Lista dłużników [PORADNIK] jak sprawdzić BIG – ERIF – KRD – BIK

Zastanawiasz się jak sprawdzić, czy jesteś na liście dłużników? albo jak sprawdzić swój BIK, BIG, KRD i ERIF? to jesteś we właściwym miejscu! odpowiedź na te pytania znajdziesz w dzisiejszym poradniku.

Jeśli planujesz pożyczkę, wzięcie kredytu, bądź chcesz po prostu sprawdzić, czy jesteś na liście dłużników, to poniższy poradnik jest w sam raz dla Ciebie. W artykule opiszę jak sprawdzić listę dłużników w BIG, KRD, BIK lub ERIF.

Czasem dość lekkomyślnie podejmujemy życiowo-finansowe decyzje i bez większego zastanowienia wpadamy w długi, skutkami takich nieprzemyślanych decyzji są bardzo często mniejsze, czy większe problemy finansowe.

Bardzo często to właśnie potrzeba chwili decyduje, że „biegamy” jak poparzeni od banku do banku w poszukiwaniu jakiegokolwiek kredytu, pożyczki bądź chwilówki, a jeszcze częściej trafiamy do firm pożyczkowych i parabanków, bo bank odmówił udzielenia pożyczki z powodu słabej historii, lub zdolności kredytowej.

Przy odmowie uzyskania kredytu lub pożyczki, warto zadać sobie pytanie: …czy jestem na liście dłużników? czy to możliwe?

Tak, to jest bardzo możliwe i o tym, że jesteś na liście dłużników, możesz nie mieć zielonego pojęcia. Bardzo częstą przyczyną odmówienia przez bank udzielenia pożyczki jest fakt, że nasze nazwisko znajduje się na liście dłużników skrupulatnie prowadzonej przez takie instytucje jak:

 • BIG InfoMonitor – Biuro Informacji Gospodarczej
 • KRD – Krajowy Rejestr Długów
 • ERIF – Biuro Informacji Gospodarczej
 • BIK – Biuro Informacji Kredytowej

Jak trafia się na listę dłużników do BIG, KRD czy ERIF?

Rejestry BIG, KRD i ERIF systematycznie gromadzą, a później udostępniają bankom informacje na temat klientów, którym zdarzyło się mieć zaległości w spłacie zadłużenia. Każdy wierzyciel, u którego mamy długi, może wpisać nasze dane na „czarną listę dłużników” do wspomnianych biur, niestety to nie wszystko…

Na listę BIG, KRD i ERIF trafimy także, gdy mamy zaległości w płatnościach za rachunki takiej jak:

 • czynsz,
 • gaz,
 • prąd,
 • woda,
 • ubezpieczenie auta,
 • abonament komórkowy.

Lista dłużników powiększy się również o nasze imię i nazwisko, jeśli zalegamy z:

 • alimentami,
 • lub gdy mamy niezapłacone mandaty.

Lista dłużników – kiedy trafię do rejestru?

 • zadłużenie, które posiadamy, musi być starsze niż 60 dni!
 • Twoje zadłużenie musi wynosić co najmniej:
  • 200 zł dla osoby fizycznej,
  • 500 zł firmy i działalność gospodarcza,
 • ww. wymienione kwoty mogą zawierać naliczone odsetki!
 • zanim wierzyciel wpisze Twoje dane na listę dłużników, musi Cię o tym poinformować listem poleconym. Nieodebranie listu poleconego niczego nie zmieni, i tak trafisz na listę dłużników!

Jak sprawdzić, czy jestem na liście dłużników BIG, KRD i ERIF?

Jeśli masz podejrzenia, że Twoje nazwisko pojawiło się w którymś rejestrze dłużników, to możesz bardzo szybko sprawdzić, ile wynosi Twoja zaległość i kto wpisał Cię na listę dłużników, a więc poznasz dane swojego wierzyciela.

Nawet jeśli nie masz podejrzeń, że któryś rejestr dłużników wzbogacił się o Twoje dane, to zachęcam do sprawdzania BIG-u, KRD i ERIF-u w celu monitorowania tego, co się dzieje wokoło Twojej osoby, bardzo często zdarza się, że trafiamy na listę dłużników przez pomyłkę, warto wtedy szybko zainterweniować, aby uniknąć odmowy otrzymania kredytu bądź pożyczki.

