niego.  Do wyboru ukażą Ci się 4 opcje:

 • Klienci indywidualni
 • Klienci Korporacyjni
 • Instytucje i samorządy
 • Klienci biznesowi
 1. Wybierz opcję: klient indywidualny
 2. Zostaniesz przekierowany na: https://infokonsument.pl/rejestracja-konta-w-serwisie/
 3. Wybierz jedno z trzech kont:
  1. Konto podstawowe, gdzie możesz sprawdzić i monitorować informacje gospodarcze o przedsiębiorcach
  2. Konto z pełną aktywacją, gdzie możesz sprawdzać i monitorować informacje na Twój temat oraz o przedsiębiorcach. (wybierarymy tę opcję)
  3. Konto z kodem z powiadomienia
 4. Następnie należy przesłać skan dowodu osobistego i przelać 1 zł. na podany rachunek bankowy celem weryfikacji.
 5. Będziesz także potrzebować nr. telefonu komórkowego oraz nr. PESEL.

Jak sprawdzić BIK

Większość z Nas myśli, że Biuro Informacji Kredytowej prowadzi rejestr dłużników, jest to błędne myślenie. BIK jedynie gromadzi, magazynuje i udostępnia dane zarówno o zadłużeniu jak i spłacanych rat kredytów i pożyczek bankowych. Informacje te krążą automatycznie w systemie pomiędzy BIK-iem a bankami i innymi instytucjami finansowymi.

Nie jest dla Nas niespodzianką, że opóźnienia w spłacie kredytów i pożyczek obniżają skoring w BIK-u. Tym samym zmniejsza Nam się wiarygodność kredytowa w oczach banków. Słaby scoring w BIK-u bardzo utrudnia a czasem nawet uniemożliwia Nam zaciągnięcie kredytu lub pożyczki, więc warto dbać o dobry BIK i od czasu do czasu monitorować stan naszej „kartoteki” w tym systemie.

Jak sprawdzić swój BIK?

Aby sprawdzić jaki mamy scoring w BIK-u należy wejść pod adres: https://www.bik.pl/. Następnie w prawym górnym rogu klikamy przycisk zaloguj i po otwarciu się okienka wybieramy Nowe Konto BIK.

Następnie klikamy w link „Zarejestruj się”. Zostaniemy przekierowani do formularza gdzie podajemy nasze dane osobowe. Serie i numer dokumentu osobistego, adres zamieszkania i zaznaczamy wymagane przez BIK zgody na udostępnianie danych.

Następnie aktywujemy konto za pomocą linka który otrzymamy na e-mail i wybieramy właściwą dla Nas opcję dostępu do informacji. BIK jest płatny, lecz nie taki drogi. Naprawdę warto zainwestować te kilkadziesiąt złotych.

Nazwisko na liście dłużników?

Jeśli któraś z instytucji wskazuje Twoje dane na liście dłużników, to warto przypomnieć sobie z jakiego powodu tam się znaleźliśmy. Bardzo często są to naprawdę groszowe sprawy i niewielkim nakładem pieniężnym można z listy dłużników zniknąć, do czego gorąco zachęcam!

Gratuluję tym, którym udało się przebrnąć przez cały artykuł, warto wiedzieć jak sprawdzić czy jesteśmy na liście dłużników. Trzymam za Was kciuki bardzo mocno! Piszcie do mnie i do usłyszenia!

  100 chorób wywoływanych przez długi, czyli jak wyjść z długów żywym.
  Dłużnik - czyli zombie są wśród nas?
  Jak dbać o siebie, gdy nie masz pieniędzy. Pamiętaj o tych 6 punktach.
  Więzienie za długi - kiedy dłużnikowi grozi odsiadka??
  Zaległe alimenty - jak je wyegzekwować? [PORADNIK] 11 trików!
Udostępnień 1

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...

PORADNIK:JAK NIE PŁACIĆ DŁUGÓW?

Zobacz co robić, żeby uniknąć płacenia długów! tylko LEGALNE SPOSOBY!

2 Comments

 1. Adrian G.

  Nazwisko na liście dłużników to prawdziwy koszmar jeśli mamy zamiar starać się o większy kredyt. Kiedyś dawno temu czytałem artykuł który wziąłem sobie głęboko do serca. Artykuł traktował o przygotowaniu swojej zdolności kredytowej i monitorowanie BIK, BIG i KRD celem wyłapania właśnie siebie w rejestrze dłużników, szczególnie jeśli w przeszłości mieliśmy jakieś długi (nigdy nie wiadomo kiedy one wypłyną). Szybka reakcja i wyczyszczenie złej przeszłości z tych bardzo popularnych list dłużników nie wpłynie źle w przyszłości na nasze możliwości kredytowe, trzeba dbać o takie rzeczy, szczególnie jeśli mamy zamiar starać się o kredyt hipoteczny!

 2. Maja/wawa

  Czy jeszcze inne jakieś listy dłużników czy rejestry oprócz tych o których Pani pisze ce miałam kiedyś niezapłacony abonament za telefon, pogniewałam się na znaną sieć komórkową bo robili mnie w konia na internecie. Przestałam im płacić, minęły 2 lata i nadal mnie nie ma w żadnym rejestrze dłużników. Czy mogę siebie sprawdzić gdzieś jeszcze? około czerwca/lipca chcemy z mężem starać się o kredyt hipoteczny na dom, chcę się przygotować jak tylko mogę, gdzie jeszcze mam się sprawdzić, żeby mieć 100% pewność że moje nazwisko nie znajduje się w rejestrze długów czy liście dłużników??

NAPISZ KOMENTARZ