Rejestr dłużników, który warto sprawdzić!

Każdy rejestr dłużników jest inny i przetwarza oraz pobiera dane na Twój temat z innego źródła dlatego, aby mieć pełny obraz na to, czy Twoje dane jednak gdzieś figurują, blokując Ci możliwość zaciągnięcia zobowiązania, zalecam sprawdzenie każdego spośród czterech rejestrów, oto ich opis i instrukcja krok po kroku jak pobrać właściwy raport.

Jak sprawdzić BIG InfoMonitor (Biuro Informacji Kredytowej)

rejestracja-w-big-infomonitor

BIG InfoMonitor prowadzi chyba największą bazę dłużników, jest zarazem najstarszym rejestrem dłużników, dzięki BIG-owi możemy sprawdzić swój BIK (Biuro Informacji Kredytowej), a także rejestr ZBP (Związek Banków Polskich).

Instrukcja krok po kroku jak sprawdzić BIG

 1. Rejestrujemy się w BIG-u https://system.big.pl/#/register,
 2. wypełniamy formularz z danymi osobowymi,
 3. teraz akceptujemy zgody, które BIG wymaga.

Zajrzyj teraz na swój adres e-mail, który użyłeś przy rejestracji, przyjdzie na niego e-mail z linkiem aktywacyjnym, kliknij go, a zostaniesz przeniesiony na stronę, gdzie należy się zalogować.

Lista dłużników w BIG nie jest darmowa, wybierz teraz pakiet, który najbardziej Ci odpowiada. Po opłaceniu dostępu do BIG-u Twoim oczom ukaże się formularz zawierający następujące dane:

 • imię i nazwisko,
 • obywatelstwo,
 • dokument tożsamości,
 • seria i numer dokumentu,
 • numer PESEL,
 • data urodzenia,
 • nr tel. komórkowego,
 • adres zameldowania,
 • adres korespondencyjny (o ile jest inny niż adres zameldowana).

Ostatnim krokiem jest weryfikacja tożsamości, w tym celu musisz wysłać do Biura Informacji Gospodarczej zdjęcie lub skan dowodu osobistego. Po zweryfikowaniu Twojej osoby możesz w pełni korzystać z dostępnych w rejestrze funkcji.

Jak sprawdzić KRD (Krajowy Rejestr Długów)?

KRD (Krajowy Rejestr Długów) – jest najczęściej odpytywaną bazą danych o dłużnikach, najczęściej odpytują go banki i firmy pożyczkowe. Rejestr dłużników zawiera bazy osób prywatnych, małych firm jednoosobowych, średnie przedsiębiorstwa i wielkie korporacje. Wgląd do krajowego rejestru dłużników jest odpłatny.

Jak sprawdzić KRD krok po kroku

rejestracja-w-krd

Wejdź na stronę: http://krd.pl, u góry po prawej stronie kliknij panel klienta, a następnie wybierz jedną z opcji:

 • Dla konsumentów
 • Dla biznesu

Następnie pojawi się okno do logowania, jeśli jeszcze nie masz konta w KRD, to klikamy w przycisk „Załóż konto”, naszym oczom ukaże się dość obszerny formularz, który należy wypełnić, aby uzyskać dostęp do bazy dłużników KRD. Dane, jakie będziesz potrzebować:

 • imię i nazwisko,
 • adres do korespondencji,
 • telefon i adres e-mail,
 • data ważności oraz seria i numer dowodu osobistego,
 • numer PESEL

Kolejnym krokiem po aktywacji konta poprzez link aktywacyjny, będzie weryfikacja naszej tożsamości. W tym celu należy zrobić zdjęcie lub skan dowodu osobistego i przesłać go do KRD za pomocą ich strony internetowej. Ostatnim etapem będzie otrzymanie dostępu do konta FairPay.

Wniosek o usunięcie danych z KRD lub ich aktualizacja

Wniosek o usunięcie danych z KRD lub ich aktualizacja

Lista dłużników ERIF

Rejestr Dłużników ERIF nie tylko gromadzi, magazynuje i udostępnia dane o dłużnikach, ERIF również prowadzi ewidencję osób, które terminowo wywiązują się z obowiązków finansowych. ERIF także gromadzi dane klientów Grupy Kapitałowej KRUK.

Jak sprawdzić ERIF?

erif

Czy lista dłużników ERIF zawiera Twoje dane? zaraz sprawdzimy. Przejdź na stronę ERIF-u: https://erif.pl/. U góry po prawej stronie odnajdź link „Zarejestruj się” i kliknij go. Do wyboru ukażą Ci się 4 opcje:

 • Klienci indywidualni
 • Klienci Korporacyjni
 • Instytucje i samorządy
 • Klienci biznesowi
 1. Wybierz opcję: klient indywidualny
 2. Zostaniesz przekierowany na: https://infokonsument.pl/rejestracja-konta-w-serwisie/
 3. Wybierz jedno z trzech kont:
  1. Konto podstawowe, gdzie możesz sprawdzić i monitorować informacje gospodarcze o przedsiębiorcach
  2. Konto z pełną aktywacją, gdzie możesz sprawdzać i monitorować informacje na Twój temat, oraz o przedsiębiorcach. (wybieramy tę opcję)
  3. Konto z kodem z powiadomienia
 4. Następnie należy przesłać skan dowodu osobistego i przelać 1 zł na podany rachunek bankowy celem weryfikacji naszych danych osobowych.
 5. Będziesz także potrzebować nr. telefonu komórkowego oraz swój nr. PESEL.

Jak sprawdzić BIK

Większość z nas myśli, że Biuro Informacji Kredytowej prowadzi rejestr dłużników, jest to błędne myślenie.

BIK jedynie gromadzi, magazynuje i udostępnia dane zarówno o zadłużeniu, jak i spłacanych ratach kredytów i pożyczek bankowych. Informacje te krążą automatycznie w systemie pomiędzy BIK-iem a bankami i innymi instytucjami finansowymi.

Nie jest dla nas niespodzianką, że opóźnienia w spłacie kredytów i pożyczek obniżają scoring w BIK-u. Tym samym zmniejsza nam się wiarygodność kredytowa w oczach banków.

Słaby scoring w BIK-u bardzo utrudnia, a czasem nawet uniemożliwia nam zaciągnięcie kredytu lub pożyczki, więc warto dbać o dobry BIK i od czasu do czasu monitorować stan naszej „kartoteki” w tym systemie.

Instrukcja krok po kroku:

rejestracja-w-bik

Aby sprawdzić, jaki mamy scoring w BIK-u, należy wejść pod adres: https://www.bik.pl/. Następnie w prawym górnym rogu klikamy przycisk zaloguj, a po otwarciu się okienka wybieramy Nowe Konto BIK.

Następnie klikamy w link „Zarejestruj się”. Zostaniemy przekierowani do formularza, gdzie podajemy nasze dane osobowe. Serie i numer dowodu osobistego, adres i zaznaczamy wymagane przez BIK zgody na udostępnianie danych.

Następnie aktywujemy konto za pomocą linka, który otrzymamy na e-mail i wybieramy właściwą dla nas opcję dostępu do informacji. BIK jest płatny, lecz nie taki drogi… Naprawdę warto zainwestować te kilkadziesiąt złotych w rzetelny raport BIK.

ile-kosztuje-raport-bik

Poniżej zamieszczam dwa wzory pism, które mogą Ci się przydać, gdy w rejestrze BIK znajdą się dane, które są nieprawdziwe, lub błędne. Ponadto, jeśli nie chcesz, aby BIK przetwarzał Twoje dane na temat Twoich zobowiązań, to zgodę na przetwarzanie tychże danych zawsze można wycofać.

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Co, jeśli rejestr dłużników zawiera moje dane?

Jeśli któryś z wyżej wymienionych rejestrów dłużników zawiera Twoje dane, to warto przypomnieć sobie, z jakiego powodu tam się znaleźliśmy. Bardzo często są to naprawdę groszowe sprawy i niewielkim nakładem pieniężnym można z listy dłużników zniknąć bardzo szybko.

Gratuluję tym, którym udało się przebrnąć przez cały artykuł, warto wiedzieć jak sprawdzić, czy jesteśmy na liście dłużników. Trzymam za Was kciuki bardzo mocno! Piszcie do mnie i do usłyszenia!

… i jeszcze jedno na koniec:

Jeśli masz długi i Twoje życie przybrało niekorzystny dla Ciebie bieg i chcesz wydostać się z tego bagna, to dowiedz się, co trzeba zrobić, żeby wyjść z długów i odzyskać na nowo swoje życie!

ebook-jak-wyjsc-z-dlugow-poradnik-2

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , , ,

O autorze

33 komentarzy w “Lista dłużników [PORADNIK] jak sprawdzić BIG – ERIF – KRD – BIK”
 1. Nazwisko na liście dłużników to prawdziwy koszmar jeśli mamy zamiar starać się o większy kredyt. Kiedyś dawno temu czytałem artykuł który wziąłem sobie głęboko do serca. Artykuł traktował o przygotowaniu swojej zdolności kredytowej i monitorowanie BIK, BIG i KRD celem wyłapania właśnie siebie w rejestrze dłużników, szczególnie jeśli w przeszłości mieliśmy jakieś długi (nigdy nie wiadomo kiedy one wypłyną). Szybka reakcja i wyczyszczenie złej przeszłości z tych bardzo popularnych list dłużników nie wpłynie źle w przyszłości na nasze możliwości kredytowe, trzeba dbać o takie rzeczy, szczególnie jeśli mamy zamiar starać się o kredyt hipoteczny!

  1. Janina Gołębiecka

   Dokładnie, zawsze trzeba co jakiś czas, choćby raz w roku sprawdzać się przynajmniej w BIK-u czy przez przypadek któryś z banków lub firm pożyczkowych nie wysłał omyłkowo naszych danych do rejestru – takie sytuacje zdarzają się bardzo często, wystarczy choćby przeczytać artykuł: Jak naprawić/skorygować nieprawdziwe dane w BIK.

 2. Czy jeszcze inne jakieś listy dłużników czy rejestry oprócz tych o których Pani pisze? miałam kiedyś niezapłacony abonament za telefon, pogniewałam się na znaną sieć komórkową bo robili mnie w konia na internecie. Przestałam im płacić, minęły 2 lata i nadal mnie nie ma w żadnym rejestrze dłużników. Czy mogę siebie sprawdzić gdzieś jeszcze? około czerwca/lipca chcemy z mężem starać się o kredyt hipoteczny na dom, chcę się przygotować jak tylko mogę, gdzie jeszcze mam się sprawdzić, żeby mieć 100% pewność że moje nazwisko nie znajduje się w rejestrze długów czy liście dłużników??

  1. Janina Gołębiecka

   Przede wszystkim sprawdź czy Cię nie ma w BIK-u i KRD, te dwa rejestry to podstawa. Koniecznie też sprawdź artykuł, a w zasadzie poradnik o najczęstszych przyczynach odmowy udzielenia kredytu, po lekturze tego poradnik będziesz na 100% wiedzieć, jak się przygotować do wzięcia kredytu w banku. Oto poradnik:
   Najczęstsze powody odmowy udzielenia kredytu które musisz znać!

 3. Blog Adama - finanse

  Rejestry dłużników, to przedsiębiorstwa, prowadzące bazę danych podmiotów, zalegających z zobowiązaniami finansowymi. Zarówno dokonać wpisu, jak i zostać wpisanym do rejestru może zostać firma, lub osoba prywatna. Na podstawie ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, działają trzy rejestry dłużników, prowadzące ewidencję zaległości.

  Można figurować w jednym systemie, dwóch, lub wszystkich jednocześnie, w zależności od umowy, która umożliwia wpisującemu dokonanie adnotacji. Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) pozwala osobom fizycznym oraz przedsiębiorstwom kontrolować uczciwość kontrahentów, klientów, partnerów biznesowych.

  BIG InfoMonitor S.A.
  Krajowy Rejestr Długów BIG S.A.
  Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A.

  są przedsiębiorstwami prywatnymi, które prowadzą rejestry oraz wymianę danych, dzięki systemom, działającym sprawnie i skutecznie.

  Firmy, które zalegają na kwotę powyżej 500 zł, osoby prywatne, których zadłużenie wynosi więcej niż 200 zł i nie jest spłacone przez okres dwóch miesięcy po wyznaczonym terminie spłaty, mogą zostać wpisane na listę dłużników. Co najmniej miesiąc przed dokonaniem wpisu do rejestru dłużników, osoba zadłużona powinna zostać poinformowana listem poleconym bądź wiadomością, dostarczoną do rąk własnych o przewidywanym dokonaniu wpisu w rejestrze. W wiadomości powinno zawrzeć się dokładną formę możliwości spłaty zadłużenia, z wyraźnym wyszczególnieniem terminu dodatkowego, numeru rachunku, dokładanej kwoty odsetek (jeżeli takie zaistniały).

  Biuro Informacji Gospodarczej jest również zbiorem danych o osobach, które terminowo spłaciły swoje zobowiązania, honorując uczciwych klientów i kontrahentów. Takie informacje są nierzadko przesłanką do zaufania danej jednostce przy współpracy z instytucją finansową lub firmą.

  Znalezienie się na liście dłużników jest sporym utrudnieniem w funkcjonowaniu zarówno firmy, jak i osoby prywatnej. Dla przedsiębiorcy, widniejącego w bazie danych BIG, sytuacja oznacza utrudnienia w sferze biznesowej. Partnerzy lub kontrahenci mogą ograniczyć zaufanie wobec przedsiębiorstwa, co w praktyce przedkładać się może na żądania dodatkowych poręczeń, chęć zawierania transakcji gotówkowo, płatności z góry.

  Baza BIG jest sporym wyznacznikiem, ograniczającym uzyskanie pożyczki, kredytu, karty kredytowej. Rozwój firmy stoi w takiej sytuacji pod znakiem zapytania, ograniczając nie tylko możliwości rozwoju, inwestycji ze wsparciem kapitału bankowego, ale i stwarzając ograniczenie w pozyskaniu nowych klientów, którzy po sprawdzeniu bazy danych dłużników, mogą skutecznie zostać zniechęceni do współpracy z daną firmą.

  Warto więc sprawdzać co jakiś czas, czy nawet z powodu niedopatrzenia, firma nie znalazła się na liście dłużników którejś z trzech instytucji, skupiających zobowiązanych, aby uniknąć przykrych konsekwencji w działaniu interesu.

  Osoby prywatne również powinny zainteresować się, czy nie widnieją w jednej z trzech, bądź wszystkich bazach danych BIG. Dla osoby fizycznej znalezienie się na liście dłużników oznacza często wiele kłopotliwych sytuacji, które znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Potencjalny pracodawca, mając do wyboru zatrudnienie dłużnika, bądź osobę, która nie posiada negatywnej historii ze spłatą zobowiązań, z pewnością zwróci uwagę na uczciwość i terminowość osoby, która miałaby dla niego pracować. Gdy dłużnik zechce uzyskać pożyczkę, napotka kłopot, nie zakwalifikuje się do otrzymania kredytu.

  Chcąc wynająć mieszkanie, najemca jest z reguły sprawdzany w Biurze Informacji Gospodarczej, aby ograniczyć ryzyko poniesienia straty finansowej oraz nieterminowych wpłat. Nawet w sytuacji, gdy dłużnik zechciałby zawrzeć umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych, nie otrzyma umowy abonamentu z uwagi na swoje zadłużenie.

  Zabezpieczenie w postaci sprawdzania potencjalnych klientów w BIG stosują nawet telewizje kablowe, które przed zawarciem umowy weryfikują zdolności finansowe potencjalnego klienta. Osoba fizyczna może sprawdzić wiarygodność biura podróży, u którego zamierza wykupić zagraniczną wycieczkę, upewniając się o braku nazwy biura na liście dłużników, eliminując w ten sposób ryzyko nieudanego urlopu, spowodowanego upadkiem firmy.

  Po spłacie zobowiązania, osoba, która dokonała wpisu w BIG, jest zobowiązana w ciągu 14 dni usunąć dane spłacającego z rejestru, pod groźbą sankcji ustawowych. Po wykreśleniu informacji o dłużniku z BIG, można powrócić do pełni praw na rynku finansowym. Dane w BIG mogą być przechowywane do dziesięciu lat, w archiwum. Dotyczy to długów przedawnionych i nieprzedawnionych.

  Warto wiedzieć, że każdy ma zagwarantowane ustawą prawo bezpłatnego sprawdzenia swoich ewentualnych danych w BIG, jeden raz w ciągu pół roku. Maksymalnie więc, dwa razy w roku można bez ponoszenia opłat zasięgnąć informacji o swoim zadłużeniu. Aby uzyskać potrzebne informacje, należy zwrócić się z oficjalnym wnioskiem do konkretnego podmiotu, prowadzącego rejestr. Najwygodniejszą formą jest podanie w drodze internetowej.

  1. Janina Gołębiecka

   No Adam, napisałeś nie komentarz a po prostu kolejny artykuł – dziękuję za wierny udział w dyskusjach na Naszym blogu!

 4. Mąż dostał list z KZK GOP ze zadłużenie będzie kierowane do KRD. Proszę mi podać nr tel. kto udzieli mi dokładnej informacji na temat tego zadłużenia..

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli chcesz uniknąć wpisu do KRD, to powinnaś skontaktować się bezpośrednio z KZK GOP a nie z Nami :-) Zadłużenie będzie skierowane do KRD jeśli nie uregulujecie swojego zadłużenia, poza tym, prawo nakazuje, aby przed umieszczeniem danych dłużnika w KRD, poinformować go o tym listownie, przy czym minimalne zadłużenie musi wynosić co najmniej 200 zł dla osób fizycznych i 500 zł dla firm.

 5. Uzyskałam raporty BIK i KRD, czy jest jeszcze jakieś miejsce gdzie znajdę informacje o sobie inne niż w powyższych?

  1. Janina Gołębiecka

   BIK i KRD to dwa największe i najstarsze rejestry i sama jedynie na nich się opieram.

 6. Widnieję w jakimś rejestrze. Nie posiadam żadnych zaległości. Kilkukrotnie brałem kredyt, ale spłacałem w terminie. Chciałbym się dowiedzieć KTO i za CO mnie tam umieścił?

  1. Janina Gołębiecka

   Musisz mieć jakieś długi, skoro ktoś umieścił Ciebie w którymś z rejestrów. Być masz długi na których temat nie masz żadnej wiedzy? W jakim dokładnie rejestrze znajdują się Twoje dane? przypomnę tylko, że do rejestrów dłużników, można trafić przez wierzyciela, któremu nie spłacamy należnych mu środków pieniężnych. Minimalne zadłużenie jakie dłużnik musi mieć, aby kwalifikować się do wpisania do rejestru dłużników, to 200 zł i 500 zł w przypadku firm. Ściągnij sobie raport BIK i sprawdź czy przypadkiem nie zalegasz z jakąś płatnością.

 7. Witam, jak mogę sprawdzić jaki duży jest dług nie znając PESEL-u zmarłego?

  1. Janina Gołębiecka

   Aby sprawdzić dług zmarłego musisz mieć nie tylko PESEL ale też i inne dokumenty, jak np: notarialne poświadczenie dziedziczenia po zmarłym, albo postanowienie sądu o nabyciu spadku po zmarłym, musisz mieć też akt zgonu zmarłego. Takie dokumenty wysyłasz do danego rejestru dłużników i prosisz o sprawdzenie czy zmarły ma/miał jakieś długi. Inaczej nikt na “piękne oczy” nie udostępni Ci takich poufnych danych…

 8. Witam. Byłam dziś w banku w sprawie kredytu i dowiedziałam się, że widnieję na liście dłużników i nie mogę uzyskać kredytu. Co teraz?

  1. Janina Gołębiecka

   Obecność na liście dłużników, to znak, że jakiemuś wierzycielowi winien jesteś pieniądze. Wierzyciel ten postanowił wpisać Cię na listę dłużników. Aby zniknąć z tej listy, trzeba sprawdzić się w BIK-u i np. w KRD. Rejestrując się do tych rejestrów, dowiesz się kto jest Twoim wierzycielem i jaka jest kwota zadłużenia. Jeśli uda Ci się spłacić cały dług, to dany rejestr musi na wniosek wierzyciela usunąć Twoje dane z listy dłużników.

 9. Jestem osobą fizyczną i prywatnie wynajmuję mieszkanie, najemca od czterech miesięcy zalega z opłatą na sumę 870 zł. Jak mogę wpisać jego do rejestru dłużników?

  1. Janina Gołębiecka

   Warunkiem wpisania dłużnika na listę dłużników jest dług na co najmniej 200 zł, oraz opóźnienie w większe niż 60 dni. Dłużnik trafia do rejestru dłużników na wniosek wierzyciela. Oczywiście każda osoba fizyczna, która występuje w roli wierzyciela ma prawo do złożyć wniosek do rejestru dłużników o wpisanie swojego dłużnika na listę dłużników. Taką możliwość daje Ci ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Niestety, aby osoba fizyczna mogła zostać uznana za wierzyciela, musi uzyskać tytuł wykonawczy. Wpisanie dłużnika do rejestru dłużników poprzedzone musi być zawarciem umowy o udostępnianie informacji gospodarczej z BIG w formie pisemnej, inaczej umowa taka będzie nieważna. Dopiero mając tytuł wykonawczy, można przekazać do BIG-u informację o wierzytelności dłużnika. Wierzyciel ma też obowiązek określić sygnaturę akt, datę w której został wydany tytuł wykonawczy, oraz dane organu orzekającego. Jak widzisz to nie takie proste, aby zgłosić dłużnika do rejestru dłużników. Musisz w pierwszej kolejności uzyskać tytuł wykonawczy, czyli iść do sadu po nakaz zapłaty.

 10. Witam, okazało się, że zostałam wpisana do KRD, jako wierzyciel jest MPK, a organ rej. Sąd Rejestrowy, sprawa jest chyba z 2009 roku (termin wymagalności) 27.01.2010 data wysłania wezwania. Powiem szczerze , że naprawdę nie pamiętam takiej sytuacji, abym otrzymywała jakieś pisma.

  Na pewno bym ich nie zlekceważyła. Jak mogę załatwić najszybciej taką sprawę, aby wykreślili mnie z tego rejestru KRD? Bardzo zależy mi na czasie. Dziękuję za odpowiedź i jakaś pomoc.

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli chodzi o wpis do KRD wierzytelności przedawnionej, to zacznę od tego, że uprawnienie wierzyciela do wpisania dłużnika do KRD wywodzi się z Ustawy z dnia 09.04.2010r o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. 2010 nr 81 poz. 530 z późn. zm.).

   Pamiętaj, że wierzyciel ma prawny obowiązek natychmiast wystąpić do KRD czy BIK-u z żądaniem zaktualizowania informacji gospodarczych jeśli doszło do częściowego lub całkowitego spłacenia zobowiązania, albo kiedy ono wygasło. Czyli jeśli wierzyciel wystąpi na drogę sądową, a dłużnik podniesie w sądzie zarzut przedawnienia tego długu i powództwo wierzyciela zostanie przez sąd oddalone, to nie skutkuje to obowiązkiem dla wierzyciela, aby usunąć informacje o zadłużeniu konsumenta z bazy KRD, BIK czy z innych biur informacji gospodarczych.

   Jest jedno rozwiązanie:

   Jeśli wierzyciel wpisze Twoje dane do KRD i dług jest wierzytelnością sporną (np. przedawnienie długu), wtedy należy wystąpić do sądu z powództwem o ustalenie nieistnienia zobowiązania posługując się art. 189 KPC. Jeśli sprawę w sądzie wygrasz, to następnie trzeba wystąpić do nieuczciwego wierzyciela z pismem, w którym zażądasz usunięcia wpisu z KRD.

 11. wgląd do krajowego rejestru dłużników jest niestety płatny, ale myślę, że warto wydać te parę złotych żeby sprawdzić stan swojego zadłużenia lub czy w ogóle ma się jakieś długi widoczne w KRD. A tak w ogóle to dziękuję za ten poradnik jak sprawdzić czy jest się na liście dłużników, warto sprawdzić BIK – KRD – BIG i ERIF. Minimum to BIK i KRD.

 12. Podpowiedzcie jak sprawdzić czy ktoś jest w rejestrze dłużników? chciałbym pożyczyć komuś pieniądze ale boję się, że człowiek ten ma już jakieś problemy finansowe a ja stanę się po prostu kolejnym wierzycielem, który nie odzyska swoich pieniędzy. Czy dostępna na platformie KRD jest jakaś lista nazwisk dłużników? a co jeśli jest kilku dłużników o tym samym imieniu i nazwisku? jak na złość gość ma dość popularne nazwisko :/

  1. To po jakiego grzyba chcesz pożyczać pieniądze? Chcesz zarobić parę groszy na pożyczce a możesz stracić całą kwotę. Moja rada: nie bawić się w pożyczki, logiczne że jak ktoś chce pożyczyć to nie ma kasy a czy będzie miał na spłatę? o właśnie to jest pytanie!

 13. przed pożyczeniem pieniędzy sprawdź dłużnika bo dłużnik szybko na drzewo zmyka… z tego co pamiętam, to KRD był kiedyś bezpłatny a teraz koszt sprawdzenia dłużnika to 10 zł o ile dobrze pamiętam… szkoda, że poszli na kasę jak inne rejestry dłużników…

 14. Witam, w 2012 r. wzięłam laptopa na raty w PLAY, po jakimś czasie nie byłam w stanie płacić rat z powodu braku pracy. Oczywiście firma PLAY zerwała ze mną umowę co powiększyło koszta długu do 6600 zł. Teraz gdy zarejestrowałam się na ERIF Biurze Informacji Gospodarczej ten dług się pojawił i nie mam możliwości wzięcia kredytu.

  Jako datę wystawienia wezwania do zapłaty mam 21.10.2013 r. a najstarszą zaległość mam na dzień 23.04.2014 r. Czy jako że trafiłam do tej bazy dłużników mogę też się ubiegać o przedawnienie długu? Czy też jeżeli mi to uznają zostanę wykreślona z tej bazy danych? I ostatnie moje pytanie: czy przy przedawnieniu długów są rozprawy sądowe ?

 15. Dzień dobry, mam takie pytanie: dostałem na pocztę wiadomość, ze jestem na liście dłużników. I moje pytanie jest: jak to sprawdzić i ile mam do spłaty i w ogóle za co? Bo ja wiem ze ja płaciłem już jeden dług i znowu dostałem, ze jestem na liście dłużników, tylko właśnie nie wiem za co? Dlatego proszę państwa o pomoc.

 16. Wiem, że jestem na liście dłużników. Czy jest możliwość podania mi namiarów na firmę i podanie ich konta i numeru sprawy? ponieważ chciałam spłacić dług. Nie mogę znaleźć żadnych informacji, ponieważ nie ma mnie w Polsce. Bardzo byłabym wdzięczna za pomoc. Nie znam się na tym i kiedyś się nawet odwoływałam, ale bez żadnych rezultatów. Wiec chce to spłacić. Bardzo dziękuję. Pozdrawiam Adriana.

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj, nie jestem w stanie dostarczyć Ci takich informacji, sama musisz je uzyskać rejestrując się przynajmniej w dwóch rejestrach, czyli w BIK-u i w KRD. Po pobraniu raportu będziesz widzieć kto jest Twoim wierzycielem, następnie się z nimi skontaktuj i poproś o dane do przelewu, bo masz zamiar spłacić swoje długi.

 17. Od jakiegoś czasu dostaję esemesy podpisane nazwą kancelarii prawnej z numerem konta i kwotą którą niby mam tam wpłacić. Nie mam żadnych długów. Naciągacze czy inne możliwości.

 18. Witam, z tej strony Damian, mam taką sprawę, jeśli mam wszystko spłacone, a jestem na liście w BIG, to jest możliwość usunięcia mnie z listy dłużników w BIG? bo dzisiaj w każdym banku wyskakuje BIG, że jestem czysty tylko, że BIG mnie nie skreślił z listy dłużników i proszę mnie skreślić z listy w BIG.

Comments are closed.